Енергонезалежна редакція: як автори та редактори "Межі" підготувалися до відключень електрики
Після серії російських ракетно-дронових ударів по об'єктах критичної інфраструктури України навесні 2024 р. стало зрозуміло, що треба готуватися до тривалих відключень електрики. Припускаючи, що восени та взимку ситуація лише погіршиться, редактори та автори "Межі", як і більшість українців, стали планувати свою енергонезалежність або принаймні енерговитривалість. У цьому матеріали ми вирішили розповісти що саме ми придбали або зробили для забезпечення працездатності та хоча б мінімального комфорту в наших оселях на час тривалих відключень, які вже складають у деяких випадках по 6-7 годин поспіль. Можливо в коментарях наші читачі поділяться власними рішеннями та досвідом розв'язання енергетичних проблем.
Тарас Міщенко, головний редактор "Межі"
До літніх відключень електроенергії я підійшов вже частково підготовленим, ще з осені 2022 року маю мінімально потрібний набір обладнання, яке тепер збираюся розширити для більшої енергонезалежності.
А розпочав я з можливості працювати вдома під час відключень світла, тому однією з перших покупок було джерело безперебійного живлення для роутера. Перебираючи можливі варіанти зупинив вибір на італійському бренді TECNOWARE Era Plus DC 9VDC/12VDC з вбудованим акумулятором на 8800 мА⋅год, підкупило, що це вже готове рішення. Не потрібно було купувати окремий кабель для роутера, сам ДБЖ підключався до розетки, а маршрутизатор вже до нього. Таким чином, коли було світло, то "безперебійник" паралельно живив роутер і заряджався, вручну не потрібно було нічого перемикати. Єдине, що тримає він до 5 годин, тож з довшими відключеннями його доводиться підживлювати від зарядної станції.
Зараз в продажу я вже не знаходжу саме цю модель, можливо її зняли з виробництва, але є схожі від маси китайських брендів. Зараз думаю над тим, щоб замінити Era Plus на щось схоже, але щоб тримало заряд хоча б годин 10.
Як зарядну станцію я обрав Bluetti EB3A, базове рішення на 268 Вт·год з потужністю до 600 Вт, якого вистачає, щоб підзарядити ноутбук та смартфон, живити роутер, коли окремий ДБЖ розряджається, дивитися телевізор. В останньому випадку можна розраховувати на 4 години, ну але часто цього вистачає, щоб подивитися фільм чи футбольний матч. Декілька разів світло вимикали якраз тоді, коли пральна машина завершувала цикл полоскання, і враховуючи, що вода в цей момент вже не нагрівається, Bluetti EB3A спокійно дозволяв закінчити прання. Загалом за понад рік використання, відзначу, що за свої гроші це виявилося чудове рішення, якщо потрібно закрити описані вище базові задачі.
Втім, наступної зими такого базового набору може вже не вистачити, тож вирішили в сімʼї підійти до проблеми ґрунтовніше та замовили інвертор Deye SUN-6k-SG05LP1-EU 6kW, 1ф, 48V та батарею Deye SE-G5.1Pro-B (LiFePO4 51,2V 100Ah), завдяки яким можна буде користуватися освітленням у квартирі, буде нарешті працювати холодильник, можна буде за потреби заряджати ноутбуки та смартфони.
Перевага такої системи також полягає в тому, що вона автоматично перемикає живлення на батарею, коли електроенергія зникає, і вмикає назад, коли зʼявляється. Тобто нічого вручну перемикати не потрібно. Окрім того, сама система масштабується, за потреби можна буде докупити ще один такий же акумулятор на 5 кВт, що значно збільшить можливість користуватися електронікою в домі.
Звісно, в багатоквартирному будинку, це не розвʼязує проблему з опаленням та водопостачанням, тому зараз із сусідами замовляємо проєкт встановлення резервних акумуляторів з інверторами, які в перспективі зможемо використовувати разом із сонячними панелями.
