Кросовер Lexus NX вийшов на український ринок кілька років тому, проте безупинно розширює та зміню власну гаму версій. Наприклад, я вперше зустрічаю Lexus NX у гібридному виконанні NX 350h та максимальній комплектації Luxury. Що він зможе запропонувати покупцю? І що може запропонувати Lexus NX взагалі? Зараз розповім – у форматі детального огляду.

Дизайн: космічний корабель земного базування

Одразу й відверто – мені подобається дизайн Lexus NX: всі ці гострі лінії, складні вигнуті поверхні дверцят, передній бампер з виділеною решіткою радіатора, опуклий задній бампер та штамповка кришки багажника. А ще двоколірні колісні диски з тонкими спицями, загострені задні віконця, складні бокові дзеркала, що комбінують темну основу, хромовані елементи та корпус кольору кузова. До речі: ось такий приглушено-сріблястий колір кузова – це взагалі окремий «плюс» для автомобіля. Ну, ви зрозуміли: мені подобається цей дизайн!

Причому це вже не вперше. Колись дуже давно, ще під час завершення кар’єри Lexus NX першого покоління, мені випала нагода взяти автомобіль для тесту. Цей автомобіль був далеко не новинкою (навіть навпаки, що було добре помітно в салоні та на ходу); проте його дизайн у стилі «космічного корабля» та ще й у поєднанні зі схожим кольором наче срібної слюди чудово спрацювали – я часто виглядав з вікна просто, щоб побачити автомобіль. Таке враження, що друге покоління Lexus NX наслідує ті ж самі дизайнерські коди, просто робить їх більш актуальними для нинішнього часу.

Кросовер Lexus NX завжди мав футуристичний дизайн, що особисто мені нагадує космічний корабель; особливо в такому сріблясто-сіро-слюдяному кольорі. А ще кросовер Lexus NX завжди мав доволі помірні розміри, як для свого класу: довжина – 4,66 метра; ширина – 1,865 метра; висота – 1,67 метра; колісна база – 2,69 метра. Кліренс заявлено на рівні 185-195 мм залежно від конкретної версії та розміру коліс.

Салон запам’ятовується вже не стільки дизайном, скільки якістю виконання та вигадкою в дрібницях. Адже у сучасному автомобільному світі вже нікого не здивуєш поєднанням двох дисплеїв: великий центральний сенсорний та цифрова панель приладів з невеличким екраном. Проте панель приладів має вигнуту форму, завдяки чому створюється цікавий ефект дещо об’ємного зображення. А в нижній частині центрального дисплея розташовані кільця для регулювання температури «клімату» з доволі тугим ходом та відчутними кліками. Також запам’ятовується вигин центральної консолі з круглим перемикачем режимів руху, рухома поличка з бездротовою зарядкою, елегантний важіль керування трансмісією. Нажаль, але також запам’ятовується величезний пустий простір перед очима переднього пасажира: туди так і проситься додатковий декор, щоб якось прикрасити цю частину передньої панелі.

Тим паче спеціалісти Lexus вміють це робити. Доведено чудовим оздобленням дверцят, де поєднався темний м’який матеріал, червона шкіра, кнопки електромеханічних замків E-Latch, дерев’яні вставки та контурне підсвічування – й так зроблено не лише на передніх дверцятах, але й на задніх. І взагалі: нехай позаду немає відчуття надзвичайного простору, проте також немає відчуття економії на пасажирах. Майже все необхідне вже на місці – підігрів сидінь, дефлектори вентиляції, підлокітник. Покращити посадку дозволяє задній диван з регулювання кута нахилу спинки. Причому передбачено лише два положення, проте обидва виходять доволі зручними: або їдеш напівлежачи, або доволі класична вертикальна посадка. Багажник також не вражає об’ємом (520 літрів), проте ретельно виконаний в кожній дрібниці.

За своїм дизайном, салон Lexus NX нагадує Lexus RX, не менше! Але суть у тому, що інтер’єр вже не намагається вразити дизайном, проте безумовно вражає чудовими матеріалами оздоблення та увагою до дрібниць: дещо вигнута цифрова панель приладів, кільця регулювання температури, виділений простір на центральному дисплеї під налаштування клімат-контролю, зручний перемикач режимів руху та важіль керування трансмісією. Саме завдяки цьому, вдається створити дуже приємне враження. Що хочеться додати по салону, то це декор для переднього пасажира, масажні сидіння першого ряду, клімат-контроль для пасажирів другого ряду, а також трошки більше місця для ніг – зараз достатньо, але не більше, відчуття запасу простору немає. Решітка в основі заднього сидіння та акумулятор в багажнику – вірні відзнаки того, що перед нами гібрид.

