На завершення місяця та теплих деньків цього року – про автомобіль, який точно зігріє та змусить посміхнутись. Так-так, це я кажу про оновлений позашляховик Jeep Wrangler у спеціальній версії Rubicon. Відверто кажучи, розібратись та досліджувати його було непросто, але від того – кожної миті ставало лише цікавіше. І зараз я детально розповім чому це так.
Дизайн: великий конструктор для великих хлопців
Перше слово, яке приходить в голову для опису дизайну – функціональність. Ось капот, який накриває двигун. Ось колісні арки та накладки, які мають захищати від бруду з під колесами (але вдається не дуже). Ось передні та задній двері – вони відкриваються на петлях, які одразу видно. Ось дах з композитного матеріалу (наче пластик, але жорсткіший та з шаром утеплювача). Не подобається такий дизайн? Тоді його можна змінити за власним бажанням!
Адже специфічний дизайн Jeep Wrangler є наслідком не лише історичної спадщини (це я про Willis 1940-х років з його круглими фарами та характерною решіткою радіатора), але й особливостей конструкції: дах та дверцята знімають, переднє скло відкидається, доступ до багажника організовано через підйомне скло даху та окремі дверцята з відкриттям в сторону. Найпростіше знімаються дві передні секції даху, які кріпляться фіксаторами: питання на хвилину і кілька рухів руками – й ось вже готовий майже кабріолет для водія та переднього пасажира. Причому для зберігання цих секцій даху навіть передбачена окрема сумка в багажнику автомобіля – це зручно. А ось решта…
Знімання дверцят вимагає 6-7 хвилин на кожну. Й головна проблема не у відкручування болтів кріплення петель або важкості дверей (насправді вони доволі легкі), а в тому, щоб роз’єднати електричні контакти: ну дуже тугі фішки підключення! Дах повністю знімається теж доволі швидко, але теж не без проблем: в цьому випадку потрібно враховувати його габарити та важкість – самому не впоратись, потрібно дві людини. Ось наче все просто з відкидним лобовим склом, проте й тут виникають проблеми: треба зняти двірники, для цього треба відкрутити гайки їх важелів-повідків – проте ці гайки закисають й відкрутити їх непросто. Тому: так, це справжній автомобіль-конструктор, що розбирається доволі швидко, але потрібно вміти це робити та зважати на ось такі зауваження. До речі, окрім сумки для зберігання передніх секцій даху, також передбачено інструмент для відкручування болтів та коротеньку інструкцію, а на панелі багажника навіть присутні отвори для зберігання болтів кріплення різних елементів.
Тестовий автомобіль Jeep Wrangler (код моделі JL) був представлений у збільшеному кузові Unlimited 4D: довжина – 4,88 метра; ширина – 1,89 метра; висота – 1,85 метра; колісна база – 3,01 метра. Кліренс для версії Rubicon заявлено на рівні 252 мм, кут в’їзду – 36 градусів, кут з’їзду – 31 градус; автомобіль може долати брід глибиною 762 мм. До речі, якщо цікаво: вперше позначення Unlimited з’явилось на початку 2000-х років й означало збільшений, проте все також 2-дверний кузов 2D; й лише за кілька років дебютував варіант Jeep Wrangler Unlimited 4D (у випадку Jeep Wrangler рахуються лише бокові дверцята, без врахування кришки багажника). Ще, якщо цікаво: вперше назва Jeep Wrangler з’явилась під час дебюту автомобіля 1987 модельного року і якщо рахувати саме від нього, то загалом існує чотири покоління Jeep Wrangler (коди моделей YJ, TJ, JK, JL). Але якщо рахувати від автомобіля Jeep з кодом CJ (тобто, попередника Wrangler, проте ще без цієї назви моделі) – то вже п’ять. А взагалі історію Jeep можна рахувати від першого військового позашляховика Willis, який з’явився ще у 1940-х роках. Як і попередники: весь автомобіль Jeep Wrangler – це нескінченний великий конструктор для великого хлопчика!
