Модель Skoda Octavia завжди була дуже популярна в Україні завдяки вдалому поєднанню чималої кількості переваг та адекватної ціни. Актуальний дизайн, практичний кузов, гарний внутрішній простір, широкий вибір версій, сучасне оснащення – цей рецепт оновлювався, але не змінювався кардинально. Ось і зараз: оновлення Skoda Octavia пройшло під гаслом невеличких покращень дизайну та салону. Але, як виявилось, не тільки це…
Починаємо традиційно: що змінилось ззовні?
Оновлення Skoda Octavia – це той випадок, коли потрібно мінімальними зусиллями (та витратами) досягнути помітних відмінностей. І вже давно відомо, як це зробити: нові фари з невеличкими виступами-іклами, змінений передній бампер, ліхтарі з розділеними смужками-пунктирами. До речі: чим дорожче обрана версія – тим більше відмінностей. Це я про матричні LED-фари, тепер вже другого покоління, що доступні для оновленої версії Skoda Octavia, але не були представлені на тестовому автомобілі.
Хоча якщо «писати картину великими мазками», то все залишилось як було кілька років тому. Може так воно і краще: адже Skoda Octavia А8 одразу знайшла вдале втілення того силуету кузова «ліфтбек», який став характерною особливістю моделі ще з середини 1990-х років. Виділений капот, округла лінія даху, невеличкий виступ на кришці багажника – цей опис підходить одразу для кількох поколінь автомобіля Skoda Octavia.
Загальні форми кузова Skoda Octavia відомі навіть не кілька років, а кілька десятиліть: цей розтягнутий ліфтбек з нами ще з середини 1990-х років, кожне нове покоління потроху додавало у розмірах. Нинішня модель Skoda Octavia А8 відверто чималенька: довжина – 4,7 метра; ширина – 1,83 метра; висота – 1,48 метра; колісна база – майже 2,69 метра. Максимальний кліренс заявлено на рівні 158 мм без завантаження, він може зменшуватись до 105 мм під навантаженням, коли автомобіль просідає. Оновлена версія Skoda Octavia 2024 року пізнається по фарах з виступами-іклами та заднім ліхтарям з розділеними смужками. Ось і всі відмінності ззовні.
А що нового в салоні?
Салон гарний: класичні форми, елегантно вигнута лінія передньої панелі, хромовані акценти на ручках дефлекторів вентиляції, невеличкий джойстик автоматичної коробки. Стоп! Це опис автомобіля Skoda Octavia А8 взагалі чи версії 2024 року конкретно? В новому автомобілі хочеться відзначити незвичайне, але приємне оздоблення Black Middle Carbon: наче штучний камінь, проте з відчутними ребристими насічками. Або ось це комбіноване покриття сидінь з сірою тканиною, що знайшла собі місце також і на передні панелі. Проте все це нюанси певного замовленого салону, які можуть змінюватися залежно від опцій або навіть просто від модельного року. То що ж і справді нового?
Нові 10-дюймові дисплеї – один виступає як панель приладів, а інший відповідає за керування мультимедійною системою. Ось наче все це вже було; проте тепер стало простіше та легше у використанні. Наприклад, на цифровій панелі приладів легше обирати необхідні додаткові віконця інформації та простіше збивати показники бортового комп’ютера. Дисплей мультимедійної системи й взагалі можна налаштовувати на свій власний розсуд: змінювати стартові сторінки, обирати найбільш потрібні функції та робити їх головними. Якщо казати однією фразою, то панель приладів та мультимедійна система стали більш інтуїтивними. Це не просто чергове «заумне слово» просто для гарного тексту – у випадку оновленого автомобіля Skoda Octavia 2024 року це й справді так.
І ось, коли всі майже увірували в генія-інженера на заводі Skoda, що продумав та пропрацював кожну деталь, раптом приходить неочікуваний, але гучний недолік. Річ у тім, що регулювання температури клімату здійснюється через віртуальні кнопки, які розміщені в нижній частині сенсорного екрана. Поруч, в основі цього екрану, вмонтована сенсорна смужка регулювання гучності аудіосистеми. Й бували випадки, коли намагається змінити температуру, але одночасно з цим ледь торкаєшся смужки – і паралельно змінюєш гучність музики. Ладно, ще кнопки температури з боку водія – там гучність в мінус. Але якщо змінює температуру пасажир – то там гучність регулюється в плюс. Тобто: клац-клац-клац, а воно стає не лише тепліше, але й голосніше. Агов, що взагалі відбувається?…
Ладно, повернемось до опису салону загалом. Точніше, до його задньої частини. Автомобіль пропонує типово легкову посадку, видовжену по горизонталі. Проте завдячуючи чималим розмірам Skoda Octavia, тут і справді є куди витягуватися тілом: достатньо місця для ніг, вистачає місця по ширині для комфортної посадки двох людей або звичного «ну якось помістимось» трьох людей, вдалий нахил спинки заднього дивану. Завалений дах змушує дещо пригинатись головою під час посадки, але в салоні місця для голови вистачає. Отже: позаду сидіти добре, та і їхати непогано – помірно качає навіть на поганій дорозі, підлокітники встановлені на оптимальному рівні, гарний огляд через вікна. Хоча позаду ледь чути шурхіт з багажника – все ж у нас ліфтбек, а не седан з глухою задньою панеллю. Та й загалом, автомобіль Skoda Octavia дещо шумний знизу: колісні арки, днище та підлога. Хоча ось аеродинамічних шумів небагато; та й двигун себе проявляє лише на високих обертах, а до того – його ледь чути на низьких-середніх обертах.
