Нещодавно відбулася прем’єра фільму “Бордерлендз” / Borderlands за мотивами однойменної серії ігор, і, на жаль, дива не сталося. Достойний акторський склад та симпатичні візуальні ефекти розбилися об слабкий екшн та хаотичну режисуру. Будемо сподіватися, що це кіно не стане вбивцею яскравої ігрової франшизи з величезною фанбазою. Ну і якщо вже задоволення від походу в кіно зірвалося, будемо вважати вихід фільму чудовою нагодою пригадати світ Borderlands та всі ігри цього божевільного космічного вестерн-серіалу. Тим більше, що з нагоди кінопрем’єри майже на усіх платформах зараз проходять розпродажі ігор франшизи, і знижки на деякі частини Borderlands сягають 90%.

 

Народження легенди

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Колись давно, в середині позаминулого десятиліття, гравці ще не знали такого жанру, як Looter Shooter. Але були люди, які шукали причини популярності Diablo, а крім цього – полюбляли розробляти шутери від першої особи. Ці люди – на той момент досить молода студія Gearbox Software – вирішили поєднати “лутерність” та прокачку Diablo з механіками шутера від першої особи та подивитися, що з цього вийде. А вийшов з цього цілий Всесвіт, ім’я якому – Borderlands.

Насправді перша гра однойменної серії не була піонером жанру Looter Shooter. У 2007 році світ побачила Hellgate: London від Flagship Studios, яка використовувала майже такі самі геймплейні механіки. Проте ця гра не здобула особливої популярності та не стала взірцем жанру. На відміну від Borderlands, яка вийшла у 2009 році.

Під час розробки Borderlands пережила чимало змін. Спочатку гра задумувалася значно похмурішою, ніж вийшла в результаті. Це був сірий постапокаліптичний відкритий світ. Головних персонажів було троє, а крім сюжетної одиночної кампанії передбачався кооператив до чотирьох гравців. Тобто персонажі були задумані швидше як класи, аніж як яскраві особистості, і грати можна було б хоч всім за одного й того ж героя. А якщо грати в одиночну місію, то команда все одно була, просто двома іншими персонажами керував штучний інтелект.

Також обіцяли складну та цікаву систему генерації зброї, броні та турелей на транспорті. До речі, транспорт – машинки, якими можна ганяти пусткою у дусі Шаленого Макса. Оточення мало бути процедурно згенерованим, мало бути багато стрілянини та багато лута, що випадає з переможених ворогів. І з цього самого лута можна ліпити різноманітну зброю та броню. Про все це писала тогочасна ігрова преса. Особливо знаковою стала стаття легендарного журналу GameInformer. На жаль, цей журнал нещодавно закрився, тож лінк на “ту саму” статтю перестав працювати вже під час підготовки цього матеріалу…

Проте на теренах Youtube досі можна знайти відео з виставки E3 2008 року, де засновник Gearbox і найголовніший “батько” Borderlands Ренді Пітчфорд демонструє концепт “старої” Borderlands.

Якщо не сталося нічого екстраординарного і відео ніхто не видалив, ви зможете оцінити тодішній концепт Borderlands, а також побачити під роликом низку коментарів від гравців, які були б раді побачити саме ту версію гри (А вам як? Хотіли б отримати такий Borderlands?). Якісь з ідей так і не увійшли у фінальну версію. Можливо тому, що на них треба було витратити багато зусиль та часу.

Ще одна причина зміни курсу полягала в іншому. Приблизно у той самий час пролунали гучні анонси – Fallout 3 та Rage, із дуже схожими “постапокаліптичними” концепціями, лутом, ружбайками та прокачкою. За створення Rage відповідала студія, причетна до Wolfenstein, Doom та Quake. Ну а Fallout… Fallout – це ж взагалі культ і легенда, і його повернення з нетерпінням чекали ті, хто потенційно міг стати аудиторією Borderlands.

Це ми ведемо до того, що виділитись на такому тлі проєкту Gearbox було вкрай важко. Тож розробники почали шукати впізнавану “фішку” для свого творіння. Так з’явився характерний візуальний стиль, що нагадує тривимірний комікс. Жорсткі контури, різкі переходи між тінню та світлом, невелика кількість кольорів – технологія cel-shading дозволила втілити унікальний і несподіваний образ гри, який складно із чимось переплутати.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Але чи була гарантія, що це сподобається гравцям? Звісно, ні. Студія дуже ризикувала, пропонуючи гру незвичного жанру та з незвичним візуальним стилем водночас. Проте… проте все вдалося, багато в чому завдяки щирій любові творців до свого дітища. Тож гра вийшла 23 жовтня 2009 року і до кінця року було продано понад 2 мільйони копій, що можна вважати успіхом для невеликої студії. Пізніше цей успіх закріпили дуже вдалі доповнення до гри. Ну і найбільше гравцям, крім, власне, втягуючого геймплею, сподобався лор. І що ж такого особливого у всесвіті Borderlands?

 

Світ Borderlands

Коміксний стиль гри не лише виділив Borderlands серед інших проєктів, але й ідеально вписався в її загальний настрій. Він посилив унікальну атмосферу, довівши до абсолюту суміш веселого божевілля, авантюризму, іронії, розрухи, зброї, пустельних краєвидів, динамічного геймплею, харизматичних монстрів та ексцентричних героїв. Власне, це і є квінтесенція гіпертрофованої пародійної коміксової подачі. Хоча такому підходу іноді бракує глибини (у першій частині сюжет вийшов дещо скомканим, а герої – недостатньо розкритими), від інтерактивного авантюрного бойовика в стилі коміксу цього й не очікують.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Але поговорімо про світ гри. Події Borderlands розгортаються у XXIX столітті, коли людство вже освоїло міжзоряні подорожі та активно колонізує космос. Однією з таких колоній стала планета Пандора, розташована на околицях дослідженого простору. Ця Пандора відрізняється від інших однойменних планет у фантастичних творах, зокрема від відомої Пандори з “Аватару”. У Borderlands ми спостерігаємо пустельну планету, можливо – після якоїсь катастрофи, що знищила тут розумне життя. Проте у пандоріанському апокаліпсисі винне вряди-годи не людство, а хтось інший.