Техніка: безліч варіантів – різні двигуни, гібриди, трансмісії, шасі

Кросовер Lexus NX побудовано на платформі GA-K, яка передбачає несучий кузов, незалежну підвіску попереду та позаду, можливість використання переднього або повного приводу, різноманітні трансмісії та типи гібридів. Причому кросовер Lexus NX втілив, здається, всі можливі варіанти – і всі вони доступні українським покупцям! Пройдусь лише коротко та загалом. Базова версія Lexus NX має 2-літровий бензиновий атмосферний двигун, що працює у парі з «автоматом-варіатором» D-CVT та переднім приводом. Кросовер Lexus NX 250 запропонує все також атмосферний бензиновий двигун, але вже 2,5-літровий; до нього напарником додається класична гідромеханічна 8-ступенева АКПП та повний привод. Версія Lexus NX 350 F Sport виділяється вже 2,4-літровим турбодвигуном, плюс 8-ступнева АКПП та постійний повний привод; плюс адаптивна підвіска, додатковий режим руху, демпфери кузова.

Нарешті, про гібриди, яких пропонується одразу два. По-перше, це звичайний гібрид (версія NX 350h); по-друге, вперше в історії моделі, кросовер Lexus NX пропонується новітній PHEV-гібрид (версія NX 450h+) з доволі великим акумулятором ємністю 18,1 кВт·год та можливістю його підзарядки від стороннього джерела живлення. Обидва гібриди мають бензиновий 2,5-літровий атмосферний двигун, електромеханічний варіатор (фактично це планетарна передача для поєднання бензинового ДВЗ та електромотору), а також повний привод E-Four: тобто, обертання задніх коліс реалізовано через встановлення додаткового електромотора.

Кросовер Lexus NX загалом – це кузов з високою часткою надміцних сталей; не лише зварювання та склеювання деталей, але також технологія «лазерних заклепок» (додаткові точки з’єднання деталей кузова); повністю незалежні підвіски коліс з алюмінієвими елементами. Тестовий автомобіль Lexus NX 350h зокрема – це гібридна система на основі 2,5-літрового бензинового двигуна з подвійною системою регулювання фаз газорозподілу Dual VVTi, два електромотори (попереду та позаду), акумулятор типу LiIon під заднім сидінням. Сумарна потужність гібрида Lexus NX 350h заявлена на рівні 243 к.с., максимальна швидкість має становити 200 км/год, а прискорення 0-100 км/год обіцяно за 7,7 секунди. Споживання палива повинно вкладатись у 5-5,3 л на 100 км. Так ось…

За кермом: плавність рухів – як головна риса характеру

Кросовер Lexus NX 350h робить все саме так, як від нього варто було очікувати. Адже в цьому автомобілі чудово поєднався плавний в роботі гібрид та доволі плавна підвіска: м’якість та комфорт супроводжують вас на більшості доріг. Щоправда, ось це слово-зауваження «доволі» повністю у сфері відповідальності 20-дюймових колісних дисків тестового автомобіля, які інколи змушують бути обережним на великих ямах; звісно, якщо ви не хочете пошкодити шину/диск або відчути штурхана. А ось інші варіанти Lexus NX 350h пропонують 18-дюймові колеса – і гадаю, що з ними комфорт підвіски може бути взагалі безумовно гарний. Проте як не крути, але для опису характеру Lexus найкраще підходить словосполучення «плавність рухів».

Натиснули педаль акселератора, рушили з місця, плавно досягаємо потрібної швидкості. Все без жодних перемикань або пауз, адже бензиновий двигун та електромотор чудово розуміють один одного та вдало «перекриваються» в роботі. Прискорень та запасу потужності вистачає й на трасі для впевнених обгонів, причому все також відбувається дуже плавно. Але це не означає, що повільно або з якимись затримками; навпаки – електромотор готовий підхопити будь-якої миті, завдяки чому є швидкий відгук на педаль акселератора, й вже далі до справи береться бензиновий двигун. Саме через поєднання плавності та водночас швидкості реакцій, ось цей гібридний кросовер Lexus NX 350h у відчуттях динаміки зовсім не програє Lexus NX 350 F Sport з куди більш потужним турбодвигуном. Чудовий гібрид: плавний в роботі, оперативний у відгуках, ефективний в питаннях споживання пального. Але ж чому такий гучний?! Кожний запуск бензинового двигуна одразу пізнається в салоні по характерному гулу. Його потрібно або перетворити на гарне звучання, або краще взагалі максимально прибрати. Адже те, що дозволено Toyota RAV4 – вже не дозволено Lexus NX!

