Моя закоханість у симулятори потягів почалася з Microsoft Train Simulator, який вийшов у 2001 році. Пройшло понад 20 років, і я граю у прямого нащадка тієї самої гри – Train Sim World 5 від Dovetail Games.
Гра | Train Sim World 5 |
Жанр | симулятор |
Платформи | Windows, PlayStation 4/5, Xbox Series X|S |
Мови | англійська |
Розробник | Dovetail Games |
Видавець | Dovetail Games – TSW |
Посилання |
trainsimworld.com |
Від Microsoft Train Simulator до Train Sim World 5
Так сталося, що Microsoft не захотіла продовжувати серію Microsoft Train Simulator. У той час уся увага ігрового підрозділу компанії була прикута до нової консолі Xbox, які ще там потяги… Ну тобто вони спробували, навіть двічі. Вперше Microsoft Train Simulator 2 була анонсована у 2003 році й закрита у 2004 р., вдруге анонсована у 2007, і припинила існування у 2009. У останньому випадку це призвело до закриття студії Aces Game Studio, яка довгі роки працювала над серією Microsoft Flight Simulator.
Але автори оригінального Microsoft Train Simulator, британська, попри японізовану назву, студія Kuju Entertainment, звернулась до Electronic Arts і випустила майже продовження під назвою Rail Simulator (2007). Після завершення проєкту студія збиралася розпустити команду, що займалася симулятором, але частина розробників при підтримці інвестфонду створила нову студію Rail Simulator Developments, яка зайнялася підтримкою та випуском DLC до Rail Simulator.
Після декількох великих оновлень назву гри змінили на RailWorks (2009) aka Rail Simulator 2: RailWorks. У 2012 році вийшла RailWorks 3: Train Simulator 2012, а у 2015 році після чергового оновлення назву змінили на просто Train Simulator. Ще у 2013 році Rail Simulator Developments перейменувалася в Dovetail Games. До речі RailWorks/Train Simulator досі живий і підтримується студією. Остання версія – Train Simulator Classic 2024 була оновлена 8 жовтня 2024 р. (оригінальний реліз, нагадаємо, відбувся у 2009 році), до гри існує 864 (!!!) доповнення загальною вартістю понад 250 тис. гривень!
Остання ітерація залізничних симуляторів від Dovetail Games з’явилася у 2017 році. Серія Train Sim World на відміну від RailWorks/Train Simulator торила шлях на консолі та почалась з гри-експерименту Train Sim World: CSX Heavy Haul, з новою графікою, яку ПК того час тягнули зі скрипом, і лише з одним маршрутом та потягом – потужним дизель-локомотивом AC4400CW та 100-км ділянкою Sand Patch Grade на східному узбережжі США. Зараз та гра існує як DLC до ігор серії Train Sim World.
Так, цікава особливість ігор Dovetail Games – доповнення до попередніх частин сумісні з наступними частинами. Тож якщо ви придбали, наприклад, Train Sim World 3 (2022), Train Sim World 4 (2023) чи Train Sim World 5 (2024) то ви отримаєте усі маршрути та потяги що були у вас ще в Train Sim World 2 (2020). До речі, Train Sim World 2, я, наприклад, отримав як безплатне оновлення до Train Sim World: CSX Heavy Haul. Взагалі до Train Sim World 2020 усі нові версії були безплатні для гравців у яких були попередні ігри. З Train Sim World 2 працює сумісність доповнень, хоча нову версію треба купувати (але тут є цікаві нюанси про які далі). Зараз з Train Sim World 5 сумісні 109 доповнень до попередніх частин (загальна вартість 52 тис. гривень, але на розпродажі деякі старі DLC можна купити дуже дешево) і нові DLC виходять щомісяця.
Нудний геймплей
Кожного разу, в огляд кожного транспортного, будівельного, промислового та сільськогосподарського симулятора приходять люди, які вважають своїм обов’язком розповісти усім який нудний і нецікавий на їхню думку геймплей у таких іграх. Чимось такі люди нагадують мені персонажа відомого інтернет-мему, який воля на гравців, що зібралися навкруги консолі/ПК: “Quit Having Fun!”. Панове, або панянки, може досить?! Може варто змиритися з тим, що існують люди, яким подобається такий меланхолійний, спокійний геймплей, які отримують задоволення від простих речей, як то перекладання вантажів вилковим навантажувачем, підстригання газонів, відмивання предметів, орання полів, збирання врожаю, споглядання за пейзажами, що змінюються за вікном потягу.
Train Sim World 5 дозволяє налаштувати рівень симуляції від початкового, коли, умовно кажучи, все що вам треба це додавати потужності та гальмувати, до майже реалістичного, при якому лише на підготування локомотива до роботи у вас піде декілька хвилин, під час яких ви маєте натиснути відповідні кнопки та важелі у строго заданій послідовності, як це і відбувається у реальності. Чи варто казати, що майже усі перемикачі та екрани у грі робочі та їх можна й треба використовувати?
У реалістичному режимі усі додаткові GUI-індикатори прибираються, перемикання на зовнішні камери заборонено, а орієнтуватися треба лише на індикацію семафорів та знаки обмеження швидкості. При цьому варто знати маршрут, по якому їдеш, щоб завчасно знижувати швидкість перед повільними ділянками й можливим заборонювальним сигналом. А це, до речі, не так вже і просто, особливо у випадку з величезними вантажними потягами з десятків вагонів, наприклад, з рудою та декількома незалежними гальмівними системами. Або у разі ICE, який здатен розігнатися до 250 км/год. Гальмівний шлях таких потягів може складати декілька кілометрів.
