Кросовер DS 7 пройшов планове оновлення посеред життєвого циклу, вже дістався України та стартував з продажами – цього вже достатньо як привід для огляду та тесту. Але ж саме цей кросовер, який став героєм матеріалу, має повну назву DS 7 E-Tense 4х4: це вказує нам на Plug-In-гібрид та наявність повного приводу – справжній подвійний ексклюзив! Пропоную розглядати цей матеріал не лише, як огляд та тест кросовера DS 7 E-Tense 4х4, але також і як основу для обговорення Plug-In-гібридів взагалі. Поїхали!
Дизайн: витончений дизайн – як ззовні, так і всередині
Автомобільний бренд DS доволі молодий, але він наполегливо намагається знайти своє обличчя. Загальний напрям став зрозумілий це з моменту появи перших автомобілів DS нової ери, що почалась в 2010-х роках – розкіш у французькому стилі, витонченість в деталях. Звідси багато декоративних елементів в зовнішньому дизайні: велика решітка радіатора DS Wings, багатосекційні фари, ромбовидні елементи задніх ліхтарів. Проте все це було у кросовера DS 7 Crossback ще від моменту його появи кілька років тому.
Оновлений автомобіль DS 7 позбувся слова Crossback у назві, але додав нову решітку радіатора та вираз фар, нові смужки ходових вогнів та вказівників поворотів, нові колісні диски та напис DS Automobiles на кришці багажника. Плюс багато чорних, темно-хромованих, тонованих елементів дизайну – все це виділяє оновлений автомобіль та робить його більш «зосередженим» (можливо дивне слово, але у мене виникло саме таке враження).
Новий кросовер DS 7 – з суттєво оновленим дизайном, але зі знайомими пропорціями кузова та габаритними розмірами: довжина – 4,59 метра; ширина – 1,9 метра; висота – 1,62 метра; колісна база – 2,74 метра. Фари втратили потрійні елементи, що обертались; але натомість отримали більш сучасну технологію адаптивного матричного світла. Пара люків на задніх крилах (один для зарядки, другий для палива) одразу вказують на непросту гібридну техніку під капотом. Для порівняння: дві останні фотографії – це DS 7 Crossback до оновлення, яким він вперше з’явився світу ще 2017 року.
Проте в салоні оновлення автомобіля DS 7 вже ледь помітно. Адже філософія автомобілів DS полягає у тому, щоб пропонувати ексклюзивні матеріали оздоблення, змінювати «колекції» та версії моделі; а разом з цим – змінювати й оздоблення салону. Я зустрічав цей кросовер з салоном в темній Алькантарі, в мармурово-чорній або коричневій шкірі, з різними логотипами на передній панелі. Й ось тепер бачу оновлений DS 7 зі світлою шкірою та похиленими лініями, що нагадують мушлю. Це просто черговий варіант салону? А, що? Виявляється це і є відзнака оновленого автомобіля?… Ну ладно, нехай буде…
В будь-якому випадку салоні DS 7 заслуговує на відзнаку за чудові матеріали оздоблення та феноменальну увагу до дрібниць – як то «перлинне» прострочування, поворотний годинник BRM 180 та кнопка запуску під ним, пірамідки бокових дефлекторів вентиляції. При цьому не проґавили основи ергономіки: широкі діапазони налаштування сидінь, гарну оглядовість, достатній запас простору попереду та позаду – нехай без надлишку, але цілком відповідає очікуванням від розміру та класу автомобіля.
Салон DS 7 комусь може здаватись розкішним та вишуканим, а комусь занадто «розцяцькованим»; проте всі погодяться з фактом використання дуже якісних матеріалів – ніжна шкіра, металізований декор, глянцеві поверхні. Відзнакою оновленого автомобіля є новий декор передньої панелі у вигляді похилих ліній, а також дещо змінена графіка центрального дисплея (з’явилась більш сучасна мультимедійна система DS Iris IVI HIGH) та цифрової панелі приладів. Якщо відійти від перших «овва-вражень», то можна оцінити достатній запас простору та практичний 555-літровий багажник.
Техніка: про PHEV-гібриди на прикладі DS 7 E-TENSE 4х4 та взагалі
Почнемо з основ – у вигляді платформи ЕМР2, несучого кузова, поперечно встановленого двигуна, знайомого 1,5-літрового турбодизеля, класичного 8-ступеневого «автомату» та переднього приводу. Нічого не нагадує? Та звісно: це ж опис Opel Grandland! Відмінністю автомобіля DS 7 виступає лише задня незалежна підвіска та збільшена колісна база.
