Фінальним тест-драйвом цього року буде оновлений Volkswagen Golf – його величність європейський бестселер, один з найпопулярніших автомобілів у світі, класичний європейський хетчбек з власною 50-річною історією. Саме так: у 2024-му хетчбек Volkswagen Golf святкує власний ювілей у півсторіччя! Звісно, все це важливі історичні досягнення; але що може запропонувати Volkswagen Golf сучасним покупцям? Всі відповіді – у повноформатному огляді.

Дизайн: новітнє втілення одвічної класики

Ось цей двох-об’ємний силует з пласким капотом та широкою задньою стійкою даху, здається, не сплутаєш ні з чим іншим. Добре відомий німецький хетчбек Volkswagen Golf завжди мав саме такі загальні пропорції кузова – й «восьмий» Volkswagen Golf не змінює їх загалом, але демонструє новітнє втілення: форма вікон, дзеркала на ніжках, спойлер позаду, фари та ліхтарі. Візуальний «смуток» автомобіля помітно лише на деяких фотографіях та ракурсах. Проте в реальності Volkswagen Golf виглядає справжнім вовком-хижаком, що наче виглядає чергову жертву поміж аналогічних хетчбеків С-класу. Але ж чи багато таких залишилось в Україні?…

Про конкурентів поговоримо згодом, натомість зараз пропоную звернути увагу на інші важливі деталі героя нинішнього огляду. Наприклад, оновлений Volkswagen Golf 8 пізнається по LED-смужці між фарами та логотипу з підсвічуванням – так зараз вважається по-сучасному та модно. А саме версія R-Line пізнається по змінених бамперах, оригінальних колісних дисках, накладках на порогах – так автомобіль й справді виглядає доволі спортивно та динамічно.

Нинішній «восьмий» Volkswagen Golf – це втілення 50-річної історії моделі: загальне позиціювання та пропорції кузова залишались незмінними півсторіччя! Проте автомобіль постійно еволюціонував в кожній деталі та додавав у розмірах. Ось і маємо: довжина – 4,28 метра; ширина – 1,79 метра; висота – 1,46 метра; колісна база – 2,64 метра; кліренс заявлено на рівні 145 мм. Оновлений автомобіль одразу пізнається за логотипом з підсвічуванням, а версія RLine пізнається за власними бамперами (до речі, задній приховує незалежну підвіску), колісними дисками, накладками на порогах.

А що змінилось в салоні Volkswagen Golf 8 під час оновлення автомобіля? Ось передня панель з горизонтальними лініями та інтегрованими дефлекторами вентиляції. Ось «пагорб» під дисплей віртуальних приладів та привабливий декор, що нагадує карбон. Ось широка центральна консоль з мініатюрним джойстиком «автомату» та кількома нішами для дрібних речей – до речі, знайшлось місце й під бездротову зарядку. Проте все це вже було раніше в історії «восьмого» Golf-а; що ж змінилось тепер?

Найголовніша та найпомітніша зміна – поява новітнього 12,9-дюймового дисплея. Причому він став настільки великим, що вже потребував виділення в окремий блок й тепер візуально не зв’язаний з панеллю приладів. Це найпомітніша зміна по електроніці, але не єдина. Насправді оновлений «восьмий» Volkswagen Golf отримав й інші зміни – наприклад, нову інтегровану інформаційну систему MIB4; проте салон запам’ятовується саме ось цим великим дисплеєм.

Крім того, салон запам’ятовується спортивними сидіннями з інтегрованими підголівниками; хоча вже особливість саме версії R-Line. Аналогічно, як і розкішне спортивне кермо – з перфорованою шкірою, формою під правильний хват, підігрівом та численними фізичними кнопками. Напевно, на спицях керма їх більше, ніж на передній панелі та центральній консолі разом взятих. Традиційно для бренду, хетчбек Volkswagen Golf 8 пропонує гарні оздоблювальні матеріали та увагу до дрібниць: м’яке покриття не лише на передній панелі, але й на дверних картах; місце для контурного підсвічування знайшлось попереду та навіть позаду – має гарний вигляд! Також позаду знайшлось місце для окремої зони «клімату» та підлокітника, присутні дефлектори вентиляції тощо. Запас простору не рекордний (самі знаєте хто пропонує більше місця для ніг), проте цілком достатній. Аналогічно можна сказати й про багажник: плюс-мінус очікуваний об’єм на рівні 380 літрів, але багато ніш та гачків, а також м’яке ворсове оздоблення.

