Весна-літо-осінь 2024 року принесли кілька нових автомобілів в дуже популярному форматі «компактний кросовер B/C-SUV»: Honda ZR-V, Hyundai Kona, Nissan Qashqai, Toyota C-HR. Кожне з цих авто має власні переваги та недоліки, які вже розбирались в окремих оглядах. Проте тепер прийшов час розставити всі крапки над «і» шляхом порівняння автомобілів між собою. Отже – хто кращий?

Чотири автомобілі для порівняння

Кросовер класу B/C-SUV для багатьох покупців є оптимальним: помірні розміри, але вже достатньо просторий; повний привод не обов’язковий, проте збільшений кліренс допоможе подолати легке бездоріжжя чи виїхати з засніженого паркомісця; гарна комплектація для безпеки та комфорту; плюс ще варто додати економний двигун – і ось майже ідеал «автомобіля на кожен день» для великої групи покупців. До речі, який саме економний двигун? Якщо раніше безумовною відповіддю був турбодизель, то тепер все більшу уваги привертають гібриди. Саме за такими критеріями й відібралось чотири автомобілі для порівняння. А саме…

Honda ZR-V – орієнтовна ціна $37-45,5 тис. (Тест-драйв)

Hyundai Kona – орієнтовна ціна $32-43 тис. (Тест-драйв)

Nissan Qashqai – орієнтовна ціна $27-46,5 тис. (Тест-драйв)

Toyota C-HR – орієнтовна ціна $35,5-48,5 тис. (Тест-драйв)

Чотири кросовери: всі дуже «свіжі» (три повністю нових плюс один оновлений), всі електрифіковано-гібридні (бензиново-електричні силові агрегати), всі коштують в межах $30-40+ тис., всі пропонують достатній простір всередині, але ще не дуже великі ззовні. Окремо відзначу автомобілі схожого класу, формату, ціни, яки не потрапили до порівняння, але варті уваги: Cupra Formentor – коли потрібен дизель та повний привод, а ще бажано отримати динамічний дизайн; Citroen C5 Aircross – коли потрібен просторий салон, великий дизель, комфортна підвіска, але можна обійтись без повного приводу; Mazda CX-30 – коли потрібен приємний салон та гарна комплектація «не за всі гроші світу»; Skoda Karoq Sportline – коли потрібно зробити максимально-правильно-логічний вибір та водночас виділитись поміж схожих автомобілів. Як бачите, є чимало альтернативних варіантів; за бажанням можете додати власні в коментарях. Але ж повернімось до героїв матеріалу.

Ціни на автомобілі вказані станом на осінь 2024 року. Ціни проставлені для всіх версій певного автомобіля – від найдоступнішої до максимальної. Ціни приблизні та вказані у валюті через можливі сильні курсові коливання, проте цінові орієнтири намічені. Автомобілі оцінюються у кількох ключових номінаціях з призначенням балів від 1 до 5. Додатково буде показано фотографію автомобіля, який є переможцем певного блоку та надано короткі пояснення біля кожного пункту.

Комплектація та ціна автомобіля

Все просто – тут виграє Nissan Qashqai, який пропонує 15 варіантів (я не жартую) з різними комбінаціями техніки та комплектації: двигуни потужністю 140-190 к.с., «механіка» або «автомат», передній або повний привод. Навіть в базовій комплектації вже присутні численні системи безпеки, клімат-контроль, легкосплавні колісні диски; в середніх комплектаціях – додається цифрова панель приладів та матричні фари; в топових – панорамний скляний дах, шкіра та Алькантара, аудіо BOSE, масажні сидіння. Проте автомобілі Toyota C-HR та Hyundai Kona не здаються просто так: «японець» дає вибір між двома гібридами (140 або 197 к.с.), переднім та повним приводом, кількома комплектаціями; «кореєць» пропонує гібридний двигун (141 к.с.) або дві електричні версії (156 або 218 к.с. та різні акумулятори), а також кілька комплектацій на вибір. Автомобіль Honda ZR-V відверто програє – лише один варіант силового агрегату (гібрид на 184 к.с.), лише передній привод, лише комплектації Elegance та Elegance Plus, які насправді майже не відрізняються. У випадку автомобіля Honda ZR-V одразу можна отримати «автомат», купу систем безпеки, цифрову панель приладів; але наразі взагалі неможливо отримати шкіряний салон, електропривод кришки багажника, бездротову зарядку, круговий огляд.

