З часів TOCA Race Driver, тобто з 2002 року, я намагаюся не пропускати ігри Codemasters присвячені шосейним автогонкам. Не усі вони були мегахітами, але все ж, всі вони бодай непогані. А ось останню, Grid Legends, я пропустив, бо гра вийшла 25 лютого 2022 року, коли усім нам було трохи не до того. Але, як з’ясувалося, Grid Legends є в Game Pass, тож після фіаско Test Drive Unlimited Solar Crown я вирішив дати грі від Codemasters шанс. І знаєте, схоже я награв в неї вже більше, ніж в останню TDU.

Гра Grid Legends
Жанр аркадний симулятор
Платформи Windows, macOS, PlayStation 4/5, Xbox One / Xbox Series X|S, Meta Quest
Мови англійська
Розробник Codemasters
Видавець Electronic Arts
Посилання
ea.com

 

Grid Legends: Survive to Drive

Grid Legends вже п’ята частина серії Grid, або тринадцята частина серії шосейних напіваркадних симуляторів перегонів від Codemasters, яка почалась ще з TOCA Touring Car Championship (1997). А ще це друга після F1 2021 гра Codemasters після купівлі студії Electronic Arts на початку 2021 року. І насправді можна побачити, що це трохи лінивий сиквел, бо гра забагато що запозичила у попередніх частин серії, як то більшість трас, а також у тієї самої F1 2021, з якої розробники взяли не лише структуру сюжетного режиму, а навіть іконки команд! З іншого боку, сюжетна частина була ще в TOCA Race Driver (2002), тож це таке собі повернення до коріння.

Сюжетний режим в Grid Legends начебто основний та запускається за замовчуванням. Ще з часів TOCA Race Driver тривають суперечки навіщо в іграх про перегони взагалі сюжет, але часом це виглядає непогано, згадаємо, наприклад, дуже недооцінену Need for Speed: The Run (2011) і додає якогось різноманіття. Історія Grid Legends явно надихалася серіалом Formula 1: Drive to Survive від Netflix. Сюжетний режим має назву Driven to Glory і тут теж інтерв’ю з пілотами та власниками команд перемежаються драматичними подіями на трасі. Сюжет не дуже оригінальний, і розповідає про команду аутсайдерів, яка кидає виклик пихатим багаторазовим чемпіонам серії Grid.

У кампанії 36 перегонів і це така собі довга презентація різних класів машин та серій, які є в Grid Legends. А ще ту знялися досить непогані британські актори, наприклад, новий Доктор Хто Шуті Ґатва, Сара Викерс з детективного серіалу Endeavour, актор та співак Джозеф Миллсон, який, до речі, з’являвся ще у тому самому TOCA Race Driver 2002 року.

З моменту релізу гри Codemasters випустили ще чотири сюжетних DLC з продовженням автодрами, а також додатковими трасами та авто. На жаль, як це зазвичай буває, DLC не входять до Game Pass, тож купувати їх треба окремо, в EA Play.

Але, як ми вже сказали, кампанія в Grid Legends – це лише перше блюдо, необхідне для знайомства з грою та накопичення первинного капіталу на прокачування команди та напарника. Так, є тут і таке.

 

Як отримувати задоволення від Grid Legends

Як у будь-якій частині Grid основний режим у Grid Legends – це кар’єра. Як завжди це низка змагань, іноді навіть на один заїзд, які відкривають інші змагання, нові авто тощо. Щоб потрапити в наступну лігу треба пройти задану кількість змагань у попередній. І ось тут ховається невеличка проблема, бо перші чемпіонати для початківців в Grid Legends відверто нецікаві, їх треба “пересидіти”, виграти 10 турнірів та переходити до Semi-Pro перегонів.

А ще ми дуже радимо вам відразу відключити усю допомогу, протибуксувальну систему, контроль стабільності тощо. Бо з цією “допомогою” ганяти навіть під час дощу і навіть по снігу не дуже цікаво, машини занадто гарно тримають асфальт. Крім того, варто відразу підняти рівень ШІ-супротивників до максимального легендарного, бо здається лише на ньому вони гідні дати відсіч гравцю. З іншого боку, ШІ тут хоча б не читерить.

Одна з особливостей Grid Legends – це такий собі Hop-on / Hop-off мультиплеєр, і ось тут супротивники не дадуть вам сумувати. За замовченням будь-яка ваша ігрова сесія, крім сюжетних – це онлайн-сервер, до якого може приєднатися кожен бажаючий. Тож несподівано для себе ви можете побачити у звичайному заїзді кар’єри іншого гравця, а то і декількох, і вони обов’язково покажуть вам як треба проходити цю трасу з перевагою в 1-2 секунди з кола.

До речі, у такому мультиплєері фірмова для серії перемотка часу, яка давно вже стала стандартом для аркадних перегонів, працює не так, як зазвичай, а просто моментально повертаючи вас на трасу зі збереженням швидкості. Іноді це може бути дуже боляче.

Крім того, в подібних відкритих сесіях не працюють повтори та фоторежим. Це логічно, бо ніхто з онлайн гравців не буде чекати поки ви передивитеся перегони та наріжете гарних скриншотів. Щоб повернути ці режими варто вибирати офлайн-режим, благо він тут теж є.

Як ми вже зауважили, головне “пересидіти” сумний чемпіонат для початківців, виграти 10 турнірів та переходити до насправді цікавих Semi-Pro перегонів. Ось тут вже важливо не чіпати машини противників, остерігатися завалу у першому повороті, шукати апекс та кращу траєкторію входу/виходу з повороту, враховувати стан траси тощо. До речі, якщо включити режим реалістичних пошкоджень, аварій варто уникати й для того, щоб не розбити авто. Це звісно не класичний Flatout (2004) чи Wreckfest (2017), але за бажанням деякі з авто можна роздовбати до стану каркаса безпеки та голих осей. Але і середні пошкодження можуть завадити правильному керуванню та гальмуванню.