Салон не менш оригінальний, ніж зовнішність. Ось відкриваєш двері, бачиш наче доволі високе положення сидіння, сідаєш всередину – й тут приходить розуміння, що тут і підлога висока. Через це посадка виходить з доволі витягнутими по горизонталі ногами; нагадує наче посадку в низькому спортивному автомобілі, проте все це відбувається на висоті позашляховика. Водночас передня панель та кермо присунуті доволі близько до водія, огляд вперед відбувається через майже пласке та прямокутне лобове скло, а ще знизу стирчить купа важелів – перемикач «автомату», ручка керування системи повного приводу (ох і туго ходить…), ручне гальмо. Знайти свою посадку непросто: треба ногами дотягнутись до педалей, при цьому не бути затиснутим кермом та мати гарний огляд вперед, ще й права рука має одразу знаходити потрібний важіль. Проте зрештою цю посадку знайти можна – і виявляється, що тут можна дихати та ворушитися, є куди подіти праву ногу та лівий лікоть. Це я згадую ще один справжній позашляховик з минулого (прямий конкурент Jeep Wrangler того часу), в якому правій нозі завжди заважала роздавальна коробка, а лікоть був змушений стирчати з вікна через затісний салон. В цьому випадку Jeep Wrangler виглядає та сприймається куди більш зручним.
Крім того, він ще й сприймається доволі сучасним. Адже ми маємо справу з оновленим Jeep Wrangler, де головною зміною назву не затемнену решітку радіатора (її ледь помітно на сірому кузові), а появу нової мультимедійної системи та 12,3-дюймового дисплея. Саме він вимагав більше місця, через що довелось суттєво змінити розташування центральних дефлекторів вентиляції та компонування передньої панелі салону загалом. Проте воно того варте: дисплей дає чудову якість зображення, а нова мультимедійна система дозволяє створювати власні сторінки та налаштовувати відображення інформації на власний розсуд. При цьому – збереглась класична панель приладів з невеличким дисплеєм (все миттєво зрозуміло), купа фізичних кнопок па перемикачів на передній панелі, все це доволі логічно зібрано по окремих блоках. Ось такі дива: тут зауваження – а поруч бачиш продуману та опрацьовану ергономіку.
Мало дивацтва? Тоді зазирнемо на другий ряд сидінь. Все знову починається з питання посадки: високо, ще й накладка на колісну арку заважає. При цьому зазвичай ця накладка брудна, оскільки вона помітно виступає відносно площини кузова й на неї часто летить бруд з під переднього колеса. Проте, вже ладно, якось дістались салону – аж тут помічаєш міцну балку над головою та аудіодинаміки, ще й спинка заднього дивану стоїть доволі вертикально. Вух, як все це дивно… Але, водночас – всередині багато місця для ніг, вистачає запасу простору по ширині. Бачиш голий метал на дверцятах – але водночас бачиш дефлектори вентиляції та зручний широкий підлокітник з підсклянниками. І така еклектика продовжується в багажнику: дивний доступ через окремо підйомне скло та відкидні дверцята; доволі великий об’єм (533-1044 літри); але просте оздоблення жорстким пластиком та стирчать дуги-опори; але ось, водночас – ще додаткова зручна нижня ніша…
Салон Jeep Wrangler не менш оригінальний, ніж його зовнішність: купа несподіваних та незвичних рішень. Головною родзинкою оновленого автомобіля є поява нової мультимедійної системи. Запасу простору насправді вистачає попереду та позаду, але ж гостро постає питання зручності посадки (підніжки просто must–have). Багажник – великий!
Техніка: особливості Jeep Wrangler загалом та версії Rubicon зокрема
Головне: автомобіль Jeep Wrangler – це справжній позашляховик, що побудований за всіма правилами та канонами жанру. Тобто: рамна конструкція, переднє поздовжнє розташування двигуна, залежна пружинна підвіска на основі балки-моста (попереду та позаду), повний привод зі знижувальним рядом. Якщо казати більш детально, то в Україні пропонується автомобіль Jeep Wrangler з бензиновим 2-літровим турбодвигуном 2.0L GME T4 ESS, що працює у парі з класичною гідромеханічною 8-ступеневою автоматичною коробкою перемикання передач. На версії Sahara встановлено повний привод з роздавальною коробкою Selec-Trac: можливість руху в режимі 2WD (лише задній привод), 4WD AUTO (автоматичне підключення повного приводу), 4WD PART-TIME (повний привод з жорстким підключенням передніх коліс), 4WD LOW (знижувальний ряд зі співвідношенням 2,72:1); плюс задній диференціал з можливістю самоблокування. Також варто відзначити, що встановлено передній міст-балку Dana M186 та задній міст-балку Dana M220, а кліренс автомобіля Jeep Wrangler у версії Sahara становить 242 мм. Для розуміння: ось всі вищезгадані особливості щодо можливостей повного приводу та кліренсу – це вже приблизно той максимум, який ми зазвичай знаходимо навіть у випадку справжніх автомобілів-позашляховиків.
