Маленький кросовер Toyota Yaris Cross оновився! А ви не помітили? Воно й не дивно, адже ззовні зміни мінімальні; проте всередині – змінилось чимало! Вже із заголовка зрозуміло, що автомобіль отримав потужніший силовий агрегат та змінений салон, в якому оселились новітні збільшені дисплеї; як все це впливає на сприйняття автомобіля? І взагалі – які сильні сторони Toyota Yaris Cross? Чи є недоліки у цього кросовера? Зараз все розповім!
Дизайн: саме так, як очікувалось
Налийте собі кави.. або чаю… або вишнівки… і повільно прочитайте назву автомобіля – Toyota Yaris Cross: вже в цій назві зашифрована вся сутність кросовера. Це наче компактна модель Toyota Yaris створена, щоб стати ідеалом для тісного європейського міста. Але раптом додалось слово Cross та відповідні натяки: збільшений кліренс, високий кузов, накладки на колісних арках. Відтепер це він – справжній кросовер, справжній шукач пригод!
Особливо, коли йдеться про версію Toyota Yaris Cross Adventure: саме як тестовий автомобіль. Такий варіант одразу виділяється сірими накладками на передньому та задньому бампері, темно-сірими легкосплавними 17-дюймовими колісними дисками, а також ось таким двоколірним фарбуванням: поєднання сіро-зеленого хакі та чорного даху.
Відверто кажучи, ніколи не назву автомобіль Toyota Yaris Cross красенем, проте загалом він виглядає доволі сучасно, плюс одразу позиціює свою належність до родини Toyota характерною решіткою радіатора (наче перевернута трапеція) й натякає на родинні зв’язки з моделлю Yaris масивною темною смугою на кришці багажника. За відповідність Cross-написам відповідають темні пластикові накладки, а версію Adventure додатково виділяють сірі елементи на бамперах. Проте це лише кросовер B–SUV з відповідними розмірами: довжина – 4,17 метра або 4,2 метра (для версії Adventure); ширина – 1,765 метра; висота – 1,595 метра; кліренс заявлено на рівні 170 мм. Загальний вигляд автомобіля лишається незмінним понад чотири роки, проте оновлений автомобіль видає логотип HEV.
Якщо ззовні зміни Toyota Yaris Cross треба відшукувати, то в салоні вони самі кидаються очі: йдеться про великий 10,5-дюймовий центральний дисплей та цифрову 12,3-дюймову панель приладів. Звісно, це особливості саме максимальних версій кросовера Toyota Yaris Cross, проте не можу не відзначити: мультимедійна система працює швидко та плавно, меню просте і зрозуміле, панель приладів дає багато варіантів дизайну й можливості дрібних налаштувань. Якщо казати загалом, то це панель приладів і мультимедійна система, які ми вже бачили на автомобілях Toyota C-HR та Toyota RAV4 GR Sport. Тобто: найменший кросовер отримує технології рівня «старших братів» – це приємно, тут нічого не скажеш!
Окрім одразу помітних змін, також в салоні є ще кілька цікавих деталей. Наприклад, новий центральний дисплей спирається на нові дефлектори вентиляції – вони вже не приховані десь вглибині, а виступають на одному рівні з блоком клімат-контролю. Наче дрібна зміна, проте зникла поличка біля цих дефлекторів – а ось це шкода, було зручно. Проте ось вам привід для позитиву: гарне комбіноване оздоблення сидінь, тканина та синтетична шкіра, кольорове прострочування. Так-так-так, це знову особливості максимальних версій; але ж факт – Toyota Yaris Cross Adventure вміє зацікавити! Наприклад, щоб відвести погляд від занадто простого оздоблення дверцят, що відверто контрастує з м’яким «дорогим» покриттям передньої панелі.
