Часом не полишає враження, що автомобілі Subaru живуть у своєму окремому світі, з власними цінностями та уявленнями про конструкцію навіть в найменших дрібницях. І навіть найменший в українській модельній лінійці автомобіль – Subaru Crosstrek – вже непогано втілює ці особливості та відкриває «світ Subaru» для нових покупців. Про що йдеться? Зараз розповім.
Дизайн: крос-крос-хетчбек
Якщо бути максимально коректним, то тип кузова Subaru Crosstrek можна описати словосполученням крос-хетчбек: взяли кузов звичайної легкової моделі Subaru Impreza, підняли над дорогою, додали пластикових захисних накладок по периметру – готово! Проте вже навіть тут помітні особливості світу Subaru. Адже насправді автомобіль Subaru Crosstrek набагато більше кросовер, ніж хетчбек. Наприклад, заявленому кліренсу на рівні 220 мм позаздрять численні SUV-кросовери, які мають набагато брутальніший вигляд. Крім того, за давньою традицією компанії, майже всі автомобілі мають повний привод і Subaru Crosstrek тут не є виключенням: ніяких бюджетних моноприводних версій – обов’язкового чотири ведучі колеса!
Автомобіль Subaru Crosstrek втілює ідею крос-хетчбека С-класа, що підтверджують розміри: довжина – 4,48 метра; ширина – 1,8 метра; висота – 1,6 метра; колісна база – 2,67 метра. Але особливість Subaru Crosstrek тому, що саме сутність кросовера є визначальною: заявлений кліренс 220 мм, масивні захисні накладки, обов’язковий повний привод тощо.
Салон автомобіля Subaru Crosstrek також знайомить нас з нинішнім світом Subaru. Ось чималий вертикальний 11,6-дюймовий дисплей формує центральну частину передньої панелі, справа/зліва від екрана розташовані дефлектори вентиляції, а нижче під ним розташована бездротова зарядка. Водночас перед водієм – класичні прилади зі стрілками, а в зоні біля важеля «автомату» оселилась не лише кнопка системи кругового огляду (це з сучасного світу); але й кнопки підігріву сидінь (а це вже зі світу 1980-1990-х років). Сидіння мають шкіряне оздоблення з перфорацією, водійське сидіння пропонує електропривод налаштувань у десяти положенням. Але ж водночас – сидіння переднього пасажира не лише позбавлено електроприводу налаштувань (це могло бути очікувано), проте й також позбавлено регулювання по висоті. А чому вся колірна гама салону – це лише різноманітні сіро-чорні варіанти пластику, ще й доволі жорсткого? І ми говоримо про автомобіль в максимальній версії.
Можливо, все виправдовує практичність? Запас простору попереду та позаду (детальні розміри наведу нижче) нехай не вражає, але ж хоча б на рівні очікувань. Щоправда, очікувань від хетчбека С-класа, а не від кросовера C-SUV. Для задніх пасажирів виконується лише обов’язкова програма-мінімум: підлокітник з підсклянниками (прийому це особливість максимальної версії, а стартовій і того немає) та пара портів для зарядки девайсів. Будь-яких додаткових бонусів у вигляді дефлекторів вентиляції чи регулювання кута нахилу спинки дивану тут немає. Хоча відзначу, що цей кут вже вибрано доволі непогано, посадка позаду зручна. А ось завантаження речей в багажник – не дуже: поріг та підлога багажника розміщені високо, речі потрібно сильно підіймати. Чому так відбулось? Через наявність великого запасного колеса та пластикового органайзера в багажнику; а опустити їх донизу виявилось неможливим через конструкцію автомобіля: редуктор приводу задніх коліс та незалежна задня підвіска займають певний простір, а також змушують посунути глушник вихлопної системи – і ось для звичної ніші під запасне колесо просто не лишилось місця.