Проте Jeep Wrangler у виконанні Rubicon готовий вирушати далі, в прямому та переносному сенсі цих слів. Адже в цьому випадку встановлений повний привод з роздавальною коробкою Rock-Trac (знижувальний ряд зі співвідношенням 4,0:1), примусове блокування переднього/заднього диференціала, передній стабілізатор з можливістю відключення, передбачено спеціальний режим руху Off Road+ (впливає на чуттєвість педалі акселератора та відгуки двигуна). Підвіска не змінилась глобально, але змінилась в деталях – попереду встановлено міст-балку Dana M210, позаду міст-балку Dana M220 з розвантаженими півосями. Окрім цього, також передбачені 17-дюймові колісні диски з шинами 255/75 R17 для бездоріжжя. Завдяки збільшенню висоти профілю шин, вдалось наростити кліренс – тепер 252 мм. Та навіть ще кілька дрібних, але цікавих зовнішніх змін: червоний гак позаду та дуже масивні розширювачі колісних арок. А поруч з примітною наліпкою на капоті при уважному погляді можна побачити також додаткові вентиляційні вікна – це для кращого охолодження двигуна, якщо доведеться повільно повзти на бездоріжжі й постійно газувати.
Все починається з рамної основи-конструкції та кузова з просторовими несучими елементами (адже дах в цьому випадку може розбиратись й він не тримає навантаження). Далі все продовжується бензиновим 2-літровим 4-циліндровим двигуном (потужність 272 к.с. при 5250 об/хв, крутний момент 400 Нм при 3000 об/хв) та повним приводом. І ось тут нас очікує головна «родзинка» автомобіля Jeep Wrangler, який пропонує дві системи повного приводу. Причому вже від початку закладені такі позашляхові можливості, яки зазвичай є максимальними для більшості позашляховиків; але версія Rubicon пропонує ще більше – знижений ряд 4,0:1 та блокування диференціалів, посилений передній міст та змінений задній міст тощо. Але все це не минулось просто так. Ось приклад: автомобіль Jeep Wrangler Sahara важить 2013 кг, має прискорюватись 0-100 км/год за 7,6 секунди та набирати максимум 180 км/год, споживання палива заявлено на рівні 11,1 л на 100 км (у змішаному циклі). Автомобіль Jeep Wrangler Rubicon важить вже 2103 кг, прискорення 0-100 км/год взагалі не вказано, обіцяна максимальна швидкість 159 км/год, а споживання палива заявлено на рівні 12,3 л на 100 км (ще раз – це у змішаному циклі, не міському). Так ось…
За кермом: головне правило – можна їхати куди завгодно, аби пального вистачило
Перше та головне, що дивує у поведінці Jeep Wrangler Rubicon, то це його м’якість і комфорт. Чи то спрацювали якісь зміни в підвісці, чи то дуже високопрофільні шини (а може все разом), але автомобіль їде дуже м’яко та плавно. По будь-яких дорогах та поза їх межами, на будь-яких нерівностях – вас завжди очікує неймовірний комфорт. Наведу один характерний приклад. У мене є кілька знайомих трас та доріг, де я зазвичай перевіряю автомобілі, щоб зрозуміти їх характер. Одна з таких – це доволі розбита дорога, купа заплат та ще більше ямок. Тільки їхав по гарній трасі умовні 100 км/год, звертаєш на цю дорогу – й починає нещадно трусити вже на 50-60 км/год: враження таке, що або пломби випадуть, або колеса відірвуться. Я вважаю дуже гарним результатом, якщо автомобіль там може підтримувати швидкість 60-70 км/год – ось повірте, таке вдається лише небагатьом (включаючи навіть сучасні кросовери на пневматичній підвісці або відомі позашляховики з реально гарним шасі). Й ось раптом цей Jeep Wrangler Rubicon як їхав 100 км/год по трасі поруч – так і поїхав цю саму «сотню» по розбитій дорозі. Він просто взагалі не помітив зміни покриття, для нього це все також була цілком нормальна дорога. При цьому, як не дивно, але Jeep Wrangler Rubicon не страждає від дрібної тряски та вібрацій, що зазвичай характерні для справжніх позашляховиків з суцільним заднім мостом та великими важкими колесами. Він іде так плавно, наче на пружному желе.
