Нове покоління кросовера Peugeot 5008 все також пропонує просторий 7-місний салон, проте підіймає власну футуристичність на новий, ще вищий рівень! А що ще цікавого може запропонувати Peugeot 5008, що він здобув при переході в третє покоління? І що втратив? Всі відповіді знайдете в детальному огляді.
Дизайн: класичний великий SUV з оригінальними деталями
Одразу зазначу, що новий Peugeot 5008 візуально мені подобається своїм класичним силуетом доволі великого SUV-кросовера. Маємо два чітко відокремлених об’єми – моторній відсік та салон – плюс маємо великі колеса з окресленими колісними арками та практичні захисні накладки по всьому нижньому периметру кузова. Чималі вікна і великі задні дверцята натякають, що всередині нас очікує просторий салон. А майже вертикальна кришка багажника натякає, що навіть за умови 7-місного компонування, все одно залишиться місце для кількох сумок. Класичний SUV-стиль, він завжди актуальний!
Водночас дизайнери Peugeot знайшли, чим відрізнитись. Перш за все йдеться про інтегровану решітку радіатора, що наче є однім цілим з переднім бампером, але й наче проступає окремими прорізами. Додайте маленькі фари з фірмовими потрійними «кігтями лева» та чорною глянцевою смужкою, на якій вказано номер-позначення моделі 5008. Позаду аналогічний напис 5008 розміщено чітко в центрі кришки багажника (до речі, виконана з пластику), а ліхтарі також складаються з потрійних елементів. За останньою модою європейських виробників, на кузові відсутній хромований декор; натомість присутня сіро-срібляста вставка, що наче підтримує дах. Нарешті, придивіться до 19-дюймових колісних дисків YARI: та це ж просто шедевр з дрібних деталей!
Кросовер Peugeot 5008 третього покоління сьогодні є флагманом легкової модельної лінійки та одним з найбільших автомобілів Peugeot, що доступні на ринку України: довжина – 4,79 метра; ширина – 1,9 метра; висота – 1,69 метра; колісна база – 2,9 метра; кліренс заявлено на рівні 204 мм. Як на мене, то дизайнерам вдалось чудово витримати баланс між класичними SUV-пропорціями та водночас надати автомобілю французької оригінальності.
Ось де був повний «безліміт» на будь-які сміливі експерименти, то це в салоні. На прикладі Peugeot 5008 третього покоління, я вперше зустрічаю нову концепцію Peugeot Panoramic i-Cockpit – й це справді саме те, що написано в назві. Все починається як салон i-Cockpit з його невеличким кермом та дисплеєм за ним; але відтепер цей дисплей наче злетів у повітря та заокруглений навколо водія для створення панорамного ефекту. Виглядає приголомшливо, а з урахуванням блакитного підсвічування, що віддзеркалюється в металізованих декоративних панелях – так й взагалі створюється враження польоту на Warp-швидкості поміж зірок. Керування цим космічним кораблем відбувається новим кермом-штурвалом з дуже широкими спицями, які всіяні кнопками (до речі, з чітким фізичним «кліком» при натисканні). Плюс між водієм та пасажиром виринає центральний тунель, який далі закручується та ховається під передньою панеллю, що вкрита тканиною й плавно переходить в карти дверцят. В-у-у-у-х! Здається, це салон можна розглядати днями й тижнями, знаходячи все новій та нові деталі. На кшталт дуже елегантних перемикачів під кермом; або ж прихованої бездротової зарядки на торці центрального тунелю; або ж високо розміщеного перемикача «автомату» (як на Porsche); або ж центральної ніші з відкидною кришкою… Все, стоп!
Якщо відійти від першого приємного шоку, який дає дизайн салону Peugeot 5008 та його якісні матеріали оздоблення («преміум» вже близько), то далі приходить розуміння того, що тут дизайн в чомусь переміг практичність. Так, новий панорамний дисплей означає відмову від 3D панелі приладів; дуже жаль, адже це було гарно. Крім того, новий дисплей помітно відображає все світле – наприклад, футболу або сорочку водія. А ще блок-екран відверто посунутий в бік водія для створення панорамного ефекту. Проте виходить так, що з погляду переднього пасажира – перед ним просто пустота: ось сиди й розглядай декор передньої панелі. Масивна центральна консоль не лише такою виглядає, але такою є насправді – тому коліно водія може впиратись в консоль; дякувати, хоча б передбачили м’яке покриття. Елегантна смужка-водоспад реально прикрашає простір між водієм та пасажиром, проте має багато глянцу. А тепер подумайте: це ми говоримо про місце, де розміщена кнопка паркувального гальма, регулювання гучності, перемикач режимів руху, кнопки вмикання обігріву лобового або заднього скла. Тобто ми говоримо про місце, якого насправді потрібно часто торкатись пальцями, де будуть часто класти долоню – і це місце постійно буде замацане. Аналогічно, як і зона навколо кнопки запуску двигуна та селектора «автомату»: ось хотіли запустили або зупинити двигун, хотіли перемкнутися, трошки промазали пальцями – і все, діставай серветку й починай витирати чорний глянець.