Салон Skoda Octavia 2024 не змінився за своєю загальною формою, але змінився в деталях: приємне оздоблення та декор, нові 10-дюймові дисплеї – точніше, їх меню-наповнення. Якби ще не ось цей прокол з регулюванням температури… Сидіння зручні що попереду (гарний профіль, цупка тканина, великий діапазон налаштувань), що позаду (вдосталь місця, вдалий нахил спинки). Багажник дуже великий та продуманий: корисний об’єм у 600 літрів, легкий доступ завдяки величезній кришці, купа додаткових ніш та фіксаторів для дрібних речей.
Напевно, технічних змін теж майже немає?
А ось тут головна родзинка: технічні зміни присутні, ще і які – це новий двигун! Йдеться про появу в гамі бензинового турбодвигуна 1.5 TSI mHEV (тобто, це «м’який гібрид»), що працює у парі з 7-ступеневим автоматом-роботом DSG. Щоправда, новий він лише для нас в Україні. Насправді ось такий двигун пропонувався в Європі ще з початку кар’єри Skoda Octavia А8 – натомість, у нас його місце займав двигун 1.4TSI з класичною гідромеханічною 8-ступеневою АКПП. Порівнюю ці два двигуни тому, що їх потужність (150 к.с. на 5000-6000 об/хв) на крутний момент (250 Нм на 1500-3500 об/хв) однакові, динаміка прискорення 0-100 км/год відрізняється на 0,1 секунди. Й зараз обидві версії пропонуються паралельно – вибір за покупцем.
Тестовий автомобіль як раз і був оснащений новою зв’язкою: бензиновий мотор 1.5 TSI mHEV плюс 7-ступенева коробка DSG; тому максимум уваги приділяємо саме цьому. Новий двигун належить до серії ЕА211 EVO та має кодове позначення DXDB; серед конструктивних особливостей – рядна 4-циліндрова схема, ступінь стиску 12,0:1 й турбіна зі змінною геометрією, система відключення циліндрів ACT+ та впорскування пального під високим тиском до 350 барів. Проте найцікавішим елементом виступає «м’який гібрид» mHEV (mild-Hybrid Electric Vehicle), що реалізується завдяки стартер-генератору BSG (Belt-integrated Starter Generator) з ремінним приводом замість звичного генератора. Система працює з номінальною напругою 48 вольтів та має невеличкий акумулятор, що розміщений під переднім пасажирським сидінням. Плюс 7-ступенева роботизована коробка DSG з двома зчепленнями.
Як все це їде? Якщо не брати в розрахунок роботу mHEV-гібрида, то все їде так, як того можна очікувати. Двигун плавно починає на низьких обертах, але вже в середньому діапазоні (2,5-3-4 тисячі) видає гарну рівну тягу – якщо поєднати з «безшовними» перемиканнями DSG, то й взагалі прискорення схожі на одну пряму лінію. Під час інтенсивного розгону, двигун набирає 5-6 тисяч (ось лише тоді його стає добре чутно в салоні) та виправдовує обіцянки динаміки. А ще потужності вдосталь для підтримки швидкісного руху з усіма дозволеними в Україні швидкостями, ще і є певні запаси динаміки для обгонів. Але ж нюанс у тому, що роботу mHEV-гібрида та DSG-коробки потрібно брати в розрахунок. Наприклад, під час руху з усталеною швидкістю, система просто вимикає двигун та розмикає зчеплення – автомобіль рухається накатом до моменту наступного натискання педалі акселератора або гальм. Також двигун глушиться на кожному ліпшому світлофорі та майже при кожній зупинці. Щоправда, далі запускається швидко та м’яко – дякуючи стартер-генератору з ремінним приводом.
