Ідея цього гіду порівняння почалась з тест-драйвів нинішньої весни; йдеться про автомобілі Renault Duster та Subaru Crosstrek. Їх поєднувало те, що обидва були з повним приводом. То ж цікаво: а що ще можна знайти в схожому форматі компактного кросовера, причому щоб обов’язково був повний привод? Відповідь вже вказана в заголовку: Mazda CX-30, Renault Duster, Subaru Crosstrek, Suzuki S-Cross. Проте ось важливе питання – хто з них кращий і чому?
Чотири автомобілі для порівняння
За якими критеріями було відібрано першу пару автомобілів – вже пояснено вище: актуальні тести нинішньої весни. А звідки взялась друга пара? Кросовер Mazda CX-30 обрав як конкурента для Subaru Crosstrek: схожий формат кузова кросовер-хетчбек, також 2-літровий атмосферний двигун, подібний ціновий рівень. Водночас автомобіль Suzuki S-Cross буде грати проти Renault Duster: орієнтація на практичних покупців, нижче ціна. Хоча якщо взяти максимальній комплектації Suzuki S-Cross та Renault Duster (для останнього ще й треба додавати опції), то вони впритул наближаються до $30 тис., де вже недалеко починаються цінники Mazda CX-30 та Subaru Crosstrek. Ось вам і четвірка автомобілів для порівняння:
Mazda CX-30 – орієнтовна ціна $28,9-37,5 тис. (тест-драйв та огляд від Межі)
Renault Duster – орієнтовна ціна $23,7-28 тис. (тест-драйв та огляд від Межі)
Subaru Crosstrek – орієнтовна ціна $32-38,4 тис. (тест-драйв та огляд від Межі)
Suzuki S-Cross – орієнтовна ціна $23,3-29 тис. (тест-драйв та огляд від Межі)
Ось чотири автомобілі-конкуренти: кожен пропонує достатній простір в салоні, бензинові двигуни потужністю 129-165 к.с., а також – в гамі моделі обов’язково є версія з повним приводом! Можна підібрати й інших конкурентів, але всі з нюансами; наприклад: автомобілі Skoda Karoq та Nissan Qashqai радують простором салону та стартовим цінником; але версії з повним приводом виявляються неочікувано дорогими. Кросовер Hyundai Tucson зі звичайним 2-літровим мотором буде дешевшим, але поступається в деяких пунктах комплектації. Якщо хочете ще дешевше, якщо можна комплектацію простіше, але щоб обов’язково з повним приводом – то варто глянути на Mitsubishi ASX; хоча йому вже 15 років. Дещо свіжішим буде кросовер Mitsubishi Eclipse Cross, проте у нього і цінник вище. Крім того, можна згадати китайські автомобілі HAVAL H6 та MG HS (обидва доволі великі та потужні), компактний кросовер Suzuki Vitara (вже приїжджає вкотре оновлена версія) тощо. Нарешті, відзначу кросовер Toyota C-HR: він цікавий гібридами та дизайном, але ж і коштує він як той космічний корабель. То ж повернемось до нашої четвірки автомобілів…
Ціни на автомобілі вказані на початок липня 2025 року. Ціни проставлені для всіх версій певного автомобіля – від найдоступнішої до максимальної. При купівлі Renault Duster в кредит за програмою Renault Бонус ціна буде додатково знижена на 100 тис. грн або $2,4 тис. для всіх комплектацій автомобіля. Ціни приблизні та вказані у валюті через можливі сильні курсові коливання, проте цінові орієнтири намічені. Автомобілі оцінюються у кількох ключових номінаціях з призначенням балів від 1 до 5. Додатково буде показано фотографію автомобіля, який є переможцем певного блоку та надано короткі пояснення біля кожного пункту.