Дякувати, всі зауваження до салону стосуються лише передньої частини. Адже позаду все добре, ось прямо дуже добре. Річ у тім, що минулий Peugeot 5008 пропонував концепцію з окремими розділеними сидіннями: три сидіння середнього ряду та два сидіння заднього ряду. Це давало відчуття рівності між трьома пасажирами середнього ряду; але коли їх було лише двоє – то це було незручно, адже крайні пасажири були сильно посунуті до дверцят й не вистачало центрального підлокітника. Тому нове покоління Peugeot 5008 повернулось до звичного формату заднього дивану: два зручні місця справа/зліва та додаткове центральне місце по центру; причому його спинка тепер може відкидатись як підлокітник. А ще новий Peugeot 5008 суттєво додав в оснащенні: тепер заднім пасажирам пропонується окрема зона клімат-контролю та підігрів сидінь. Разом з можливістю зсування дивану вперед-назад, регулюванням кута нахилу спинки, шторками на вікнах – все це гарантує максимальну зручність та відчуття затишку для середніх-задніх пасажирів. Щодо задніх-задніх пасажирів (які на третьому ряду), то маємо два доволі непогані сидіння та певний запас місця над головою; проте відсутні дефлектори вентиляції й ступням дещо заважають направляючі дивану попереду.
Нарешті, кілька слів про багажник. Гарний доступ в багажний відсік забезпечує величезна кришка, а сама форма кузова автомобіля забезпечує чудовий корисний об’єм: від 348 літрів (при 7-місному салоні), й далі до 916 літрів (при 5-місному салоні) або ж максимум навіть до 2232 літрів (при 2-місному салоні). Дуже жаль, що немає гачків для пакетів та фіксаторів для дрібних речей. Проте, дякувати, є глибока ніша під третім рядом і панелькою підлоги: сюди вже вмістилась запаска-докатка й ще вистачить місця під аптечку, компресор, вогнегасник та інші потрібно автомобільні аксесуари.
Передня частина салону нового Peugeot 5008 – це перемога дизайнерів: неймовірні форми, цікавий декор, якісні матеріали. Щоправда, дещо постраждала ергономіка. Проте «похмурі французькі генії» відігрались позаду, запропонувавши зручні трансформовані сидіння та максимум уваги до дрібниць: велика родина буде задоволена! Ще й певне місце для багажу залишилось, навіть при 7-місному салоні. Якщо бажаєте знати точні деталі щодо простору, то все допоможуть зрозуміти вимірювання салону та багажнику. Отже…
Як зазвичай, починаємо з передніх сидінь. Так, довжина подушки переднього сидіння дорівнює 50 см в стандартному положенні або максимум 53,5 см, якщо враховувати висувну підтримку під ноги. Відстань від краю подушки сидіння до педалі акселератора змінюється в межах 45-70 см залежно від положення сидіння. Запас простору по висоті для тулуба та голови, від подушки сидіння до стелі становить максимум 110 см (вимірювання вздовж спинки та підголівника, сидіння максимально опущено вниз, спинка встановлена під кутом 105-110 градусів).
На другому ряду сидінь маємо запас простору для тіла/ніг на рівні 62-89 см (від основи дивану другого ряду до спинки переднього сидіння, залежно від регулювань та положення переднього сидіння, диван другого ряду посунутий максимально назад). Відстануть від подушки дивану до стелі становить 100 см (вимірювання вздовж спинки та підголівника, спинка встановлена під кутом 105-110 градусів).
Тепер про третій ряд сидінь. Запас простору для тіла/ніг дорівнює 55-69 см, в залежності від того, як буде посунуто середній (другий) ряд сидінь. Запас простору для тіла та над головою, від подушки сидінь третього ряду до стелі, становить 84 см.
Нарешті, вимірювання багажника. Ширина багажника в межах колісних арок становить 102 см; з урахуванням бокових ніш можна розраховувати на 132 см, проте ці бокові ніші невеличкі. Глибина багажника становить 41 см (до упору в спинки третього ряду сидінь); або ж глибина становить 104 см (при складених сидіннях третього ряду, до упору в спинки другого ряду сидінь); або ж глибина становить 165 см (при складених сидіннях другого-третього ряду, вздовж складених спинок сидінь); або ж максимум глибина багажнику становить 192 см (при складених сидіннях другого-третього ряду, до упору в спинку сидіння першого ряду).