Щодо поведінки авто, то Grid Legends це все ж таки більше аркада, ніж симулятор, але, як на мене, баланс між аркадністю та реалістичністю тут витримується. Зіткнення авто досить реалістичні, поведінка машин з різними приводами та вагою відрізняється. Єдине що трохи засмучує, це завелика чіпкість шин, а здається трохи завищена вага деяких авто.

У Grid Legends, як і у попередній частині серії, є система Nemesis. Це коли ШІ-гонщики настільки “вражені” вашим зухвалим та необережним водінням, що стають вашими заклятими ворогами, та намагаються заважати вам, не поступаються траєкторією, підрізають, навмисно штовхаються. Виглядає це наче і непогано, але працює здається лише в межах одного турніру, а це може бути лише одна гонка. До речі, наче ненавмисні помилки ШІ у грі виглядають теж непогано.

Єдине що засмучує в кар’єрі та сюжетній частині, так це прогресія. Відкриття нових авто та серій це звісно гарно, але фони для профілю та іконки команди за перемоги, серйозно? З іншого боку такі нагороди традиційні для серії Grid і завжди мені не подобалися. Це трохи принижує радість від перемоги.

Якщо кар’єри вам не вистачить, а насправді перегонів тут дійсно багато, у грі є конструктор заїздів /ігрових сесій, у якому можна обирати трасу, її конфігурації, клас перегонів та авто, наявність бонусів (наприклад Boost Gate для електрокарів, все як у реальності), час, погодні умови тощо. Тут до речі, можна зробити густий туман, пилову бурю чи сніг у Барселоні, чи Сепангу, FIA була б у шоці від таких умов проведення перегонів. Сесії та окремі перегони можна грати як в офлайн-режимі, так і в тому самому Hop-on / Hop-off мультиплеєр.

 

Траси, серії та авто

Ось що непогано в Grid Legends – так це траси, хоча частина з них і поцуплена напряму з попередніх частин. Це такий собі дикий мікс з реальних гоночних локацій, таких як Брендс-Гетч, Фудзі Спідвєй, Індіанаполіс Мотор Спідвей, Ред Булл Ринг, Міжнародний автодром Сепанг, Судзука та вигаданих міських трас у Лондоні, Парижі, Барселоні, Чикаго тощо. Для кожної з трас є 5-8 конфігурацій, що сумарно дає понад 130 варіантів і це дійсно вражає.

А ось що дуже засмучує, так це наявність траси у Москві. Ні в сюжетній частині, ні в кар’єрі пропустити ці перегони на жаль не можна. Мені допомагає те, що проносячись по Червоній площі я уявляю як вона виглядала в Metro 2033 і як, я сподіваюсь, буде колись виглядати і в реальності. Взагалі у Codemasters якась не дуже здорова любов до тоталітарних режимів – у грі є траси в росії, Китаї та на Кубі. Різноманіття та екзотика це звісно важливо, але хіба на Кубі є гравці та легальний ринок відеоігор?! Знову ж таки у світі вистачає цікавих та екзотичних локацій, нахіба знову лізти до ведмедів? У вас в грі немає трас в Південній Америці та в Африці, наприклад, прокиньтеся!

Щодо серій, то в нас тут є кузовні автогонки, перегони болідів з відкритими колесами, тюнінг рейсінг, перегони вантажівок, електрокари та електросерії, GT, дріфт, спеціальні серії, гонки за запрошеннями, перегони на вибування тощо. Не в кожній грі побачиш таку різноманітність та такий мікс аркадних перегонів та начебто серйозних гонок. За це ми і любимо серії Grid.

А ось у плані авто Grid Legends майже нема чим здивувати. Їх тут трохи більше ніж сотня, а деякі бренди взагалі представлені однією-двома машинами та навіть Porsche та Ferrari тут хіба що з десяток, плюс є декілька вигаданих брендів. Це вам не Forza Horizon 5, Forza Motorsport чи Gran Turismo 7. Плюс в Grid Legends майже немає нових авто, максимум 2021 рік.

З дійсно рідкісних машин тут хіба що Bugatti Bolide (2021), віртуальний прототип Ford TFZ-P1 (2020), спортивні авто Ginetta, Panoz Esperante GTR-1 (1997) та Tushek TS 900 Racer Pro (2021).

 

Grid Legends у контексті

Як ми вже підмітили, Grid Legends це не ідеальна гра, одна наявність у грі Москви чого вартує, але це насправді непогана гра, якій можна дати шанс. Тим більше, що вона не дуже вимоглива до системи, а виглядає все ще непогано. Тут навіть є трасування променів, не те щоб дуже реалістичне, але дуже кіношне, особливо звісно вночі.

Останнім часом з аркадними перегонами все не дуже гарно. Серія Need for Speed самоусунулась. Остання її частина, Need for Speed Unbound (2022) це якийсь забагований, погано оптимізований фарс. Серія Test Drive Unlimited самопоховалася, у начебто сервісну Test Drive Unlimited Solar Crown (2024) грає зараз 100-400 людей, а її Steam-рейтинг впав до вражаючого 35/100 (24/100 за останні 30 днів). The Crew Motorfest (2023) наче й нічого, але фізика машин і особливо зіткнень там дуже дивна. Є, звісно ж, Forza Horizon 5 (2021), але до її останніх DLC є багато запитань, ну і після 350 годин ця гра вже трохи приїлася.

Тож Grid Legends, особливо у Game Pass – це дуже непоганий вибір, навіть попри деякі вади гри. Зверніть увагу, якщо шукаєте альтернативу Forza Horizon 5.