Українська правда

Автомобільні підсумки 2024 року: переможці, досягнення, технології, невдачі

- 31 грудня 2024, 13:20

Схоже, це вже перетворюється на гарну традицію! Минулий 2023-й завершився матеріалом-підсумком за рік; то чому б не повторити й тепер? Тим паче нинішній 2024 рік подарував приблизно вдвічі більше авторських матеріалів – понад вісім десятків! Це і тести автомобілів, і гіди покупця, і репортажі з презентацій, і загальні статті-презентації новинок. Які автомобілі, тенденції, інновації стали найважливішими? А в кого жирний мінус? Згадуємо автомобілі та події 2024 року, про які тут розповідалось, та обираємо найважливіше.

Найкращий автомобіль року з погляду емоцій – Jeep Wrangler

Так, я дещо змінив попередній формат. Адже цей автомобіль вартий того, щоб опинитись на першому місці та привернути до себе максимум уваги – і це позашляховик Jeep Wrangler.

Справжній «великий конструктор» для «великих хлопчаків», новітнє втілення легенди, купа емоцій на дорозі та ще емоцій більше на бездоріжжі. Позашляховик Jeep Wrangler вміє перетворювати кожен новий кілометр та кожну хвилину поїздки на незабутню мить життя – саме за це він заслуговує на окрему відзнаку й розміщення одразу на початку переліку.

Найкращий компактний легковий автомобіль – Volkswagen Golf

Здається, тут дуже просто обирати. Серед найважливіших легкових автомобілів-новинок 2024 року – лише Volkswagen Golf та Suzuki Swift. Хоча за бажанням ще можна додати лінійку моделі Citroen C4. Говорю саме так, в загальному розумінні, адже Citroen C4 може бути у кузові хетчбек або седан, з традиційним ДВЗ або з електромотором – про все це розповідалось 2024 року. Проте все ж хочу відзначити не Citroen C4, а саме хетчбек Volkswagen Golf. За те, як він вміє тихо, комфортно, якісно, легко виконувати свою роботу – переміщувати людей у просторі, даруючи відчуття справжнього відпочинку та задоволення за кермом.

А ще відзначаю Volkswagen Golf як згадку про типовий європейський С-клас. Колись такі автомобілі були дуже масовими, проте згодом їх продажі «від’їли» автомобілі суміжних класів: кросовери B-SUV та автомобілі сегмента C-High, про які розповім нижче. Ось і виходить, що зараз на ринку в типовому С-класі тримають лише одиниці – проте Volkswagen Golf ще досі впевнено стоїть (як на дорозі, так і на ринку) як та непохитна скеля.

Найкращий середній легковий автомобіль – Peugeot 408 або Skoda Octavia

Ось тут взагалі нічого спеціально не змінив. Все тому, що наразі немає гідного супротивника для цієї пари. Хочете просторий салон, практичний багажник, економні двигуни, доступні комплектації, адекватну поведінку на дорозі? Тоді ось вам Skoda Octavia. Не боїтесь розміняти частину практичності на емоції? Хочете отримати більше потужності та кліренсу й все це помножити на «космічний» салон? Тоді ось вам Peugeot 408.

Два автомобілі, що так схожі за формою кузова й водночас настільки різні за портретом покупця. Можете назвати цікаву альтернативу, яка перемагає цю парочку практичністю або емоціями за плюс-мінус схожу ціну? Тоді пишіть свої варіанти в коментарях!

Найкращий преміальний легковий автомобіль – BMW M340

Лише коротко зустріч-мить під час заїздів «Авто Року 2025», але й цього виявилось достатньо, щоб пригадати наше з седаном BMW M340 колишнє знайомство. І увесь той вир емоцій, які дарував та продовжує дарувати цей автомобіль: від потужності та динаміки, від гарного звуку двигуна, від чіткості керування та, при цьому, відсутності надмірної жорсткості.

Чудове поєднання класичного престижного седана BMW M340, на якому можна приїхати на ділову зустріч або вирушити у подорож на відпочинок, та душі емоційного потужного спорт-кара, що дарує незабутні миттєвості водію. Це точно варто відзнаки!