Клімат Пандори суворий: семирічні зими змінюються короткими веснами, а ландшафт складається з негостинних скель, пустель та боліт.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Але кисню тут вистачає, тож представники людства залишилися і намагалися знайти на Пандорі якісь корисні ресурси. Таких не виявили, проте знайшли залишки якоїсь древньої цивілізації. Аж раптом почалася весна, яка пробудила місцеву фауну. Вона виявилася (сюрприз-союрприз!) не найпривітнішою, тож колоністам довелося побудувати фортифікаційні споруди для захисту.

Треба сказати, що на планеті головним чином залишилися лише найвідбитіші авантюристи та корпоративні найманці. Причина їхнього інтересу до цієї космічної глушини – знайдене однією з археологічних експедицій таємниче Сховище, повне артефактів та технологій чужинців. Його лишили по собі представники загиблої раси Еридіанців. Про це дізналися із знайденого запису, бо ж самі археологи безслідно зникли. Тож так з’явилися легенди про Сховище та його шукачі, такі собі сталкери Пандори, як поодинокі, так і корпоративні.

Одними з перших на Пандору прибули представники корпорації Dahl. Вони розбудували місцеву інфраструктуру: міста, електростанції, дороги, телепорти та навіть щось на кшталт мобільного зв’язку.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Щоправда, їхні плани були зруйновані бунтом в’язнів, яких вони використовували як робочу силу. Деякі з них навіть мутували під впливом древніх артефактів. Після цього Dahl була змушена покинути Пандору.

Згодом на Пандору прибула корпорація Atlas, теж охоча до пошуків ​​легендарних Сховищ. Але до того часу тут вже сформувалося своєрідне суспільство авантюристів, мисливців та бандитів – справжніх Шукачів Сховищ. Саме вони й стають головними героями першої гри серії.

 

Мешканці Пандори та головний антагоніст серії

Флора, фауна та залізні мешканці Пандори вийшли дуже вдалими та колоритними. Серед людей тут переважають представники корпорацій та головорізи, здебільшого у складі бандитських угруповань, що сформувалися з колишніх в’язнів корпорації Dahl. Деякі з них зазнали незначних мутацій, інші змінилися докорінно. А ще тут є божевільні карлики у масках.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Дика природа Пандори також не поступається різноманітністю. Тут можна зустріти скагів – хижаків з вертикальними щелепами та бронепластинами, що збиваються у зграї. Є також мурахи-павуки, вкриті міцним хітином, варкіди – комахи з надзвичайно швидким життєвим циклом, та ракки – агресивні безволосі створіння, схожі на птеродактилів.

Неорганічне життя на Пандорі представлене роботами. Серед них є роботи-вантажники, переобладнані для знищення бандитів, та роботи-консультанти класу CL4P-TP. Останні навіть підняли так звану “Роболюцію”. Проте в грі фігурує єдиний вцілілий CL4P-TP або Клептреп – дуже цікавий персонаж, який розкривається не відразу. Розробники оцінили його потенціал настільки, що навіть випустили окремий веб-серіал з CL4P-TP у головній ролі.

Особливе місце у всесвіті Borderlands займають Сирени – група жінок з надприродними здібностями. У всьому Всесвіті одночасно може існувати лише шість Сирен, кожна з унікальною силою, пов’язаною з енергетичними маніпуляціями або іншими формами техномагії.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Як і личить світам-коміксам у Borderlands є чудовий антигерой, напевне, найяскравіша особистість Пандори. Звати його Красунчик Джек. Спочатку Джек був скромним програмістом корпорації Hyperion, а згодом переріс у божевільного тирана, який хоче підкорити всю Пандору. З допомогою Шукачів Сховищ він здобуває потужні артефакти давніх еридіанців, що дозволяють йому перетворитися на всемогутнього володаря. Однак зрештою Джек зазнає… Е ні, не будемо так агресивно спойлерити, вже й без того наговорили достатньо. Зауважимо, що Джек фігурує у двох основних серіях гри та у Tales from the Borderland. Перейдімо до самих ігор. Спочатку згадаємо основні частини, а потім – спінофи.

 

Borderlands

Рік 2009
Жанр лутер-шутер, action/RPG
Платформи Windows, Mac, PlayStation 3, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Switch

Отже, перший крок у божевілля під назвою Borderlands гравці зробили у 2009 році. І, треба сказати, він не всім здався таким вже й захопливим. На початку гра може відчуватися дещо затягнутою (мені, відверто кажучи, перша Borderlands підкорилася вже після наступних двох частин). Але якщо вграєшся, відчуєш той самий авантюрно-несамовитий вайб Пандори… то вже не зможеш відірватися – “ефект Diablo” в дії.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Сюжет тут… скажімо так, він присутній і достатній, щоб при належній фантазії та умінні поринути у лор, ним насолодитися. Ми вже коротко про нього говорили, коли описували світ Пандори та процеси його створення. Отже, в нас є четверо відчайдушних Шукачів. Вони вирушають на Пандору в пошуках легендарного Сховища, яке, за чутками, напхане до країв технологіями інопланетян та іншими цацками. І, звісно, стикаються з ворогами – іншими Шукачами, добрими місцевими звірятками та корпорацією Atlas.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

На вибір гравця представлено чотири колоритних персонажі: Роланд (солдат), Ліліт (сирена), Мордекай (мисливець) та Брік (берсерк). Кожен має три гілки розвитку, що дозволяє прокачати персонажа під свій стиль гри. Наприклад, мисливець може стати снайпером, “господарем тварин” зі своїм птахом-помічником, або майстром револьвера.