Всередині автомобіля панує поєднання сучасності та ретро-мотивів. Великий 11,6-дюймовий дисплей системи STARLINK розділений на три функціональні зони: нагорі – додаткова інформація; знизу – налаштування клімату; по центру – кнопки доступу до розділів меню, причому їх можна налаштовувати за власним бажанням. Головне зауваження до салону Subaru Crosstrek – навіть не запас місця (це було очікувано від такого формату кузова), а використання доволі простих та недорогих пластиків. Це можна було б приховати кольорами та фактурами матеріалів; але ж «ні» – маємо всюди сіро-чорну колірну гаму. А ще маємо 315-літровий багажник з доволі високим порогом та без електроприводу кришки; хоча можна подякувати за організацію простору – бокові ніші, гачки для пакетів тощо.
Як це вже стає звичним для детальних оглядів, додам трошки власних вимірювань салону. Почнемо з передньої частини салону. Довжина подушки водійського сидіння становить 49 см; відстань від краю подушки сидіння до педалі акселератора може змінюватись в діапазоні 41-67 см; висота від основи водійського сидіння і до стелі становить 96 см (вимірювання вздовж спинки/підголівника за умови максимально опущеного сидіння вниз та з кутом нахилу спинки близько 110 градусів, вимірювання до упору в ущільнювач люка).
Тепер щодо розмірів на задньому дивані. Запас простору по довжині становить 62-86 см (замір від основи заднього дивану до спинки переднього сидіння, залежно від положення переднього сидіння). Запас місця по висоті на задньому дивані становить 91 см (замір вздовж спинки/підголівника, від основи дивану і до стелі).
Нарешті, про багажник. Ширина багажника між колісними арками становить 109 см; якщо враховувати бокові ніші – то запас простору по ширині становить вже 135 см; але ці ніші невеликі, тому раджу розраховувати на менше значення. До речі зауважте, що колісні арки мають пластикове оздоблення: воно може дряпатись та затиратись, а речі можуть неприємно торохкотіти під час руху поганою дорогою. Глибина багажника становить 80 см до спинки заднього дивану. За умови складання заднього дивану можна перевозити довгоміри до 137 см (довжина до краю спинки складеного дивану заднього ряду) або навіть до 168 см (до упору в спинку переднього пасажирського сидіння).
Щодо запасу місця: для відчуття простору повноцінного кросовера C-SUV тут дещо не вистачає висоти над головою; хоча в іншому – це типовий простір салону автомобіля С-класа; не більше, але й не менше.
Техніка: конструкція для гурманів, особливості для фанатів, нюанси «для своїх»
На перший погляд – все доволі звично: несучий кузов та незалежні підвіски коліс, атмосферний бензиновий двигун, «автомат» у вигляді варіатора; повний привод. Але ж варто вивчити деталі!
Так, автомобіль побудовано на платформі SGP (Subaru Global Platform), що є основою для багатьох моделей Subaru останніх років, включаючи й попередника Crosstrek – модель XV. Проте кросовер Subaru Crosstrek отримав кузов з підвищеною жорсткістю (+10% відносно попередника), що вдалось досягнути збільшенням клейових з’єднань. Повністю незалежні підвіски коліс – звичний МакФерсон попереду та багатоважільна пружинна позаду – загалом залишились незмінними. Проте у порівнянні з попередником, використано новий стабілізатор поперечної стійкості та переналаштовано електричний підсилювач керма.
Традиційно для Subaru, під капотом встановлено опозитний двигун. Отже, маємо 2-літровий 4-циліндровий атмосферний мотор серії FB20: турбіни тут немає, проте є система «старт/стоп» та безпосереднє впорскування пального, а також доволі високий коефіцієнт стиснення на рівні 12,5:1 – не полишає враження, що цей двигун робили не стільки в розрахунку на високу потужність, скільки в розрахунку на ефективність, економічність, екологічність. У парі з двигуном працює «автомат» у вигляді CVT-варіатора з можливістю імітації восьми передач. Проте й тут Subaru знаходить, чим виділятися: компанія вже давно використовує не ремінний, а ланцюговий варіатор Lineatronic (конкретно в цьому випадку встановлено варіатор серії TR580) – і саме особливість його конструкції у вигляді міцного металевого ланцюга дає змогу передавати крутний момент з меншими обмеженнями тяги, меншими ризиками пробуксовувань тощо. Ну й звісно потрібно відзначити систему повного приводу з активним розподілом крутного моменту між передніми/задніми колесами та системою X-MODE для налаштувань під бездоріжжя.