Замір розмірів салону Peugeot 5008 показує нам, що він знаходиться посередині між двома іншими 7-місними автомобілями класу C/D-SUV: йдеться про Hyundai Santa Fe та Nissan X-Trail. Тобто, з погляду простору салону, новий Peugeot 5008 цілком відповідає конкурентам. Але про конкурентів поговоримо потім, а зараз – про техніку.
Техніка: обіцяли багато, а що приїхало до нас?
Згадаю кросовер Peugeot 5008 минулого, другого покоління: платформа EMP2, двигун спереду поперечно, чималі розміри та 7-місний салон, були турбодизелі та класичні 8-ступеневі «автомати», проте лише передній привод. А тепер поглянемо на новий Peugeot 5008 третього покоління: платформа STLA Medium, все також несучий кузов та поперечне встановлення двигунів, все також чималі розміри та 7-місний салон. А ще – зникли турбодизелі; що в Європі (там вони зникли ще раніше), що у нас на ринку. Це дуже неприємно. Але може десь здобули? Можливо, буде якась компенсація?
Так, не без того; адже еволюція бренду Peugeot взагалі та моделі 5008 зокрема рушила в бік електрифікації. Наприклад, з’явились повністю електричні версії Peugeot E-5008; причому вони можуть бути як з переднім, так і з повним приводом. З’явився потужний PHEV-гібрид на основі 1,6-літрового турбодвигуна: сумарна потужність сягає 195 к.с., працює з роботизованою 7-ступеневою АКПП, акумулятора має вистачати на пробіг близько 80 км виключно на електроприводі. Причому навіть базова версія – це гібрид. Щоправда, на основі бензинового 1,2-літрового 3-циліндрового турбомотора та 48-вольтового гібридного додатка, ще й у парі з 6-ступеневою роботизованою автоматичною коробкою перемикання передач. Саме такий 136-сильний гібрид є стартовою версією для Peugeot 5008 – що в Європі, що в Україні.
Плюс для нашого ринку пропонується Peugeot 5008 з бензиновим 1,6-літровим 4-циліндровим турбодвигуном, проте без будь-якого гібридного додатка. Цей двигун працює у парі з класичним гідромеханічним 6-ступеневим «автоматом» та переднім приводом. Схоже, не лише про турбодизель, але й про 8-ступеневий «автомат» можна забути. А повний привод може з’явитись лише тоді, коли в Україну приїдуть електричні модифікації Peugeot E-5008.
Головна особливість Peugeot 5008 загалом – у самому форматі автомобіля: це доволі великий (але не занадто) кросовер, що пропонує 7-місний салон. Особливість саме українських версій Peugeot 5008 – наявність в гамі моделі 1,6-літрового бензинового турбодвигуна у парі з традиційним 6-ступеневим «автоматом»: потужність 180 к.с. (5500 об/хв); крутний момент 300 Нм (2000 об/хв); прискорення 0-100 км/год за 9,1 секунди; максимальна швидкість 215 км/год; споживання палива 7,9 л на 100 км у змішаному циклі. Так ось…
За кермом: коли емоції важливіші за технічні показники
Чималий та нелегкий, ще й високо піднятий кросовер Peugeot 5008 раптом дарує посмішку на обличчі водія, що збільшується з кожним новим кілометром на гарній дорозі. Хоча можна, щоб ця дорога була й не дуже гарна – адже кросовер Peugeot 5008 дивує приємним комфортом та тією обережністю, з якою він долає чергові ямки або виступи українських шляхів. Причому автомобіль забезпечує гарний комфорт руху на різних швидкостях: можна плавно та повільно перекочуватись по нерівностях, можна «пролітати» їх ходом. Згадуючи минуле покоління Peugeot 5008, не можу позбутись відчуття, що новий кросовер став комфортніше по підвісці. Та краще по звукоізоляції.