З’являються тут і інші герої, з якими ви будете стикатися протягом різних ігор серії. Наприклад, доктор Зед — місцевий “лікар”, який надає медичну допомогу за допомогою бензопили та інших сумнівних інструментів. Він роздає завдання гравцям та продає аптечки, але навряд чи ви хотіли б потрапити до нього на прийом в реальному житті.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

А ще Клептреп – маленький, докучливий робот серії CL4P-TP. Він роздає завдання, часом намагається танцювати та постійно потрапляє в халепи, але без нього гра не була б такою веселою. Маркус Кінкейд – торговець зброєю та оповідач, який завжди готовий продати вам найрізноманітнішу зброю для боротьби з ворогами.

Саме зброя – це серце Borderlands. У грі представлено сім основних її типів: автомати, пістолети-кулемети, гвинтівки, пістолети, револьвери, дробовики та ракетниці. Не так вже й багато? Це лише верхівка айсберга! Кожен тип має безліч варіацій: швидкострільні з малою шкодою, повільні, але потужні, з різними розмірами магазинів. До того ж зброя може мати додаткові ефекти: підпалювання, ураження блискавкою чи підвищеною шкодою. Завдяки процедурній генерації, у грі можна знайти мільйони різних видів зброї, кожен з яких має свої характеристики та ефекти. А елітна зброя випадає з босів або видається за сюжетом і виглядає особливо круто.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Щодо броні, то її як такої у грі немає. Замість неї використовуються щити, як у космічних кораблів. Щити приймають на себе шкоду, але не є такими різноманітними, як обладунки в інших рольових іграх.

Незважаючи на недоліки, гра залишається надзвичайно угарною та реіграбельною. Вона отримала позитивні відгуки як від критиків, так і від гравців (на Metacritics оцінки в діапазоні 80-85 балів залежно від платформи). Гравців підкупила оригінальність ігрового процесу, чудовий кооперативний режим і, звичайно ж, нескінченний лут. Головними тут стали захоплюючий геймплей (тут мало рутини, головним чином бійки, бійки та ще бійки) і оригінальний всесвіт, просякнутий духом навіженості та пригод. Але при всьому цьому гру критикували за не найкраще розкриття сюжету та персонажів, а також за одноманітність завдань. Проте ситуацію значно покращив випуск DLC, які виявилися у чомусь більш захоплюючими, ніж основна гра, і краще розкрили деяких персонажів.

DLC

The Zombie Island of Dr. Ned. Зомбі плюс Borderlands на Геловін? – о, так! Завдання максимально просте: роздавити, розстріляти, а краще просто розірвати на шматки купу зомбі, яких нацьковує на вас шалений лікар Нед.

Mad Moxxi’s Underdome Riot. Познайомтеся з Божевільною Моксі, одним із найхаризматичніших і колоритних персонажів у всесвіті Borderlands. Вона – власниця арен для боїв, а також шаленого бару. Моксі відома своєю ексцентричністю, любов’ю до екстравагантних нарядів та яскравим макіяжем. Її часто можна побачити з величезними пушками або біля бойових роботів. Чотири арени, нескінченні хвилі ворогів, і шанс показати свою крутість.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

The Secret Armory of General Knoxx. Сюжет DLC розгортається навколо генерала Нокса, який працює на корпорацію Atlas і охороняє свою секретну армію та склад зброї. Генерал явно не радий зустрічі з Шукачами Сховища і зробить усе можливе, щоб вони не дісталися до його скарбів. Гравців чекають нові місії, боси та, звичайно ж, море лута, серед якого можна знайти одні з найкращих предметів у грі.

Claptrap’s New Robot Revolution. Тепер у маленького нахабного робота Клептрепа є ціла армія! І він хоче повстати проти своїх творців. Завдання гравця – зупинити цей абсурдний повстанський рух, перш ніж Клептреп і його механічні друзі захоплять всю Пандору.
Ці DLC зробили те, що зазвичай і повинні робити доповнення: розширили всесвіт та розкрили деяких героїв гри. А ще – стали впевненим підгрунтям для випуску другої частини.

 

Borderlands 2

Рік 2012
Жанр лутер-шутер, action/RPG
Платформи Windows, Mac, Linux, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Switch

Якщо перша частина стала проривом, то Borderlands 2, що вийшла у 2012 році, закріпила успіх і перетворила серію на справжню легенду. Це був той випадок, коли все, що було добре у першій частині, допрацювали та зробили ще кращим та масштабнішим.