На перший погляд – салон Volkswagen Golf 8 залишився незмінним; на другий – помічаєш великий 12,9-дюймовий окремо-встановлений дисплей: це нагадує новий Volkswagen Tiguan, не менше! Версія RLine виділяється власним спортивним кермом та сидіннями. Запас простору в салоні та об’єм багажника нехай не рекордний, але цілком достатній: це той випадок, коли покупці замість «возити повітря» обирають якість оздоблення та приємні дрібниці – на кшталт контурного підсвічування салону та окремо-виділених сенсорних кнопок регулювання температури.

Техніка: новий-знайомий турбомотор та класичний «автомат»

Автомобіль Volkswagen Golf побудований на платформі MQB, що означає несучий кузов, поперечне розташування двигуна, незалежну передню підвіску, напівзалежну або повністю незалежну задню підвіску, передній або повний привод, можливість гнучко змінювати колісну базу та габаритні розміри, можливість створювати різні типи кузовів тощо. Але це все актуально для європейських ринків. Адже в Україні автомобіль через офіційних дилерів пропонується лише в одному технічному виконанні: кузов 5-дверний хетчбек, повністю незалежні підвіски, передній привод, бензиновий двигун 1.4 TSI та класична гідромеханічна 8-ступенева АКПП.

Й ось тут потрібно зупинитись окремо та розглянути питання ширше. Бензиновий турбодвигун 1.4 TSI відноситься до добре відомої та масової серії EA211 (конкретно в цьому випадку двигун має кодове позначення DJKA); головною технічною особливістю цих двигунів є комбінація безпосереднього впорскування пального і турбіни, а також двох фазорегуляторів. Саме на основі таких двигунів EA211 була створена наступна серія EA211 EVO зі збільшеним робочим об’ємом (1,5 літра) та можливістю вимикання половини циліндрів, а також технологією «м’якого гібрида». Щоправда, останнє можна реалізувати лише при наявності 7-ступеневою трансмісією DSG; натомість в нашому випадку маємо 8-ступеневу АКПП – що це за коробка?! Це класичний гідромеханічний «автомат» від Aisin, що має позначення AWF8 або 09S/09Q/09P за кодовими позначеннями Volkswagen. Загалом така трансмісія (можливо, лише у дещо відмінних виконаннях) зустрічається на багатьох автомобілях з переднім приводом, серед найвідоміших – Peugeot, Citroen, DS, Opel та ін..

Автомобіль Volkswagen Golf восьмого покоління побудований на відомій платформі MQB та може мати безліч варіацій, включаючи гібриди, версії з повним приводом, кузов-універсал; також в гамі моделі присутня версія 1.5TSI + DSG7 (детально знайомились на прикладі Skoda Octavia). Але все це актуально для європейського ринку. Натомість в Україні оновлений Volkswagen Golf пропонується з бензиновим двигуном 1.4TSI та гідромеханічною 8-ступеневою АКПП – якщо бажаєте, вийшов варіант для фанатів «перевіреної класики». Аналогічна комбінація була представлена у нас від початку кар’єри «восьмого» Golf-а в Україні й загалом відтоді технічні показники залишились незмінні: потужність 150 к.с. та крутний момент 250 Нм; прискорення 0-100 км/год за 8,1 секунди; максимальна швидкість має становити 216 км/год; споживання палива по місту на рівні 7,2 л на 100 км; споживання палива на трасі заявлено 5 л на 100 км шляху. Так ось…

За кермом: коли важливі відчуття, а не цифри

Нинішній «восьмий» Volkswagen Golf – це саме той випадок, коли автомобіль на дорозі все робить правильно. Перш за все, твердження стосується налаштування шасі. Адже за настільки вдалий баланс гарного комфорту та легкої керованості автомобіль Volkswagen Golf 8 може точно посісти місце еталона в класі.