Водночас автомобіль не втратив бажання до поворотів. Легке й не дуже гостре кермо задає потрібний курс, кросовер Peugeot 5008 чітко встає на дугу і гарно тримається у віражі, він дозволяє довернути в повороті, проте не лякає заносом задніх коліс. Це точно високий та нелегкий (1759 кг) кросовер Peugeot 5008, а не низький аеродинамічний фастбек Peugeot 508? Так, точно – і про це нагадують крени кузова. Але ж водночас: збільшений кліренс та енергоємна підвіска Peugeot 5008 дозволяють вільно почуватись на розбитих шляхах та ґрунтових дорогах, можна не так побоюватись зачепити нерівності низом бампера або порогами посеред колісної бази. Проте на більше не розраховуйте, адже за умови багатьох пасажирів в салоні та/або чималої кількості речей, вага автомобіля гарантовано перевершить 2+ тонни – і два ведучих колеса можуть просто не «вигребти» з багнюки або глибокого снігу. Тому варто сприймати новий Peugeot 5008 як місткий та зручний транспорт для подорожі на дачу або до улюбленої галявини, для поїздки у відпустку гарними та не дуже дорогами. Отже: можливості нового Peugeot 5008 щодо подолання поганих шляхів значно розширені у порівнянні зі звичайними легковими автомобілями – але ці шляхи все ж мають бути під колесами.
Чи вистачає потужності та тяги двигуна? Загалом – так. Допоки в салоні 1-2 людини, то можна їхати доволі жваво й у своє задоволення, мотор чудово тягне вже з 2-2,5 тисячі обертів й далі рівня тяга до 4-5 тисяч. Причому «автомат» налаштований так, щоб при наступному перемиканні передач, двигун не провалився нижче двох тисяч – таким чином, турбомотор майже завжди перебуває на піку крутного моменту. Щоправда, зрідка перемикання передач все ж можна відчути. Цікаве спостереження: адже раніше вже зустрічався цей 1,6-літровий турбомотор, але з 8-ступеневою АКПП; або ж зустрічалась ця 6-ступенева АКПП, але з менш потужним двигуном і на меншому/легшому автомобілі – й завжди було все добре, перемикання були непомітні. Крім того, ще й на заліковій трасовій «сотні» (коли я спостерігаю за споживанням палива) автомобіль їде на 5-й передачі, маючи на тахометрі близько 2200 обертів; хоча вручну можна перемкнутись на 6-ту передачу й отримати 1700 обертів та кращу економічність – так можна відіграти близько 0,5 літра на 100 км. Тому періодично з’являється думка, що окрім турбодизелів дуже хочеться повернути ще й 8-ступеневий «автомат», який був у попередника. І взагалі: під такий шикарний дизайн та напрочуд приємне шасі хочеться отримати більш продуктивні силові агрегати – якщо вже не повернути дизелі, то можливо PHEV-гібрид?
Бензиновий 1,6-літровий турбомотор викладається на всі свої 180 к.с. потужності та 300 Нм крутного моменту; причому характер нарощування тяги рівний і це класно – завжди знаєш, чого очікувати у відгуках на натискання педалі акселератора. Та й 6-ступеневий «автомат» загалом працює нормально, лише зрідка бувають зауваження. Але ж ось цифри: мій власний замір динаміки 0-100 км/год дає результат 9,5 секунди, споживання палива по місту в середньому тримається на рівні 10,5-10,7-11 літрів на 100 км шляху; в найкращих випадках можна отримати 8,2-8,5 літра на 100 км, але максимум за умови динамічного стилю водіння та/або наявності великих заторів може зростати до близько 12 літрів на 100 км по місту. На трасі при швидкості близько 100 км/год споживання палива становить 6,2-6,5 літра на 100 км; проте якщо вручну перейти на 6-ту передачу, то можна отримати 5,8-6 літрів на 100 км шляху. Автомобіль пропонує кілька основних режимів руху (нормальний, спортивний, еко) плюс кілька режимів для бездоріжжя; проте в будь-якому випадку – можна розраховувати лише на передні ведучі колеса, які не проти «закопатись» в сухому ґрунті або багнюці. На нерівностях заднє колесо вивішується дуже рано; проте майже кузов не веде і не скрипить. Але ось що цікаво: маючи численні дрібні зауваження щодо технічних характеристик, все одно Peugeot 5008 запам’ятався гарним їздовим характером в цілому, він наче схиляє до себе – це на диво приємний автомобіль.
Вартість: скільки коштує Peugeot 5008 та хто в конкурентах
Нове покоління кросовера Peugeot 5008 пропонується в Україні з двома двигунами (бензиново-електричний гібрид 1.2 Hybrid 136 або бензиновий турбомотор 1.6 PureTech 180) та у двох комплектаціях (ALLURE або GT), автомобіль буде завжди з 6-ступневим «автоматом» (хоча різної конструкції залежно від двигуна) та переднім приводом. Цікаво, що зараз ціни однакові для авто в однаковій комплектації, але з різними моторами. Потенційно в гамі моделі ще є версії типу Plug-In-гібрид або навіть повністю електричні модифікації E-5008, причому електричні варіанти ще й можуть бути з повним приводом. Проте все це пропонується в Європі; а у нас, станом на зараз – чотири варіанти моделі.