Отже, ласкаво просимо назад на Пандору – світ, де навіть ранковий пейзаж намагається вас убити, а зброя настільки різноманітна, що можна загубитися в її кількості. Взагалі, в якомусь сенсі ця гра – саме про зброю. Вже точно більше про зброю, ніж про сюжет. Деякі гармати просто стріляють, а є такі, що підривають, підпалюють або перетворюють ворогів на попіл. І тільки-но ви вирішили, що знайшли ідеальну ружбайку, як вже через пару хвилин під ногами лежить новий стріляючий агрегат, ще більш небезпечний і божевільний.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Геймплей Borderlands 2 значно покращився. Процедурна генерація зброї урізноманітнилась, вороги стали розумнішими, а місії – цікавішими. Крім того, у грі з’явилися нові типи ворогів, такі як роботи Hyperion, які привнесли нові тактичні елементи в бій.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Сюжет також, порівняно з першою частиною, став глибшим і цікавішим. Хоча б тому, що тут з’являється той самий мега-харизматичний злодій на ім’я Красунчик Джек. Він – голова корпорації Hyperion, який вирішив, що має право підкорити Пандору й очистити її від “бандитської зарази”. І так, це означає гравця і взагалі майже всіх, хто тут живе. Але гравці не просто так приїхали на цю планету. Вони – нові Шукачі Сховища, і їхня місія — зупинити Джека та врятувати Пандору.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Borderlands 2 пропонує нову основну четвірку героїв. Перший з них – Zer0, вбивця з таємничим минулим, який може зникати та створювати свого фантомного клона, щоб заплутати ворогів. Його головний козир – точність і швидкість, а ще він не проти залишити ворогів без голови, бо навіщо їм вона, правда?

Майя – сирена, яка може паралізувати ворогів і влаштовувати справжній хаос своїми здібностями. Вона граціозна, небезпечна і завжди готова перетворити ваших ворогів на безпомічних ляльок, які лише чекають на свою неминучу поразку.

Сальвадор – любитель стріляти одразу з двох стволів. І неважливо, чи це два гранатомети, чи пара гігантських кулеметів. Він не боїться ворогів і завжди готовий виплеснути на них весь свій арсенал, перетворюючи поле бою на суцільну зону руйнувань.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

І нарешті Екстон – солдат і стратег. Він може встановлювати турелі, що робить його незамінним у ситуаціях, коли потрібна підтримка важкого озброєння. Важко знайти краще поєднання вміння стратегічно мислити й просто-таки любові до гармат.

У цьому світі всі дороги ведуть до однієї мети – зупинити Джека, і для цього вам знадобиться весь арсенал, який тільки можна знайти на Пандорі. І з таким різноманіттям зброї, як у Borderlands 2, битви з місцевими бандитами, корпоратами та монстрами можуть бути дуже різними при кожній спробі.

Різноманіття зброї, ворогів та персонажів з їхньою прокачкою народжує дійсно майже бездонну варіативність (у рамках шутера, звісно) проходження. А ще тут дуже класний кооператив, стріляти ворогів разом із друзями – цілковите задоволення.

У Borderlands 2 повертаються деякі з добре знайомих облич із першої частини, але з’являються й нові, яскраві персонажі, які значно збагачують всесвіт гри. Перш за все, на сцену знову виходять старі знайомі. Клептреп, цей малий робот, знову роздає завдання і дратує своєю надмірною балакучістю. Головні герої першої частини також не були забуті. Ліліт тепер стала лідером Опору і ключовою фігурою у боротьбі проти Красунчика Джека. Роланд, солдат з першої частини, також повертається, щоб продовжити боротьбу за свободу Пандори, як і Мордекай, мисливець зі своїм птахом-компаньйоном Бладвінгом. Брік, колишній берсеркер, тепер очолює банду Slab King і продовжує використовувати свою неймовірну силу для боротьби проти ворогів.

Ангел, донька Красунчика Джека, яка виявляється ще однією Сиреною, займає ключову позицію у сюжеті, маніпулюючи подіями на користь свого батька, але водночас прагнучи допомогти Шукачам. Її трагічна історія розкривається поступово, і її жертва стає одним із найемоційніших моментів гри.

Серед нових персонажів, які дебютували у Borderlands 2, особливу увагу привертає Крихітка Тіна. Ця навіжена тринадцятирічна мала, яка захоплюється вибухівкою, швидко стала улюбленицею фанатів завдяки своєму унікальному гумору і харизмі. Це такий веселий місцевий варіант “темної Аліси з Країни Чудес”. Вона організовує декілька важливих місій у грі, а також відіграє центральну роль у DLC Tiny Tina’s Assault on Dragon Keep, де її фантазійний світ стає ареною для нових пригод.

Borderlands

Моксі – власниця бару та арен для боїв. Вона вперше з’явилася у DLC до першої Borderlands, але у другій частині її роль значно розширюється. Моксі – це завжди екстравагантність, яскравий макіяж і любов до великих гармат, що робить її одним з найбільш незабутніх персонажів серії. Еллі, донька Моксі, – новий персонаж, яка володіє майстернею транспортних засобів. Вона велика і сильна, але водночас має добре серце. Еллі допомагає вам з ремонтом і модернізацією транспорту.

А ще чудовий і не шаблонний персонаж – сер Гаммерлок, відомий мисливець на екзотичних тварин, дослідник і просто вельми ексцентричний джентльмен. Його зовнішній вигляд відповідає класичному британському мисливцю: монокль, циліндр і роботизована рука замість втраченої кінцівки. Його місії часто пов’язані з дослідженням дикої природи Пандори та полюванням на різних небезпечних істот. Гумор Гаммерлока, як і в багатьох персонажів Borderlands, насичений іронією і своєрідним британським шармом, що додає особливого колориту грі.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

У Borderlands 2 є декілька DLC, які додають нові місії, локації, зброю, а також персонажів. Це Гейдж Мехромантка (Gaige the Mechromancer), винахідниця, яка створила робота під назвою Deathtrap. Гейдж також має унікальні навички, як, наприклад, можливість використання аномальної фізики для того, щоб збільшити шкоду випадковими числами. Другий додатковий герой – психопат Кріг (Krieg the Psycho), у минулому – місцевий бандюк. Він любить підривати все навколо і розкидатися бойовими сокирами.