Загалом:

Nissan Qashqai – 5 (дуже широкий вибір двигунів, трансмісій, комплектацій)

Toyota C-HR – 4 (два гібриди, передній або повний привод, гарній комплектації)

Hyundai Kona – 3 (лише один гібрид та передній привод, проте є кілька комплектацій та електроверсії)

Honda ZR-V – 2 (дуже обмежений вибір; проте від провалу та одиниці рятує непогана початкова комплектація)

Обираємо гібридний кросовер B/C-SUV за $30-40 тис.: Honda ZR-V, Hyundai Kona, Nissan Qashqai, Toyota C-HR

Всі автомобілі вже за $32-35-37 тис. пропонують комплектації у стилі «мені вистачить»; за суму близько $40 тис. будуть вже топові або майже топові комплектації де є «все-все-все і навіть трошки більше»; нарешті, цінник близько $45 тис. теж можливий, але виглядає захмарним для автомобілів такого класу, хоча й перелік оснащення вже теж захмарний. Так ось – лише Nissan Qashqai перекриває всі діапазони: є базова версія ціною нижче $30 тис., є максимальна версія ціною понад $46 тис.; основна маса версій вкладається у $30-40 тис. Тобто, кросовер Nissan Qashqai дає максимально широкий вибір варіантів і отримує від цього власні переваги: завдяки базовим версіям – вдається сформувати привабливу стартову ціну; завдяки максимальним версіям – можна дати відповідь на будь-які забаганки вимогливих клієнтів. Це перемога.

Салон, внутрішній простір, розмір багажника

Найдовшим автомобілем в цьому гіді порівнянні є кросовер Honda ZR-V, та ще й колісна база чимала. Але він не використовує всі можливості своїх габаритів: великий капот та посунутий назад салон, запас місця на рівні «достатнього» та один з найменших багажників. Проте якщо ви полюбляєте низьку «легкову» посадку та деяку оригінальність салону (одна лише центральна консоль у вигляді гантелі чого варта) – то Honda ZR-V зможе зацікавити. Але якщо потрібна максимальна практичність, то рушимо далі. Наприклад, автомобіль Nissan Qashqai дещо коротший, але вищий та скомпонований краще: в салоні відчувається простір, передня панель з якісних матеріалів, масажні сидіння попереду, доволі багато місця позаду та майже 90-градусний кут відкриття дверей, плюс чималий багажник. Проте зверніть увагу: кросовер Nissan Qashqai з електрифікованим силовим агрегатом e-POWER отримує дещо менший багажник, ще й з неприємним горбом; натомість Nissan Qashqai з бензиновим MHEV-двигуном має більш місткий багажник, ще й краще організований завдяки парі пересувних поличок. Дивно виходить – за версію Nissan Qashqai e-POWER треба заплатити більше, а багажник виходить гіршим. Таке враження, наче сам себе перехитрив. Кросовер Hyundai Kona значно поступається вищезгаданій парі за довжиною, але не за розміром колісної бази. В салоні запас місця на рівні «достатнього»: програє Nissan Qashqai у відчутні простору – але ж точно виграє в організації цього самого простору! Передній сидіння замість масажу пропонують вентиляцію (залік), задні сидіння пропонують підігрів та хоч якусь можливість регулювання кута нахилу спинки (тут виграш), багажник дає гарний об’єм та гачки/ніші для фіксації дрібних речей. Хто залишився? Правильно, кросовер Toyota C-HR: місця попереду ще більш-менш достатньо, але позаду вже тіснувато, задні дверцята замалі та немає дефлекторів вентиляції, багажник найменший в цьому гіді порівнянні. Проте від повного провалу й оцінки-одиниці рятує привабливий дизайн передньої частини салону (нагадує кокпіт) та якісні матеріали оздоблення – можна додати +1 бал.

Загалом:

Hyundai Kona – 4 (колісна база 2,66 метра, багажник 466 літрів)

Nissan Qashqai – 4 (колісна база 2,665 метра, багажник 455-504 літрів)

Honda ZR-V – 3 (колісна база 2,66 метра, багажник 380 літрів)

Toyota C-HR – 2 (колісна база 2,64 метра, багажник 290-305 літрів)

Два автомобілі наблизились до максимальної оцінки, але жоден її не отримає: автомобілю Hyundai Kona не вистачає простору Nissan Qashqai, натомість автомобілю Nissan Qashqai не вистачає уваги до дрібниць Hyundai Kona.