Нарешті, варто згадати й комплекс EyeSight – йдеться про поєднання кількох систем допомоги водію, що вже стали звичними для сучасних автомобілів: адаптивний круїз-контроль, розпізнавання смуги руху та утримання в межах цієї смуги руху, контроль автомобілів та інших об’єктів попереду та функція екстреного гальмування для уникнення наїзду тощо. Зазвичай ці функції реалізуються на основі переднього радара дальньої дії (можливо, плюс кілька датчиків близької дії) та центральної камери, що розміщена у верхній частині лобового скла. Проте компанія Subaru й тут знайшла, чим відрізнитися: схожий набір функцій реалізовано без радара, а лише на основі комплекту камер EyeSight у верхній частині лобового скла. Раніше цих камер було дві, зараз найсучасніші моделі (включаючи Subaru Crosstrek) отримали систему EyeSight вже з трьома камерами: обіцяно, що центральна камера покращить контроль рядності та розпізнавання пішоходів або велосипедистів.
Якщо казати з погляду користувача, то глобальної різниці між роботою адаптивного круїз-контролю на основі радара в інших автомобілях і ось цієї системи EyeSight на основі камер особисто я не помітив – все працює, дистанція відстежується, автомобіль може сам пригальмовувати. Аналогічне твердження стосується й контролю рядності або попередження про можливе зіткнення. Якщо говорити про теорію, то камери EyeSight можуть погано спрацьовувати на пласкі об’єкти одного суцільного кольору (умовно кажучи, сіра стіна) або на об’єкти з паралельними смужками (умовно кажучи, паркан зі штахетами на однаковій відстані між ними). Водночас у радару є обмеження на спрацювання з поверхнями, що не мають металевої основи-покриття або будь-якого іншого матеріалу, що може віддзеркалити сигнал радара назад; при цьому камери EyeSight зможуть побачити такий об’єкт. Нарешті, кілька слів щодо ремонту. Наприклад, після невеличкого ДТП доведеться замінювати передній бампер та решітку, де встановлено радар; а ось камери за лобовим склом можуть вціліти. І навпаки – можна отримати тріщини на склі й при його заміні доведеться бути обережним з камерами; а ось радар ніяк на це не впливає і не ускладнює процес заміни скла.
Компанія Subaru загалом та автомобіль Subaru Crosstrek зокрема обирають свій шлях: опозитний двигун та ланцюговий варіатор, обов’язковий повний привод, система EyeSight на основі камер замість радара. Якщо казати про модель Subaru Crosstrek взагалі на глобальному рівні, то для автомобіля пропонуються різні двигуни: наприклад, на ринку США доступна версія Subaru Crosstrek з атмосферним 2,5-літровим 185-сильним мотором; на ринку Японії ще з початку виробництва моделі пропонувався 2-літровий гібрид, а потім з’явився навіть 2,5-літровий гібрид. Проте у нас автомобіль пропонується лише з одним варіантом двигуна – це бензиновий 2-літровий 4-циліндровий мотор, що розвиває 156 к.с. (6000 об/хв) потужності та 196 Нм (4000 об/хв) крутного моменту. Разом з «автоматом-варіатором» та повним приводом, все це обіцяє нам прискорення 0-100 км/год за 10,4 секунди, максимальну швидкість 194 км/год, споживання палива по місту на рівні 9,4 л на 100 км та поживання палива у заміському циклі на рівні 6 л на 100 км. Так ось…
За кермом: гарна підвіска і бажання більшої потужності
Чим більше поганих доріг – тим краще враження від автомобіля. При старті з місця або прискореннях на низьких швидкостях, Subaru Crosstrek здається напрочуд жвавим, він швидко відгукується на педаль акселератора, рвучко подається вперед. І зовсім не проблема, якщо це відбувається на розбитій дорозі або бездоріжжі – гарна енергоємна підвіска все відпрацює, компенсує можливий удар, залишивши лише пружне коливання кузова. Кермо легке, тому здається, що колеса доволі просто й швидко повертаються навіть у в’язкій багнюці. А повний привод, який у звичайних умовах руху віддає перевагу переднім колесам, в будь-якому режимі налаштувань X-MODE (чи то сніг, чи багнюка, чи бруд…) починає активно підключати задні колеса, які підштовхують автомобіль до нових пригод: чудово!
