Після жахливої катастрофи, на яку перетворився реліз Microsoft Flight Simulator 2024 (з релізу гри пройшло вже 10 днів, а я все ще не можу нормально літати) та після майже 50 годин проведених “на свіжому повітрі” у Farming Simulator 25, я шукав собі ще якийсь симулятор і згадав про Construction Simulator, який вийшов ще у вересні 2022 року і в який я давно хотів пограти. А тут і непогані знижки прямо перед осіннім розпродажем Steam – базову гру можна придбати за половину ціни, лише за 214 грн, тож я не вагався. І хоча до Construction Simulator є деякі запитання (Unity для гри з великим відкритим світом, серйозно?!), в цілому я більш ніж задоволений покупкою, це саме той симулятор, який я шукав.

Гра Construction Simulator
Жанр симулятор
Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One / Series S|X
Мови англійська
Розробник weltenbauer
Видавець astragon Entertainment
Посилання
construction-simulator.com

 

Deutsch, praktisch, gut

Німецькомовні геймери (Німеччина, Швейцарія, Австрія) суттєво відрізняються від геймерів інших країн світу. Чи то через особливості ментальності та виховання, чи то через багаторічну заборону на продаж кривавих ігор, але у Німеччині та сусідніх з нею країнах понад усе полюбляють економічні й будівельні стратегії та симулятори реальних професій.

Саме в Німеччині з’явилися такі ігри як Police Simulator, Bus Simulator, Tram Simulator, Firefighting Simulator, CITYCONOMY (міські служби), Forklift Simulator, Fernbus Simulator (міжміський автобус), The Handyman Simulator, Truck & Logistics Simulator, Tourist Bus Simulator, Bus Mechanic Simulator, Road Maintenance Simulator, Autobahn Police Simulator, SubwaySim, Construction Simulator та багато інших. Назвіть будь-яку реальну професію – у німців є така гра! Невдовзі до них доєдналися сусіди з Польщі (House Flipper), Швейцарії (Farming Simulator) та Чехії (American Truck Simulator та Euro Truck Simulator 2). Щоб ви розуміли рівень – деякі люди вдень працюють на якійсь роботі, ввечері грають у симулятор тієї самої роботи, тож інтернет-меми у цьому випадку не брешуть. А ще по деякім з цих ігор виходять паперові (!) журнали, які продаються (!) в кіосках.

Це шаленство почалося років двадцять тому і не думає вщухати. Ігри оновлюються раз в декілька років, продаються шаленими тиражами та мають величезну армію шанувальників.

Та сама Construction Simulator – це теж серія з історією. Студія weltenbauer. Software Entwicklung GmbH (саме так, через крапку в назві) з містечка Вісбаден випустила перший Construction Simulator 2012 для Widnows та macOS відповідно у 2012 році, потім з’явилася версія для iOS та Android, потім Construction Simulator 2015 знову для Widnows та macOS, потім Construction Simulator 2 (2018) для усього на світі включаючи консолі PlayStation 4, Xbox One та Nintendo Switch, потім мобільні Construction Simulator 3, Construction Simulator 2+3 і нарешті у 2022 році вийшов просто Construction Simulator, без будь-яких цифр в назві. Плюс є ще найсвіжіша версія Construction Simulator 4 для Android та iOS. Але ми зупинимося саме на грі 2022 року.

 

Для тих, хто не награвся в дитинстві

Construction Simulator – це гра для тих, хто в дитинстві не награвся самоскидами, екскаваторами та вантажівками у пісочниці (в наші часи таких іграшок взагалі не було), або усе життя мріє працювати на будівництві, але вимушений просиджувати штани в офісі.

А ще це повна антитеза і в той самий час органічне доповнення до Farming Simulator 25. Майже така сама гра, але у місті, а не в сільській місцевості, хоча вибиратися у передмістя у Construction Simulator та навіть будувати дещо для фермерів теж доведеться. У Farming Simulator ви керуєте сільськогосподарськими машинами, у Construction Simulator – будівельними. Тут є навіть перетинання у вигляді вилкових навантажувачів, сідлових тягачів, причепів до них та вантажівок з інтегрованими кранами.

Замість створення власної ферми, як у FS25, в Construction Simulator ви створюєте власну будівельну компанію. Виконуєте контракти, заробляєте гроші, відкриваєте поліпшення, купуєте та орендуєте техніку для відповідних робіт, які можуть бути дуже різноманітними. Відремонтувати дорогу, відвести вантаж, побудувати гараж, дім, багатоповерховий будинок, міст, магазин, метанову електростанцію, готель, злітно-посадкову смугу, залізничну станцію, космодром (!), звести величезний вітряк чи міст, створити парк, дитячий майданчик чи парковку й таке інше.

На кожній з мап, яких у базовій версії дві, умовно німецька та американська, є власні кампанії з серіями складних завдань та окремі випадкові контракти. Плюс у складі річних абонементів є окремі DLC з аеропортом та стадіоном, а також окрема тропічна мапа з космодромом, зрозуміло що мається на увазі космодром Куру. Звісно, сюжетні завдання цікавіше, в них більше етапів, деякі з яких вимагають залучення дуже складної техніки.