Олег Данилов, редактор "Межі"
Частково до можливих тривалих відключень світла я почав готуватися ще восени 2022 р. Саме тоді я придбав великий, як мені тоді здавалося, повербанк Baseus Bipow ємністю 30 000 мА·год з максимальною потужністю 15 Вт (зараз у продажу вже є такі самі моделі потужністю у 20 Вт та навіть 30 Вт). Плюс газовий пальник Kemper (здається що це просто якийсь рандомний китайський бренд) під стандартні цангові газові балони 220 г і, звісно ж, десяток балонів під пальник. Річ у тому, що в мене вдома електрична плита, тож в разі відсутності світла без пальника ніяк.
Тоді, у 2022 році, ні повербанк, ні пальник так і не знадобилися. Пальник ще чекає свого часу, бо як з’ясувалося, спланувати сніданок/обід/вечерю на день уперед згідно з графіками відключень простіше, ніж розпалювати пальник. А ось повербанк вже працює, щоправда, як настільна лампа разом зі світлодіодною USB LED-лампою Xiaomi ZMI LED 2. Таке враження, що у цьому режимі повербанка вистачить десь на пів року.
На початку червня 2024 р. стало зрозуміло, що "нам потрібні пушки побільше". Звісно ж колеги радили мені перейти на ноутбук, але я багато разів пробував працювати з ноутбука, наприклад у відрядженнях, і мені це не подобається. Я хочу працювати та гратися за власним настільним ПК, а йому треба чимало живлення.
Скориставшись тим, що Сергій Світличний саме обирав собі зарядну станцію, я просто "впав йому на хвіст" і придбав таку саму – Anker PowerHouse 757 вона ж Anker SOLIX F1200. Взагалі-то ми часто так робимо, дивно мати в редакції найкращих в країні спеціалістів і не користуватися їхніми порадами та експертизою.
Anker PowerHouse 757 важить 20 кг, має місткість 1229 Вт⋅год, загальну вихідну потужність 1828 Вт, дві стандартні розетки 220 В, 2 × USB Type C, 4 × USB Type A та гніздо автоприкурювача. Ніякого зайвого Wi-Fi керування, Bluetooth та додаткових кнопок. Хіба що він може працювати ще і як лампа (вистачає, щоб непогано освітити велику кімнату).
Зарядна станція забезпечує роботу мого потужного настільного ПК, який я зібрав минулого року, 27″ монітора, роутера ASUS RT-AX58U та напільного вентилятора (перейшли з кондиціонера, і так навіть краще) протягом 7-8 годин у Windows при роботі з текстом та картинками для сайту Mezha.Media, або 2-3 години в іграх, залежно від "важкості" графіки.
До речі, про ігри. Як з’ясувалося, енергоефективність ігор не завжди залежить від якості графіки, а часом просто від майстерності розробників, які вміють, або не вміють оптимізувати власні ігри. Наприклад, у Windows мій ПК разом з монітором споживає приблизно 80-100 Вт, залежно від якихось внутрішніх процесів Windows 11, плюс ще 20 Вт потребує дводіапазонний роутер, плюс 30 Вт на вентилятор на мінімальній швидкості. Euro Truck Simulator 2 / American Truck Simulator "споживають" 340-360 Вт, Dragon Dogma 2 – 350-380 Вт, The First Descendant – 380 Вт, а ось The Crew Motorfest яка навіть краще за графікою ніж три попередні гри – лише 230 Вт. Victoria 3 "жере" віл 190 до 320 Вт залежно від масштабування карти від "паперової" до деталізованої з містечками, лісами та паротягами. Magic: The Gathering Arena, споживає лише 170 Вт, а ось TerraScape, де наче немає якоїсь суперкрутої графіки – аж 350 Вт. Але треба зауважити, що споживання в іграх сильно залежить від конкретних процесора та відеокарти, а також від обмежень, які встановили розробники, наприклад, від зафіксованого fps.
Єдина проблема Anker PowerHouse 757 – він реве під час заряджання набагато гучніше ніж мій ігровий ПК в Microsoft Flight Simulator. Під час зарядки Anker PowerHouse 757 споживає 1 кВт, на повне зарядження йому потрібно десь 1,5 години (як раз проміжок між найдовшими відключеннями), при цьому складається враження, що останні 2% зарядна станція "накопичує" понад 15 хвилин.
Я брав Anker PowerHouse 757 на початку червня 2024 р., коли він коштував "лише" 36 999 грн. Зараз таких станцій в продажу майже немає, а там де є ціна на 15-30 тис. більше.