Поведінка на дорозі, комфорт, керованість, динаміка

На диво, але всі автомобілі залишають доволі приємне враження: від комфорту підвіски, від загальної легкості керування, від плавності роботи гібридних двигунів, від швидких відгуків та прискорень. Проте лише один автомобіль в цій четвірці додає до переліку пристрасть та цікавість для водія – це Honda ZR-V. Найкраща динаміка за моїми власними замірами, можливість «грати» перерозподілом ваги, відчуття стабільності та невеликі крени: перелаштовуєшся та повертаєш з відчуттям дуже «плаского» автомобіля – це все завдяки невеликій висоті кузова. Взагалі всі ці фрази я мав писати про геть інший кросовер, а саме – про Toyota C-HR, що потрапив до мене в руки у найбільш потужній 197-сильній версії та виконанні GR Sport. Але ж замість спорту чомусь трапився тотальний комфорт, ще й найпотужніший двигун не зміг виправдати обіцяної динаміки. Схожа історія стосується й Hyundai Kona, де позначення N Line та спорт-атрибути присутні, а будь-якого натяку на спортивні риси в характері немає. Просто забудьте про все це, сприймайте Hyundai Kona як звичайний автомобіль на кожен день – і отримаєте задоволення: у нього не дуже потужний двигун, але вистачає; добре пропрацьовано можливості рекуперації; підвіска забезпечує гарний комфорт. Ось такий загальний опис підходить і для Nissan Qashqai: приємний автомобіль без будь-яких зайвих спорт-натяків, він просто їде вперед (або куди треба) з мінімальними зусиллями з боку водія.

Загалом:

Honda ZR-V – 5 (гарний комфорт, легке та приємне керування, найкраща динаміка)

Nissan Qashqai – 4 (гарний комфорт, легке керування, нормальна динаміка)

Toyota C-HR – 4 (гарний комфорт, легке керування, але хотілося б більше драйву)

Hyundai Kona – 3 (гарний комфорт, легке керування, невисока потужність та динаміка; хоча цілком достатньо для звичайних щоденних роз’їздів)

Обираємо гібридний кросовер B/C-SUV за $30-40 тис.: Honda ZR-V, Hyundai Kona, Nissan Qashqai, Toyota C-HR

Все дуже просто: в цій четвірці є Honda ZRV – і є всі інші. Жоден з автомобілів не провалюється в їздових дисциплінах, але лише Honda ZRV дарує щиру посмішку під час поворотів; плюс найкраща динаміка, навіть попри менші цифри потужності Honda ZRV (184 к.с.) у порівнянні з Toyota CHR (197 к.с.) та Nissan Qashqai (190 к.с.); в підсумку – це заслужена перемога.

Повний привод, можливості на бездоріжжі

Тут має перемагати Nissan Qashqai: чималий кліренс 175 мм, наявність версій з повним приводом, які ще й додатково отримують позашляхові режими руху. Якби не одне «але»: повний привод не поєднується з версією e-POWER, а пропонується лише для версій з MHEV-двигунами. Нагадує історію з багажником, правда? Платиш більше, платиш за найбільш просунуті технології – але сам себе обмежуєш у можливості вибору повного приводу. Наприклад, кросовер Toyota C-HR таких обмежень не вимагає: можна взяти гібрид з переднім або повним приводом – аби грошей вистачило. Інша пара взагалі немає версій з повним приводом, але Honda ZR-V мінімально виграє завдяки трошки більшому кліренсу.

Загалом:

Nissan Qashqai – 4 (передній або повний привод, кліренс 175 мм)

Toyota C-HR – 4 (передній або повний привод, кліренс 154 мм)

Honda ZR-V – 3 (передній привод, кліренс 180 мм)

Hyundai Kona – 2 (передній привод, кліренс 160 мм)

Якби кросовер Nissan Qashqai поєднав електрифікований силовий агрегат ePOWER з повним приводом, то став би переможцем і отримав максимальний бал. Наприклад, автомобіль Toyota CHR таких обмежень для свого найпотужнішого гібрида не має – покупець сам обирає бажаний варіант. Але в цьому випадку стати переможцем заважає невеликий кліренс. Тому: два автомобілі отримують доволі високий бал, але переможця з максимальним балом тут немає.