А ще варто акцентувати на двигуні тому, що решта в ходових якостях Skoda Octavia 2024 року не змінилась: гарний комфорт підвіски на нерівностях, майже без жорстких штурханів, нормальна керованість та відгуки на поворот керма з середньою гостротою (2,7 оберти від упору до упору), невеликі керни в поворотах. Якщо у вас немає «бекграунду» з кількох інших автомобілів схожого класу та формату, то буде здаватись, що Skoda Octavia їде еталонно, або майже еталонно. Проте якщо такий «бекграунд» є, то раптом розумієш – при різких маневрах присутня певна інерція він розтягнутого кузова і довгого «хвоста» позаду. Наприклад, короткі хетчбеки Peugeot 308 та Opel Astra в цьому плані почуваються краще та дають більше цільне відчуття під час керування. А потім можна згадати ще один хетчбек цього класу (сподіваюсь, скоро розповім) з незалежною підвіскою позаду – і я точно знаю, що він їде ще краще у поворотах та на нерівностях. Проте в будь-якому випадку: автомобіль Skoda Octavia заслуговує на титул «хорошиста» й не провалюється в жодному з ключових пунктів.
Загальна конструкція автомобіля не змінилась: платформа MQB, передня незалежна підвіска типу МакФерсон, задня напівзалежна підвіска на основі поперечної балки, передній привод (версії з повним приводом в Україні не представлені) та поперечне розміщення двигуна. Але якраз двигун змінився – під капотом тестового автомобіля було встановлено двигун 1.5 TSI mHEV та DSG-коробку, що без проблем виправдовують обіцяну 8,5-секундну динаміку. Кнопки перемикання режимів руху немає, проте є спорт-режим «автомата» й цього цілком достатньо для реалізації можливостей автомобіля Skoda Octavia з таким силовим агрегатом. Варто зауважити, що mHEV-гібрид не може забезпечити пересування виключно на електроприводі; він лише глушить та запускає двигун й (потенційно) допомагає йому в перші миттєвості початку руху. Таким чином, покращення економії виграється буквально по краплинах палива; але цих краплин зрештою набирається чимало – за моїми власними спостереженнями, в місті автомобіль з двигуном 1.5 TSI mHEV та DSG-коробкою виграє в аналогічного варіанту з двигуном 1.4TSI та звичною АКПП близько одно літру пального, а може навіть до півтора. Так, стабільно по місту можна їздити зі споживання пального на рівні плюс-мінус 7 літрів, мій мінімум був близько 6,5 літрів, а максимум сягав 8,5-8,8 літра. Проте на трасі споживання палива двох варіантів Skoda Octavia однакове: на швидкості 100 км/год – близько 5 літрів на 100 км шляху.
Тобто: навіть з урахуванням того, що це лише «м’який гібрид», він все одно реально допомагає економити пальне. Але тепер беремо в руки калькулятор. Це важливо, адже нова версія 1.5 TSI mHEV DSG у порівнянні з вже відомою версією 1.4 TSI АКПП виявляється не лише економнішою, але й дорожчою – різниця сягає 100 тисяч гривень! Навіть, якщо порахувати економію у 1,5 літра пального та взяти найдорожчий бензин по 60+ гривень за літр, все одно виходить, що нова версія може відігравати близько 100 грн на 100 км пробігу – й щоб відіграти 100 тис. грн першочергової переплати потрібно проїхати 100 тис. км; причому це лише по місту, адже на трасі споживання пального майже однакове.
І ще один нюанс: переплата за 1.5 TSI mHEV DSG майже аналогічна, як і переплата за версію 2.0TDI DSG – тобто, за версію з турбодизелем, який буде економити не лише в місті, але й на трасі! Плюс ще шалена ліквідність дизеля під час перепродажу на вторинному ринку. Тому якщо приватний покупець обирає автомобіль Skoda Octavia й готовий переплачувати за більш економний двигун, то більш правильним вибором виглядає дизель, а не «м’який гібрид».
Але! Ось не дарма я написав саме про приватних покупців – тому, що існують ще корпоративні. Й зустрічались історії, коли на рівні компанії вимагається закуповувати автомобілі з електрифікованими силовими агрегатами. Під цей термін підпадають як електромобілі, так і гібриди різних типів. Можливо, включаючи навіть ось такий mHEV-гібрид.
До речі, про ціни: скільки зараз коштує Skoda Octavia?
