Створення якісного автосимулятора – це майже мистецтво. Головне тут вміти тримати баланс. Трохи перетягнеш з реалістичністю, і гра буде цікава лише невеликій купці фанатів (так, так, їх мільйони по усьому світу, але не десятки мільйонів), які й так вже мають улюблені ігри, до яких вони прив’язані на довгі роки. Трохи не дотягнеш – і гравці зневажливо спишуть твою гру в аркади, кудись до Need for Speed та The Crew Motorfest. Тож так, створення якісного автосиму, який завоює прихильність публіки – це в першу чергу вміння тримати баланс. І здається, автори нової Forza Motorsport це добре вміють.

Гра Forza Motorsport
Жанр симулятор перегонів
Платформи Windows, Xbox Series X|S
Мови англійська
Розробник Turn 10 Studios
Видавець Xbox Game Studios
Посилання
forza.net

Вміння тримати баланс

Скажу відверто, я не дуже великий фанат автосимуляторів, мені більше до душі автоаркади на кшталт Forza Horizon 5. Незважаючи на усі мої претензії до цієї гри, я витратив на неї 343 години і, скоріше за все, повернусь ще.

Але я фанат Formula 1, тому цікавлюсь перегонами і не зміг свого часу пройти повз серію симуляторів F1 від Codemasters / EA Sports. Почавши грати на невисокому рівні складності, я поступово втягнувся і почав вимикати усю допомогу, підвищувати рівень супротивників та симуляції, врешті-решт почав отримувати задоволення від складності гри і дійшов до мультиплеєра, який у цій серії досить непростий.

Такий самий метод я взяв на озброєння і при знайомстві з Forza Motorsport. Спочатку низький рівень складності, допомога при гальмуванні, стрічка ідеальної траєкторії, розмітка меж траси тощо. Але після F1, яка, до речі, має майже такі самі налаштування складності симуляції та допомоги, адаптація пройшла набагато швидше і вже на другий день я відключив усю допомогу, усю розмітку і підняв рівень складності супротивників до 5, а зараз придивляюся до 6. Ну а як тільки гра офіційно вийшла (завдяки наявності прес-версії я почав грати за два тижні до релізу), з головою занурився у мультиплеєр і навіть отримав S-рейтинг безпеки та взяв декілька поулів та подіумів.

Можливість гнучко налаштувати гру, вдовольнивши потреби як пілотів-початківців, так і профі – це і є ознака майстерного балансу розробників й авторам нової Forza Motorsport, здається, вдалося його досягти. Це симулятор для усіх, який дійсно можна налаштувати під власний рівень.

Так, фанати хардкорних симуляторів, як-от iRacing, у який грають справжні пілоти Formula 1 Макс Ферстаппен та Ландо Норріс, rFactor 2 чи Assetto Corsa / Assetto Corsa Competizione, скажуть, що все це попса, несправжнє і не на 100% відповідає реальності. Не буду сперечатися.

Але iRacing, rFactor 2 та Assetto Corsa / Assetto Corsa Competizione вже мають свою постійну і насправді не дуже велику аудиторію, яка майже не зростає. І навряд чи хардкорні правила та 100% симуляція залучать до цих ігор нових шанувальників перегонів. А ось збалансований підхід, який демонструє Forza Motorsport – залучить. І можливо, колись потім невелика частина з цих гравців перейде і до хардкорних симів. Тож я голосую за Forza Motorsport.

Тут вам не Forza Horizon!

Forza Motorsport – це вже восьма частина серії мотоспортивних симуляторів від Turn 10 Studios та Microsoft / Xbox Game Studios. Але остання, сьома частина гри, вийшла ще у 2017 році, тому у Microsoft вирішили скинути лічильник та м’яко перезавантажити серію.

На другий план серію, яка виходить з 2005 року, замислювалася як прямий конкурент Gran Turismo від Polyphony Digital / Sony та мала продавати гравцям консолі від Microsoft, посунула більш аркадна серія-спін-оф Forza Horizon. Підсерія Forza Horizon почала виходити з 2012 р. і виявилась настільки вдалою, що буквально придушила усі інші аркадні перегони.

Ось так і сталося, що з 2017 року вийшло вже дві Forza Horizon (плюс чотири великих DLC до цих ігор) і жодної Forza Motorsport. З іншого боку, і Sony не квапилася: Gran Turismo 6 вийшла взагалі ще у 2013 р., а її заміна Gran Turismo 7 – лише у 2022 р.

