Зараз в ігровій індустрії склалася ситуація, що покрокові стратегії виходять частіше, ніж стратегії у реальному часі. Можливо, це пов’язано з тим фактом, що RTS потребують більше швидких механічних навичок, які не так вже й просто опанувати. А TBS вміло поєднують глибину геймплею з його відносною доступністю, при якій у вас завжди є час ретельно обдумати наступний крок.

Можливо саме тому нові стратегії у реальному часі виходять не так вже й часто, та й ті часом міксують у собі декілька піджанрів. Але все одно нам вдалося відібрати список з гарних сучасних RTS, які заслуговують вашої уваги. Тепер настав час аналогічного списку, але вже для покрокових стратегій.

Різномаїття відеоігор у жанрі TBS відчутно вище, тож ми не обмежували себе рамками по роках. Тому у цьому списку ви знайдете як відому на весь світ класику, так і цікаві сучасні та нішові проєкти.

 

Age of Wonders 4

Платформи Windows, PlayStation 5, Xbox Series X/S
Жанр тактика, глобальна стратегія
Рік 2023

Age of Wonders 4 поєднує у собі елементи покрокової стратегії та 4Х. Основний геймплей розгортається навколо побудування власної фентезійної цивілізації, яку ви здатні розвивати та покращувати на свій смак. А потім варто перевірити її життєздатність у сутичках з іншими імперіями.

В грі акцент робиться на різномаїття ситуацій та варіанти власного розвитку. Особлива система випадкових подій вносить додатковий елемент несподіванки в і без того досить багатогранні матчі. Студія Triumph Studios не забуває регулярно підтримувати гру цікавими оновленнями.

Наприклад, у червні 2024 року вийшло доповнення Eldritch Realms. Як зрозуміло з назви, воно додало у гру більше моторошних та потойбічних істот. Фанатам Лавкрафта та окультизму сподобається.

 

Age of Wonders: Planetfall

Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X/S
Жанр тактика, глобальна стратегія
Рік 2019

Так, Age of Wonders: Planetfall – це відгалуження серії Age of Wonders. Зазвичай у подібних добірках дивно бачити декілька ігор з однієї серії. Але Planetfall вирізняється відчутно сильно, тому ми вирішили згадати ще і її.

Гра підкупає щонайменше своїм науково-фантастичним сетингом, в якому все одно вдасться побачити елементи фентезі. Зміна стиля вплинула також на геймплей: в ньому стало більше від XCOM з його точним керуванням юнітів та оцінкою місцевості.

В іншому ж Planetfall зберегла ключові особливості серії Age of Wonders. Тут все ще потрібно покращувати армію, слідкувати за розвитком цивілізації, вивчати світ навколо та робити все заради перемоги. З усіма нюансами гри дозволить ознайомитися непогана сюжетна компанія, у якій навіть варіації “моральних виборів” присутні.

 

Final Fantasy Tactics: The War of the Lions

Платформи PlayStation Portable, iOS, Android
Жанр тактика, рольова гра
Рік 2007

Серія Final Fantasy відома в першу чергу завдяки якісним та різноманітним jRPG, які регулярно стають культовими. Але також вона встигла запам’ятатися вкрай якісною тактичною грою з прямолінійною назвою Final Fantasy Tactics. Final Fantasy Tactics: The War of the Lions – це її доповнена та покращена версія, яка до того ж вийшла на смартфонах.

Події гри концентруються на вигаданому світі Іваліс, про який також розповідають Final Fantasy XII, Vagrant Story та Final Fantasy XIV: Stormblood. Сюжет робить великий акцент на політичних інтригах та максимально реалістичному відображенні придворних інтриг. Версія The War of the Lions містить нові катсцени, персонажів та повністю новий переклад англійською, який і так у випадку Final Fantasy Tactics вважається еталонним.

Геймплей будується навколо системи професій, яка дозволяє гнучко адаптувати своїх бійців під будь-які ситуації. Гра зовсім не застаріла, тому грати у неї приємно навіть сьогодні. А враховуючи чутки про потенційний рімейк, Final Fantasy Tactics скоро знову може стати актуальною.

 

Fire Emblem: Three Houses

Платформи Nintendo Switch
Жанр тактика, рольова гра
Рік 2019

Fire Emblem – це ще одна класична серія рольових ігор, яка має велику базу фанатів по всьому світу, але особливо її люблять в Японії. Three Houses стала першою частиною серії для Nintendo Switch, а додатково – ще й першим з 2007 року релізом для домашніх консолей. Тому очікування від неї були достатньо високими.