Позаду місця обмаль. Якщо порівнювати зі звичайним хетчбеком Toyota Yaris, то кросовер хоча б пропонує мінімально-достатній простір для голови. Проте все одно: коліна близько до спинок передніх сидінь, запасу місця по ширині ледь вистачає – тому й не дивно, що підлокітник доволі вузький. Але конструктори наче намагались відігратись багажником: лише середній об’єм (390 літрів) та чимало відкритого металу або твердого гулкого пластику; але присутній електропривод кришки та дворівнева підлога; причому панелі останньої розділені асиметрично в пропорції 60/40 – це дозволяє гнучко регулювати простір та виділяти окремі ніші-полички.
Очікуваний дизайн та кермо з підігрівом, приємний м’який пластик на передній панелі та комбіноване оздоблення сидінь, зручний блок «клімату» й велика ніша з бездротовою зарядкою під ним. Місця попереду більш-менш достатньо, позаду – вже відверто «на межі»: кросовер Toyota Yaris Cross явно один з найменш просторих автомобілів у класі, але ж що ви хотіли від 4,2-метрової довжини. Оновлення у вигляді цифрової панелі приладів та великого центрального дисплея – це один суцільний «плюс». Та й багажник непоганий: достатній об’єм, продумані можливості трансформації, електропривод кришки (що зустрінеш далеко не у всіх конкурентів в цьому класі). І взагалі – сильною стороною Toyota Yaris Cross є високий рівень оснащення: передбачено підігрів нижньої частини лобового скла, панорамний огляд 360, вищезгадана бездротова зарядка та 2-зонний «клімат», проєкція на скло тощо.
Техніка: ще більше потужності для гібрида
Кросовер Toyota Yaris Cross побудований на платформі TNGA GA-B: це розшифровується Toyota New Global Architecture, використана варіація платформи GA-B для автомобілів B-класу. Розповідаючи про конструкцію Toyota Yaris Cross неможливо не згадати хетчбек Toyota Yaris, де вперше з’явилась ця платформа. Наче все звично: несучий кузов, незалежна передня підвіска МакФерсон (нижній важіль та амортизатор з пружиною навколо нього), напівзалежна задня підвіска на основі торсійної балки (пружина та амортизатор встановлені окремо).
Також варто відзначити бажання конструкторів знизити так звану hip-point, точку посадки водія. Але зверніть увагу: кросовер Toyota Yaris Cross та хетчбек Toyota Yaris мають аналогічну колісну базу та колію коліс (2,56 метра та 1,53 метра відповідно), проте кросовер Toyota Yaris Cross значно вищий (майже 1,6 метра проти 1,5 метра) та має збільшений кліренс (170 мм проти 135 мм). Тобто – вся ця історія про зниження hip-point була миттєво підвищена просто через формат вищого кросовера.
Далі про особливості гібридної системи, яка також спільна для Toyota Yaris та Toyota Yaris Cross. Маємо бензиновий атмосферний 1,5-літровий двигун M15A-FXE плюс електромотор, а також електромеханічний варіатор e-CVT (фактично він являє собою планетарну передачу). Акумулятор для живлення гібридної системи розміщено у задній частині кузова, під сидінням другого ряду. Від початку появи моделей Toyota Yaris та Toyota Yaris Cross, такий гібрид видавав потужність 116 к.с. й він і сьогодні залишається доступним для придбання; але…
І ось тепер пропоную згадати Lexus LBX: саме на цьому прикладі ми вперше знайомились з більш потужною версією гібрида. Бензиновий атмосферний двигун (потужність 68 кВт або 92 к.с. та крутний момент 120 Нм) з подвійним регулюванням фаз газорозподілу залишився незмінним. Проте суттєво додав електромотор: тепер він видає потужність 62 кВт або 84 к.с. (проти 59 кВт або 80 к.с. раніше) та крутний момент 185 Нм (проти 141 Нм раніше). Результатом стало збільшення загальної потужності – тепер маємо 130 к.с.; й саме поява нового гібрида стала однією з ключових особливостей оновлення Toyota Yaris Cross.