У будь-якому разі, тим, хто вже забув, що Forza Horizon та Forza Motorsport – це геть різні серії, слід нагадати різницю.

По-перше, якщо Forza Horizon займає нішу від аркади до напівсима, то Forza Motorsport бере на себе сегмент від легких до повноцінних симуляторів, намагаючись не заходити на територію хардкорних симів. По-друге, на відміну від Horizon, в Forza Motorsport немає відкритого світу, а відповідно – ніяких перегонів по трасам загального користування, ніяких перегонів по бездоріжжю, і взагалі, ніяких перегонів від точки до точки. Лише реальні або вигадані кільцеві траси, лише асфальт.

Відповідно в Forza Motorsport немає позашляховиків, багі, ралійних машин, іграшкових машинок тощо. Лише реалістичні авто для перегонів по асфальту різних класів та епох.

Ну і загалом, в Forza Motorsport немає місця нерозсудливій атмосфері Forza Horizon. Тут все серйозно і на перший погляд навіть трохи нудно. Намотування десятків кіл по тій самій трасі в відчайдушній спробі поліпшити коло ще на долю секунди. Обов’язкова практика, кваліфікація, де вона передбачена, і перегони на 5-30 кіл, часом з обов’язковими піт-стопами. Але чорт забирай, яке задоволення ви отримуєте, «зрізавши» з кола ще 0,010 секунди, або взявши поул у мережевих перегонах. Це того варто!

Мистецтво перегонів під дощем

Чим Forza Motorsport безперечно вражає, так це графікою. При цьому спершу ви можете навіть не помітити усіх красот гри, особливо якщо віддаєте перевагу камері за автомобілем (надто далеко) чи в салоні (майже нічого не видно). Тож радимо хоча б час від часу перемикатися на камеру над капотом… при цьому краще б, щоб ваша машина не використовувала якусь строкату ліврею.

Ray Tracing працює у Forza Motorsport на усі 100%. Можливо, це найкраща з сучасних ігор з точки зору реалізації трасування променів. У металі капоту відбивається все, що оточує трасу, огорожі, трибуни, ліхтарі, дерева, здається, навіть окремі листочки. І хоча RT в реальній грі виглядає дещо блідіше та спокійніше, ніж нам демонстрували у маркетингових роликах, але все одно це приголомшує. Тож так, перемикайтеся часом на камеру з капоту, хоча б для того, щоб виправдати наявність у вас відеокарти з підтримкою RT.

Особливо вражаюче трасування променів виглядає, звісно ж, під час дощу і ще краще – під час дощу в сутінках або вночі. Взагалі-то динамічна погода та зміна часу – це друга найкрутіша фішка Forza Motorsport. Перегони можуть початися на світанку, коли густий клочкуватий туман огортає трасу (куди дивиться FIA, при такій поганій видимості перегони взагалі заборонені!), а після декількох кіл сонце почне підніматися, проганяючи, витончуючи туман та починає сліпити очі в деяких поворотах.

Або легкий дощик під час практики поступово стає ряснішим, щоб перетворитися на справжню зливу під час перегонів (FIA, алло?!). У такому разі характеристики траси змінюються, з’являються більш мокрі ділянки та траєкторія, яку трохи просушують шини болідів, точки гальмування змінюються, поребрики стають небезпечними і таке інше. Підлаштовуватися під зміну погоди та стану траси завжди цікаво.

Чорт забирай, навіть банальна зміна часу суттєво змінює враження від траси. Сонце сліпить в інших поворотах, примушуючи інстинктивно пригальмовувати раніше, оточення стискається вночі, звичні орієнтири для вибору моменту гальмування розчиняються у пітьмі, шукати ідеальну траєкторію проходження апексу стає набагато складніше.

В перегонах однокористувацької кампанії час йде в декілька разів швидше, ніж в реальності, тому для більшої драматичності за декілька кіл сутінки тут може змінити ніч. Але при вільній грі ви можете налаштувати реальний час. Серед цікавих налаштувань для вільної гри можна побачити також ступень загумлення траси, тобто покриття асфальту шматочками відпрацьованої гуми, а також швидкість загумлення. Можливо, щось таке і є у хардкорних симах, але я бачу такий параметр вперше.

Мистецтво опанувати автомобіль

На відміну від Forza Horizon, автомобілі в Forza Motorsport не сиплються з Колеса Фортуни десятками в годину. Виграти тут можна хіба що один (1) автомобіль по закінченню серії з 4 турнірів, а це 20-22 гонки. Ну і взагалі таких серій у грі поки що лише 5, плюс серії Featured Race, які оновлюються щотижня та тривають місяць.