Уявіть собі: різноманітні нерівності на дорозі, ями та виступи – проте всі вони долаються підкреслено м’яко і тихо, без жодних болючих поштовхів та наступних вторинних вібрацій підвіски. Далі вас очікують повороти: кермо вліво-вправо – автомобіль без пауз, легко й невимушено заїздить в поворот. При цьому зберігаючи майже незмінне положення кузова, демонструючи мінімальні крени, дозволяючи довернути за необхідності. А тепер накладаємо нерівності на поворот! Проте й тут хетчбек Volkswagen Golf 8 зберігає непохитність: він чітко слідує траєкторії, задня частина м’яко проїжджає нерівності та не збивається з курсу. Це магія повністю незалежної підвіски? Вдало підібраних пружин та амортизаторів? Чи адекватних шин та 17-дюймових дисків? Або типової легкової висоти кузова? Схоже, все разом.

Цікаво, що кермо робить чітко два оберти від упору до упору: це особливість саме версії R-Line, в який було надано тестовий автомобіль. Й справді – у крутих поворотах кермо виявляється доволі гострим, можна проїжджати навіть закручені віражі без необхідності перехоплення керма. Водночас під час руху на трасі автомобіль не лякає надмірною гостротою та не намагається перескочити в сусідню смугу під час необережного чхання водія. Адже рейка керма має прогресивну нарізку зубців: більш «розслаблену» в середньому положенні та більш «гостру» в крайніх положеннях. Таким чином, передаточне відношення рульового механізму змінюється залежно від кута повороту керма. А рівень підсилення кермо змінюється залежно від обраного режиму руху: у звичайному або екорежимі все максимально легко та плавно; натомість, в спорт-режимі з’являється важкість керма та гострота відгуків двигуна на натискання педалі акселератора.

До речі, про двигун та «автомат». Вони чудові для щоденних поїздок: дуже м’який та плавний старт, непомітні перемикання передач, гарна тяга на середніх обертах в діапазоні 2-3-3,5 тисячі, легкість розкручування до 5-6 тисяч. Хоча, згадуючи враження від пари 1,5TSI+DSG, я раптом розумію, що не відмовився б від більш жорсткого «механічного» зв’язку між двигуном та колесами. Хочеться більше оперативності в діях, хочеться більше прямолінійних відгуків на натискання педалі акселератора. Все це обіцяє кращу динаміку з одночасним покращенням економічності. Але чи варто за це розраховуватись м’якість реакцій «автомата» та додатковою ліквідністю на вторинному ринку? Чи варто це додаткової чималої доплати? Сильно не певен.

Турбодвигун та 8-ступеневий «автомат» запам’ятовуються плавністю в роботі – дуже вдала пара на кожен день, коли вам не потрібно ставити рекорди прискорення чи економічності. До речі, щодо цього: прискорення 0-100 км/год вийшло в межах 8,6-8,7 секунди; споживання палива по місту трималось близько 9 літрів (плюс-мінус 1 літр на наявність або відсутність заторів та стиль керування); споживання палива на трасі під час руху зі швидкістю 100 км/год – на рівні 4,7-5 літрів на 100 км шляху. Система вибору профілів руху впливає на звичайний або спорт-режим роботи «автомату», рівень підсилення керма та інші параметри. А ось підвіску змінювати не треба! Адже налаштування шасі вдало взагалі, без будь-яких застережень та умов. Мінімальне зауваження стосується звукоізоляції: попереду безумовно та завжди тихо, проте позаду вже інколи чути буботіння випускної системи та шурхіт від коліс.