До речі, якщо вже згадали Lexus LBX: цей кросовер також використовує аналогічну платформу, але – зверніть увагу! – порівняно з автомобілем Toyota Yaris Cross, у нього більша колісна база, розширена колія, нижча загальна висота. Всі відмінності вкладаються у кілька сантиметрів; проте вони є, причому за всіма ключовими параметрами. І ще одне до речі: як і для автомобіля Lexus LBX, десь в природі існують версії Toyota Yaris Cross з повним приводом (реалізовано додаванням невеличкого електромотора для приводу задніх коліс). Але, нажаль, вони не представлена на українському ринку – у нас всі версії моделі лише з переднім приводом.
Починаємо з основи у вигляді платформи TNGA GA–B, продовжуємо гібридом на основі бензинового 1,5-літрового двигуна та електромотору, завершуємо оновленим варіантом зі збільшеною потужністю. Відтепер кросовера Toyota Yaris Cross Hybrid 130 пропонує 130 к.с., що мають забезпечити прискорення 0-100 км/год за 10,7 секунди (проти 11,2 секунди для версії Toyota Yaris Cross Hybrid 116) та 170 км/год максимальної швидкості. Споживання палива заявлено на рівні: по місту – 3,4 л на 100 км; на трасі – 4,3 л на 100 км. Так ось…
За кермом: підвищена потужність = краща динаміка
Я не просто так вище розписував всі ці нюанси конструкції, адже вони реально впливають на поведінку автомобіля. Наприклад, якщо хетчбек Toyota Yaris на дорозі доволі комфортний та стабільний, то кросовер Toyota Yaris Cross періодично хитає в поворотах через відцентрові сили або під час швидкісного руху на відкритій трасі через пориви бокового вітру. Здається, в цьому винен доволі високий кузов з пласкими боковими поверхнями при незмінній колісній базі та колії коліс. Ось тут згадайте приклад Lexus LBX та його розміри; плюс, гадаю, у нього або інші амортизатори, або інші пружини, або перше і друге одночасно.
З такою поведінкою ходової частини Toyota Yaris Cross можна боротись затисканням підвіски, проте тоді автомобіль може вийти взагалі дуже жорстким, що буде особливо відчуватись через коротку колісну базу. Все це вже часткового проявляється в характері Toyota Yaris Cross, який буває дає відчутного штурхана задньою підвіскою на черговій великій ямці. Хоча у більшості випадків кросовер Toyota Yaris Cross ще хоч якось намагається триматись за розуміння комфорту. Точніше сказати – він намагається демонструвати енергоємність на поганих дорогах: можна мчати по коліях та напливам асфальту майже як на більш «дорослих» автомобілях. Але лише у випадку, якщо погодитесь терпіти розгойдування кузова. Додайте кермо з середньою гостротою (трохи понад 2,5 обертів від упору до упору) та легким фоновим зусиллям – й отримаєте картину, що кросовер Toyota Yaris Cross явно не запалює «вогонь водійських почуттів».
Проте все виправдовує гібрид; причому будь-який з наявних в лінійці моделі. У мене вже був досвід керування автомобілем Toyota Yaris Cross зі 116-сильним гібридом й навіть він дає цілком достатню динаміку для пересування містом. Адже з першої миті початку руху до роботи береться електромотор, тому рушання з місця й початкове прискорення відбувається жваво. Далі підключається бензиновий двигун, що можна чітко почути: бензиновий ДВЗ працює доволі голосно, адже маємо 3-циліндровий мотор, що при включенні одразу виходить на 2-2,5-3 тисячі обертів. Проте забуваємо про звук і дивимось на спідометр – овва, цифри змінюються швидко! Ще й можуть піти далеко-далеко: кросовер Toyota Yaris Cross Hybrid 130 легко набирає всі дозволені в Україні трасові ліміти. Та й при рушанні з місця він себе показує: традиційний залік 0-100 дається реально швидше відносно 116-сильної версії.