Гамму відкриває виконання Peugeot 5008 ALLURE: фронтальні та бокові подушки безпеки, бокові надувні шторки безпеки, системи ABS та ESP, система Grip Control, круїз-контроль, асистент утримання в смузі руху, розпізнавання дорожніх знаків, система попередження про можливе зіткнення з функцією екстреного гальмування, підсилювач керма, двозонний (1.2 Hybrid) або тризонний (1.6 PureTech) клімат-контроль, електричні склопідіймачі передніх та задніх дверей, система безключового доступу та запуску двигуна, камера заднього огляду 180 та задні датчики паркування, підігрів передніх сидінь, сидіння водія AGR з додатковою висувною підтримкою для ніг, зсувні сидіння другого ряду з регулювання кута нахилу спинки, сидіння третього ряду з можливістю складання спинок 50/50, оздоблення салону тканиною Crispy з елементами темної шкіри, концепція салону Peugeot Panoramic i-Cockpit з парою 10-дюймових HD-дисплеїв, бездротове підключення Android Auto та Apple CarPlay, аудіо на шість динаміків, фари FULL LED, легкосплавні 19-дюймові колісні диски YARI тощо. Вартість Peugeot 5008 1.2 Hybrid 136 ALLURE – від 1,503 млн грн або майже $36 тис.; вартість Peugeot 5008 1.6 PureTech 180 ALLURE – від 1,503 млн грн або майже $36 тис.
На рівень вище розташована максимальна версія Peugeot 5008 GT, де додається наступне: адаптивний круїз-контроль, електропривод кришки багажника з сенсором відкриття під заднім бампером, передні датчики паркування, підігрів керма та сидінь другого ряду, AGR-сидіння водія та пасажира, електропривод налаштування передніх сидінь та функція масажу спини, центральний задній підлокітник, оздоблення салону Alcantara, панорамний 21-дюймовий HD-дисплей, сенсорні перемикачі Virtual i-Toggles, матричні фари Pixel LED Technology, дах чорного кольору та інше. Вартість Peugeot 5008 1.2 Hybrid 136 GT – від 1,674 млн грн або $40 тис.; вартість Peugeot 5008 1.6 PureTech 180 GT – від 1,674 млн грн або $40 тис.
Тестовий автомобіль Peugeot 5008 було надано у версіях з 1,6-літровим турбодвигуном та у максимальній комплектації GT, плюс деякі опції. Давайте детально на прикладах: матричні фари, панорамний 21-дюймовий дисплей, перемикачі Virtual i-Toggles з можливістю обирати ярлики-кнопки (меню дисплеїв та ці перемикачі i-Toggles нагадують Peugeot 308 або Peugeot 408), сидіння AGR для водія та пасажира, електропривод регулювань та масаж, підігрів сидінь другого ряду – це особливість комплектації GT; тризонний клімат-контроль – це особливість версії з бензиновим 1,6-літровим турбодвигуном; дзеркала з вбудованими камерами кругового огляду 360, сидіння з оздобленням шкірою Nappa та вентиляцією, бездротова зарядка та інше – це особливість додаткового пакета-опції. А що запропонують суперники?
Ось вам пара головних конкурентів: Nissan X-Trail та Hyundai Santa Fe. Обидва можуть запропонувати версії з переднім або повним приводом (натомість Peugeot 5008 лише з переднім), обидва можуть запропонувати версії потужністю 200+ кінських сил (тут Peugeot 5008 знову програє), обидва дають 5- або 7-місні салони на вибір (в цьому випадку Peugeot 5008 завжди 7-місний). Проте з погляду наповнення комплектацій та нижчих цін за ці комплектації, з точки вартості саме 7-місних версій, з погляду емоційності замість практичності – новий Peugeot 5008 може бути гідним суперником.
Ще однією групою конкурентів виступають автомобілі Mitsubishi Outlander, новий Volkswagen Tayron, а також Skoda Kodiaq (потенційно для останнього заявлений 7-місний салон). Проте гадаю, що покупці цих автомобілів сильніше орієнтовані на класичні цінності, максимальну практичність, обов’язковий повний привод – і вони навряд реально будуть розглядати Peugeot 5008 для придбання. До речі, з погляду емоцій і позиціювання «напівпреміум» дещо схожим конкурентом може бути Mazda CX-60; тут є повний привод, але немає 7-місного салону. Тож певні конкуренти знайдуться. І тоді питання – чим може перемогти Peugeot 5008 і в чому програє? Давайте вже до підсумків.