Я довго не наважувався сісти за огляд Forza Horizon 5. Напевно, занадто довго. По-перше, кортіло побачити усі чотири пори року, що змінюються у грі щотижня. По-друге, я чекав, що Playground Games та Turn 10 Studios врешті-решт виправлять ті помилки, що заважали гравцям на старті. По-третє, весь цей час я не міг збагнути, що не так з Forza Horizon 5 і чому вона подобається мені менш за Forza Horizon 4. Що ж, усі сезони я побачив, патчів так і не дочекався (минуло вже півтора місяця з часу релізу), але, схоже, зрозумів, чому попередня частина здається мені кращою.
Гра | Forza Horizon 5 |
Жанр | аркадні перегони |
Платформи | Windows, Xbox One, Xbox Series X/S |
Мови | англійська, російська |
Розробники | Playground Games, Turn 10 Studios |
Видавець | Xbox Game Studios |
Посилання | Xbox.com, Steam |
Зрозумійте мене, Forza Horizon 5 – дуже й дуже гарна гра. Вона неймовірно красива: напевно, це не лише найкрасивіші аркадні перегони, які ви коли-небудь бачили, а взагалі найкрасивіша гра нового покоління. При цьому завдяки тому, що Playground Games та Turn 10 Studios вже довгий час разом працюють над ігровим рушієм, вона дуже гарно оптимізована. Навіть на моєму старенькому GeForce GTX 1060 гра видає непогані 40-45 fps при налаштуваннях між High та Ultra при роздільній здатності екрану 2560 на 1440. При цьому я навіть ввімкнув текстури та моделі найвищої якості. І хоч гра відразу після старту каже, що їй не вистачає відеопам’яті, працює вона навіть плавніше за Forza Horizon 4. Невеличкі проблеми починаються лише на швидкості понад 350 км/год, тобто на машинах класу X. Відчувається, що відеокарта не встигає завантажувати навколишній світ та трошки заїкається.
Forza Horizon 5 має гарний вигляд не лише на Ultra та Hard. Навіть на Medium-налаштуваннях вона дасть фору більшості інших ігор. А які тут віддзеркалення… Навіть якщо у вас немає старшої консолі Microsoft останнього покоління чи дефіцитної відеокарти з підтримкою RTX, віддзеркалення навколишнього світу в корпусах авто будуть виглядати неймовірно класно, а з RTX це взагалі якась фантастика.
Самі авто… Моя повага творцям. Деталізація просто приголомшлива, до шліців гвинтів, швів оббивки салону та маленьких логотипів виробників десь всередині маленької лампочки показника поворотів. І все це для 542 авто, які з’явилися у Forza Horizon 5 на старті. До речі, на старті Forza Horizon 4 у грі було «усього» 460 автівок. Через три роки, напередодні релізу FH5, у попередній частині налічувало вже 752 машини. Те ж саме буде і з FH5, вже зараз у грі 563 автівки, а враховуючи DLC та щотижневе додавання авто у перепустці, рекорд FH4 буде обов’язково побитий.
За кількістю автомобілів та якістю їх моделювання з Forza Horizon 5 може посперечатися хіба що попередня частина Horizon, Forza Motorsport 6 (2015) – 594 авто, Gran Turismo 6 (2013) – 1245 (!) авто, та майбутня Gran Turismo 7, яка вийде на PlayStation 4 та PlayStation 5 лише 4 березня 2022 р. – 420 автівок. На те, щоб відкрити їх усі та проїхати хоча б одні перегони на кожній, вам знадобиться понад 100-150 годин.
З іншого боку, гача-механіка (від gacha, gashapon – японські торгові автомати з колекційними іграшками) працює у Forza Horizon 5 відмінно. Бажання «зібрати їх усі» змушує продовжувати грати, купувати, вигравати, вибивати з колеса фортуни нові й нові автомобілі. Хоч механіки «За лаштунками Horizon» для збору призових машин, що ви пропустили, яка з’явилася наприкінці у FH4, тут і не вистачає.
Розглядати, фотографувати, модернізувати та кастомізувати авто у Forza Horizon 5 – одне задоволення. Запчастин для кастомізації стало ще більше, цікавих дизайнів від користувачів як завжди багато. Але… і ось тут прозвучав перший тривожний дзвіночок… несподівано Playground Games почала дуже жорстоко банити творців дизайну за різні, часом зовсім незрозумілі речі. За критику самої гри, у якої досі безліч проблем; за аніме-вініли; за політичні висловлювання у дизайні, наприклад, за Вінні-Пухів; зовсім без пояснення причин. Причому це не просто тимчасові бани, у багатьох випадках це бани на десятиліття, тобто, якщо враховувати життєвий цикл гри – назавжди. Дійшло до того, що гравці бояться ставити на свої авто чужі дизайни.