Автомобіль Skoda Octavia пропонується в Україні з двома бензиновими двигунами та одним турбодизелем, «механікою» та «автоматом» (традиційна 8-ступенева гідромеханічна АКПП або 7-ступеневий автомат-робот DSG), а також у трьох комплектаціях та з можливістю додавання пакетів опцій. Варто відзначити, що на бензинові автомобілі з «автоматами» діють спеціальні ціни зі знижкою – вказані будуть саме вони; автомобілі з «механікою» пропонуються за стандартною ціною без знижки, тому вони виявляються навіть дещо дорожчими (це не помилка). Отже…
Гаму відкриває автомобіль Skoda Octavia Essence, що пропонує наступне: фронтальні та бокові передні подушки безпеки, система моніторингу втрати уваги та сонливості водія, мультимедійна система з 10-дюймовим дисплеєм, LED-фари, асистент контролю світла та датчик дощу, цифровий 10-дюймовий дисплей панелі приладів, двозонний клімат-контроль, легкосплавні 16-дюймові колісні диски, круїз-контроль, задні датчики паркування тощо. Ціна Skoda Octavia 1.5 TSI 150 6MG Essence – від 1,12 млн грн або $27 тис.; ціна Skoda Octavia 1.4 TSI 150 8AQ Essence – від 1,08 млн грн або $26,2 тис.; ціна Skoda Octavia 1.5 TSI m–HEV 150 7DSG Essence – від 1,18 млн грн або $28,6 тис.; ціна Skoda Octavia 2.0 TDI 150 7DSG Essence – від 1,24 млн грн або $30 тис.
На крок вище розташовано автомобіль Skoda Octavia Selection, де додано наступне: хромована полоса в передньому бампері, оздоблення сидінь тканиною Loft, дротове з’єднання SmartLink, бездротова зарядка, підігрів керма та передніх сидінь, лобове скло з підігрівом, легкосплавні 17-дюймові колісні диски, камера заднього огляду, передній підлокітник з відділенням JUMBO BOX, додаткові ніші-відділення в багажнику тощо. Ціна Skoda Octavia 1.5 TSI 150 6MG Selection – від 1,22 млн грн або $29,7 тис.; ціна Skoda Octavia 1.4 TSI 150 8AQ Selection – від 1,16 млн грн або $28,2 тис.; ціна Skoda Octavia 1.5 TSI m–HEV 150 7DSG Selection – від 1,26 млн грн або $30,6 тис.; ціна Skoda Octavia 2.0 TDI 150 7DSG Selection – від 1,34 млн грн або $32,5 тис.
Тестовий автомобіль Skoda Octavia було представлено в комплектації Selection, а це автоматично означає LED-фари (нехай навіть не матричні), легкосплавні 17-дюймові колісні диски, нову мультимедійну систему з сенсорним 10-дюймовим дисплеєм, камеру заднього огляду, бездротову зарядку. Плюс в тестовий автомобіль додали кілька опцій: пакет Design Selection LODGE (оздоблення з тканини та шкірзамінника, внутрішнє фонове освітлення салону), повноформатна 10-дюймова цифрова панель приладів, електропривод регулювань сидінь водія та переднього пасажира з функцією пам’яті регулювань тощо. Результат – автомобіль, що став героєм цього матеріалу, коштує близько $36-37 тис.
Максимальним варіантом виступає Skoda Octavia Sportline, що додатково пропонує: подушки безпеки для захисту голови, центральну подушку безпеки між передніми сидіннями, систему FRONT ASSIST (контроль дистанції попереду), вибір режимів руху, зовнішні дзеркала чорного кольору, оздоблення сидінь тканиною та штучною шкірою, атмосферне кольорове підсвічування салону, спортивні педалі (накладки на педалі), спортивне 3-спицеве кермо, механізм прогресивного рульового керування, фари LED Matrix, динамічний контроль дальнього світла, віртуальна 10-дюймова панель приладів та багато іншого. Ціна Skoda Octavia 1.4 TSI 150 8AQ Sportline – від 1,43 млн грн або $34,7 тис.
Також відзначу, що окрім звичного автомобіля Skoda Octavia в кузові «ліфтбек», також доступний автомобіль Skoda Octavia Combi з кузовом «універсал» (багажник об’ємом 640-1700 літрів) – доплата складає близько 40 тисяч гривень з урахуванням однакового двигуна, трансмісії, комплектації. Плюс відзначу особливості версії Sportline: не лише спортивна атрибутика ззовні та в салоні, але також і покращена комплектація.
Питання замість підсумків: так купувати чи ні?
Все дуже просто – якщо вам раніше подобався автомобіль Skoda Octavia, то й зараз сподобається. Новинка Skoda Octavia 2024 року змінилась ззовні рівно настільки, щоб було зрозуміло її статус «новинки». Проте окрім символічних змін, відтепер модель Skoda Octavia стала реально зручнішою в салоні – дякуючи новій цифровій панелі приладів та мультимедійній системі. А щодо появи версії 1.5 TSI mHEV DSG, то це цікава альтернатива для тих, хто хоче отримати більш сучасні технології під капотом одночасно з покращенням економічності. Тим паче, що нова версія 1.5 TSI mHEV DSG не виключає вже знайому модифікацію 1.4 TSI АКПП, а саме доповнює лінійку моделі. Принаймні, зараз це виглядає саме так. Тому на кожну версію Skoda Octavia – звичайну бензинову, mHEV-гібридну, дизельну – знайдеться свій покупець.
Завантаження коментарів …