Комплектація та ціна автомобіля
Всі автомобілі пропонують свої переваги, але також і всі мають свої обмеження. Наприклад, кросовер Renault Duster: найширший вибір двигунів в добірці, представлені МКПП або АКПП, є вибір з кількох комплектацій; але – дивне поєднання двигунів і трансмісій, за певні опції потрібно доплачувати навіть в максимальній комплектації, а деякого оснащення у випадку Renault Duster не знайдеш взагалі. Ось приклад: підігрів передніх сидінь замовляється як опція навіть для максимальної комплектації, адаптивного круїз-контролю та моніторингу рядності руху в Україні немає в жодній комплектації. Для розуміння – все це є навіть в базі Subaru Crosstrek; як і двозонний клімат-контроль, LED-фари, повний привод. Але ж лише один двигун, дві фіксовані комплектації, доволі висока ціна. Пара автомобілів Suzuki S-Cross та Mazda CX-30 дають кращі можливості вибору: передній або повний привод, кілька комплектацій на вибір. Крім того, Suzuki ще пропонує версії МКПП та гібридну силову установку (хоча е лише «м’який» гібрид на основі незмінного 1,4-літрового турбодвигуна), натомість Mazda відповідає комплексом систем безпеки i-ACTIVSENSE вже з середньої комплектації.
Загалом:
Mazda CX-30 – 4 (один двигун, але можна обрати тип приводу та комплектацію)
Suzuki S-Cross – 4 (вибір типу приводу та КПП, але в оснащенні програє Mazda)
Renault Duster – 3 (широкий вибір двигунів, КПП, типу приводу, комплектацій; але дивні поєднання цього всього)
Subaru Crosstrek – 2 (лише один двигун та дві комплектації, доволі дорого; але одразу все є)
Найближчими до перемоги опинились Mazda CX-30 та Suzuki S-Cross, хоча кожен з автомобілів не без зауважень. Проте в спину їм дихає новий Renault Duster: йому потрібно більше комбінацій двигун-трансмісія-комплектація, а також додати сучасного обладнання в перелік опцій – і зможе бути переможцем.
Салон, внутрішній простір, розмір багажника
Переможцем цього блоку назву кросовер Suzuki S-Cross: він не вирізняється чимось особливим, проте намагається не програти жодної ключової дисципліни. Поясню детально: чималі двері дають гарний доступ всередину, високий дах працює на відчуття простору, великі вікна дають забезпечують оглядовість та багато світла в салоні, передня панель має трошки м’якого пластику та декору й вже не здається бюджетною, попереду є окремий блок клімат-контролю та численні фізичні кнопки, позаду є регулювання кута нахилу спинки дивану, а багажник нехай не рекордний за об’ємом, проте достатній і зручний. Автомобіль Renault Duster теж доволі просторий всередині, у нього може бути навіть більший багажник, а за цікавий декор та аксесуари YouClip я окремо даю йому +1 бал; проте в салоні панує звичайний твердий пластик, десь помітна економія (відкритий метал та гвинти), мало уваги до задніх пасажирів. Щодо пари Mazda CX-30 та Subaru Crosstrek, то вони є заручниками обраного типу кузова: немає додаткового запасу повітря над головою, немає додаткового відчуття SUV-простору. Кросовер Mazda CX-30 вирізняється чудовими матеріалами оздоблення передньої панелі, але позаду відверто тісно. Натомість кросовер Subaru Crosstrek просторіший загалом, але програє оздоблювальними матеріалами та багажником.
Загалом:
Suzuki S-Cross – 5 (колісна база 2,6 метра, багажник 430 літрів)
Renault Duster – 4 (колісна база 2,66 метра, багажник 411-542 літрів)
Mazda CX-30 – 3 (колісна база 2,66 метра, багажник 422-430 літрів)
Subaru Crosstrek – 3 (колісна база 2,67 метра, багажник 315 літрів)
Той випадок, коли не лідер в окремо взятій категорії, але «хорошист» в усьому: відчуття простору, зручність використання, оздоблювальні матеріали, нормальний багажник – ось і перемога. Новий Renault Duster десь поруч, але йому потрібні кращі матеріали оздоблення салону; він заробив +1 бал за YouClip.