Якби це була єдина проблема Forza Horizon 5, з цим можна було б змиритися, але, на жаль, у FH5 багато що зламано. І по-перше, це ігровий світ.
Ні, я не маю нічого проти Мексики, вона чарівна, хоч і зібрана з тих самих шаблонів, що й Англія у Forza Horizon 4. Маються на увазі дорожні шаблони, не набір моделей та текстур. Тут є лісова ділянка; ділянка дюн біля моря; гористий кряж з вулканом; швидкісне шосе; одне велике місто та декілька значно менших поселень… Нічого не нагадує? Так, зрозуміло, що для того, щоб побудувати цікаві траси, треба мати різні ділянки… Але часом Forza Horizon 5 виглядає як такий собі рескін FH4. Дорогий, дуже деталізований, неймовірно красивий, але все одно рескін. Мексика у FH5 десь на 25% більша, ніж Англія у FH4. Хоча реклама і каже про збільшення ігрового світу на 50% це, скажімо так, художнє перебільшення.
Друга проблема ігрового світу гри – щотижнева зміна сезонів. Після Англії, з її сніжною зимою, вогняною осінню, сонячним літом та яскравою весною, Мексика виглядає відверто блідою. Ні, сезони тут теж змінюються, але ці зміни не такі разючі – іноді частіше накрапає дощ, іноді вітер дмухає сильніше, лани змінюють колір, квіти… квітнуть, на вулкані з’являється невеличка снігова шапка. Але… Заберіть гравця з Forza Horizon 5 на декілька тижнів, і повернувшись він навряд чи скаже, який сезон зараз у грі.
Так, пори року у реальній Мексиці відрізняються не так сильно, як на Туманному Альбіоні, але… З іншого боку, у подібному становищі винні самі гравці. Під час зимового сезону у Forza Horizon 4 ігрові сервери втрачали десь 50% населення. Гравці просто не хотіли ганяти по снігу. Це ж треба ставити зимову гуму, підлаштовуватися під низьке зчеплення з асфальтом, змінювати налаштування автівки… В FH5 теж треба готуватися під кожну пору року, але меншою мірою.
А ось що зроблено дійсно круто, так це екстремальна погода. По-перше, вона тепер різна у різних куточках ігрового рівня, а не однакова скрізь. По-друге, змінюється динамічно. По-третє, ганяти у тропічний шторм, чи наввипередки з пиловою бурею дійсно дуже класно. Таких перегонів у грі небагато, але ніхто не заважає вам зробити власні заїзди у екстремальних умовах.
І щоб покінчити з проблемами ігрового світу, згадаємо найважливішу… Безлюдність. Мексика виглядає так, ніби вона населена привидами. AI-трафік хоча б такої самої щільності, як у FH4, за 70 годин гри я бачив… два рази. А якщо згадати, що деякі склади техніки вимагають для виконання наявність AI-транспорту, стає зовсім сумно. Нема трафіку – менше нагород за техніки, невиконані завдання, неотримані призи й все таке інше.
Але добре, якби проблема була лише з AI-трафіком. З гравцями все теж не дуже гаразд. Якщо раніше для виконання завдань Forza Arcade збиралися усі пілоти з усього серверу, то зараз ви зустрінете хіба що одну людину, а у більшості випадків взагалі нікого. Тобто виконати завдання Arcade, серед яких багато нових та цікавих, геть неможливо. Arcade мертва вже півтора місяця. А це означає невиконані завдання сезонів, мало очок для витрат в магазині Forzation і таке інше. У Playground Games добре знають про ці негаразди, тому завалюють незадоволених гравців подарунками – 2000 очок Forzation, вже, здається, п’ять чи шість безплатних автомобілів, десятки додаткових суперігор для колеса фортуни. Та таке інше. Виглядає як підкуп.
Але якби це були єдині вади гри. У перший місяць після релізу зламаний був і мережевий режим. Після початку гри ви переміщалися у якийсь окремий світ, де могли слухати, але не бачили супротивників, мережеві змагання були нестабільні, гравці провалювалися крізь землю на великій швидкості, фінальні результати змінювалися вже після фінішу, AI-машини телепортувалися, та таке інше. На додаток, розробники якогось біса прибрали з гри рейтингові змагання. Начебто щоб не ображати новачків.