Усі авто в Forza Motorsport треба купувати. Коштують вони чимало, особливо гіперкари, боліди провідних серій та антикварні авто, а грошей за перегони ви отримаєте небагато. Ось тут в нагоді може стати Deluxe Edition гри, яка включає в себе VIP бонус, що майже подвоює виграш.

Щодо автомобілів, то майже увесь цей парк ви вже бачили в Forza Horizon 5 та Gran Turismo 7. Знову ж таки, повторюся, цікавих автомобілів для справжніх перегонів не так вже і багато. З новинок слід відзначити гибрид 2024 Chevrolet Corvette E-Ray, нові 2023 Nissan Z, 2023 Lotus Emira та 2023 Chevrolet Corvette Z06, а також гібридні прототипи Cadillac V-Series.R, які беруть участь в FIA World Endurance Championship, у тому числі у 24-годинних перегонах Ле-Мана.

Наразі у Forza Motorsport понад 500 автомобілів і звісно ж, як це завжди буває з іграми серії Forza, розробники будуть додавати нові машини.

Щодо опанування автомобілів, яке викликає критику деяких гравців, то це дійсно створює проблеми. Нещодавно придбане авто має дуже небагато можливостей для апгреду, тобто зібрати на базі будь-якої машини авто вашої мрії не вийде. Спочатку треба намотати чимало кіл на цьому автомобілі, підвищуючи рівень майстерності саме для цього авто. Краще за все робити це під час тренування: тут можна отримати більше досвіду, шукаючи ідеальну траєкторію та покращуючи власні результати на ключових ділянках траси. Але так, щоб прокачати авто до 50 рівня, на якому відкривається можливість тотального апгрейду зі зміною шасі та двигуна, треба вкласти в нього 5-6 годин. І так, це дійсно грінд, але й можливість вивчати траси і дійсно опановувати авто.

Вміння уникати неприємностей

Запорука успіху у перегонах, особливо в онлайнових перегонах – це вміння уникати неприємностей. А вони обов’язково будуть: купа-мала у першому повороті, штовханина у вузьких віражах, негаразди при хибному виборі шин, трафік під час кваліфікації, машини, які розвернуло, або які небезпечно повертаються на трасу. Вміння вчасно зреагувати, загальмувати, можливо, навіть поступитися місцем може врятувати вам перегони. Особливо це важливо в Мережі, де немає рятівної функції Rewind.

Для того, щоб почати грати в онлайн, спочатку треба пройти три кваліфікаційні заїзди, після чого ви отримаєте рейтинг майстерності та, що набагато важливіше, рейтинг безпеки. Згідно з цими двома параметрами вам і будуть підбирати супротивників. І якщо майстерність впливає хіба що на рівень вашого незадоволення власним вмінням керувати авто, то рейтинг безпеки в теорії має впливати на задоволення від перегонів без брудних прийомів та нечемної поведінки супротивників.

Багато штовхаєшся, заважаючи іншим, чи порушуєш межі траси, намагаючися зрізати шикану – отримай пониження рейтингу і змагайся з такими самими грубіянами, як ти сам. Пілотуєш чисто, поважаючи інших – отримай саме таких чемних суперників. Все як в реальному спорті. Але…

За правилами тут слідкує AI, тому вони прописані не дуже чітко і не завжди працюють як треба. Іноді можна отримати штраф за невеличке порушення меж траси і не отримати за величезний зрізаний шматок з обгоном суперника, що взагалі-то зовсім нечесно і має каратися великим штрафом. Те ж саме стосується штовханини. Іноді можна отримати штраф за легкий дотик до супротивника, який не призводить до будь-яких змін позицій чи отримання переваги і не отримати за навмисне провокування страшенної аварії за участю п’яти машин. Це трохи засмучує.

Так, після кваліфікації я отримав найвищий рейтинг безпеки S, у якому протримався 8 перегонів. Потім мене декілька разів нахабно виштовхнули з розворотом за межі траси і штраф за це отримав саме я! Ну і звісно ж, при наступному перерахуванні рейтингу мене понизили у класі. Це не чесно!

Крім того, гравці – це ж гравці, і за тиждень вони поступово знайшли, як порушувати правила, навіть виштовхуючи супротивника, не нариваючись при цьому на штраф. Класика. Тож система рейтингів безпеки – це дійсно добра річ, але вона ще потребує покращення.

