Останнє велике доповнення з розширенням мапи Euro Truck Simulator 2 отримала два з половиною роки тому. DLC Euro Truck Simulator 2 – Iberia вийшло у квітні 2021 р., а потім на Росії сталася мілітаристично-нацистська істерія і наступне розширення, Euro Truck Simulator 2 – Heart of Russia, полетіло у смітник, хоча SCS Software все ще сподівається випустити його після перемоги України (але навіщо?!). Тому DLC Euro Truck Simulator 2 – West Balkans, яке анонсували невдовзі після скасування Росії, дійсно чекали. І ось, нарешті воно тут.

Гра Euro Truck Simulator 2 – West Balkans
Жанр симулятор
Платформи Windows
Мови англійська, українська
Розробник SCS Software
Видавець SCS Software
Посилання
Steam

Геть від Москви

Щоб зрозуміти, наскільки непростим для SCS Software був кенселінг Euro Truck Simulator 2 – Heart of Russia треба розуміти, що левова частка гравців в ATS/ETS2 – це саме російськомовні гравці з Росії та країн-сателітів. «Подякуємо» «Далекобійникам», як грі від Softlab NSK / «1С» 1998 р. так і однойменному російському телесеріалу 2001-2012 рр. Цікаво, що Hard Truck: 18 Wheels of Steel, перша гра SCS Software про вантажівки, надихалася саме «Далекобійниками».

На щастя Euro Truck Simulator 2 це давно вже не «Далекобійники», але в Росії у гри дійсно велика аудиторія, тож вчинок SCS Software можна назвати навіть сміливим. Ба більше, студія ще у березні 2022 р. випустила набір скінів Ukrainian Paint Jobs Pack весь дохід з продажу якого пішов на допомогу українським біженцям. Щоправда, це досить лінивий DLC і скіни тут набагато простіше тих, що роблять модери. Крім того, спільнота просила додати Ukrainian Paint Jobs протягом багатьох років і знадобилася велика війна, щоб SCS Software нарешті прокинулися. Ну що ж, краще так, ніж ніяк.

Автор не плекає жодних ілюзій щодо SCS Software. Це комерційна структура, головна мета якої заробляти гроші. Тож викидати вже зроблене DLC ніхто не буде, і як тільки видати Heart of Russia буде вже не так соромно, SCS Software зробить це. Там начебто ходили чутки про можливість передачі частини зароблених таким чином коштів на користь України, але це таке, осад все одно залишиться.

Кордони

Але бог з нею з Heart of Russia. У нас є набагато цікавіший гість – West Balkans. Це найбільше за кількістю країн розширення мапи Euro Truck Simulator 2. У базовій грі було 12 країн, але 5 з них були представлені лише частково і доповнювалися потім у декількох DLC.

У West Balkans 8 окремих країн: Албанія, Боснія і Герцеговина, Хорватія, Косово, Чорногорія, Північна Македонія, Сербія та Словенія. Кожна з власними знаками, поліцією, вказівниками, прапорами, вивісками на магазинах, бізнесами тощо. Тож можна зрозуміти, що тут насправді не менше роботи ніж в тому самому величезному Техасі для ATS. Браво, SCS Software!

А ще тут насправді шалена купа кордонів. При цьому не прозорих кордонів Центральної Європи, а повноцінних контрольно-пропускних пунктів. З вузькими під’їздами, рентгеноскопією вантажу, перевіркою документів тощо. Часом навіть коротка поїздка на 300 км потребує двох-трьох перетинів кордону. А це 4-6 контрольно-пропускних пунктів, вони ж з обох боків. Це трохи сповільнює та ускладнює доставку вантажів. І звернуть увагу, особливо якщо ви вимкнули відображення тупиків, що коридори для легкових машин, автобусів та вантажівок на кордоні окремі.

Західні Балкани – це переважно гірська місцевість, тому в новому DLC достатньо складних і дуже мальовничих серпантинів. До речі, місцями це все дуже нагадує Карпати. Схоже коли SCS Software нарешті збереться робити Україну, вони зможуть зібрати її з частин DLC Road to the Black Sea (Румунія, Болгарія, європейська частина Туреччини) та West Balkans.

До релізу West Balkans розробники запустили відразу три внутрішні ігрові події. Дві навмисно, одна просто збіглася за часом. Це Cruising The Balkans – West Balkans та Cruising The Balkans – Road to the Black Sea, для обох згаданих вище доповнень, плюс традиційна подія Happy Hauloween. Усі з унікальними внутрішньоігровими призами, тож в Euro Truck Simulator 2 зараз стовпотворіння.

Український контент

Як я вже писав раніше, SCS Software не поспішала додавати в ETS2 український контент. І хоча українська локалізація є в грі майже з самого початку, офіційної української навігації, наприклад, все ще нема.

Але світ не без добрих людей, тому у Майстерні Steam є відразу чотири моди з україномовною навігацією: Україномовний голос навігації, Український голос навігації – Антон, Яндекс.Навігатор – Всі голоси та Марічка – український голос навігації. Яку навігацію обрати – справа ваша. Нам подобається варіант Яндекс, який записували співробітники київського офісу ще до початку війни 2014 р., до того ж у пані Оксани дійсно дуже приємний голос. Хоча Марічка, голос якої взято з оригінального додатка Waze, теж непогана.