В базовій версії Train Sim World 5 три маршрути: лондонська West Coast Main Line, німецька лінія Frankfurt – Fulda та американська San Bernardino Line під Лос-Анджелесом. Для кожної лінії додано по 2-3 потяги; 5-6 сценаріїв, як простих, так і з якимось проблемами на шляху; плюс сотні розкладів реальних потягів, яким можна слідувати. Крім того, є і вільний режим, у якому можна задавати дату, час, погоду і навіть ходити по станціях пішки, або сісти в будь-який з потягів як пасажиру і насолоджуватися видами з вікна. Тобто навіть в базовій версії гри може провести сотні годин.
Правда є одна невеличка проблема, на деяких нових лініях, наприклад на Frankfurt – Fulda або San Bernardino Line, особливо на високих швидкостях відчувається суттєве падіння fps та деякі завмирання під час завантаження нових ділянок траси. На старих маршрутах ніяких проблем з продуктивністю немає, тож сподіваємось це невдовзі виправлять патчами.
Є щось дуже заспокійливе у тому, щоб вести перший ранковий потяг десь під Лондоном о 5 ранку, збирати пасажирів, вчасно зупинятися на станціях, не гальмувати занадто різко, щоб не наробити шкоду людям, дивитися як сходить сонце. Або проїхатися взимку від Ахена до Кельна, подивитися на схожий на скалу собор, який буквально нависає над центральним вокзалом.
Потяги та залізниця – то любов. Доктор Шелдон Лі Купер не дасть збрехати.
Дещо даром
Для того, щоб спробувати Train Sim World 5 навіть не треба купувати гру. По-перше, вона є в Game Pass, саме там я і спробував її після довгої перерви, бо в останній раз грав ще у Train Sim World 2 до початку повномасштабного вторгнення.
Але врешті решт я вирішив повернутися в Steam, бо Dovetail Games пропонує там Train Sim World 5: Free Starter Pack, базову версію гри без маршрутів лише з тренувальним центром, але… вона підтримує усі маршрути та потяги, які були у вас в попередніх частинах. В мене це виявилися Sand Patch Grade Route (та сама, ще з Train Sim World: CSX Heavy Haul 2017 року), Bakerloo Line Route (це лондонське метро!) та Koln-Aachen Route (обожнюю Кельн!). Плюс на розпродажі на честь релізу Train Sim World 5 я придбав Brighton – Eastbourne & Seaford Route зі знижкою у 70% лише за 144 грн. Непоганий стартовий набір.
Крім того, я ввімкнув відстеження сторінки Train Sim World 5 і збираюся на наступному розпродажу купити повну версію гри та може, якщо знижка буде приємною, деякі з доповнень. Наприклад, дуже цікаво виглядає LIRR Commuter: New York – Long Beach, Hempstead & Hicksville Route, Berninalinie: Tirano – Ospizio Bernina Route або Semmeringbahn: Wiener Neustadt – Mürzzuschlag Route.
Free Starter Pack можна безплатно забрати на Steam до початку 2025 року, зробить це.
Симулятори потягів, що далі?
Станом на зараз Dovetail Games є майже монополістом на ринку симуляторів залізниці.
З 2000 року існує також серія Trainz від австралійської Auran/N3V Games, але останнім часом її розробники більше зацікавлені у мобільних версіях, тоді як серія для ПК здається стагнує. Останній реліз – Trainz Railroad Simulator 2022 з якою сумісні 316 DLC.
Плюс є зовсім окремий світ японських залізничних симуляторів на кшталт Train Simulator (Ongakukan) / Railfan та Densha de Go!, які існують на консолях, аркадних автоматах та спеціальних симуляторах кабін потягів (це щось!) і лише зрідка з’являються на ПК. Замість 3D графіки в них використовується відео, зняте з кабін потягів на реальних маршрутах (але такого насправді багато на Youtube?!). Звісно ж, у цих іграх є виключно японська залізниця.
У Dovetail Games є план з розвитку серії Train Sim World здається на декілька років уперед. Перше велике DLC – MBTA Commuter: Boston-Worcester/Framingham Line вийде вже наприкінці жовтня 2024 р. Заплановані оновлення DLC як від Dovetail Games, так і від зовнішніх партерів (так, тут працює така сама схема як в Microsoft Flight Simulator), великі патчі, нові випробування, онлайнові функції тощо. Серед наступних DLC перша японська лінія – Tadami Line, перша нідерландська – Spoorlijn Zwolle – Groningen і таке інше. Пізніше у Train Sim World 5 має з’явитися додатковий режим контролера, у якому вам треба буде перевіряти квитки та допомагати пасажирам.
Тобто так, позиції Dovetail Games та серії Train Sim World виглядають зараз непохитними. Це той залізничний симулятор, у який за бажанням можна грати наступні 5-10 років, але… на початку 2024 року українська студія Fishing Planet LLC, відома завдяки симулятору риболовлі Fishing Planet, анонсувала Train Planet, безплатного конкурента Train Sim World. В українських розробників великі плани, у тому числі на відтворення української залізниці, тож тримаємо кулаки. Бо конкуренція це завжди гарно.
Завантаження коментарів …