Однак Intelligent Systems й Kou Shibusaw не розчарували гравців, створивши тактику, сповнену глибини та різномаїття. До того ж розробники вдало імплементували в гру елементи симуляторів відносин, завдяки яким ви можете покращувати стосунки з улюбленими персонажами. До того ж гра обмежує вас у часі, тож встигнути все не вийде – доведеться обирати, що вам цікавіше та важливіше. Ті, хто знайомі з серією Persona, точно відчують схожі геймплейні моменти.

Fire Emblem: Three Houses вирізняється дизайном, музикою, підходом до наративу та багатьома іншими нюансами. Це один з найкращих ексклюзивів Switch, який точно вартий того, щоб хоча б задуматися про покупку консолі від Nintendo.

 

Freeciv

Платформи Windows
Жанр глобальна стратегія
Рік 1996

Серія Sid Meier’s Civilization продовжує залишатися одним з найкращим варіантом спробувати себе у ролі правителя нації в інтерактивному форматі. Але давні фанати серії завжди хочуть більшого і кращого, а інколи ще не проти взяти все у свої роки. Так з’явилася Freeciv, безплатна версія гри з відкритим кодом.

Її почали розробляти ще у 1996 році. Тоді розробники орієнтувалися на перші дві частини Civilization. За час розробки Freeciv обросла великої кількістю додаткових механік та нюансів. Наприклад в одному матчі можуть брати участь одразу 50 гравців, а кількість націй перевищує 550. Якщо і цього мало, то будь-хто може внести зміни до гри завдяки відкритому доступу до коду.

Версія 3.1.1 вийшла у квітні 2024 року, тож зараз ідеальний момент, щоб спробувати гру. А якщо ви хвилюєтеся за свій час, то існує версія Longturn, у якій треба робити лише один хід за календарний день.

 

Gears Tactics

Платформи Windows, Xbox One, Xbox Series X/S
Жанр тактика
Рік 2020

Gears of War в очах ігрової спільноти сприймається як серія шутерів від третьої особи, яка популяризувала рушій Unreal Engine та задала моду на ігри з укриттями. Однак у 2020 році вийшов доволі експериментальний проєкт Gears Tactics, який дозволив поглянути на сетинг планета Сери під іншим кутом.

Якщо трошки подумати, то жанр покрокової тактики ідеально підходить Gears of War, адже він також в багатьох моментах спирається на грамотне використання місцевості та укриттів. Gears Tactics до того ж виступає у якості приквела до першої частини Gears of War та дозволяє подивитися на перші дні боротьби людей та локустів.

Цікаво, що майбутня гра Gears of War: E-Day також буде приквелом. Тож Gears Tactics можна пройти хоча б заради того, щоб зрозуміти всі потенційні відсилання.

 

Into the Breach

Платформи Windows, Linux, macOS, Nintendo Switch, iOS, Android
Жанр тактика
Рік 2018

В Into the Breach відсутній глибокий розвиток персонажів, масштабні поля битв та інші моменти, за які гравці люблять тактики та стратегії. Але це не завадило грі отримати багато номінацій, нагород і просто любов ігрової спільноти. У чому секрет? Просто Into the Breach експлуатую саму основу тактичних ігор та робить її центром геймплею, без усяких зайвих відволікань.

У грі ви керуєте загоном великих роботів, які протистоять монстрам. Монстри намагаються знищити громадян та інфраструктуру, тому ви маєте усіх захистити. Головна особливість гри полягає у тому, що ви завжди знаєте, куди у свій наступний хід підуть монстри. Тому можете заздалегідь спланувати дії, щоб дати гідну відсіч ворогу.

Into the Breach часто порівнюють з дещо ускладненими шахами, адже цифрові показники тут відступають на другий план. Замість цього завжди треба думати про розташування юнітів на мапі та послідовність декількох ходів поспіль. Тактика у чистому вигляді, сценаристом якої до того ж виступив відомий розробник ігор Кріс Авеллон.

А всі підписники Netflix до того ж мають можливість зіграти в Into the Breach безплатно на своїх смартфонах.

 

Mario + Rabbids Kingdom Battle

Платформи Nintendo Switch
Жанр тактика
Рік 2017

Кросовер Nintendo та Ubisoft у форматі тактичної гри звучав дико вже на рівні концепції. На анонсі ніхто й уявити не міг, що з цього вийду щось змістовне, а злиті матеріали гравці сприйняли прохолодно. Втім, на релізі виявилося, що Mario + Rabbids Kingdom Battle – це цікава і, що значно важливіше, максимально доступна тактична гра.