Щодо українських скінів для вантажівок та причепів, то їх теж вистачає, ба більше тут є варіанти у стилістиці Нової пошти, Укрпошти та Львівського пива, Степан Бандера, Сімон Петлюра та бойові котики, український піксель, скіни відомих українських компаній для трейлерів, просто якісні українські скіни, зроблені набагато краще ніж офіційні. Окремо слід згадати набори українських аксесуарів для кабіни: Ukraine Cabin Accessories та Ukrainian accessories.

Взагалі, зробить пошук по Майстерні Euro Truck Simulator 2 за словами «UA», «Ukraine» та «Ukrainian». Тут багато цікавого.

Тим часом в American Truck Simulator

За ті два з половиною роки, поки Euro Truck Simulator 2 пасла задніх, American Truck Simulator отримала чотири (!!!) розширення мапи – Wyoming, Montana, гігантський American Truck Simulator – Texas та нещодавно ще й Oklahoma. Плюс купу додаткових безплатних вантажівок.

Ба більше, ще три штати – Arkansas, Kansas та Nebraska вже розробляються, і я не здивуюсь, якщо вийдуть протягом наступного 2024 року.

Взагалі так враження, що після фіаско з Росією SCS Software вирішили перемкнутися з проблемної Європи на безпроблемні США. Знай собі додавай штати та рахуй гроші.

Це дивно, враховуючи що American Truck Simulator все ще більш ніж в три рази поступається Euro Truck Simulator 2 за кількістю гравців. 17 тис. у нещодавньому піці в ATS проти 66 тис. в ETS2. До речі, 66 313 гравців в онлайн – це новий рекорд Euro Truck Simulator 2, який гра поставила у перші вихідні після релізу West Balkans. Непогані результати як для гри, що вийшла 11 років тому!

Куди далі?

SCS Software поки що не оголошували наступне розширення мапи для ETS2, зазвичай вони роблять це за два-три тижні після релізу попереднього DLC. Але очевидно, що варіантів в них не так вже й багато.

Euro Truck Simulator 2 – West Balkans: Геть від Москви!

Зрозуміло, що Україну в Euro Truck Simulator 2 ми не отримаємо до повної деокупації нашої країни у кордонах 1991 року. По-перше, SCS Software просто не ризикнуть братися за Україну через велику кількість російських та проросійських гравців. По-друге, щоб зробити нормальну мапу співробітники студії мають відвідати країну, проїхатися її шляхами, сфотографувати пам’ятки, типові вивіски, знаки тощо. Зрозуміло, що поки йде війна цього не відбудеться. І Google Street View тут не дуже допоможе, для багатьох регіонів він в нас застарілий, а для тимчасово окупованих територій, Донецької, Луганської області та Криму давно не оновлювався. Тож Україна в ETS2 – це поки що журавель у небі.

Тож що залишається? Білорусь? Теж ризиковано. Північна частина Скандинавії, Фінляндії, Великої Британії та Ірландія, яку вже давно вимагають гравці? Можливо. Але найбільш імовірно наступним DLC стане Греція або Туреччина. Ставимо на Грецію.

А конкуренти хто?

ATS/ETS2 давно вже критикують за те, що ці ігри майже не розвиваються. SCS Software додає нові регіони, вантажівки, трейлери і стриже гроші з фанатів. Ані нового рушія, ні якихось важливих нових механік за 11 років розвитку гра так і не отримала.

Це правда, питання нового рушія стоїть дуже гостро і начебто в SCS це добре розуміють і працюють над новою версією, але коли вона з’явиться досі невідомо. Обидві гри виглядають відверто застаріло, а в регіони базової мапи просто не хочеться повертатися, попри реновацію, яку проводять розробники. Проблема в тому, що в Euro Truck Simulator 2 та American Truck Simulator просто нема конкурентів.

Так, є, наприклад, дуже непогана SnowRunner… але хочу нагадати, що це російська гра, яка до речі вже не продається для України ні в Steam, ні в EGS. До того ж SnowRunner – це трохи про інше.

В нас були деякі надії на Alaskan Road Truckers, яку рекламували як симулятор далекобійника, а не вантажівки. Так, в ній є деякі цікаві механіки. Зміна пір року, необхідність їсти та пити, можливість вийти з вантажівки й замерзнути до смерті, ремонт машини та багато що ще… Але не склалося. Візуально Alaskan Road Truckers виглядає як дешеві автосимулятори початку 2000-х років, а керування вантажівкою тут взагалі не приносить задоволення.

Тож залишається хіба що Truck World: Australia. Демо-версія гри виглядає начебто цікаво, але там, здається, ще багато років до релізу. Але все одно додаємо до Списку бажаного.

Замість підсумка

Euro Truck Simulator 2 є за що критикувати. Розробники тупцюють на місці, кількість DLC з трейлерами та наборами тюнінгу росте, а основна гра розвивається дуже повільно. ATS/ETS2 життєво потрібен новий рушій!

Але конкурентів у Euro Truck Simulator 2 все одно нема, тож продовжуємо возити вантажі по Європі. Сподіваємося колись побачити у грі Україну, а поки що колесимо Балканами. Тут є на що подивитися, Euro Truck Simulator 2 – West Balkans це дійсно найкраще на сьогодні доповнення до ETS2. Нехай щастить!