Ок, але, як я пам’ятаю, ніхто не змушував ньюбів брати участь у рейтингових перегонах, це завжди були перегони для дорослих дядьків, які знають, як проходити повороти, розумно поводитися на трасі, не підбивають інших (чорт забирай цих криворуких покидьків, які руйнують іншим задоволення від гри). Наразі рейтингових змагань – найцікавіших перегонів у FH4 – у Forza Horizon 5 нема. Тобто нема чималих призів по закінченню сезону, нема унікальних предметів, якими можна хизуватися, нема додаткових суперігор. Можливо, рейтингові перегони з’являться пізніше. Але це не точно.
А ось режим «Вишибала», така собі Королівська битва на авто, що з’явився ще у FH4, дуже класний. Ніколи не подумав би, що Battle Royale взагалі можливий в аркадному автосимі, але ж ось він, і навіть непогано працює. Все майже як у справжньому Battle Royale – шукаємо нові автівки вищого класу та вибиваємо інших гравців у перегонах сам на сам. Грається цей режим доволі непогано та й призові тут гарні.
Ще один цікавий режим, Super 7, з коротенькими завданнями інших гравців, теж перекочував до Forza Horizon 5 із попередньої частини. Ось тільки його ускладнену версію з більш коштовними призами теж десь загубили. Напевно знову щоб не ображати новачків занадто складними завданнями та можливістю втратити все.
Щодо самих перегонів. Тут все теж неоднозначно. Є цікаві траси, є не дуже, є, на жаль, зовсім не пристосовані для перегонів. Причому на будь-якому класі авто, що дивно. На таких трасах навіть AI-драйватари частенько гальмують «об стінку», як у якійсь, прости господи, Need for Speed, що вже казати про живих гравців.
Ще одна дивина – це тутешні перегони по ґрунту, 50% яких проходить… по асфальту. Це взагалі як? Ясна річ, гравці вже виправили цю проблему намалювавши дуже гарні та набагато кращі, ніж офіційні, ґрунтові траси, але осад, як то кажуть, залишився. Взагалі-то, якщо ви шукаєте дійсно цікаві перегони, то йдіть відразу на форум гри, або у Reddit групу Forza Horizon, де гравці діляться кодами з трасами, дизайнами, налаштуваннями та т.ін.
І окремо треба сказати про місцевий AI, тобто драйватарів. Як би то м'якше… Після FH4 драйватари у Forza Horizon 5 – це справжнє жахіття. Таке враження, що розробники просто загубили десь у надрах гри старий код, що працював бездоганно, та найняли якогось студента, щоби все переписати. На легких рівнях складності драйватари взагалі не беруть участі у перегонах, самоусуваючись відразу після старту. На рівні «Досвідчений» вони намагаються імітувати боротьбу, але лише до того моменту, як ви обженете їх, після чого відразу втрачають будь-який інтерес до того, що відбувається на трасі. А ось на високих рівнях складності AI-супротивники відверто чітерять, вмикаючи реактивні двигуни, телепорти та інші додаткові девайси. Перепрошую, але такого жахіття не було навіть в останніх Need for Speed.
Найбільш прикро, що у Forza Horizon 4 драйватари будь-якого рівня складності працювали бездоганно. Різниця у поведінці відчувалася у зміщенні точок гальмування і розгону, усе як у реальності, де досвідчені пілоти гальмують пізніше та починають розгін раніше, ніж новачки.
Якщо ви гадаєте, що це усі проблеми, що має Forza Horizon 5, то, на жаль, їх ще багато. Завдання які неможливо пройти, помилки мережевого коду, призові авто, які не можна забрати. Та багато іншого. Таке враження, що гру взагалі не тестували.
Цікаво, що якщо ви граєте Forza Horizon 5 лише час від часу, потроху, то ви, можливо, і не помітите більшість проблем, про які я говорю. Але якщо ви вклали в FH3 та FH4 сотні годин, то Forza Horizon 5 буде для вас суцільним розчаруванням. При цьому, я впевнений, що рано чи пізно гру налагодять, наприклад, деякі помилки першого місяця гри вже виправили, але залишилося ще багато. Крім того, я впевнений що продовжу грати в FH5 і витрачу на гру сотні годин, тому що так, я бажаю «зібрати їх усіх», та, крім того, попри усі вади… це все ще найкращі аркадні перегони усіх часів і народів. Хто ж лікар EA, Codemasters та Ubisoft, якщо вони вже котрий рік не можуть випустити гідного конкурента.
Я не вірю, що я це роблю, але… поки що лише 7/10, Forza. Впевнений, через декілька місяців оцінку можна буде змінити на 8/10, а то й на 9/10. Але поки що лише так. Якщо ви граєте у Forza Horizon 5 лише зрідка та отримали її у складі Xbox Game Pass, то спокійно додайте до цієї оцінки ще один бал.