А тепер пара слів про сюжетні DLC.

Captain Scarlett and Her Pirate’s Booty заносить гравця у піратські пустелі, де капітан Скарлет шукає міфічний скарб. Тут можна знайти кілька рідкісних гармат і подивитися на корабель, який літає по піску, замість того щоб плавати по морю. Піратська романтика у стилі Borderlands!

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Mr. Torgue’s Campaign of Carnage – якщо вам не вистачає вибухів, це DLC для вас. Містер Торг, фанат великих вибухів, організовує турнір, і гравець повинен стати чемпіоном. Вибухи тут скрізь – на арені, у діалогах, у душі самого Торга. А ще це шанс дістати зброю з найбільш вибуховим потенціалом у всій грі.

Sir Hammerlock’s Big Game Hunt – тут на вас чекає сафарі у джунглях. Сафарі не просте, а на мутантів, велетенських комах і злісних шаманів. Все це під керівництвом сера Гаммерлока, справжнього джентльмена та мисливця.

Tiny Tina’s Assault on Dragon Keep – ось де фантазія Borderlands йде на повну. Це рольова гра у рольовій грі, де Крихітка Тіна стає Майстром Підземель, а ви — гравцями у її дивовижному світі, повному драконів, скелетів і магії. Грати у Bunkers & Badasses разом із Тіною можна забути про “реальний” світ Пандори. Тож якщо ви любите цю навіжену малу – це обов’язкове до проходження DLC.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Commander Lilith & the Fight for Sanctuary розгортається після основних подій Borderlands 2 і служить своєрідним містком до Borderlands 3. У цьому DLC Ліліт стає лідером Crimson Raiders. Сюжет обертається навколо нової загрози – агресивного токсичного газу, який змушує рослини мутувати та створювати небезпечні істоти, а також нової банди під проводом Гектора, яка намагається захопити “Санктуарій”. Гравцям доведеться об’єднатися з Ліліт і старими знайомими, щоб захистити місто і зупинити нову загрозу.

На Metacritic Borderlands 2 отримала дуже високу оцінку – 89-91 бали (залежно від платформи). Гра розійшлася мільйонними тиражами та стала однією з найбільш успішних з погляду продажів ігор 2012 року.

 

Borderlands: The Pre-Sequel!

Рік 2014
Жанр лутер-шутер, action/RPG
Платформи Windows, Mac, Linux, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Switch

Вперше в серії основні події відбуваються не на Пандорі: Pre-Sequel переносить гравців у простори між двома супутниками Пандори – природним Елпісом і штучним Геліосом. Як випливає з назви, події розгортаються між першою та другою частинами серії, а сюжет зосереджений на піднесенні Красунчика Джека до влади.

Після подій першої гри програміст Джон (який пізніше стане відомий як Красунчик Джек) пропонує корпорації Hyperion використати стару станцію Геліос для спостереження за шкідливими викидами на Пандорі. Але Джек має свої приховані мотиви. Він набирає команду героїв, щоб ті допомогли йому знайти нове Сховище. Однак у цей час на Геліос нападають бійці забутого легіону корпорації Dahl під проводом полковника Зарпедон. Герої змушені евакуюватися на Елпіс, де вони заручаються підтримкою місцевих жителів і допомагають Джеку створити армію роботів для повернення станції.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

У процесі герої розкривають кілька важливих таємниць. Виявляється, що лазер, який Джек планує використати для “очищення” Пандори, насправді є оком монстра з першої гри. Зарпедон, хоч і здається антагоністом, насправді намагається запобігти катастрофі, знищуючи Сховище на Елпісі.

Головними персонажами гри стають Афіна, Ніша, Вільгельм і Клептреп. Афіна – колишня наймана вбивця корпорації Atlas, яка використовує щит для захисту і відбиття атак. Ніша – майбутня дівчина Красунчика Джека та вправний стрілець. Володіє технікою стрільби з двох рук і використовує батіг. Вільгельм — найманець, який поступово перетворюється на кібернетично поліпшеного бійця, здатного викликати двох дронів: один атакує ворогів, інший лікує його самого. Клептреп – експериментальний робот, що володіє різними навичками, включаючи аналіз оточення і застосування випадкових ефектів. Він не потребує кисню, що робить його унікальним серед інших персонажів.

Щодо стрілянини, все дуже схоже на другу частину, але з новими цікавими доповненнями. Зокрема, з’явилася лазерна зброя з концентрованою шкодою, а також додано новий тип елементальної шкоди – стихію холоду. Особливо варто відзначити легендарну зброю, серед якої є як знайомі зразки з другої частини, так і абсолютно нові, унікальні.

Borderlands: The Pre-Sequel також отримала кілька нових механік, які суттєво вплинули на геймплей. Однією з найпомітніших новинок стала вертикальність у рівнях і бойовій механіці. На супутнику Елпіс, де гравітація значно слабша, персонажі можуть здійснювати високі стрибки, як у платформерах, використовувати спеціальні панелі для стрибків на великі відстані, а також виконувати потужні удари з повітря (butt slam). Локації стали багаторівневими, що додало більше можливостей для дослідження і пошуку секретів, хоча орієнтуватися в них стало складніше через не дуже інформативну мінікарту.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Ще однією важливою новинкою стала система кисню і виживання у безповітряному просторі. Оскільки Елпіс не має атмосфери, гравцям доводиться постійно стежити за запасом кисню, використовуючи кисневі маски. Це могло б додати елемент виживання, але на практиці кисень рідко стає проблемою, адже балони з ним легко знайти. Проте супротивники можуть втрачати кисень, якщо їм збити маску, що додає тактичної глибини в боях.