Крім Anker в мене ще є стареньке ДБЖ APC Smart-UPS 750VA (ця лінійка почала виходити ще у 2012 році), але його вистачає хіба що на те, щоб згладити стрибки напруги та погасити комп’ютер у разі, якщо Anker PowerHouse 757 повністю розрядилася. З іншого боку ДБЖ вистачає на додаткові 4 години роботи роутера, що теж корисно, особливо враховуючи те, що мій провайдер налагодив безперебійну роботу власного обладнання навіть під час 6-7 годинних відключень, хоча збої звісно ж бувають.
Скориставшись нагодою я водночас з Anker придбав для родини доньки зарядну станцію EcoFlow RIVER 2 на 256 Вт·год. Для їхніх двох ноутбуків, смартфонів та роутера має вистачити. Знову ж таки, на початку червня 2024 р. EcoFlow RIVER 2 коштувала лише 8 888 грн, а не 12 999 грн, як зараз.
На додачу я поповнив свій запас акумуляторів, придбавши додаткові Panasonic Eneloop AA 2000 мА⋅год. Акумулятори все одно знадобляться для ліхтарів, геймпадів тощо.
Ніякого додаткового освітлення у вигляді LED-стрічок я не робив. Я і так не люблю яскраве світло і майже не користуюсь їм. Подивимося як буде взимку.
За великим розрахунком єдина проблема зараз – це ліфти. Піднятися на 10 поверх не складно, але бажання робити це на постійній основі немає. Вниз я ще з часів COVID-19 ходжу пішки. На жаль, наше ОСББ вже пів року обговорює придбання генератора для забезпечення живлення ліфтів, насосів водо- та теплопостачання під час відключень. Попри те, що гроші у членів ОСББ на таку покупку є, не вистачає волі, згуртованості та відповідальної людини. І це засмучує, бо зима набагато ближче, ніж здається.
P.S. До речі, перша річ, яку я купив ще на початку повномасштабного вторгнення – це вогнегасник. Що і вам раджу.
Сергій Світличний, редактор "Межі"
Під час відключень кінця 2022 року я майже нічим таким не закупався (не рахуючи ліхтарика з пачкою акумуляторів 18650 та пари павербанків для смартфона), але цієї весни зрозумів, що прийшов час для радикальніших кроків.
Мені вдалося придбати зарядну станцію буквально за тиждень до того, як вона зникла з продажу, а всі інші подорожчали майже вдвічі. Як і Олегу Данилову, мені також зручніше працювати на десктопі, на додаток я виконую велику кількість тестів відеокарт, материнських плат тощо – тому варіант перейти на роботу за ноутбуком був не для мене, і зарядну станцію я шукав з найбільшою ємністю, на яку вистачало грошей.
Як вже написав Олег, я вибрав Anker PowerHouse 757: вона була суттєво дешевшою за найближчий аналог від EcoFlow, Delta 2, при цьому має вищу ємність – а додаткова функціональність на кшталт керування зі смартфона мені все одно непотрібна. Хоча от можливість обмежувати швидкість заряджання і не завадила б.
У мого комп'ютера потужніша акустична система, ніж в Олега, тому мені цієї станції для написання текстів та сидіння в Інтернеті вистачає на трохи менше – десь на 6-7 годин. Якщо ж додається тестовий стенд, все стає набагато гірше – залежно від потужності системи, станція може розрядитися вже за пару годин.
Експериментальним шляхом вдалося визначити, що з моїх ігор найефективнішою з погляду енергоспоживання є The Elder Scrolls Online: комп'ютер з монітором та акустикою споживає в ній лише 230-250 Вт (для порівняння – Cyberpunk 2077 "тягне" на 100 Вт більше).
Те, що я мешкаю на першому поверсі у квартирі з газовою плитою, зараз тільки плюс — автоматично відпадають проблеми з ліфтами та готуванням їжі. Тож крім зарядної станції, поки я придбав лише настільну лампу для роботи за ПК в темний час та невеличкий вентилятор (обидва з вбудованими акумуляторами) — вентилятор на диво дуже непогано рятує від літньої спеки.
На майбутнє, якщо ціни на зарядні станції прийдуть до тями, можна подумати про додаткову, виключно під холодильник.