Варто зазначити, що автомобіль Toyota Yaris Cross пропонує три режими роботи гібрида (ECO, NORMAL, POWER) й навіть в ECO-режимі новітній 130-сильний гібрид відчувається десь на рівні 116-сильного, точно не гірше. Також передбачено В-режим селектора трансмісії для накопичення енергії в акумуляторі: добре спрацьовує або на схилах, під час рекуперації енергії саме електромотором; або ж примусово вмикає бензиновий двигун й він працює як генератор. Нарешті, присутня кнопка EV MODE, що має активувати режим руху виключно на електроприводі. Проте все це відбувається з купою обмежень (швидкість руху, рівень заряду акумулятора тощо) та й проїхати так можна близько 1 км.
Новий 130-сильний гібрид виправдовує очікування: більше потужності перетворюються на реальне покращення динаміки – прискорення 0-100 дається навіть дещо краще обіцяного. Проте також дещо зросло й споживання пального: в середньому по місту у мене виходило 5-6 літрів на 100 км; максимуми сягали 6,5-7 літрів; мінімуми були в межах 4 літрів. Аналогічний кросовер зі 116-сильним двигуном програє в прискорення близько 0,5 секунди – але, за моїми попередніми спогадами та власними враженнями, він приблизно ж стільки виграє в економічності під час руху по місту. З іншого боку: запас потужності та динаміки у 130-сильної версії такий, що він можна постійно їздити в ЕСО-режимі й це буде приблизно на рівні 116-сильної версії – а тоді й споживання палива буде приблизно на одному рівні. Загалом автомобіль Toyota Yaris Cross з будь-яким гібридом виявляється дуже економічним у міському циклі – один з найкращих в класі! А ось на трасі магія гібрида вже зникає: під час руху на швидкості близько 100 км/год споживання пального становить близько 5 літрів. Цікава особливість конструкції: обидва акумулятори розміщені позаду; для гібридної системи використано акумулятор типу Li–Ion; звичайний автомобільний 12-вольтовий акумулятор також присутній, він потрібне для живлення бортових систем – фари, аудіо, підігрів тощо.
Вартість: скільки коштує Toyota Yaris Cross та хто в конкурентах
Автомобіль Toyota Yaris Cross пропонується в Україні з двома гібридами (Hybrid 116 або Hybrid 130) та у п’яти комплектаціях, причому вони прив’язані до певних моторів. Отже…
Модельну лінійку відкриває Toyota Yaris Cross Hybrid 116 Live з ціною від 1,06 млн грн або $25,6 тис. Комплектація такого автомобіля включає: звичайні фари та LED ходові вогні, сталеві 16-дюймові колісні диски з ковпаками, електричні склопідйомники всіх вікон, шкіряне оздоблення керма, сидіння з оздобленням тканиною та двох-режимним підігрівом, адаптивний круїз-контроль та обмежувач швидкості, перемикач режимів руху, цифрову 7-дюймову панель приладів, мультимедійну систему з 9-дюймовим сенсорним дисплеєм та підтримкою Android Auto і Apple CarPlay, камеру заднього огляду, клімат-контроль, системи ABS та VSC, систему попередження про можливе зіткнення з функцією екстреного гальмування, систему відстеження смуги руху, функцію повернення у свою смугу руху, розпізнавання та інформування про дорожні знаки, сім подушок/шторок безпеки, автоматичне перемикання дальнього світла, центральний замок з пультом дистанційного керування та ін..
Наступним варіантом виступає Toyota Yaris Cross Hybrid 116 Active з ціною від 1,126 млн грн або $27,3 тис. Комплектація додатково розширена наступним: легкосплавні 16-дюймові колісні диски, протитуманні фари LED, фонове підсвічування в салоні, датчики паркування попереду та позаду, бездротова зарядка, підігрів керма тощо.