Проте чим більше гарних доріг – тим більше неприємних питань до автомобіля. Ось рвучко стартували в місті зі світлофора, натискаємо педаль акселератора, стрілка тахометра злетіла до трьох тисяч обертів й десь там завмерла, а подальше плавне нарощування швидкості відбувається внаслідок плавної зміни передавального числа варіатора. Все відбувається дуже плавно, але не дуже оперативно: під час прискорень на середніх швидкостях у місті, під час необхідності прискорення та обгону на трасі – під капот Subaru Crosstrek відверто проситься потужніший двигун! На кермі передбачена клавіша зміни режимів руху SI-Drive (I-Intelligent або S-Sport); проте навіть перемикання в спорт-режим лише дещо підвищує оберти двигуна та робить гострішими відгуки на педаль акселератора, але не перетворює Subaru Crosstrek на будь-яку подобу не те щоб «гарячого», а навіть «підігрітого» автомобіля.
Дякувати, хоча б чудо-підвіска дозволяє мчати по поганих дорогах не особливо скидаючи швидкість, щоб потім не довелось її знову набирати. Водночас така підвіска та ще й помножена на високий кліренс означає помітні крени кузова в поворотах. Не рятує навіть формат кузова типу хетчбек – адже він все одно піднятий над дорогою наче той кросовер. Та й легке кермо з середньою гостротою (2,5 оберти від упору до упору) не спонукає до пошуку задоволення від проходження поворотів. То ж загадом складається враження, що Subaru Crosstrek використовує гарні траси лише для того, щоб дістатись з’їздів до лісових галявин, улюблених річкових пляжів, бездоріжжя гірських хребтів – і вже там показати себе на повну.
Автомобіль впевнено гребе чотирма колесами в піску та багнюці, великий кліренс та енергоємна підвіска дають змогу вільно почуватись на лісових ґрунтових стежках; якби не довгий передній звис та раннє вивішування коліс, то Subaru Crosstrek можна було б назвати абсолютним королем свого класу на бездоріжжі! А ось на звичайних рівних дорогах міста та швидкісних трасах вже нічого особливого: прискорення до «сотні» дається за 11+ секунд; при замірах динаміки стрілка тахометра сягає відміток 5,7-5,8-6 тисяч обертів (при цьому гучність 71 дБ, замір виконано приладом Benetech GM1352 з розміщенням мікрофона на рівні голови водія), а приємний опозитний бу-бу-бу-звук присутній вже навіть на середніх обертах в діапазоні 2,5-3-3,5 тисяч. Далі: споживання палива по місту в середньому становить 10-11 літрів; мінімум по місту вдавалось отримати 9 літрів, але максимуми перевершував 12 літрів; на трасі при швидкості 100 км/год споживання палива становить 6,5-7 літрів на 100 км шляху. Передбачено два звичайних режими руху SI-Drive та два режими X-MODE для бездоріжжя різного типу; хоча це особливість саме максимальної версії. До речі, про версії…
Вартість: скільки коштує Subaru Crosstrek та хто конкуренти
Дуже просто – автомобіль Subaru Crosstrek пропонується в Україні лише з одним вищезгаданим 2-літровим двигуном, завжди з повним приводом та «автоматом» у вигляді варіатору; покупцю потрібно тільки обрати бажану комплектацію.