Квести у Pre-Sequel мають свої особливості. Основний сюжет часто проходить через численні проміжні завдання, що іноді робить його дещо затягнутим. Гравцям доводиться багато бігати туди-сюди, виконуючи різноманітні доручення, що може збивати з головної сюжетної лінії. Однак побічні квести, навпаки, часто виявляються більш цікавими, зберігаючи характерний для серії гумор і атмосферу.

У платних DLC з’являються ще два герої: двійник-невдаха Джека, який може викликати додаткового двійника для допомоги в бою, і Баронеса Аурелія Хаммерлок, сестра Аллістера Хаммерлока, яка володіє здатністю створювати мініхуртовину та укладати взаємовигідні договори з іншими шукачами Сховищ.

Borderlands: The Pre-Sequel також отримала два сюжетні DLC: Claptastic Voyage і The Holodome Onslaught. У першому з них гравці занурюються у свідомість Клептрепа, щоб знайти потужний інопланетний код. Це доповнення не тільки додає нові місії та ворогів, але й дозволяє краще зрозуміти цього дивакуватого робота. The Holodome Onslaught пропонує арени для боїв проти хвиль ворогів, де можна здобути нову зброю і спорядження, але акцент зроблено на битвах, а не на сюжеті.

Pre-Sequel отримала змішані відгуки від критиків та гравців. Хоча геймплей гри залишився на високому рівні, затягнутий сюжет, повторювані завдання та відчуття певної невідповідності духу Borderlands викликали суперечки серед фанатів. Можливо, це сталося через те, що гру розробляла інша компанія, і ставлення до неї було, як до розширеного DLC. Проте, попри ці недоліки, гра зробила свій внесок у розвиток всесвіту Borderlands, розкривши передісторію деяких ключових персонажів і мотиви Красунчика Джека.

 

Borderlands 3

Рік 2019
Жанр Лутер-шутер, action/RPG
Платформи Windows, Mac, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S

Borderlands 3 – це довгоочікуваний триквел, який повернувся, щоб знову занурити гравців у світ шаленого лута, химерних персонажів і нескінченних перестрілок. Офіційно анонсували гру навесні 2019 року, а випустили восени того ж року. Але фанати були настільки зацікавлені у грі, що вона почала бити рекорди відразу на старті. Тираж триквела лише за перші п’ять днів після релізу сягнув 5 мільйонів копій, а до кінця наступного року їх було вже вдвічі більше.

Як і раніше, сюжет крутиться навколо пошуків Великого Сховища, де, за легендами, заховані неймовірні скарби. Гравець може вибрати одного з чотирьох нових героїв: Fl4k (Флек) – робот, який керує цілим зоопарком смертельних звірів; Моуз – дівчина, що викликає бойового меха; Амара – сирена з біотичними здібностями, і Зейн – колишній агент із дроновою та голографічною підтримкою.

Після вибору персонажа вас вербує старий добрий Клептреп і відразу знайомить з головними антагоністами – близнюками Калліпсо, які хочуть стати богами, заволодівши силою Сховища. Вони організували секту “Діти Сховища”, яка розрослася по всій галактиці. Близнюки намагаються бути Харизматичним Злом, проте більше вони нагадують сучасних інтернет-інфлюенсерів, аніж серйозних лиходіїв. Хоча, можливо, такими вони й повинні бути – лиходії майбутнього… такі собі вірнопіддані Технобоя з “Американських Богів” Ніла Геймана. А ще, тут з’являються Еллі, що майструє коммольот, та Ліліт, яка нині керує “Червоними нальотчиками” (про це та багато інших стартових точок для сюжету третьої частини ми дізнаємося з останнього DLC до Borderlands 2).

Сюжетна лінія гри добре розвинена і має непоганий темп, особливо ближче до середини гри, коли події набирають епічного розмаху, а деякі моменти навіть здатні викликати емоції. Borderlands 3 також наповнена як старими, так і новими персонажами, кожен з яких має свій характер і цікаві діалоги. Ми маємо протистояння двох угрупувань: це Ліліт з її нальотчиками та “Діти Сховища”. І ті, і інші шукають карту Сховищ і намагаються зрозуміти, що там за таємниця пов’язана з нею. Тим часом механік Еллі закінчує побудову космічного корабля, на якому можна мандрувати космосом та використовувати його як домівку героїв.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Однією з головних фішок гри залишаються побічні завдання, які не поступаються якістю основним. Вони веселі, пронизані гумором і мають цікавий сюжет. Наприклад, квест “Реактивація”, де ви допомагаєте балакучій штуці повернути свідомість свого друга у нове тіло.

Варто згадати про нововведення в геймплеї. Локації стали більшими й багаторівневими, з можливістю досліджувати різні планети, кожна з яких має свою атмосферу та ворогів. Це підкреслює вертикальність геймплею, додаючи динамічності за рахунок швидких пересувань, підкатів та можливості підтягуватися на уступах.

Щодо зброї, то арсенал у Borderlands 3, як завжди, надзвичайно багатий. І знову саме він є головним героєм цього всесвіту. Процедурно генеровані стволи стали ще більш шаленими та різноманітними. Відтепер у багатьох видів зброї є альтернативний режим стрільби, а також нові типи елементарної шкоди, такі як радіація та заморожування. Стрілянина стала ще більш приємною завдяки чудовій анімації та звукам (справді чудовий і різноманітний звук!), а найголовніше – посилилася віддача. Цікавої зброї багато, але щоб не занурюватися у цю бездонність, згадаємо лише пушку виробництва Hyperion, що розмовляє голосом і фразами Красунчика Джека.