Вміння виправляти помилки

В цілому Forza Motorsport працює на моєму ПК (Intel Core i5-13600KF 3.5GHz s1700 та ASUS DUAL-RTX4070-O12G) дуже непогано, видаючи з Ultra налаштуваннями (DLSS Quality) 55-60 кадрів на секунду.

Цікаво, що до релізу гра працювала на подив стабільно, жодного разу не падаючи. А ось після релізу, особливо при виклику мережевих функцій, вході чи виході до мультиплеєру, Forza Motorsport вже декілька разів падала. На форумах гравці зауважують схожі проблемі зі стабільністю гри на ПК.

Forza Motorsport використовує рушій ForzaTech, той самий, що і Forza Horizon. І схоже, вона успадкувала нестабільність Forza Horizon 4 та Forza Horizon 5 на різних конфігураціях ПК. При цьому на Xbox Series X/S таких проблем ніби немає.

Крім того, декілька разів під час нічних та дощових перегонів в мене буквально щезало покриття траси: таке враження, що воно не встигало завантажуватися. Звісно ж, їхати з прозорою «підлогою» дещо незручно. Після релізу гри і оновлення драйверів такі проблеми майже зникли.

Будемо сподіватися, що Turn 10 Studios зробить роботу над помилками та підвищить стабільність гри на ПК.

Forza Motorsport vs Gran Turismo 7

Уважні читачі напевне помітили, що я не порівнюю Forza Motorsport та Gran Turismo 7 напряму. Насправді в цьому нема сенсу. Ці ігри живуть в різних світах і ніколи не зустрінуться одна з іншою у прямому протистоянні. Forza Motorsport не з’явиться на платформі Sony, малоймовірно, що Gran Turismo вийде на ПК, як інші ігри Sony, хоча такий варіант і розглядається. Тож як і навіщо їх порівнювати?

Знову ж таки, я замало грав у Gran Turismo 7, щоб зробити якісь висновки, а Сергій Світличний замало грав в Forza Motorsport. Але в цілому мені здалося, що рівень симуляції, налаштування складності тощо тут приблизно однакові (до речі, як в Gran Turismo 7 з відмінністю у поведінці прогрітих та непрогрітих шин на колі виїзду з піт-стопу?), хоча Сергій і стверджує, що в Forza Motorsport машини набагато стабільніші, ніж в Gran Turismo 7, але це спірне питання, яке ще потребує вивчення. Так, в Forza Motorsport є чарівна функція Rewind, яка врятує вас від помилок, але вона не працює на найвищому рівні складності, тобто спортивних правилах, ну і звісно ж, вона не працює у мультиплеєрі.

Тож Forza Motorsport та Gran Turismo 7 можна порівняти хіба що за кількісними показниками. Що ж, у Gran Turismo 7 набагато більше трас – 37 трас у більш ніж 100 конфігураціях проти 22 трас у 48 конфігураціях у Forza Motorsport. І це дійсно проблема, яку, сподіваємося, розробники вирішать, тому що трас замало. Але у Forza Motorsport трохи більше машин – 500 проти 484 у Gran Turismo 7. Розробники обох ігор додають авто десь раз на місяць, тож це число буде зростати.

У будь-якому разі, вибір між Forza Motorsport та Gran Turismo 7 станом на зараз – це вибір між платформами. Якщо ви фанат ПК та Xbox – ваша гра Forza Motorsport, якщо Sony-бой – Gran Turismo 7. З іншого боку, мені здається, що хардкорні симуляторщики мають обрати Forza Motorsport, бо попри те, що обидві гри бездоганно працюють з геймпадами, кількість симуляторної периферії для ПК набагато більша, ніж для консолей, а Gran Turismo 7 на ПК поки що немає.

З іншого боку, Sony створила на базі Gran Turismo справжню кіберспортивну платформу і академію підготовки реальних гонщиків, чого Microsoft, скоріше за все, робити не буде.

Вона тут надовго

Microsoft та Turn 10 Studios підтримували Forza Motorsport 7 понад 6 років. Скоріше за все, 5-6 років буде тривати підтримка і Forza Motorsport 2023. Тож обираючи цю гру, ви обираєте її надовго. А чи варто це робити, чи потягне гру ваш ПК, ви можете з’ясувати і самостійно. Forza Motorsport входить до складу Xbox / PC Game Pass, тож чого ви ще чекаєте?