Кросовер Honda HR-V третього покоління вже не така прямо «гаряча» новинка: автомобіль приїхав в Україну ще 2022 року. Проте нехай дещо неочікувано, але кросовер Honda HR-V став учасником акції «Автомобіль Року 2024», а потім – навіть став переможцем серед гібридів! Тобто, актуальність моделі зберігається? І під капотом цього автомобіля ховається чудовий гібрид? А які ще переваги може запропонувати Honda HR-V? І які недоліки у цього кросовера? Нумо розбиратись.

Дизайн: це компактний кросовер чи це компактний хетчбек?

Маючи в арсеналі автомобілі Honda CR-V та Honda ZR-V, японська компанія може собі дозволити зробити Honda HR-V дуже компактним. Ще й підкреслити цю компактність кузова його характерним дизайном: жодного додаткового віконця після задніх дверцят – одразу стійки даху та похилена кришка багажника. З таким дизайном задньої частини, сьогодні автомобілі інколи називають «купе-подібний кросовер». Проте я б використав термін «кросовер-хетчбек».

Цікавий загальний профіль кузова підкріплений не менш цікавими деталями: фари-мигдалини з хромованою лінією між ними, приховані ручки задніх дверцят (такі були ще на Honda HR-V другого покоління), суцільний напівпрозорий ліхтар. А ще запам’ятовується майже повна відсутність виступаючого заднього бампера: знову натяк на компактність?

Кросовер Honda HRV наразі є найменшим серед SUV-моделей, що доступні в Україні через мережу офіційних дилерів бренду: довжина – 4,34 метра; ширина – 1,79 метра; висота – 1,58 метра; колісна база – 2,61 метра. Кліренс заявлено на рівні 188 мм. Автомобіль Honda HRV виглядає оригінально, тут багато цікавих дизайнерських деталей, але як щодо практичності? Наприклад, низ кузова прикрито чорними накладками; проте вони не з матового пластику, а глянцеві – тобто, з часом можуть затертись від піску та бруду, мийок та витирань.

Ще більше цікавих деталей очікують в салоні Honda HR-V, причому в цьому випадку – з практичністю все добре. Наприклад, передня частина салону чудово поєднала традиційну панель приладів, окремий блок клімат-контролю, нішу з бездротовою зарядкою, дисплей мультимедійної системи. Причому особливо помітна приємна робота з дрібницями. Коли обираєш вищу температуру клімат-контролю – то кільця підсвічуються червоним кольором; коли обираєш нижчу – то вже синім. Бокові дефлектори вентиляції можуть перемикати напрям подачі повітря. А ніша з бездротовою зарядкою має приємне матове покриття темно-червоного кольору. Здається, в такому обмеженому просторі неможливо розмістити стільки елементів; але для всього знайшлось своє місце! Навіть для численних кнопок, перемикачів «клімату», джойстика DRIVE MODE та багато іншого – компанія Honda до останнього залишається вірною фізичним органам керування, що особливо цінуєш сьогодні.

Причому запал інженерів та конструкторів явно не спадав під час проєктування й задньої частини салону. Чого лише варті сидіння Magic Seats, що вже знайомі по інших моделям Honda й відтепер присутні на Honda HR-V третього покоління: такі сидіння можуть підійматись догори та звільняти простір всередині салону. Водночас збережено й стандартний варіант трансформації салону – зі складанням спинки задніх сидінь. А ще позаду присутній підлокітник та підсклянники, дефлектори вентиляції, порти для зарядки. Окремо відзначу велетенські двері, які відкриваються на дуже великий кут. Здається, все чудово!

Крім самого факту компактності автомобіля та його похилого даху. Тому, що навіть пасажири середнього зросту вже сидять позаду з розміщенням голови майже впритул до даху; а високі люди точно змушені будуть нахиляти голову або з’їжджати по сидінню вниз. Дякувати, хоча б є куди – для ніг простору дуже багато. Питання лише з висотою кузова позаду та запасом над головою. Але якщо позаду перевозити дітей-підлітків або невеликих дорослих людей, то кросовер Honda HR-V не викликатиме зауважень.

Напевно, єдине зауваження до передньої частини салону Honda HRV – це використання здебільшого твердих матеріалів в оздобленні. Але решта заслуговує лише на позитивні відзнаки: зручні повно-розмірні сидіння, окремий блок клімат-контроль та регульовані дефлектори вентиляції, ніші та підсклянники на центральній консолі, багато фізичних перемикачів та кнопок. Панель приладів виконана комбінованою: поєднання звичного механічного спідометра та цифрового дисплея. Позаду багато місця для ніг (проте хочеться додати пару сантиметрів над головою) та чудові можливості трансформації простору. Багажник при стандартній 5-місній конфігурації салону пропонує 304 літри об’єму (максимум 1274 літри), також передбачено електропривод кришки та нішу, хоча й невеличку – адже решту підпілля займає акумуляторна батарея гібридної системи.