Олег Касіч, редактор "Межі"
До можливих перебоїв з постачанням електроенергії я почав готуватись ще восени минулого року. Хоча термін "підготовка" тут напевно буде перебільшенням, але я все ж витратив трохи часу на те, щоб обрати та придбати зарядну станцію. У підсумку вибір був зроблений на користь досить популярної Bluetti EB3A. В кінці листопада 2023 року вона обійшлась у 8 800 грн, але зараз пропонується майже вдвічі дорожче.
Модель має відносно скромну загальну місткість – 268 Вт·год, втім пропонує непогану для свого класу номінальну потужність у 600 Вт, тоді як заявлена пікова взагалі складає 1200 Вт. Тобто це можливість за необхідності заживити досить енергомісткий пристрій, нехай навіть на відносно нетривалий час. Поки така опція не знадобилась, але "нехай буде".
Під час вибору конкретної моделі зарядної станції попередньо визначив кілька пріоритетних критеріїв. Початково орієнтувався виключно на пристрої з літій-залізо-фосфатними акумуляторами (LiFePo4), що витримують підвищений струм заряджання та мають збільшену гарантовану кількість циклів заряду/розряду. Останнє особливо принципово, враховуючи періодичність відключень електроенергії.
Ще одним ключовим параметром була швидкість заряджання станції. Можливість відновити заряд з 0 до 100% лише за 1–1,5 години – дуже корисна опція. Враховуючи, що періоди наявності електроенергії у мережі інколи не перевищують 2 години, швидке заряджання є дуже доречним.
З опціональних побажань також було використання вбудованого блока живлення. Конфігурація з додатковим зовнішнім БЖ формально спрощує сервісне обслуговування, але практичність використання тут взяла гору. Переміщати пристрій лише з одним кабелем значно зручніше.
Під час вибору також звертав увагу на інформативність штатного дисплея. Хотілось мати досить точні значення потужностей заряджання, споживання, наявної місткості акумулятора та прогнозований час роботи під поточним навантаженням. Тож відразу для себе відкинув моделі з показниками місткості батареї дискретністю 20–25% – це взагалі якась особлива форма знущання з допитливих користувачів.
У підсумку обрана Bluetti EB3A загалом виконує своє завдання. Останнім часом я користуюсь досить економічним ноутбуком, заряду акумулятора якого вистачає на 5–6 годин роботи. Триваліші відключення енергоживлення поки рідкісне явище, але в таких випадках саме зарядна станція виручає. Також доречною вона стає за необхідності під'єднати зовнішній 24-дюймовий монітор (+15–20 Вт) для зручнішої роботи з таблицями (привіт, "ПК місяця"!) або перегляду відео на широкому екрані. Тож загалом навіть невеликої місткості акумулятора на 268 Вт·год у моєму випадку поки вистачає. За необхідності звичайно є змога підзаряджати будь-які портативні гаджети, але той же смартфон я зазвичай підживлюю від портативного акумулятора (павербанка).
З особливостей практичного користування саме Bluetti EB3A можна відзначити все ж не ідеальну роботу системи індикації. При підключенні саме до розетки 220 В пристрою із невеликим споживанням у декілька ватів, ці значення можуть не відображатися на дисплеї зарядної станції. При цьому працює як інвертор DC-AC, так і сам пристрій, а заряд акумулятора поступово знижується.
З початком використання під час перших 10–15 заряджань був присутній досить різкий запах нагрітих пластику або лакування друкованої плати. Після початкового етапу "притирання" можна казати хіба що про якість залишкові ефекти.
Bluetti EB3A виявилась досить примхливою до рівня напруги у мережі. Якщо вона просідає нижче 200 В, станція взагалі не заряджається. У такому випадку на екрані пульсує позначення "UPS" й процес не розпочинається. Тож якщо випадки зі зниженням напруги у мережі не поодинокі, для заряджання станції доведеться користуватись додатковим стабілізатором живлення.
З корисних особливостей – наявність потужного вбудованого ліхтарика. Хоча він має досить акцентований світловий пучок, якщо спрямувати його на світлу стіну або стелю, вдається отримати притомний результат освітлення приміщення.