Але потім приходить черга поворотів. Кермо довжелезне (маємо 3+ оберти від упору до упору) й доволі легке. На це кермо буквально «накручуєшся» в кожному віражі – і все одно немає відчуття чіткості повороту. Проте є колосальні крени кузова й ще більші уводи шин, що спричиняють паузи у відгуках автомобіля на поворот керма. Для прикладу: можна смикнути кермом вправо/вліво з амплітудою під 90 градусів – й автомобіль як їхав прямо, так і поїде прямо, лише трошки покачається туди-сюди. Або ось ще приклад: з такою всеїдною підвіскою наче можна розслабитись від часу руху прямо на трасі; проте ледь відволікся – аж раптом автомобіль посунувся на пів смуги праворуч або ліворуч. Причому водій взагалі нічого не відчув своїми руками на кермі, всі зусилля розчинились в шинах та підвісці. Ось все те, що дозволяє мчати по будь-яких розбитих шляхах та поза їх межами, впливає на відчуття хоч якоїсь керованості та стабільності. Ось так і їдеш на трасі, постійно трошки підрулюючи.
Відзначу, що у мене був невеличкий досвід експлуатації Jeep Wrangler у версії Sahara (18-дюймові колеса та шини 255/70 R18) й такий автомобіль запам’ятався чіткішим у керуванні – ну, наскільки це можливо для рамного позашляховика на мостах. Проте у нього інше зауваження: під час руху на розбитій дорозі, кермо часто смикало при потраплянні коліс у ямки. А ще відзначу, що це був автомобіль Jeep Wrangler актуального покоління JL, але до оновлення; й можливо щось змінилось в налаштуваннях керма та рульового механізму загалом. Проте наразі спогади та враження у мене саме такі.
До речі, ось враження від двигуна незмінні при будь-якій зустрічі з Jeep Wrangler JL, у будь-якій його версії. Цей бензиновий 2-літровий двигун на диво добре тягне: починаючи з середніх обертів (2,5-3 тисячі) і далі аж до максимуму (майже 6 тисяч), він видає досить рівну тягу. Далі до справи береться 8-ступеневий «автомат» з м’якими та швидкими перемиканнями. Здається, невеличкого 2-літрового двигуна замало для Jeep Wrangler – але насправді його вистачає: гарний старт з місця, нормальні прискорення на дозволених трасових швидкостях. Взагалі можна інколи утнути щось типу дрифту на задньому приводі: ось ця «шафа» на колесах-балонах починає скрипіти гумою вже на 20-30 км/год, при цьому ледь не завалюється. Я уявляю, як абсурдно все це виглядало збоку, але саме в такі моменти на обличчі водія сяє дитячо-наївна посмішка. Цього двигуна вистачає для бездоріжжя: на зниженому ряду 4L можна «копатись» (і реально копати) колесами в піску. А за бажанням та завдяки чудо-підвісці – можна літати по багнюці й калюжам на лісових стежках. Ще й двигун доволі тихий: більше постійно чуєш гудіння шин, ніж звук роботи мотора. Але ось тут…стоп…
Здається, все добре з цією парою двигуна та «автомату»; крім одного – для такого автомобіля, як Jeep Wrangler я хочу мати більш емоційний звук-гарчання. І навіть знаю, де його взяти: потрібно встановити двигун V6 Pentastar, що у нас зустрічається на Jeep Grand Cherokee (та пропонується для Jeep Wrangler на ринку США). В підсумку буде приблизно аналогічна потужність та споживання палива при цьому у поєднанні з чудовим звуком V6 та кращим втіленням ідеї «американського великого позашляховика».
Немає замірів динаміки для Jeep Wrangler Rubicon? Виправляємо це зауваження – і отримуємо приблизно 9,3 секунди. Наче цифри посередні, але насправді цей 2-літровий «турбо» жодного разу не давав приводу жалітись на малу потужність або обмаль динаміки: на диво, цілком достатній мотор. Лише хочеться додати гарного звуку – й в цьому може допомогти двигун V6 Pentastar. Кажете, споживання палива зросте? Так і 2-літровий турбомотор доводиться періодично крутити, через що він стабільно з’їдає по місту 12-15 літрів пального на 100 км, а максимум особисто в мене й взагалі сягав 17 літрів. Гадаю, що V6 буде споживати плюс-мінус аналогічно, навіть якщо буде +1 літр, то це вже несуттєво. Під час руху по трасі зі швидкістю 100 км/год автомобіль споживає 9,5-10 літрів. Під час руху бездоріжжям… Я не знаю, скільки він споживає, тому що тоді на це не звертаєш увагу, а лише шукаєш все нових і нових пригод! При цьому – ні, за трактором йти не довелось. При натисканні кнопки SWAY BAR розмикається стабілізатор поперечної стійкості й хід передніх коліс стає ще більшим.