Поведінка на дорозі, комфорт та керованість
Самому дивно, але перемога за Suzuki S-Cross: найкраща динаміка по цифрах та за відчуттями, легка та зрозуміла керованість, не дуже жорстка підвіска. Здається, у всіх дорожніх заліках має перемагати Mazda CX-30 завдяки традиційній емоційності Mazda; проте підводить відверто жорстка задня підвіска, а більш об’ємний та номінально потужніший 2-літровий двигун реально не виграє в динаміці. Пара автомобілів Renault Duster та Subaru Crosstrek приваблюють енергоємними підвісками, які створені в розрахунку на погані дороги. Кросовер Subaru Crosstrek гарно стартує, але далі виявляється відверто неквапливим – маємо прискорення 0-100 км/год за 11+ секунд. Натомість Renault Duster з невеликим турбодвигуном та МКПП відчувається на диво динамічним; хоча за реальними показниками-вимірюваннями це далеко не так. Проте автомобіль Renault Duster ще має шанс покращити свій результат завдяки парі 1.3 TCE + EDC.
Загалом:
Suzuki S-Cross – 4 (збалансований характер, найкраща динаміка в добірці)
Mazda CX-30 – 3 (є емоції, але також є жорсткість підвіски та програш в динаміці)
Subaru Crosstrek – 3 (енергоємна підвіска, плавні та неквапливі прискорення)
Renault Duster – 2 (енергоємна підвіска, найгірша динаміка в добірці, можливість отримати «автомат» лише в одні версії)
Отримати максимальний бал автомобілю Suzuki S-Cross заважає лише відсутність емоцій: таке враження, що він не їде для задоволення водія, а просто виконує роботу з транспортування водія, пасажирів, речей. Але ж виконує цю роботу вправно.
Повний привод, можливості на бездоріжжі
Тут все просто: є автомобіль Subaru Crosstrek – і є всі інші. Адже у випадку Subaru Crosstrek ми маємо найбільший кліренс та завжди повний привод, а його енергоємна підвіска дозволяє вільно почуватися на бездоріжжі. Ще б трошки вкоротити передній бампер або хоча б підрізати його під кутом. Наприклад, як це зроблено на Renault Duster – найближчому переслідувачі, що також пропонує гарну підвіску та чималий кліренс. Щоправда, повний привод 4х4 можна отримати лише з «механікою» та 1,2-літровим 3-циліндровим двигуном; ну таке… Інша пара автомобілів у вигляді Suzuki S-Cross та Mazda CX-30 залишаються далеко позаду: значно менше кліренс, довгий «ніс» ще й з відверто низьким переднім бампером. Загалом не полишає така думка: автомобілі Subaru Crosstrek та Renault Duster – це для подорожей в горах та борсання в багнюці полів; натомість Suzuki S-Cross та Mazda CX-30 – це для того, щоб виїхати на засніжений підйом та обережно доїхати по розмитій ґрунтовій дорозі до дачі або місця риболовлі, ось і все.
Загалом:
Subaru Crosstrek – 4 (повний привод, кліренс 220 мм)
Renault Duster – 3 (передній або повний привод, кліренс 209-217 мм)
Suzuki S-Cross – 2 (передній або повний привод, кліренс 180 мм)
Mazda CX-30 – 2 (передній або повний привод, кліренс 175-180 мм)
Кросовер Subaru Crosstrek не дотягнув до максимальної оцінки лише через довгий передній звис; але в цій добірці та в класі загалом – безумовно, це один з кращих автомобілів для подолання бездоріжжя. Кросовер Renault Duster виступає найближчим переслідувачем, але йому як мінімум потрібно поєднати повний привод з 1,5-літровим турбодизелем та МКПП, а можна ще й з 1,3-літровим бензиновим турбодвигуном та АКПП-роботом.