Споживання палива, гарантія, ліквідність

На перший погляд, всі автомобілі дуже економічні та пропонують схожі показники споживання пального: в середньому 5,5-6 літрів по місту та плюс-мінус аналогічне споживання на трасі. За бажанням – майже з кожного автомобіля можна «витиснути» економічність 4-4,3-4,5 літрів по місту, можна приїхати 1-2 км на електроприводі під час повільно затору тощо. До речі, найкраще такі експерименти, як на мене, вдаються з автомобілями Nissan Qashqai та Toyota C-HR. І ще одне «до речі»: зважайте, що споживання пального між усіма автомобілями дуже схоже, але ж у випадку Hyundai Kona за це пальне ми отримуємо найменше потужності та динаміки. А ще у випадку Hyundai Kona питання може викликати довготермінова надійність конструкції гібридної системи, де передбачена роботизована автоматична коробка перемикання передач – єдиний такий випадок поміж решти конкурентів у цьому огляді. Хоча компанія Hyundai на всі питання відповідає гарантією: 4- або 5-річна основна гарантія, плюс 8 років гарантії на акумулятор гібридної системи. Наприклад, для автомобіля Nissan Qashqai пропонується 3-річна основна гарантія та додаткова 5-річна гарантія на електричні компоненти силової установки. Схожа історія з гарантією й на кросовер Honda ZR-V: маємо 3-річну основну гарантію та додаткову 5-річну гарантію на компоненти гібридної системи. Проте в обох випадках є певні зауваження: на ліквідність Nissan Qashqai з електрифікованим силовим агрегатом e-POWER може вплинути поки незрозуміла ситуація з надійністю складного двигуна 1.5 VC-TURBO, а на ліквідність Honda ZR-V будуть впливати автомобілі з ринку США (там ця модель називається Honda HR-V), що можуть суттєво збивати ціну. Хто залишився? Правильно, кросовер Toyota C-HR: атмосферний двигун та знайомий електромеханічний варіатор, шалена ліквідність під час перепродажу, можливість подовження гарантії аж до 10 років.

Загалом:

Toyota C-HR – 5 (буквально все грає на користь Toyota)

Honda ZR-V – 3 (традиційний атмосферний мотор, відомий бренд, але звичні умови гарантії та ризик сильного зниження ціни при перепродажу)

Nissan Qashqai – 3 (якби прибрати складний двигун VC-TURBO, якби додати велику гарантію, то був би на рівні Toyota)

Hyundai Kona – 3 (можливо й поступається ліквідністю «японцям» та пропонує складніший гібрид з коробкою передач, але +1 додатковий бал за гарантію)

Обираємо гібридний кросовер B/C-SUV за $30-40 тис.: Honda ZR-V, Hyundai Kona, Nissan Qashqai, Toyota C-HR

В цьому розділі часто перемагають автомобілі Toyota і це черговий приклад, коли перемога заслужена та безумовна – максимальна 5-бальна оцінка.

Підсумки та думки: післямова

Формуємо підсумки відразу у двох заліках. Залік «абсолют» – це найкращий результат за балами без урахування ціни, це найкращий автомобіль у цьому порівнянні й крапка. Залік «вигідна покупка» – це співвідношення між ціною та кількістю набраних балів, це найбільш логічно-правильний варіант для придбання.

Залік «абсолют»:

Nissan Qashqai – 20 балів

Toyota C-HR – 19 балів

Honda ZR-V – 16 балів

Hyundai Kona – 15 балів

Залік «вигідна покупка»:

Nissan Qashqai – ціна $1,35-2,3 тис. за 1 бал

Toyota C-HR – ціна $1,9-2,55 тис. за 1 бал

Hyundai Kona – ціна $2,1-2,85 тис. за 1 бал

Honda ZR-V – ціна $2,3-2,85 тис. за 1 бал

Скажу відверто: коли я починаю працювати над ось такими гідами покупця, то ще й сам не знаю що вийде у фіналі. Є лише певні припущення та очікування, але підсумки можуть відрізнятись. Від початку роботи над цим гідом покупця у мене було припущення та очікування перемоги Nissan Qashqai, далі я очікував високих позицій Hyundai Kona, а замикати перелік мали Honda ZR-V та Toyota C-HR (без визначення точних місць між ними). З лідером вгадав – переміг Nissan Qashqai: дуже вдалий автомобіль, який намагається не програти жодну дисципліну. Але решта результатів навіть мене здивувала.

По-перше, це результат Toyota C-HR: для доволі специфічного, маленького, недешевого автомобіля набрати кількість балів, майже як у переможця – це досягнення! Причому виходить, що завдяки великій кількості балів, чимала ціна Toyota С-HR доволі виправдана (це показує залік вартості одного балу). По-друге, кросовер Honda ZR-V дещо неочікувано перемагає у змаганнях з «усюди продуманим» автомобілем Hyundai Kona: схоже, тут все пояснюється додатковими балами за їздових характер Honda. Проте як тільки ви візьмете в руки калькулятор – так одразу переможцем в цій парі буде вже Hyundai Kona, що пропонує всі свої переваги за куди нижчу вартість.

Цікаві підсумки? Маєте що додати? Тоді чекаю в коментарях для обговорення!