Техніка: очікуваний гібрид e:HEV та неочікуваний паливний бак

Вище згадувались автомобілі Honda CR-V та Honda ZR-V СR-V, а тепер прийшов час згадати Honda Jazz – тому, що кросовер Honda HR-V є його найближчим родичем з погляду техніки.

По-перше, під капотом встановлено гібрид e:HEV 1.5 i-MMD на основі бензинового 1,5-літрового атмосферного двигуна та електромотору. Причому в більшості випадків саме електромотор є головним – тобто, він повністю відповідає за прискорення та рух автомобіля. А бензиновий двигун виступає лише для приводу генератора вироблення електроенергії. Однак під час руху на високих швидкостях в трасовому режимі, бензиновий двигун може напряму підключатись до передніх коліс через муфту – це більш ефективно з погляду паливної економічності. Будь-якої звичної коробки перемикання передач в цій конструкції гібрида e:HEV не передбачено.

По-друге, кросовер Honda HR-V отримав незвичний паливний бак: як і в моделі Honda Jazz, він розміщений під передніми сидіннями. Саме це рішення дозволяє реалізувати концепцію сидінь Magic Seats, які вимагають прибрати все зайве з підлоги в задній частині кузова. Решта елементів конструкції Honda HR-V цілком очікувана для автомобіля такого класу: несучий кузов, поперечно розміщений двигун, незалежна передня підвіска типу МакФерсон, напівзалежна задня підвіска на основі П-подібної балки.

Під капотом Honda HRV встановлено гібрид типу e:HEV, що поєднує ДВЗ та електропривод: бензиновий 1,5-літровий 4-циліндровий двигун розвиває 106 к.с. потужності та 131 Нм крутного моменту; проте зазвичай працює електромотор – а це означає вже 131 к.с. потужності та 253 Нм крутного моменту. Серед інших цікавих цифр: для кросовера Honda HRV обіцяно прискорення 0-100 км/год за 10,7 секунди, максимальна швидкість 170 км/год, споживання палива 4,2 л на 100 км (в змішаному циклі). Так ось…

За кермом: нехай не ідеально, але загалом доволі добре

Якщо вже почали згадувати інші автомобілі Honda, то продовжимо і тут. Тим більш, кросовер Honda HR-V на ходу дуже нагадує хетчбек Honda Jazz завдяки технічному спорідненню. Однак увага: гібридний силовий агрегат Honda HR-V подібний до гібридної системи Honda Jazz, але не повністю ідентичний. Наприклад, використано новий блок керування PCU та збільшена потужність електромотора. Також змінена головна пара – в розрахунку на більший та важчий кросовер. Крім того, додано можливість гнучко керувати рекуперацією під час сповільнень.

Й все це відчувається під час руху. Кросовер Honda HR-V пропонує все також лінійні та прогнозовані реакції гібрида в стилі «натиснув педаль – одразу отримав прискорення». Він демонструє повну відсутність пауз та затримок в прискореннях, чим нагадує електромобіль. Адже ще раз нагадаю – тут головною рушійною силою зазвичай виступає саме електромотор. Щоправда, акумулятор гібридної системи невеличкий і тому при динамічному прискоренні майже одразу запускається бензиновий двигун, що добре чути в салоні. А ще відзначу, що збільшення габаритів та ваги Honda HR-V відносно Honda Jazz не минуло просто так: навіть з урахуванням зростання потужності електродвигуна, динаміка все одно дещо знизилась й тепер прискорення 0-100 км/год вимагає на 0,5-1 секунди більше.

Щоправда, це буде помітним лише під час прискорення на межі – з педаллю в підлогу. Адже під час звичайних щоденних роз’їздів містом чи на трасі, зазвичай динаміки та прискорення вистачає. Причому в цих режимах стає більш важливим продумана рекуперація, яку можна регулювати або пелюстками під кермом (передбачено чотири ступені), або одразу активувати на максимум, перемикнувши важіль в положення «В»; автомобіль Honda Jazz пропонував лише останній варіант. До речі, цікава особливість: вибір СПОРТ-режиму означає не лише більш активні відгуки двигуна, але й активацію другого рівня рекуперації.

Де автомобілі Honda HR-V та Honda Jazz ще майже повністю ідентичні, то це в налаштуваннях шасі. Кермо доволі легке та має середню гостроту. Автомобіль нормально реагує на повороти керма, тут відсутні великі затримки в реакціях. Лише при переборі швидкості в повороті, кросовер Honda HR-V прагне вислизнути назовні: це зрозуміла класика переднього приводу. Зазвичай підвіска гарно відпрацьовує нерівності (особливо передня), ретельно приховує ями та виступи, не допускає великих кренів кузова – є лише ледь помітні розхитування у віражах, наче натяки водію. Й ось коли ви вже заспокоїлись та наче призвичаїлись до автомобіля, він неочікувано може дати чималого штурхана задньою підвіскою на черговій глибокій ямі. Нажаль, проте Honda HR-V не дарує тієї магії комфорту та керованості, які дарує новий кросовер Honda ZR-V з повністю незалежною задньою підвіскою.