Але все стає значно цікавіше, якщо ми будемо розглядати саме версію DS 7 E-TENSE 4х4, яка й стала героєм цього матеріалу. Варто відзначити, що позначення E-TENSE для автомобілів DS означає електрифіковану техніку; але вона може бути у різних проявах – або йдеться про повністю 100% електромобіль, або йдеться про Plug-In-гібрид з можливістю руху на електроприводі. Тестовий автомобіль DS 7 E-TENSE 4х4 як раз гібрид: його силовий агрегат містить 1,6-літровий 4-циліндровий бензиновий турбомотор, два електромотори (попереду та позаду), а також акумулятор ємністю 14,2 кВт·год з обіцяним запасом ходу 63 км.
Бензиновий двигун самотужки розвиває 147 кВт або 200 к.с. та 300 Нм крутного моменту. Передній електромотор розрахований на 81 кВт або 110 к.с. та 320 Нм крутного моменту, причому все це досягається на доволі низьких обертах (2500 об/хв); й ще варто відзначити, що електромотор інтегрований у 8-ступеневу автоматичну коробку перемикання передач. Задній електромотор видає 83 кВт або 113 к.с. (14000 об/хв) потужності та 166 Нм (4760 об/хв) крутного моменту. Причому він обертає задні колеса напряму через свій власний редуктор: тобто, це окремий модуль для приводу задніх коліс, жодного карданного валу від переднього двигуна тут не передбачено. Сумарна потужність гібридної системи становить 300 к.с. – як це часто буває для гібридів, потужності всіх двигунів не можна просто арифметично додавати, оскільки вони досягають максимальних показників потужності в різних робочих режимах.
Зверніть увагу: на відео показано одразу три версії Plug–In-гібрида DS 7: з переднім приводом та потужністю 225 к.с., з повним приводом та потужністю 300 к.с., з повним приводом та потужністю 360 к.с. – ми в Україні отримали середній варіант. Також відзначу, що ідентичний 300-сильний гібрид у нас колись можна було побачити в гаммі моделі Peugeot 3008, а молодший 225-сильний гібрид з переднім приводом й сьогодні пропонується для Citroen C5 Aircross. Й взагалі: ось такі Plug–In гібриди потужністю 225/300/360 к.с. та з переднім або повним приводом пропонуються для багатьох автомобілів DS, Peugeot, Citroen, Opel – питання лише їх присутності (або відсутності) в Україні.
Додам кілька слів загалом про Plug-In-гібриди загалом. Серед преваг PHEV-гібридів (Plug-In Hybrid Electric Vehicle) завжди відзначалась можливість руху в місті на електроприводу та поза містом на бензиновому або дизельному двигуні. Тобто: вони вирішували витання «чистих» міських подорожей, як електромобіль; але без необхідності частих зупинок для підзарядок під час заміських подорожей. Проте в недоліках – складність конструкції: фактично вам потрібно мати складники звичайного автомобіля (ДВЗ, паливний бак, система охолодження, вихлопна система…) та складники електромобіля (електромотор, зарядний блок, акумулятор). Все це призводить не лише до складності конструкції, але й до зростання ваги та ціни автомобіля.
Для того, щоб замаскувати останній пункт, виробники зазвичай акцентують на додаткових перевагах PHEV-гібридів. Проте тут все залежить від конкретної моделі автомобіля. Ось, наприклад: автомобілі Toyota RAV4 та Honda CR-V від початку мають гарні гібридні версії (йдеться про звичайний HEV-гібрид без необхідності підзарядки), причому вони комбінуються з повним приводом. Тому поява PHEV-гібридів версій не є вирішальною, особливо у випадку автомобіля Honda CR-V, де навіть потужність не змінилась.
Проте ось інший приклад: кросовер DS 7 E-TENSE 4х4 витискає максимум від PHEV-гібридної технології – він отримує як суттєво зростання потужність, так і реалізацію повного приводу (по іншому його отримати неможливо). Крім того, автомобіль DS 7 саме у виконанні E-TENSE 4х4 ще й оснащується активною підвіскою DS Active Scan Suspension. Як все це відчувається на дорозі?
За кермом: приємний комфорт, гарна динаміка, особливості гібрида
Перше враження від автомобіля DS 7 – неймовірний комфорт, неймовірна м’якість підвіски! Причому знову згадаю свою попередні зустрічі з цим автомобілем і відзначу: він таким був завжди, з різними двигунами, у різних версіях, з різними варіантами підвіски – завжди дуже комфортний та м’який на дорозі. Для тих людей, хто бажає отримати комфортний автомобіль такого формату, безумовно раджу придивитись до кросовера DS 7 у будь-якому його прояві.
Проте якщо ви хочете додати ще й гарну динаміку, то це зможе забезпечити саме версія DS 7 E-TENSE 4х4: ось всі паспортні характеристики-обіцянки прискорення 0-100 км/год за 5,9 секунди – все це правда! Причому я проводив заміри динаміки з акумулятором на рівні заряду 60-70% і автомобіль стабільно «виїжджав» з шести секунд. Але потім я також зробив цикл замірів з майже пустим акумулятором (це буває проблематично для PHEV-гібридів, коли немає достатньої підтримки-потужності від електричної частини) – й результат виявився дуже схожим: близько 6,3 секунди, втрата динаміки менше пів-секунди!