Особливо з урахуванням того, що в іншому цей автомобіль дуже тихий: аеродинамічні шуми, звуки з колісних арок – все по мінімуму. Разом з гарним комфортом підвіски та доволі легким кермом (робить 2,4 оберти від упору до упору), все це налаштовує на розслаблену атмосферу. Попри достатньо високу потужність, у випадку Lexus NX 350h взагалі не хочеться їхати якось швидко, рвучко, динамічно. Повернув кермо, автомобіль заїхав у віраж, з доволі помірним креном прописав поворот – і поїхали далі. Згадуючи досвід знайомства з версією Lexus NX 350 F Sport в минулому: ось такий кросовер Lexus NX намагались зробити спортивним – але, як на мене, вийшло не дуже вдало. Натомість комфортний та розслаблений характер Lexus NX 350h вийшов цілісним та дуже приємним. Навіть обережно спробую припустити, що саме Lexus NX 350h є найбільш вдалим втіленням Lexus NX другого покоління загалом.

Гібрид чудовий своєю плавністю в роботі, швидкими відгуками на педаль акселератора, невеликим споживанням пального. Ось результат: залікова «сотня» за 8-8,1 секунди; і це ще на зимових шинах – на літніх шинах автомобіль, напевно, був би дуже близьким до обіцяних паспортних 7,7 секунди. Споживання палива виходить теж більше обіцяного, проте все одно: по місту стабільно їздити зі споживання пального 6,5-7 літрів на 100 км – це чудове досягнення для 243-сильного 1,8-тонного 8-секундного кросовера. Хоча можливі відхилення: якщо дуже намагатись, то по місту реально можна отримати 4,9-5 літрів на 100 км; якщо додати багато заторів та/або динамічний стиль керування – то максимум сягає 8-9 літрів. На трасі під час руху зі швидкістю 100 км/год споживання палива тримається на рівні 6-6,5 літрів на «сотню». Вибір режимів руху впливає на роботу гібридного силового агрегату (а також повного приводу в режимі для бездоріжжя), рівень підсилення керма, навіть на візуальне відображення панелі приладів: в спорт-режимі виводиться тахометр. Лише на електроприводі можна проїхати не більше 1-1,5 км (через невеликий акумулятор), та й то помірною швидкістю: це варіант лише для подолання заторів або проїздів поблизу будинку.

Вартість: скільки коштує Lexus NX та хто в конкурентах

Кросовер Lexus NX пропонується в Україні з різноманітними двигунами (атмосферний або турбомотор, звичайний бензиновий або бензиново-електричний гібрид), з переднім або повним приводом, завжди «автоматами» (хоча це може бути CVT-варіатор, класична гідромеханічна АКПП, електромеханічний варіатор для гібридів), у різних комплектаціях. Але все це жорстко пов’язано між собою; наприклад…

Гаму відкриває Lexus NX 200 Urban, який коштує 2,1 млн грн або $50 тис. Такий автомобіль має 2-літровий бензиновий двигун (173 к.с.), передній привод та безступеневу трансмісію D-CVT, а в перелік комплектації вже включно наступне: легкосплавні 18-дюймові колісні диски, LED-фари, адаптивний круїз-контроль, багатофункціональний TFT-дисплей панелі приладів, кольоровий сенсорний 9,8-дюймовий дисплей Lexus Link Connect, камера заднього огляду та датчики паркування, підігрів керма та передніх сидінь, двозонний клімат-контроль, електропривод кришки багажника, оздоблення сидінь тканиною та штучною шкірою, комплекс систем безпеки LSS+ 3.0, подушки та шторки безпеки, система E-Latch, безключовий доступ.

На рівень вище розташовано Lexus NX 250 Business, який коштує 2,45 млн грн або $58 тис. Цей автомобіль пропонує потужніший 2,5-літровий атмосферний двигун (207 к.с.), повний привод та 8-ступеневу АКПП, а також розширену комплектацію: додано оздоблення салону штучною шкірою «Тахара», електропривод регулювання положення передніх сидінь, перемикач для активації режиму руху бездоріжжям, покращену аудіосистему Lexus Premium на 10 динаміків проти восьми в попередньому випадку.

Наступним варіантом виступає Lexus NX 350h Executive, який коштує 2,64 млн грн або $63 тис. Такий автомобіль оснащено гібридним силовим агрегатом (сумарна потужність – 243 к.с.), безступеневим електромеханічним варіатором, повним приводом. А його комплектація додатково до вищезгаданого, пропонує наступне: тоноване скло позаду, безконтактний сенсор відкриття багажника, система контролю «сліпих зон» дзеркал, система блокування дверей при наближенні небезпечних рухомих об’єктів позаду.

Також пропонується Lexus NX 350h Executive+ за ціною 2,85 млн грн або $68 тис. з розширеною комплектацією: додано електричне регулювання положення керма, вентиляцію передніх сидінь, функцію пам’яті положення сидіння водія, збільшений 14-дюймовий сенсорний дисплей Lexus Link Pro, оздоблення салону комбінованою шкірою тощо.