Найкращий компактний SUV – Honda ZR-V

Вже традиційно, в цьому році з’явилось дуже багато компактних кросоверів: повністю нові автомобілі Hyundai Kona, Lexus LBX, Jeep Avenger, Suzuki S-Cross, Toyota C-HR, оновлені моделі Peugeot 2008, Toyota Yaris Cross, Nissan Qashqai, Skoda Kamiq, Nissan Juke; нікого не забув? І ось раптом, але я відзначаю Honda ZR-V – чому так?

Все просто – за блискучий баланс керованості та комфорту, динаміки та економічності. Автомобіль, який спочатку не обіцяв нічого, окрім того, щоб стати ще одним черговим кросовером, раптом перетворився на мінівідкриття та генератор позитивних вражень. Проте не можу не відзначити й ще кілька автомобілів, які точно запам’ятались та створили дуже приємне враження: це Hyundai Kona та Lexus LBX.

Найкращий середній SUV – Hyundai Tucson

Взагалі у мене складається враження, що цього року ми з Hyundai якось знайшли спільну мову саме в сегменті кросоверів: сподобались нові покоління Hyundai Kona та Hyundai Santa Fe, а оновлений кросовер Hyundai Tucson й взагалі заслуговує на окреме визнання. Адже він пропонує комфорту підвіску, суттєво оновлений та сучасний салон, дуже широкий вибір версій з купою різноманітних двигунів, безліч оснащення для безпеки та комфорту. Й все це зібрано в одному автомобілі, який стартує за ціною одного з найдоступніших у класі, а завершує супертехнологічним гібридом рівня одного з найпотужніших в класі.

Насправді у кросовера Hyundai Tucson є один дуже небезпечний конкурент – це новий Volkswagen Tiguan. Я дуже довго вагався, кому з них віддати остаточну перемогу в цьому заліку й фінальний вибір Hyundai Tucson був обумовлений його широкою гамою версій. Хоча не можна забувати про дуже сильні позиції Nissan X-Trail, а ще одвічних «класиків жанру»… схоже, скоро буде ще один гід покупця!

Найкращий великий SUV – Mazda CX-90

Кросовер Mazda CX-90 важливий з двох причини. По-перше, це наче реабілітація за Mazda CX-60 й на решті гідна демонстрація можливостей нової платформи та техніки Mazda: рядний 6-циліндровий турбомотор та 8-ступенева АКПП, повний привод з акцентом на задню вісь. По-друге, кросовер Mazda CX-90 чудово втілює ідею того, як великий та зручний автомобіль для родини може також бути й дуже цікавим емоційним автомобілем для водія. Це варто відзнаки.

Відверто кажучи, якби не Mazda CX-90, то в цьому класі знову б відзначив нові покоління позашляховиків Toyota Land Cruiser Prado та Lexus GX: дуже важливі для ринку автомобілі. На зустріч з якими я розраховую вже у 2025 році; тоді й розповім деталі.

Найкращий пікап – Mitsubishi L200

Так, минулого разу на цьому місці був блок про електромобілі, яких і цього року було чимало: супердинамічні BMW i5 та MG4 XPower, ексклюзивний Rivian R1S, майже «народна» Honda e:NS1 з китайським походженням.

Проте цього року додаткова номінація буде присвячена не електромобілям, а пікапам. Конкретно – новому Mitsubishi L200, який «виріс» буквально в усьому! Габаритні розміри, вантажні можливості, система повного приводу, простір та зручність салону.

Пікап Mitsubishi L200 вийшов настільки вдалим, що я навіть спробую обережно припустити його перемогу і в інших схожих заліках та конкурсах серед дебютантів-новачків 2024 року.