Вороги на самій Пандорі лишилися приблизно ті самі, що і раніше, а ось у нових світах, до яких можна дістатися на космольоті Еллі, вони суттєво відрізняються.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Поєдинки з босами стали більш видовищними, ніж у попередніх частинах. Але з іншого боку, деякі боси стали занадто слабкими (якщо грати не на рівні “Хаос”). А ще неоднозначною особливістю є періоди несприйнятливості боса до пошкоджень, що не найкращим чином впливає на динаміку битв.

У Borderlands 3 вийшло кілька великих DLC, кожне з яких принесло в гру нові пригоди, локації, зброю та ворогів.

Moxxi’s Heist of the Handsome Jackpot, де гравці разом із Моксі вирушають у космічне казино, щоб пограбувати його.

Guns, Love, and Tentacles: The Marriage of Wainwright & Hammerlock. В ньому гравці допомагають організувати весілля Вейнрайта Джейкобса та сера Гаммерлока, зіткнувшись із жахливими чудовиськами та культом, який хоче завадити їхньому щастю.

Bounty of Blood: A Fistful of Redemption переносить гравців на дику пустельну планету Геену, де вони стають частиною вестерн-історії, борючись з місцевими бандами та вершниками на динозаврах.

Psycho Krieg and the Fantastic Fustercluck, дає змогу зануритися у психоделічний внутрішній світ Крейга, одного з найбільш нестабільних персонажів серії. Тут гравцям доведеться зіткнутися з його внутрішніми демонами та спробувати розкрити секрети, що ховаються глибоко в його свідомості. Насправді це одна з найбільш зворушливих історій серії, яка пов’язана з іншим персонажем серії.

У підсумку гра отримала змішані відгуки через технічні проблеми, але фанати серії залишилися задоволені. Не всі, звісно, але більшість.

 

Спінофи

Серед спінофів всесвіту Borderlands маємо ігри трьох різних жанрів. Половина з них вийшла дійсно чудовою, друга ж половина – взагалі не варта уваги. Але для годиться згадаємо і ті, й інші. І почнемо з найпершого спінофу, що вийшов на хвилі успіху другої частини основної франшизи.

 

Borderlands Legends

Рік 2012
Жанр стратегія, action
Платформи iOS

Borderlands Legends – це спроба перенести хаос і екшн оригінальної гри у мобільний формат для iOS. Розробники 2K Games вирішили, що гравці захочуть насолоджуватися всесвітом Borderlands на ходу. Звучить цілком логічно для наших часів, проте результат вийшов ну дуже вже далеким від очікувань.

У грі вам потрібно відбивати хвилі ворогів, керуючи всіма чотирма героями одночасно. Але щоб це працювало, потрібно продумати механіку та керування. На жаль, розробники цим не занадто переймалися, тож керування вийшло відверто дубовим. А геймплей – одноманітним. А ще – баги, баги та ще раз баги. На жаль, це один із тих випадків, коли перенесення лору на мобільні пристрої виявилося стовідсотково провальним експериментом.

 

Tales from the Borderlands

Рік 2014
Жанр інтерактивна історія, адвентюра
Платформи Windows, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Android, iOS

Якщо ви грали хоча б в одну гру від Telltale, то вже добре знайомі з ігровим процесом Tales from the Borderlands. Це інтерактивна історія з QTE-вставками та розгалуженнями, зазвичай – дещо неповоротке, але разом із вдалим сюжетом воно здатне подарувати кілька годин цікавого занурення у ті чи інші світи.

Tales from the Borderlands – це явний спіноф. Саме тому, що це – гра від Telltale, а не черговий лутер-шутер. Але ось що хотілося б зазначити. Можливо, це прозвучить дивно, але Tales from the Borderlands в якомусь сенсі здається більш “бордерлендівською” за сам Borderlands виробництва Gearbox Software. І вже точно більш “бордерлендівською”, ніж, скажімо, Pre-Sequel. Бо тут кожен кадр, кожне саркастичне слово, кожен герой – просякнуті духом серії.

Сюжет Tales from the Borderlands обертається навколо двох головних персонажів – Різа і Фіони. Різ – звичайний корпоративний клерк, який мріє піднятися кар’єрними сходами у “Гіперіоні”, а Фіона — майстерна шахрайка, що виросла на вулицях Пандори. Випадкові обставини зводять їхні шляхи разом, і вони опиняються в самій гущі подій, які змусять їх шукати артефакти, боротися з ворогами та, звісно, вляпатися у безліч неприємностей.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Сюжет подається з перспектив обох головних героїв, що додає грі динаміки, різноманіття і… сумнівів. Кожен персонаж має свою мотивацію і свій унікальний погляд на події, що розгортаються. Завдяки цьому гравець може побачити історію з різних боків і приймати рішення, які впливають на те, як розвиватиметься сюжет.

Крім Різа і Фіони, гравці зустрінуть чимало інших яскравих персонажів, таких як хакерка Іветта, охоронець Вон. Тут не обійдеться навіть без максимально нарцисичного боса Hyperion, який стане несподіваним компаньйоном. Ці персонажі додають історії шарму, а їхні взаємодії з головними героями наповнюють гру неповторним гумором і драмою.

Замість того, щоб бігати з дробовиком і збирати лут, як у класичних Borderlands, вам доведеться більше зосередитися на діалогах, виборах і розвитку сюжету. QTE (швидкі події) можна сказати, що і додають деякої напруги (одному пальцю як мінімум), проте не занадто.