Гібрид приваблює не стільки абсолютними числами потужності або прискорення (хоча прискорення 0-100 км/год дається навіть краще обіцяного), скільки логічністю керування, швидкими лінійними реакціями, можливістю обирати кілька режимів руху та гнучко керувати рекуперацією. Серед інших власних спостережень: споживання палива по місту виходить близько 4,5-4,8 літра на 100 км; на пустих дорогах та за умови плавного стилю водіння можна отримати навіть мінімум 3,7-3,8 літра; за умови заторів та/або динамічного стилю водіння виходить максимум 5-5,2 літра; споживання палива на трасі під час руху зі швидкістю близько 100 км/год тримається на рівні 4,5-5 літрів на 100 км шляху. Набагато швидше їздити по трасах ви все одно не будете: на високих швидкостях вже хочеться більше запас потужності та менше шуму від двигуна, коліс, аеродинаміки.

Вартість: скільки коштує Honda HR-V та хто може бути конкурентом

Автомобіль Honda HR-V пропонується в Україні виключно з вищезгаданим гібридом та переднім приводом, покупець може обрати лише одну з трьох комплектацій.

Гаму відкриває автомобіль Honda HR-V Elegance, де передбачено наступне: фронтальні та бокові подушки безпеки, надувні бокові шторки безпеки, система динамічної стабілізації, попередження про можливе фронтальне зіткнення, підтримання руху в певній смузі та інформування про вихід зі смуги руху, розпізнавання дорожніх знаків, інтелектуальний обмежувач швидкості, безключовий доступ, оздоблення сидінь тканиною, підігрів передніх сидінь, однозонний клімат-контроль, адаптивний круїз-контроль, датчики паркування попереду та позаду, камера заднього огляду, мультимедійна система з сенсорним 9-дюймовим дисплеєм, світлодіодні фари, легкосплавні 18-дюймові колісні диски тощо. Вартість Honda HRV 1.5 e:HEV Elegance – від 1,45 млн грн або близько $35,5 тис.

На крок вище розташовано Honda HR-V Advance, що додає наступне: система контролю «сліпих зон» дзеркал, система допомоги під час виїзду заднім ходом, комбіноване оздоблення сидінь тканина/шкіра, двозонний клімат-контроль, підігрів керма, світлодіодні протитуманні фари. Вартість Honda HRV 1.5 e:HEV Advance – від 1,55 млн грн або близько $37,8 тис.

Максимальним варіантом виступає Honda HR-V Advance Style, що додатково вирізняється наступним: помаранчеве декоративне оздоблення консолі в салоні, помаранчеве прострочування керма та сидінь, бездротова зарядна станція, покращена аудіосистема, зовнішній стайлінг-пакет кузова, система активного освітлення поворотів. Вартість Honda HRV 1.5 e:HEV Advance Style – від 1,65 млн грн або близько $40 тис.

Навіть в базовій комплектації – панель приладів з цифровим дисплеєм, мультимедійна система, камера заднього огляду, LED-фари та легкосплавні колісні диски, багато систем безпеки. В максимальних комплектаціях – двозонний клімат-контроль, бездротова зарядка, підігрів не лише сидінь, але й керма. Проте за чималий перелік оснащення просять чимало грошей: кросовер Honda HRV коштує $35-40 тис. Які альтернативи-конкуренти?

Суперників чимало. Якщо брати гібридний кросовер схожого класу та ціни, то можна розглянути Jeep Compass (їде так собі, але виходить дешевше), Hyundai Kona Hybrid (приємні ходові якості та дещо нижча ціна), початкові та середні версії Toyota C-HR (гарний комфорт, але затісний салон позаду). Також модна розглянути варіант додати грошей, але обрати вже кросовер Honda ZR-V: він на клас вище за розмірами, пропонує кращий комфорт та вищу потужністю двигуна.

Якщо гібрид не обов’язковий, але потрібен економний двигун, то в цьому випадку конкурентами виступають дизельний кросовер Peugeot 2008 (дещо менший, але й за менші гроші) або навіть Citroen C5 Aircross (більший, за аналогічні гроші). Нарешті, якщо потрібен компактний кросовер, якщо забуваємо про економічність гібрида або дизеля, проте вимагаємо повний привод – то в цьому випадку допоможуть Suzuki S-Cross та Mazda CX-30. Отже…

Тест-драйв Honda HR-V: золотий малюк – як за своїми можливостями, так і за ціною