Вартість: скільки коштує Jeep Wrangler та хто в конкурентах
Якщо казати про актуальний прайс-лист станом на момент підготовки матеріалу, то можна відзначити дві основні версії Jeep Wrangler для ринку України: завжди 2-літровий двигун, завжди збільшений кузов Ulimited 4D, можна обрати лише комплектацію – Sahara або Rubicon.
Автомобіль Jeep Wrangler Sahara одразу пропонує: повний привод та роздавальну коробку Selec-Trac, захист паливного бака, захист коробки передач та роздавальної коробки, систему курсової стійкості, систему запобігання перекиданню, адаптивний круїз-контроль, систему запобіганню фронтальному зіткненню, моніторинг «сліпих зон» дзеркал, контроль поперечного руху позаду, фронтальні та бокові подушки безпеки, надувні бокові шторки безпеки, безключовий доступ та запуск двигуна, клімат-контроль, підігрів передніх сидінь, камеру заднього огляду, передні та задні датчики паркування, панель приладів з кольоровим 7-дюймовим дисплеєм, мультимедійну систему UConnect з сенсорним 12,3-дюймовим дисплеєм, підтримку технологій Android Auto та Apple CarPlay, оздоблення сидінь синтетичною шкірою, фонове підсвічування салону, LED-фари, легкосплавні 18-дюймові колісні диски тощо. Вартість Jeep Wrangler Unlimited 4D 2.0 TURBO 272 АКПП-8 Sahara – від 2,99 млн грн або $72 тис.
Автомобіль Jeep Wrangler Rubicon додає наступне: повний привод та роздавальну коробку Rock-Trac, режим руху Off Road+ та можливість відключення переднього стабілізатора поперечної стійкості, блокування переднього та заднього мосту, камеру переднього огляду, оздоблення сидінь шкірою NAPPA та синтетичною шкірою, систему автоматичного перемикання дальнього світла фар, легкосплавні 17-дюймові колісні диски та позашляхові шини. Вартість Jeep Wrangler Unlimited 4D 2.0 TURBO 272 АКПП-8 Rubicon – від 3,2 млн грн або $77 тис.
Якщо казати про інші варіанти автомобіля, які були ввезені раніше, то можна знайти прайси на моделі 2023 року, на короткий Jeep Wrangler 2D, на дорестайлові автомобілі. Всі вони будуть дещо дешевші – можна виграти 100-200-300 тисяч гривень відносно вищевказаних цін. Але чи будуть такі автомобілі на складах, коли ви забажаєте придбати автомобіль Jeep Wrangler, чи вони вже закінчать – це велике питання. Тому й орієнтуємось на дві основні версії, які заявлені на постійній основі.
У випадку автомобіля Jeep Wrangler вибір іншої версії впливає на дуже багато пунктів: інший повний привод та підвіска, наявність блокувань, колісні диски з гумою для бездоріжжя, оригінальне оздоблення сидінь з прострочуванням-написом, додана передня камера. Хоча бензиновий 2-літровий «турбо» та АКПП, повний привод зі знижувальним рядом, клімат-контроль, LED-фари та легкосплавні колісні диски, новітня мультимедійна система, трисекційний знімний дах – все це присутнє вже зі старту. Проте як не обирай, але неможливо вплинути на двигун; у нас взагалі немає вибору двигунів – ні більш потужного, ні більш економічного. А у конкурентів – є вибір? І хто вони – конкуренти?
На завершення буквально кілька слів про конкурентів. Яких насправді майже немає. Скажете, що суперниками виступають Toyota Land Cruiser Prado та Mitsubishi Pajero Sport? Але вони ще зберігають зв’язок з реальністю: економічні дизельні двигуни, звичний дизайн та зручніший салон, вибір з кількох комплектацій та нижча ціна.
Найкращим суперником з погляду ідеології (справжній позашляховик, потужний двигун, пригоди та розваги, історична спадщина) виступає автомобіль Ford Bronco. Але це історія про ринок США – в Україні такі автомобілі можуть з’явитись в штучних екземплярах, привезених приватними особами. А ще згадаю Toyota Hilux GR Sport – нехай це навіть і пікап, але ж який цікавий та здібний на бездоріжжі.
Нарешті, окремою групою конкурентів для Jeep Wrangler Rubicon назву автомобілі Mazda MX-5 та Suzuki Jimny, мотоцикл та рибацький човен: все те, що може подарувати нові емоції, пригоди, враження забезпеченому чоловіку «середнього плюс» віку. Тому, що зараз йдеться саме про емоції – що й підводить до підсумків…
Завантаження коментарів …