Вартість: скільки коштує Volkswagen Golf та хто конкурент

Все дуже просто: на ринку України автомобіль Volkswagen Golf пропонується лише у кузові 5-дверний хетчбек та з вищеописаним 1,4-літровим бензиновим турбодвигуном і 8-ступеневою автоматичною коробкою перемикання передач. Залишається лише обрати одну з трьох комплектації, плюс додатково пропонуються різноманітні опції.

Гаму відкриває Volkswagen Golf Life, який одразу пропонує гарну комплектацію: клімат-контроль, безключовий доступ та запуск двигуна, LED-фари ближнього та дальнього світла, цифрова 10,2-дюймова панель приладів Digital Cockpit Pro, медіасистема Ready 2 Discover з сенсорним 12,9-дюймовим дисплеєм, камера заднього огляду, підігрів керма та передніх сидінь, бездротове підключення AppConnect (Apple CarPlay та Android Auto), бездротова зарядка для смартфона, адаптивний круїз-контроль, атмосферне підсвічування салону на 10 кольорів, легкосплавні 17-дюймові колісні диски тощо. Ціна Volkswagen Golf 1.4TSI 8AT Life – від 1,21 млн грн або $28,8 тис.

Наступним варіантом виступає Volkswagen Golf Style, де додано: фари LED Plus, тризонний клімат-контроль, світлодіодна лінія попереду між фарами та підсвічування логотипа, асистент зміни смуги руху, асистент допомоги при виїзді заднім ходом, підсвічування салону на 30 кольорів, сидіння ergoActive з функцією масажу, електроприводом та пам’яттю регулювань тощо. Ціна Volkswagen Golf 1.4TSI 8AT Style – від 1,28 млн грн або $30,5 тис.

Максимальним варіантом є Volkswagen Golf RLine, який виділяється наступним: система прогресивного керма, спортивні R-сидіння з інтегрованим підголівником, спортивне кермо, накладки на педалі, передній бампер та решітка радіатора R-Line, задній бампер та бокові накладки R-Line, вибір профілю їзди, оригінальні 17-дюймові колісні диски Coventry тощо. Ціна Volkswagen Golf 1.4TSI 8AT RLine – від 1,35 млн грн або $32 тис.

Дуже повні комплектації! Навіть стартова версія вже дає цифрову панель приладів та великий сенсорний дисплей, клімат-контроль та камеру заднього огляду, адаптивний круїз-контроль та багато іншого; середня додає купу систем безпеки, сидіння з масажем, підсвічування логотипа; ну а версія RLine – це поєднання доволі високого рівня оснащення зі спортивними натяками. Щоправда, спортивні сидіння мають гарний вигляд та тримають в поворотах, але позбавлені електроприводу налаштувань та масажу; а для переднього радара довелось зробити примітний отвір в оригінальній RLine решітці радіатора. Тестовий автомобіль отримав на диво мало додаткових опцій та й коштують вони відносно небагато: аудіо Harman Kardon ($655), матричні фари ($1026), білий колір-перламутр ($400); в підсумку тестовий Volkswagen Golf RLine коштує ледь понад $34 тис.

Кілька слів про суперників. Здається, все просто: прямими конкурентами Volkswagen Golf виступають нові Peugeot 308, Opel Astra, Ford Focus, Hyundai i30, Honda Civic тощо. Але чи багато ви бачили таких автомобілів (саме новітніх поколінь) на дорозі? Насправді найскладнішими та небезпечними суперниками для Volkswagen Golf виступають не прямі конкуренти, а моделі з суміжних класів. По-перше, це Volkswagen T-Roc – для тих, комі потрібен Volkswagen Golf, але зі збільшеним кліренсом та у популярному зараз крос-форматі. По-друге, це Skoda Octavia – для тих, хто замість незалежної задньої підвіски обирає більший салон та багажник. Не згодні з таким підходом? Тоді ваш вибір – це Volkswagen Golf! Отже…

Тест-драйв Volkswagen Golf: класика, яка завжди в ціні