На рівень вище розташовано Toyota Yaris Cross Hybrid 116 Lounge з ціною від 1,215 млн грн або $29,4 тис. В перелік оснащення такого автомобіля додається: рейлінги на даху, легкосплавні 17-дюймові колісні диски, світлодіодні фари та вертикальні LED-вогні денного світла, тоновані задні вікна та скло кришки багажника, темна стеля, безключовий доступ, мультимедійна система зі збільшеним 10,5-дюймовим дисплеєм та багато іншого.
Одним з максимальних варіантів виступає Toyota Yaris Cross Hybrid 130 Elegant з ціною від 1,345 млн грн або $32,5 тис. Такий автомобіль вирізняється наступним: більш потужний новий гібрид, чорна глянцева решітка радіатора, двоколірне фарбування кузова з контрастним чорним дахом, комбіноване оздоблення сидінь (тканина та синтетична шкіра), система камер кругового огляду 360 з можливістю панорамного огляду, асистент паркування, розділена 60/40 поличка багажника, двозонний клімат-контроль та функція іонізації повітря, цифрова 12,3-дюймова панель приладів, моніторинг «сліпих зон» дзеркал, попередження про перехресний рух позаду, асистент безпечного виходу тощо. Також для комплектації Elegant доступний додатковий пакет обладнання – майже на рівні Adventure.
Максимальним та найдорожчим варіантом є Toyota Yaris Cross Hybrid 130 Adventure з ціною від 1,4 млн грн або майже $34 тис. Такий автомобіль додатково виділяється наступним: передній бампер з накладкою сірого кольору, задній бампер з накладкою сірого кольору, сірі легкосплавні 17-дюймові колісні диски, матричні LED-фари, можливість затемнення потенційної зони засліплення зустрічного автомобіля, електропривод кришки багажного відділення та можливість безконтактного керування кришкою багажника, проєкційний дисплей тощо.
Ось автомобіль Toyota Yaris Cross Hybrid 116 Lounge у стилі «мені вже вистачить»: все також гібрид (нехай навіть 116-сильний), легкосплавні колісні диски та LED-фари, нова мультимедійна система з великим дисплеєм, клімат-контроль, цифрова 7-дюймова панель приладів, оздоблення сидінь тканиною, двоповерхова підлога багажника з нерозділеною панеллю. Такий автомобіль коштує майже $30 тис.; ще плюс-мінус $4-5 тис. залежно від версій – ось і отримали ціновий діапазон. А що пропонують конкуренти за ці гроші?
Спочатку відзначу ті автомобілі, які були нещодавно в оглядах. По-перше, це кросовер Nissan Juke – також лише з переднім приводом, цікавіший у керування, але з невеличким та малопотужним бензиновим двигуном. По-друге, згадаю Peugeot 2008 – немає повного приводу, проте є економічний дизель та й цінник виходить нижчим. Третім варіантом нехай буде Honda HR-V – вдалий гібрид та гарний простір салону, також доволі повні й дорогі комплектації. Четвертим суперником назву кросовер Hyundai Kona – за аналогічні гроші він дає більші розміри та просторіший салон, плюс ще гарний комфорт підвіски. Нарешті, п’ятим варіантом виступає Suzuki S-Cross – також японський бренд, простий салон та оснащення, проте є версії з повним приводом та більше місця в салоні. Лише п’ять авто, а вже назбиралась яка компанія!
Мало? Тоді ось ще купа автомобілів-конкурентів: Jeep Avenger, Hyundai Venue, Citroen C4, Opel Mokka, Skoda Kamiq, SEAT Arona, Suzuki Vitara; продовжувати? Це я до того, що компактних кросоверів за $25-30-35 тис. зараз дуже багато на ринку – покупці мають варіанти для вибору. І для того, щоб точно виграти змагання за гаманець, потрібно бути «хорошистом» у ключових питаннях плюс запропонувати ще кілька власних ключових переваг. Отже, підсумовуючи загальні враження про Toyota Yaris Cross та виділяючи його переваги…
Завантаження коментарів …