Окрім зарядної станції актуальними залишаються портативні акумулятори. В моїй колекції їх декілька, місткістю від 5 000 до 20 000 мА⋅год. Але найбільш ходовим виявився ASUS Zen Power Pro на 10 050 мА⋅год, що оснащений додатковим досить яскравим світлодіодом. Дуже зручна річ у побуті, що зазвичай замінює ліхтарик та бездоганно виконує роль "нічника", який потрібно підзаряджати лише раз на кілька тижнів. Модель павербанка не нова та вже не пропонується у продажу. У моєму випадку це сувенір з тайванської Computex, здається десь 2017/2018 року. Що ж, сподіваюсь, ще буде нагода освіжити приємні спогади, а поки портативне джерело допоможе пройти темні буремні часи.
Дмитро Курятник, автор "Межі"
Готуватися до потенційних відключень у 2022 році я почав заздалегідь. Якщо так подивитися, то ще до повномасштабного вторгнення: павербанки купувати не довелося, їх в достатній кількості залишилося ще з доковідних часів, коли з подорожами було простіше, ліхтарики, простенький LED-світильник з акумулятором та туристичний пальник з балоном на 5 літрів також вже були в наявності, стали в пригоді й святкові LED-гірлянди з невеличкими сонячними панелями. Kindle Paperwhite та портативні консолі забезпечують дозвілля при відсутності світла ввечері, та й автономність Macbook Pro з процесором M1 сильно спрощує життя.
Перша зарядна станція була придбана на початку вересня 2022 року. Оскільки головною задачею було автономне живлення двох ноутбуків, телефонів, оптичного конвертера та роутера протягом кількох днів, я одразу відкинув слабші моделі й обрав EcoFlow RIVER Pro на 720 Вт·год номінальною потужністю 600 Вт і піковою в 1 200 Вт, яка на той момент вже почала дорожчати й коштувала 40 тис. гривень. Серію Delta не розглядав через значно вищу ціну, а моделі конкурентів через повільнішу швидкість заряджання. Про всяк випадок докупив ще портативну сонячну панель на 160 Вт від того ж виробника. Як виявилося, при сонячній погоді станцію вона може зарядити трішки більше ніж за день.
Для роботи та зарядки гаджетів цього вистачало на два дні з гаком, а от про ігри можна було забути, ПК підключати до станції я навіть не намагався, консоль з телевізором трималася 2-3 години, залежно від гри.
Але я людина консервативна та живу в приватному будинку, тож вирішив придбати ще й генератор на 3 кВт, який потенційно мав закрити основні потреби в електриці. Бажані були електростарт на додачу до ручного і чиста синусоїда для котла. Так вийшло, що модель, що відповідала б цим умовам, на ринку тоді була лише одна – бензиновий Hyundai HHY 3050FE. При заявлених витратах в 345 г/кВт·год, 15-літрового бака має вистачати на 12-15 годин безперервної роботи, проте я використовую його не більше кількох годин на добу, чого, в сукупності зі станцією, вже достатньо для забезпечення базового комфорту. З очевидних мінусів – значно менший, відносно дизельних генераторів, моторесурс, та більші витрати пального. З плюсів – набагато нижча ціна та більша мобільність (але тягати 45 кг без коліщаток все-одно така собі розвага).
У 2023 році з'явилася потреба у другій зарядній станції і я знову обрав EcoFlow, на цей раз RIVER 2 Pro. Li-Ion батареї із всього 800-ми циклами зарядки були слабким місцем попередньої версії, в новій ревізії встановлені вже LiFePO4 акумулятори на 3000 циклів, трішки збільшились ємність, до 768 Вт·год, і потужність – 800 Вт номінальна і 1600 Вт пікова.
В принципі я закрив би для себе питання по енергонезалежності, якби не бажання в майбутньому перейти на сонячні панелі, тому вже в цьому році я вирішив на практиці перевірити реальну ефективність такого рішення, та яка не яка панель в мене вже була, не було лише до чого її під'єднати на постійній основі. Це питання вирішив мікроінвертор EcoFlow PowerStream 800W.