Провал року – система e-Hybrid на компактних кросоверах Jeep

Ця історія почалась з автомобіля Jeep Compass: гібридний силовий агрегат, поєднання бензинового «турбо» та невеличкого електромотора, а також роботизованої коробки передач. Попри доволі просту 48-вольтову технологію живлення, система дозволяє рух виключно на електроприводі та реально дає певну економію пального. То що ж не так? Мінус за постійні смикання коробки та незлагодженість роботи електромотора і бензинового двигуна. За часті затягування з перемикання на передачу вище. За неможливість впливати на роботу гібридної системи (є лише кнопка її вимикання) та неможливість регулювати інтенсивність рекуперації. Скажете, що занадто складно поєднати бензиновий турбомотор, електродвигун та коробку передач? Але ж в гібридах Hyundai це вдалось зробити.

Схожі зауваження стосувались й гібридної системи Jeep Avenger. З одного боку – там геть інший бензиновий турбомотор, відрізняється коробка передач та потужність електродвигуна, нарешті є можливість обирати режими руху. Але з іншого боку… По-перше, загалом ідея гібридної системи залишилась незмінна: основний бензиновий турбомотор, невеличкий малопотужний електродвигун, роботизована коробка передач та 48-вольтова система живлення – схожа архітектура гібридної системи дала схожі результати. По-друге, кросовер Jeep Avenger для мене особисто став першим прикладом знайомства з гібридною системою на основі 1,2-літрового 3-циліндрового бензинового турбодвигуна – того самого, що встановлюється під капотом багатьох автомобілів Peugeot, Citroen, DS, Opel. Потужність такого гібрида може бути на рівні 100 або 136 к.с. залежно від моделі. І якщо я все правильно розумію, то саме ось такий гібрид на основі 1,2-літрового турбодвигуна з часом прийде на заміну 1,5-літровому 130-сильному турбодизелю з 8-ступеневою АКПП на легкових моделях. Тому ось вам порада: якщо думаєте купити собі легковий автомобіль Peugeot, Citroen, DS, Opel саме з вищезгаданим турбодизелем, то вже годі чекати – треба йти й купувати просто зараз!

Насправді цю категорію ще можна назвати «категорією невиправданих очікувань» й також відзначити ще кілька схожих прикладів. Наприклад, автомобіль Suzuki Swift має гарний вигляд ззовні, але доволі просто (щоб не сказати «дешево») зроблений в середині та аналогічно відчувається на ходу. Або ось ще – седан Hyundai Sonata: класний екстер’єр та інтер’єр на рівні 2024 року, але сам автомобіль їде на рівні якогось 2014 року. Схожим прикладом може бути Infiniti QX55: неймовірно гарний ззовні, але чому ж такий х-х-м-м… «класичний» (це ще, м'яко кажучи) салон? А навіщо ось цей складний та доволі охочий до бензину двигун VC-Turbo, ще у парі з варіатором? І все це сказано зі згадкою того, яка чудова технологія e-Power та які сучасні салони є зараз в автомобілів Nissan Qashqai та Nissan X-Trail.

Позитив року – презентації Toyota та Renault

Завершимо на позитиві року, яким я вважаю повернення «гучних» презентацій. І тут одразу дві причини. По-перше, презентації й справді важливі: позашляховик Toyota Land Cruiser Prado та седан Toyota Camry – це потенційні бестселери на кілька років вперед; потрійна презентація новинок Renault, включаючи новий Renault Duster – аналогічно важливо, аналогічно потенційні бестселери! А ще були презентації електричного Mini Cooper (нехай навіть у міні форматі), нових Lexus GX та Porsche Macan (нажаль, за особистими причинами я не зміг туди дістатись), презентація нових сервісів BMW (але там були також і автомобілі).

По-друге, чому це важливо: ось такі презентації – це не лише новина чи репортаж, але також можливість наживо спілкуватись з людьми, дізнатись як справи у компанії, зрозуміти настрої на ринку. Якщо коротко, то настрої так, як зараз всюди в Україні: важко, але треба встояти.

То ж на завершення побажаю нам всім сил та енергії, щоб пройти цю страшну війну і вийти з неї переможцями. Побажаю не зупинятись та не впадати у відчай, натомість – працювати на благо України та власних родин. Ну й звісно, побажаю нам всім нарешті миру у 2025 році. Сподіваюсь, там і побачимось, ще й не раз!

Load more