Вона цілком може стати вашою першою у житті тактикою, бо в ній є всі важливі для жанру елементи, але реалізовані вони таким чином, що зрозуміє кожен. До того ж контраст між персонажами всесвіту Super Mario та Скаженими Кролегами щиро смішить та приваблює. Mario + Rabbids Kingdom Battle підійде як дітям, так і дорослим, що також є фірмовою особливістю ігор для Nintendo Switch.

А ось сиквел Mario + Rabbids Sparks of Hope спробував дещо ускладнити тактичні ігрові моменти, через що не знайшов відгуку у гравців і провалився у продажах. Одна з рідкісних ігор з Маріо у назві, якій не вдалося гарно продатися.

 

Marvel’s Midnight Suns

Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X/S
Жанр тактика, симулятор, карткова гра
Рік 2022

Marvel вже багато років намагається закріпитися на ринку відеоігор, але виходить поки з перемінним успіхом. За виключенням Marvel’s Spider-Man та Marvel’s Guardians of the Galaxy прямо гучних та престижних хітів компанія поки так і не отримала. Однак в неї вистачає цікавих проєктів трохи менше, і Marvel’s Midnight Suns – один з таких.

За його розробку відповідали автори ігор з серій Sid Meier’s Civilization і XCOM, проте геймплей тут нестандартний. Він поєднує тактичну складову з елементами карткових колекційних ігор. Саме картки відповідають за всі атаки супергероїв, тому кожна місія супроводжується деяким елементом випадковості.

У вільний від місій час кастомний головний герой або героїня можуть спілкуватися зі своєю командою, щоб дізнатися більш про думки, побут та мотивацію супергероїв. Цим розмовам сценаристи приділили багато часу, але стежити за ними зовсім не набридає. Відчутно прикро, що гра не знайшла масової любові у гравців та провалилася у продажах, через що розробники скасували випуск версії для Nintendo Switch.

 

Mutant Year Zero: Road to Eden

Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch
Жанр тактика
Рік 2018

Mutant – це в першу чергу настільна рольова гра від видавця Target Games, яка цілком успішно існує аж с 1984 року. Однак у 2018 році по ній також вийшла тактична відеогра Mutant Year Zero: Road to Eden.

Окрім сетингу, в якому люди співіснують з антропоморфними тваринами, гра вирізняється також геймплеєм. Ви керуєте командою з трьох персонажів, яких з ходом сюжету будете покращувати. Кожен персонаж має свою спеціалізацію. Вивчення світу відбувається у реальному часі, а ось коли справа доходить до битв, то вмикається покроковий режим.

Вороги тут міцні та небезпечні, тому необхідно правильно планувати дії головних героїв та атакувати потайки. Додатком у Mutant Year Zero: Road to Eden йде доволі непогана сюжетна кампанія.

 

Old World

Платформи Windows
Жанр глобальна стратегія
Рік 2019

Old World може здатися черговий “клоном” Sid Meier’s Civilization, але замість масштабів вона бере чітким фокусом. А заразом доповнює все елементами Crusader Kings на кшталт маніпуляцій із сімейним родом та політичних інтриг.

Гра концентрується на стародавніх часах, тобто прожити зі своїм народом від давнини до сучасності у вас не вийде. Замість цього Old World пропонує відчутну глибину багатьох механіках та різноманіття можливостей для перемоги. Одних ресурсів у грі вже відчутно більше, ніж у Civilization.

Додайте сюди неймовірно приємну музику – і отримаєте гру, в якій вийде затриматися на сотні годин. Підтримка модифікацій цьому якраз сприяє.

 

Persona 5 Tactica

Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch
Жанр тактика, рольова гра
Рік 2023

Persona давно стала однією з головних jRPG сучасності, а вже точно – найстильнішою. Atlus вдало поєднала рольову гру із симулятором звичайного японського школяра, тому грати не набридає вже багато частин. Розробники не бояться експериментувати з жанрами, тому у серії Persona є не лише рольові ігри, а ще файтинги та ритм-ігри. Persona 5 Tactica, як не важко здогадатися з назви, це експеримент Atlus у сфері тактичних ігор.

Події Persona 5 Tactica відбуваються паралельно Persona 5, але с основною грою особливо не перетинаються. Головні герої переміщуються в інший вимір, який мають позбавити від тиранії. Знайомі елементи серії на кшталт виклику демонів-Персон у наявності, але тепер треба також пересуватися полем битви, яке поділено на клітинки, у покроковому форматі. Нічого незвичайного для фанатів жанру, однак виконано якісно.