Одразу хочеться наголосити, що це рішення не про енергонезалежність, адже інвертор не працює без напруги в мережі, тобто воно зовсім не підходить для боротьби з відключеннями. Це швидше про енергоефективність для квартир, якщо простіше – про економію в довгостроковій перспективі. Працює інвертор просто – підключаєте до нього панель, вмикаєте вилку в розетку і все, згенерована електроенергія "витісняє" собою ту, що постачається з мережі, а ви отримуєте менші рахунки за електрику. Існує можливість під'єднати до нього і станцію, яка виступатиме як накопичувач/додаткове джерело електрики, але це має сенс лише з потужнішими моделями Delta.
Як показала практика, в середньому панель на 160 Вт за повний світловий день може згенерувати від 630 до 715 Вт·год, тобто при встановленні 2 панелей по 400 Вт влітку можна розраховувати на 3500 Вт·год на добу. Восени-взимку ці показники, очевидно, будуть значно меншими.
Варто враховувати, що може виникнути "перетік" в міську мережу, якщо панелі генерують більше електроенергії, ніж споживає ваш будинок. Теоретично, ця ситуація має врегульовуватися через виставлення лімітів на генерацію в мобільному додатку та/чи використання розумних розеток від EcoFlow. На практиці я поки що перевірити це не зміг через малу потужність моєї сонячної панелі.
Загалом ідея цікава, але в умовах нашого з вами сьогодення навряд чи має сенс, адже повернення інвестицій доведеться чекати кілька років. За умови наявності коштів краще розглянути варіант із повноцінною сонячною електростанцією або ж звернути увагу на звичні вже зарядні станції.
Кирило Балалін, автор "Межі"
Мій шлях до автономного житла в певному сенсі вже детально задокументований аж у трьох статтях на "Межі": "Питання та відповіді щодо Starlink для особистого користування в Україні", "В енергетиці немає магії. Шлях до енергонезалежності без клікбейту та рожевих окулярів" та "Огляд системи автономного енергопостачання будинку KSTAR BluE H5-10". Втім, там я намагався узагальнювати досвід та висновки, а цього разу можу сконцентруватися на саме власних рішеннях. Отже, об'єктом докладання зусиль виступає приватний будинок у Київській області, який одночасно є й робочим місцем з відповідними вимогами.
В середині лютого 2022 року в рамках підготовки до неминучого в господарстві з'явився генератор RZTK G 3500 E, певний запас бензину та AM/FM-радіоприймач на батарейках. Як тільки відкрилась можливість замовляти Starlink з України – я його придбав, адже це досі єдиний спосіб отримати майже гарантований доступ в інтернет. І так почалася вже активна робота: ідеї підготовки до "домашнього survival" були в мене і раніше, але тепер пора було переходити до практики. Основна задача, навколо якої крутяться всі подальші рішення: зробити дім на двох людей повністю автономним протягом будь-якого одного місяця року так, щоб можна було за потреб не розраховувати на щось, що знаходиться за межами ділянки. Чому місяць? Бо це порівняно легко досягти та в розумних умовах це дає великий запас витривалості, ну а якщо певний колапс навкруги буде довшим, то, мабуть, це вже більші проблеми, ніж ті, що можна пережити вдома…
Отже, свердловина, система фільтрації питної води, енергоефективне світлодіодне освітлення всюди, великий холодильник та запаси інших продуктів, що оновлюються з того розрахунку "завжди на місяць", були ще до війни. Тож для початку, заздалегідь розуміючи, що зима 2022-2023 рр. може бути складною, потрібно було диверсифікувати опалення та приготування їжі, адже до повномасштабки все в будинку було зроблено виключно електричним. Так спочатку з'явився газовий конвектор Canrey CHC-5Т та запас з 4 стандартних балонів газу (приблизно на місяць-півтора взимку, залежно від температурних умов) плюс переносна газова плита на 2 конфорки зі своїм власним 10-літровим балоном (теж вистачає на той самий місяць).
Далі до цього додалася дров'яна піч Blist Ambasador R з духовкою та запас паливних брикетів типу RUF та Pinikey: Pinikey простіше розпалювати, але RUF горять приблизно вдвічі довше. Як виявилося, духовка працює добре, а от верхня маленька варочна поверхня нездатна навіть закип'ятити чайник води – добре, що це в будь-якому випадку була вже "альтернатива альтернативі" для кулінарних потреб, після штатної електрики та запасного газу у балонах. Піч дозволяє підтримувати в усьому будинку +20-27°C (!) градусів навіть в сильні морози. Але досі коштує дорожче, ніж електричне опалення, тож використовується або "під настрій", або у –15°C і нижче, або коли немає світла з мережі. Газовий конвектор залишився запасним.