Нарешті, також пропонується варіант Lexus NX 350h Luxury за ціною 3,24 млн грн або $77 тис. з ще ширшою комплектацією: додано 20-дюймові колісні диски, світлодіодні фари з чотирма проєкторами та адаптивним дальнім світлом, цифрове дзеркало заднього виду, панорамний скляний дах, підігрів задніх сидінь, проєкція на лобовому склі, аудіо Mark Levinson Premium Surround Sound на 17 динаміків, дерев’яні вставки в салоні, система виявлення перехресного руху попереду, круговий огляд AVM тощо.

Окремо варто відзначити Lexus NX 350 F Sport, який коштує 3,5 млн грн або $83 тис. Цей автомобіль має 2,5-літровий турбомотор (279 к.с.), повний привод та 8-ступневу АКПП; його комплектація приблизно відповідає рівню Luxury, плюс пропонує кілька окремих деталей: чорні 20-дюймові колісні диски, передній бампер та решітка радіатора у виконанні F Sport, оригінальний задній бампер та численні логотипи F Sport, оздоблення керма та сидінь шкірою з перфорацією, спортивний дизайн сидінь, алюмінієві вставки в салоні, перемикач режимів руху з додатковим положенням SPORT+ та адаптивна система регулювання жорсткості підвіски, демпфер вібрацій кузова (попереду та позаду), система активного шумозаглушення тощо.

На вершині лінійки моделі розташовано Lexus NX 450h+ Executive+ за 3,2 млн грн або $76 тис., а також Lexus NX 450h+ Luxury ціною за 3,64 млн грн або $86 тис. В цьому випадку йдеться про PHEV-гібрид (загальна потужність – 309 к.с.), безступеневий електромеханічний варіатор та повний привод, а також акумулятор ємністю 18,1 кВт·год для можливості руху виключно на електроприводі. Комплектації відповідають вищезгаданим, плюс для Executive+ додається підігрів задніх сидінь.

На перший погляд: навіть в стартовій версії Lexus NX 200 Urban одразу присутня цифрова панель приладів, мультимедійна система, камера заднього виду, двозонний клімат-контроль, комплекс систем безпеки LSS+ 3.0 (система запобігання фронтальним зіткненням, розпізнавання дорожніх знаків, автоматичне перемикання світла ближнє/дальнє, система утримання в смузі руху тощо). Але потрібен повний привод? Тоді треба брати версію Lexus NX 250 Business з більш потужним двигуном та покращеною комплектацією – а це одразу плюс $8 тис. Треба більше оснащення? Тоді виходить гібрид Lexus NX 350 Executive – а ще плюс $5 тис. Хочете отримати матричні фари, проєкційний дисплей, круговий огляд? Тоді потрібно обирати максимальні комплектації – а це ще доплати, доплати, доплати. Нажаль, але Lexus не дає можливості обирати кожну опцію поштучно: тобто, немає базового NX 200 з круговим оглядом та панорамою, а матричні фари недоступні навіть для середніх варіантів автомобіля – лише для максимальних; все це суттєво впливає на ціну.

На завершення – вже традиційно коротко про суперників. Першою групою конкурентів виступає одвічна німецька трійка: Audi Q5, BMW X3, Mercedes-Benz GLC. Найбільш небезпечним суперником можна назвати BMW X3 – повністю нова модель, що зараз буде привертати максимум уваги до себе, вибір з кількох двигунів та можливість створення індивідуальних комплектацій, гарний на ходу та доволі просторий в салоні. Серед інших автомобілів відомих преміальних марок, можна згадати Infiniti QX50/QX55 (дещо застарілий салон, зате одразу 250 к.с. та повний привод за ціну початкових варіантів Lexus NX), а також одразу кілька британських автомобілів: більш дизайнерські Ranger Rover Evoque та Range Rover Velar, або більш класичний Land Rover Discovery Sport.

Хоча перелік можна розширити й не зовсім традиційними конкурентами. Наприклад, Alfa Romeo Stelvio пропонує історично-відоме ім’я та оригінальний стиль. Кросовер DS 7 E-Tense робить ставку на французьку розкіш та «високі» технології; проте також відзначу його комфорту підвіску, а у стартових варіантах – ще й доволі помірну ціну та економічний дизель. Нарешті, частково суперником може виступати Mazda CX-60 з купою занадто амбіційних очікувань, проте з безумовно гарним та потужним 3,3-літровим турбодвигуном. Тобто: вибрати є з чого. Але ж чому тоді вибір має зупинитись саме на Lexus NX? Отже, підсумки…

Тест-драйв Lexus NX 350h: оптимальний в усьому, окрім ціни