До того ж фірмовий стиль Persona 5 на місці, тож гра приємно звучить та має гарний вигляд. Не найгірший варіант повернутися до улюблених персонажів.

 

Sid Meier’s Civilization VI

Платформи Windows, Linus, macOS, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch, Android
Жанр глобальна стратегія
Рік 2016

Яка це розмова про покрокові ігри, якщо не згадувати Sid Meier’s Civilization? Вище ви вже могли знайти згадки гри, адже вона вплинула на багато студій та розробників. Але й останню на поточний момент частину серії також варто вписати окремо у цьому списку.

У Sid Meier’s Civilization VI вам потрібно обрати один з доступних народів та провести його до висот цивілізованого світу. Для цього поступово треба вивчати нові технології та інститути, розширювати державу та враховувати геополітичну ситуацію, яка постійно змінюється через дії інших гравців.

Базова гра коштую відносно дешево, але враховуйте, що у Civilization VI краще грати з усіма доповненнями і Gathering Storm можна вважати обов’язковим До речі, Sid Meier’s Civilization VII вже анонсували.

 

Songs of Conquest

Платформи Windows, macOS
Жанр тактика, стратегія
Рік 2024

Heroes of Might and Magic III вважається по-справжньому “народною” грою, яку пам’ятають і люблять крізь роки. Але неможливо сперечатися, що вона відчутно застаріла. Тому Songs of Conquest може згодитися як ідейний нащадок Heroes of Might and Magic III.

Різноманітні раси, покрокові битви, система чаклунства – тут є все, щоб фанати “Героїв” відчули себе як вдома. А милий піксель-арт додає грі чарівності. Якщо набридне контент самої гри, можна створити собі ще за допомогою редактору мап.

А ще у грі є чудова українська локалізація, що завжди плюс.

 

XCOM 2

Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch, iOS, Android
Жанр тактика, стратегія
Рік 2016

Студія Firaxis Games зуміла гідно відродити серію XCOM та презентувати її сучасним гравцям. У нових частинах XCOM доступність поєднується з глибиною, тому грати не набридає. Звісно ж, успіхи перезапуску призвели до появи другої частини. Але з нею розробники вирішили вчинити цікаво.

XCOM 2 відчутно змінює правила гри, адже ви опиняєтеся в ролі сторони, яка програє. Прибульці керують майже усім на Землі, а вам треба задовольнятися підпільними операціями та невеликими вилазками. Грати у XCOM 2 важко, напруга відчувається постійно, до того ж ви обмежені у часі, адже прибульці розробляють ультимативний “проєкт”, який поставить хрест на всіх ваших спробах перемогти. Але тим цікавіше.

Грати краще за все з доповненням War of the Chosen, яке додає у гру трьох “босів”. Воні постійно змагаються за території та здатні вплинути майже на будь-яку місію. Так, геймплей стає ще складніше, тож будьте готові.

 

ПОЗА КОНКУРЕНЦІЄЮ

Heroes of Might and Magic III

Платформи Windows, Linus, macOS, iOS, Android
Жанр тактика, стратегія
Рік 1999

В редакції “Межі” також працюють живі люди, які дуже люблять відеоігри. Тому всім було очевидно, що не згадати Heroes of Might and Magic III у тексті про покрокові тактичні ігри було б просто грішно. Так, вона застаріла та сприймається більше як ностальгія, ніж конкурентоспроможний проєкт, але це не заважаю гравцям по всьому світу щиро кохати її.

Різноманітні кампанії та раси, великий простір для тактики та чарівна музика Пола Ромера все ще дозволяють максимально насолоджуватися грою. На жаль, Ubisoft, якій належать права на серію Might and Magic, особливо не квапиться з нею щось робити. Але серед фанатської творчості ви знайдете десятки, навіть сотні нових кампаній, тож нудьгувати не вийде.

 

Інші класні покрокові стратегії

Battle for Wesnoth
Egypt: Old Kingdom
Endless Legend
Endless Space 2
Fallen Enchantress: Legendary Heroes
Football, Tactics & Glory
Humankind
Jeanne d’Arc
Phoenix Point
Predynastic Egypt
SteamWorld Heist
Wild Arms XF
Xenonauts

Тактичних покрокових ігор насправді набагато більше, особливо якщо покопатися в японських серіях на кшталт Tactics Ogre й Advance Wars. Та й західні проєкти у цьому жанрі виходять постійно. Згадати все майже неможливо.

Тож пишіть в коментарях свої найулюбленіші TBS. Ми додамо їх окремим списком після основного тексту матеріалу.