Старт дає версія Subaru Crosstrek Active, що пропонує наступне: двозонний клімат-контроль, підігрів передніх сидінь, безключовий доступ, мультимедійна система з сенсорним 11,6-дюймовим дисплеєм та підтримкою Android Auto та Apple CarPlay, систему курсової стійкості, фронтальні та бокові подушки безпеки, надувні шторки безпеки, подушку безпеки для колін водія та центральну подушку безпеки попереду, комплекс EyeSight (адаптивний круїз-контроль, попередження про вихід зі смуги руху та функція утримування по центру смуги, передаварійне керування гальмуванням тощо), камеру заднього огляду, систему X-MODE, легкосплавні 17-дюймові колісні диски. Ціна Subaru Crosstrek Active – від 1,34 млн грн ($32,3 тис.) або 1,39 млн грн ($33,5 тис.) залежно від року випуску та наявних акційних пропозицій.
На крок вище розташована версія Subaru Crosstrek Premium, де додано наступне: люк з електроприводом, шкіряне оздоблення салону, електропривод регулювань водійського сидіння, підігрів керма, двох-режимна система X-MODE, круговий огляд 360, моніторинг «сліпих зон» дзеркал та контроль перехресного руху позаду, функція EyeSight автономного керування в надзвичайних екстрених ситуаціях, легкосплавні 18-дюймові колісні диски тощо. Ціна Subaru Crosstrek Premium – від 1,54 млн грн ($37 тис.) або 1,605 млн грн ($38,7 тис.) залежно від року випуску та наявних акційних пропозицій.
Комплектації автомобіля складені так, що вже зі старту є все необхідне для безпеки та комфорту: повний привод, комплекс EyeSight, клімат-контроль, камера заднього огляду, мультимедійна система, LED-фари, купа подушок безпеки. Максимальна версія додає обладнання, що вже не обов’язкове, а саме «екстра»: люк зі шторкою, шкіряне оздоблення сидінь, розширені функції X-MODE та EyeSight, круговий огляд. З одного боку: купили автомобіль – і вже все є; з іншого боку – конкуренти дають більше варіантів вибору і більше діапазон зміни ціни. До речі, про конкурентів…
Головними суперниками для Subaru Crosstrek назву два автомобілі – це Suzuki S-Cross та Mazda CX-30: обидва дещо поступаються у розмірах, обидва пропонують двигуни схожої потужності, обидва мають базові версії з переднім приводом, обидва автомобілі стартують з нижчої ціни. Автомобіль Suzuki S-Cross наче зроблений для фанатів «класики» й пропонує невеликий перелік систем допомоги водію. Автомобіль Mazda CX-30 сприймається більш сучасним – як мінімум, за рівнем оснащення та виконанням салону. Обидва автомобілі поступаються Subaru Crosstrek за енергоємністю підвіски та величиною кліренсу.
Також конкурентами можна назвати багато інших кросоверів схожого формату: більший за розмірами та комфортний на ходу Nissan Qashqai з дуже широким вибором версій, продуманий та зручний кросовер Skoda Karoq з бензиновим двигуном або турбодизелем, просторіший та доступніший Mitsubishi Eclipse Cross з доволі жорсткою підвіскою, приємний на ходу кросовер Honda ZR-V з потужним гібридом та обмеженим вибором комплектацій, неформатний компактний автомобіль Hyundai Kona, що розміняв повний привод на гібридний двигун. А ще ж можна згадати про запуск нового покоління Opel Grandland (відсутній повний привод, але більш потужний двигун), про Toyota Corolla Cross (дорожче та без повного приводу, але з гібридом під капотом), про очікування Jeep Compass нового покоління. Отже, зрозуміло – конкурентів багато.