Попри відсутність традиційних перестрілок, Tales from the Borderlands залишається захопливою та атмосферною грою. Ця гра – справжній подарунок для всіх фанатів Borderlands, який дозволяє зануритися в улюблений всесвіт з нової, несподіваної перспективи. І хороший приклад того, як можна працювати із вже створеними кимось світами.

 

Tiny Tina’s Wonderlands

Рік 2022
Жанр лутер-шутер, action/RPG
Платформи Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S

Tiny Tina’s Wonderlands – це гра, яка сама себе називає продовженням одного з найвдаліших DLC у всесвіті Borderlands, а саме Tiny Tina’s Assault on Dragon Keep. І хоча вона і виглядає як самостійна гра, відчувається це як рескін Borderlands 3 – у доброму й недоброму сенсах. Тож якщо ви грали в Borderlands 3, то знаєте, що вас чекає в Wonderlands у сенсі ігрового процесу та рушія. Це той самий шутер зі шаленими перестрілками, численними лутбоксами, і тепер ще й магією. Замість гранат – закляття, а лутобаза тепер має більше слотів для шмоток, броні, перснів та іншого фентезійного приладдя.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Сюжет тут досить простий, як і годиться для гри всередині гри. Ви потрапляєте в кампанію настільної гри Bunkers & Badasses, яку веде, як ви вже здогадалися, Крихітка Тіна. Світ може змінюватися залежно від її настрою, тому готуйтеся до несподіванок, абсурду та різких поворотів.

Крихітка Тіна — це знову та сама мила й (не)трохи шизоїдна 13-річна дівчинка (в Borderlands 3 Тіна подорослішала і це сподобалось не усім), яку так люблять фанати Borderlands. Фанати люблять Тіну, а Тіна любить вибухівку та Bunkers & Badasses. Її роль Майстра Підземель надає грі ту саму атмосферу, за яку цінували оригінальний DLC – хаос, безумство і все те, що можна назвати “Тіна творить, що хоче… і ми разом з нею”.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

Якщо говорити про нове, то тут є нові класи персонажів, мультикласи та різноманітні магічні приколи. О, і тут є подорожі по мапі в стилі jRPG, з випадковими битвами і пошуком секретів. Насправді у розробників вийшов гарний спіноф. Але основна проблема в тому, що це все ж таки не нова гра. Це Borderlands з фентезійним шармом, але з тим самим геймплеєм, що ми вже бачили. Більше про гру — у нашому огляді.

 

New Tales from the Borderlands

Рік 2022
Жанр інтерактивна історія, адвентюра
Платформи Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch

Якщо вам сподобалась оригінальна Tales from the Borderlands, то, напевно, ви також чекали на New Tales from the Borderlands. Тим більше за її розробку відповідають самі Gearbox Software, а не збанкротіла на той момент Telltale.

Спочатку New Tales from the Borderlands виглядає наче старий добрий Tales. Цього разу замість двох героїв вам дають цілих трьох: Ану, Октавіо та Фран. Кожен із них має свої амбіції, страхи та мотивацію, але, на жаль, вони не пропрацьовані так само глибоко, як Різ і Фіона з першої гри.

Події гри відбуваються на Прометеї – знайомій з Borderlands 3 планеті. Усе починається з вторгнення військ корпорації Tediore, і наші герої опиняються в самому епіцентрі подій, де їхня головна мета – вижити та, можливо, знайти “найціннішу річ у Галактиці”. Сюжет зав’язується досить непогано, але швидко стає очевидно, що він не може похвалитися особливою оригінальністю чи глибиною.

Ігри серії Borderlands: всі дороги ведуть на Пандору

New Tales from the Borderlands намагається підтримувати дух Tales of через знайомі геймплейні елементи: діалогові вибори, QTE-сцени. Та й абсурдних жартів з каламбурами начебто вистачає, але… Але щось у цьому міксі не так. Головні герої не викликають симпатії, натомість другорядні персонажі часто перетягують на себе всю увагу. Такі персонажі, як андроїд-вбивця L0U13 або ШІ-гвинтівка на ім’я Брок, виглядають значно яскравішими за головних героїв.

Серед нововведень – лут-контейнери, розкидані по всіх локаціях. Вони здаються абсолютно зайвими, додаючи відчуття, що розробники просто намагалися запхати у гру більше елементів зі стандартних частин серії Borderlands. На жаль, вони не додають нічого значущого до ігрового процесу, окрім візуальної метушні.

А ще тут є битви Мисливців за Сховищами, але вони, якщо казати максимально толерантно, не доповнюють гру вдалим чином. Так само як і фан-сервіс. Поява старих знайомих тут якась штучна та непродумана.

Більше про гру – у нашому огляді.

 

Що далі?

А далі – будемо сподіватися на Borderlands 4… або на якийсь цікавий спіноф. Насправді цей всесвіт настільки яскравий та неординарний, що майже кожен його герой міг би стати головним рушієм повноцінної гри. Проте, як ми бачимо, це матеріал не з легких – навіть серйозні голлівудські продюсери чомусь не змогли впоратися з адаптацією лору до фільму.

Але, сподіваємось, розробники не втратили своєї креативності та впертості, адже саме вони зробили Borderlands тим, чим він є сьогодні: культовим, впізнаваним і, попри все, улюбленим для мільйонів гравців по всьому світу. Сподіваємося, що майбутнє цієї серії буде не менш захоплюючим, ніж її минуле, і що попереду нас чекає ще більше божевільних пригод на просторах Пандори та за її межами.