Споживання палива, гарантія, ліквідність
Кросовер Renault Duster з повним приводом наразі комплектується виключно 1,2-літровим 3-циліндровим турбодвигуном, який є новим для цього автомобіля і ще потребує дослідження на предмет довготривалої надійності – саме це питання не дає можливості набрати максимальні п’ять балів. Адже все інше для перемоги у кросовера Renault Duster вже є: моторна гамма охоплю' добре відомий та дуже економічний 1,5-літровий дизель (причому навіть тестовий автомобіль з бензиновим 1,2-літровим мотором виявився доволі економічним); купа дилерів по всій Україні та гарна пізнаваність серед покупців на вторинному ринку; стандартна 3-річна гарантія та додаткова програма подовженої 5-річної гарантії; спеціальні умови на сервісі (знижки та запчастини Value+) для зменшення витрат на утримання автомобіля. На друге місце, але з чималим відставанням, поставлю кросовер Suzuki S-Cross: його 1,4-літровий турбомотор також може їздити по місту з рівнем споживання пального 8-8,5 літрів, а на трасі вкладатись в 5,5 літрів; пропонується 3-річна гарантія; традиційний «автомат» та й загалом звична конструкція; плюс очікування високої надійності від автомобіля японського бренду. Схожий опис підходить й для Mazda CX-30, ось тільки споживання палива в цьому випадку дещо більше: 9-10 літрів по місту, а також 6 літрів на трасі. Нарешті, останню сходинку посідає Subaru Crosstrek: найбільше споживання пального (10-11 літрів по місту та 6,5 літрів на трасі); міфи про специфічне обслуговування можуть відлякувати частину покупців на вторинному ринку; найменша кількість дилерів (хоча найбільші міста Україні все ж покриті).
Загалом:
Renault Duster – 4 (економічний бензин або дизель, 3- або 5-річна гарантія, багато дилерів; але новий 1,2-літровий двигун ще потребує вивчення)
Suzuki S-Cross – 3 (доволі економічний, стандартна гарантія, багато дилерів)
Mazda CX-30 – 2 (чимале споживання пального, стандартна гарантія)
Subaru Crosstrek – 1 (найбільше споживання пального, стандартна гарантія)
Кросовер Renault Duster завжди ставив на раціональність й новий автмообіль продовжує це робити: достатньо переваги у вигляді економічного турбодизеля, або ж переваги у вигляді подовженої гарантії, або ж переваги у вигляді економ-пропозицій на сервісі… Але Renault Duster має не одну таку перевагу, а всі.
Підсумки та думки-післямова
Формуємо підсумки відразу у двох заліках. Залік «абсолют» – це найкращий результат за балами без урахування ціни, це найкращий автомобіль у цьому порівнянні й крапка. Залік «вигідна покупка» – це співвідношення між ціною та кількістю набраних балів, це найбільш логічно-правильний варіант для придбання.
Залік «абсолют»:
Suzuki S-Cross – 18 балів
Renault Duster – 16 балів
Mazda CX-30 – 14 балів
Subaru Crosstrek – 13 балів
Залік «вигідна покупка»:
Suzuki S-Cross – ціна $1,3-1,6 тис. за 1 бал
Renault Duster – ціна $1,5-1,75 тис. за 1 бал
Mazda CX-30 – ціна $2,05-2,7 тис. за 1 бал
Subaru Crosstrek – ціна $2,5-2,9 тис. за 1 бал
Переможець тут зрозумілий – це кросовер Suzuki S-Cross: найбільш практичний та збалансований автомобіль, що пропонується за вигідною ціною. Новий Renault Duster виступає найближчим переслідувачем, адже у нього багато власних переваг. Проте зараз він виглядає наче «автомобіль на виріст»: йому потрібно розширити діапазон версій та перелік сучасного обладнання – і ось тоді він зможе поборотись за титул переможця, адже всі можливості для цього є! Нарешті, пара автомобілів Mazda CX-30 та Subaru Crosstrek наче грають на пів-класу вище за рівнем обладнання – щоправда, аналогічно й за ціною. Кросовер Mazda CX-30 втілює приклад «збалансований для усіх», плюс додає оригінальний дизайн та чудове оздоблення салону. Натомість кросовер Subaru Crosstrek втілює приклад «для своїх», акцентуючи на обов’язковому повному приводі, позашляхових якостях, високому рівні комплектації. Причому якщо ви націлились на такі особливості, то виявиться, що цінник Subaru Crosstrek не такий вже й високий: у середньо-максимальних комплектаціях прайс буде приблизно на рівні Mazda.
Ось такий вийшов «гід покупця» по компактних кросоверах з повним приводом; сподіваюсь, було цікаво. Ну а далі, шановні відвідувачі сайту, вас очікують нові й нові матеріали – як детальні огляди одного автомобіля, так і дуелі-тести на пару автомобілів, блоги про презентації важливих автомобільних новинок тощо.