Десь в цей час у 2022 році почалися обстріли енергетичних об'єктів і, відповідно, регулярні вимкнення світла. Генератор і запас 300 л бензину це питання загалом вирішували, але ж не цілодобово і ціною ресурсу двигуна. Для того, щоб живити Starlink, заряджати гаджети та мати базове освітлення першим було взято звичайний свинцево-кислотний стартовий акумулятор з однієї з машин та компактний інвертор 12-220 В, який вже років 10 заряджав ноутбук в автопоїздках. Акумулятор швидко змінився на окремий тяговий гелевий, далі на LiFePo... А далі, вже під час істеричного попиту, я доставив з США через Nova Poshta Shopping одночасно Ecoflow River 2 та Bluetti EB3A за ціною, що була втричі меншою за актуальну в Україні. Оскільки вони американські, то обидві станції заряджаються через інвертор 220-110 В, який я вже давно мав для кухонної техніки з США. Кожна тримає мінімум 4 години Starlink і заряджається за 1 годину, чого було на той момент достатньо.
Паралельно з Китаю був замовлений 5,5-кіловатний гібридний інвертор Easun для того, щоб живити весь будинок. До нього додалися 4 якісні (читай: відповідної ваги) тягові гелеві акумулятори по 100 А, таким чином забезпечуючи ємність біля 5 кВт·год. Цього достатньо для автономного живлення всього, крім бойлера. Така система працює вже понад рік та дозволяє мені взагалі не помічати всіх відключень, що були цей час.
Генератор для реальної потреби не заводив більше як рік, тільки в тестових цілях (хоча там теж є покращення: тепер RZTK G 3500 E залишився запасним, а основним став інверторний Weekender X3500ie – він тихіше, ергономічніше та має більший реальний ресурс). Взимку 2023-24 року замість цієї системи працював тестовий набір BluE H5-10, про що є окрема стаття.
Історично робочі справи я роблю на ноутбуках Apple – зараз це MacBook Air M2, який живе від батареї до 15 годин і це тепер дуже актуально, тільки треба від'єднувати від додаткового монітора – для того, щоб мотивувати на це собі більше, я зазвичай тоді йду працювати в крісло.
Хоча в принципі інвертор з акумуляторами це дозволяє, але грати на багатомоніторному десктопному Wintel-сетапі в умовах економії електрики якось зовсім неправильно, тож з'явилася Wintel-консоль MSI Claw A1M: в комплекті зі Starlink та Ecoflow це прям набір "геймера надзвичайних ситуацій".
Електричну варочну панель на кухні у 2023 році я замінив на комбіновану газову-електричну, бо це помітно зручніше окремої переносної плити на столі. На веранді додалася піч під казан і власне сам казан для справді зручного та смачного приготування на дровах за межами гриля та коптильні. Запас дров тримаю "кулінарний", на опалення ж, як і раніше, є сезонний запас брикетів. Нарешті, в рамках загального "виживальства", хоча я завжди негативно ставився до ГБО (газобалонне обладнання автомобіля), до автопарку додався пікап Chevrolet Silverado з можливістю їзди на газі. І в господарстві корисний, і при апокаліпсисі буде більш зручним транспортом, ніж наявні легковики…
Реалістичних планів до зими 2024-25 рр. в мене три: додати сонячні панелі на 5-10 кВт у вже наявну систему, замінити основні акумулятори на LiFePo для швидшої зарядки та "дуже про запас" поміняти карбюратор генератора RZTK на комбінований газ-бензин. З менш реалістичного хотілося б ще якесь дизельне авто та, одночасно, дизельний генератор на 6-9 кВт з відповідним запасом палива для того, щоб остаточно диверсифікувати паливо – на відміну від великої кількості бензину чи газу, зберігати умовну тону дизеля в закопаному резервуарі буде не так страшно... Але це вже якийсь Frostpunk виходить, тож подивимося, як воно буде.