 

Машини та машинки

Різноманітна будівельна техніка – це те, чим саме приваблює Construction Simulator. І зроблена вона непогано. Звісно тут не можна нажати на кожну кнопку у кабіні, як в Microsoft Flight Simulator чи Train Sim World 5, але техніка різних типів та різних брендів зроблена досить детально і по складності експлуатаційних процесів наближається до Farming Simulator 25, але графіка та деталізація моделей в FS25 звісно набагато краще.

Щодо техніки. Наприклад, для банального ремонту дороги вам потрібно спочатку прибрати старий асфальт, потім зняти прошарок ґрунту, завести гравій, утрамбувати його, покласти асфальт і утрамбувати його. Для кожного з етапів потрібен окремий тип техніки: асфальторізательна машина, бульдозер чи грейдер, каток для трамбування ґрунту, асфальтоукладальна машина та спеціальна вантажівка для перевезення теплого асфальту, і нарешті асфальтний каток (так, для асфальту та ґрунту використовуються різні катки – ґрунтовий має пару коліс та каток, асфальтовий – два катки). І так саме майже для кожного завдання.

У Construction Simulator є: катки для ґрунту та асфальту; бортові вантажівки та вантажівки з кранами; самоскиди; бульдозери, екскаватори та грейдери; вантажівки для асфальту, асфальтоукладальні та асфальторізательні машини; бетономішалки та мобільні бетонні помпи для заливки металічних форм; баштові та мобільні крани, включаючи справжніх монстрів здатних монтувати вітряки висотою у декілька сотень метрів; вилкові та звичайні навантажувачі декількох типів; трейлери для вантажів та техніки та сідлові тягачі до них; бурові установки (мабуть, найскладніша в керуванні техніка у грі).

Кожен тип техніки від 3-5 реальних брендів, найвідоміші з яких Liebherr, Caterpillar, Dynapac, SANY, JCB, CASE, Kenworth, MAN, Mack Trucks та інші. Усього 90 машин від 24 брендів. Плюс машини додаються в DLC, наприклад, в одному з них є дуже зручні телескопічні вилкові навантажувачі та бетономішалки з вбудованими бетонними помпами, які дозволяють у деяких випадках використовувати одну машину замість двох (не завжди, бо довжина стріл окремої помпи набагато більше).

Тобто ви зрозуміли, якщо вам подобається важка техніка, то Construction Simulator – це гра саме для вас.

 

Графіка та фізика

Якщо вас звісно не відклякне графіка гри. Вона насправді не така вже погана, але до графіки Farming Simulator 25 чи Train Sim World 5 їй далеко. Плюс графіка в Construction Simulator відчувається трохи пластмасовою та іграшковою при цьому примудряючись гальмувати на системі, яка без проблем тягне S.T.A.L.K.E.R. 2 та Microsoft Flight Simulator на максималках.

Проблема, як на мене – це рушій Unity, якому важко впоратися з таким великим відкритим світом та намагання без втрат портувати гру на мобільні платформи. Звідси й невелика відстань та ривкове підвантаження LOD, і спрощені автівки в трафіку та простенькі текстури будівель. Тому що, наприклад, текстура асфальту, який ви кладете, тут дуже крута.

Щодо фізики та взаємодії об’єктів. На відміну від FS25 автори Construction Simulator трохи хитрують, фізика у грі спрощена, в деяких випадках це здається взагалі скрипти, а не справжній розрахунок взаємодії об’єктів з реальною масою. Крім того, щоб спростити взаємодію будівельних матеріалів та об’єктів розробники придумали систему “липких” зон, у які вивантажуються / ставляться матеріали та компоненти.

З одного боку це допомагає уникнути проблем Farming Simulator 25, які призводять до несанкціонованих польотів техніки чи занурювання її у землю. З іншого боку, це звісно спрощення. Повністю виключити проблему взаємодії з об’єктами автори Construction Simulator все одно не змогли – під час експлуатації екскаваторів бувають проблеми взаємодії ковша з ґрунтом, хоча перевернути машину мені так і не вдалося. А взагалі-то деформація ґрунту, зняття шарів ґрунту, копання, та формування куч зроблені в CS дуже непогано.

 

Якщо хочеться більше

У базовій версії Construction Simulator декілька сотень годин геймплею, протягом яких вам потрібно буде копати котловани, прокладати дороги, перевозити компоненти, монтувати складні конструкції, заливати бетон, багато бетону, знову копати, бурити й таке інше.

А ще у грі є мультиплеєр, але я його не пробував, бо полюбляю грати в такі симулятор наодинці. Хоча має бути цікаво коли один гравець возить, а інший розвантажує, один заливає бетон, інший керує бетономішалкою.

Якщо цього мало, як я вже казав, для гри вийшло вже два Season Pass з новою технікою, кампаніями та мапою, а це ще сотні годин геймплею. Зверніть увагу, деякий контент Year 2 Season Pass вже доступний, деякий вийде протягом 2025 року. А там вже може і до Construction Simulator 2025, чи як він там буде називатися недалеко.

P.S. А ще цій грі конче потрібен кросовер з Farming Simulator 25, тим більше, що деякі агробудівлі тут вже будуються, а те, як будівництво зроблено в FS25 – це жахіття