Але навіть не сподівайтесь, що кросовер DS 7 E-TENSE 4х4 колись перетвориться на спорт-кар. В кожному повороті вас очікує чималий крен кузов через м’яку підвіску, кермо робить близько трьох обертів від упору до упору та завжди легке. Спорт-режим впливає не стільки на кермо, скільки на роботу гібридної системи: тепер бензиновий двигун працює майже постійно (навіть з урахуванням достатньо зарядженого акумулятора), відгуки на натискання педалі акселератора максимально різкі та швидкі, завжди спрацьовують всі наявні мотори – тобто, автомобіль їде на повному приводі. Схожа історія відбувається й в режимі 4WD: постійно підключений задній електромотор, передні колеса приводяться до руху електромотором або ДВЗ; проте все це відбувається вже без різких відгуків на педаль, рух максимально плавний.
Натомість електричний режим передбачає використання лише електромоторів для руху: так відбувається до межі, поки повністю не просяде акумулятор – і лише тоді автомобіль самостійно запускає ДВЗ та переходить в гібридний режим. Нарешті, про гібридний режим: він є основним «за замовчуванням» й доволі логічним – рух починається на електроприводі (зазвичай силами заднього електромотора), далі до справи береться бензиновий двигун. Причому підключення бензинового мотора відбувається плавно, без поштовхів; початок його роботи радше пізнається по характерному звуку.
Складна гібридна силова установка система забезпечує гарну потужність, а разом з нею і гарну динамку. Проте кросовер DS 7 E–TENSE 4х4 далекий від розуміння спорт-кару; його стихія – це м’якість підвіски на будь-яких дорогах та швидкі прискорення по прямій. Залік 0-100 км/год дається за 5,9-6,3 секунди залежно від рівня заряду акумулятора – тут все просто. А ось з питанням споживання палива все набагато складніше…
В технічних характеристиках заявлено споживання пального на рівні 1,2 л на 100 км (змішаний цикл WLTP) – і такий показник й справді можна отримати, але лише якщо не забувати постійно заряджати акумулятор; повна зарядка якого займає близько двох годин. Якщо ж цього не робити, то з поступовим розрядом акумулятора PHEV-гібрид фактично перетворюється на звичайний гібрид: він їде з постійними перемиканнями між бензиновим або електромотором. В такому випадку споживання палива автомобіля DS 7 E-TENSE 4х4 зросте до 8-9 літрів на 100 км по місту. Між цими показниками – купа проміжних результатів: 3-6-8 літрів залежно від співвідношення руху на електроприводі та бензиновому двигуні. Якщо потрібно залишити певний рівень енергії в акумуляторі, тоді можна активувати функцію E-SAVE й обрати необхідний залишок: 10/20 км або максимум. В цьому випадку бензиновий двигун буде запускатись частіше та частково працювати як генератор для вироблення енергії – відповідно, споживання палива зросте вже до 10-11 літрів, але буде запас «електричних» кілометрів.
До речі, про рух на електроприводі. Взагалі для оновленого кросовера DS 7 E-TENSE 4х4 обіцяно 63 км завдяки збільшеному акумулятору на 14,2 кВт·год (раніше було 58 км та 13,2 кВт·год); проте ось на панелі приладів я бачу зарядку акумулятора 62% та запас пробігу 20 км виключно на електроприводі. Як так?! Виходить, повний 100% заряд акумулятора – це буде 32 км пробігу на електриці? Вирушаю на тестовий маршрут (містом, дворові вулиці та магістралі, світлофори та зупинки) й ось результат – мінус 33% заряду акумулятора та мінус 10 км розрахованого запасу ходу, але плюс 20 км реального пробігу. Тобто, виходить лічильник був занадто песимістичним й занижував очікуваний пробіг майже вдвічі? Виходить, що можна проїхати 50-60 км на електроприводі? Так, але для цього доведеться попрацювати: використовувати В-режим підвищеної рекуперації (перемикання важелем «автомату») та їздити плавно-обережно як на електромобілі. Ось купили 300-сильний 6-секундний кросовер, а треба їздити плавно та повільно – жарт та й годі! Хоча це як подивитись. Адже сила DS 7 E-TENSE 4х4 в тому, що він дає можливість їздити саме так, як того забажає власник – швидко, динамічно, плавно, економічно… І ще й на далекі дистанції.
Так, на трасі під час руху зі швидкістю 100 км/год автомобіль споживає близько 6 літрів пального на 100 км шляху. Проте якщо ви почнете заряджати акумулятор (наприклад, треба зробити запас енергії до в’їзду в центр міста), то споживання палива зросте до 10-11 літрів на 100 км шляху – тобто, маємо зростання споживання палива в 1,7-1,8 раза. Проте зважайте, що за кожний +1 км пробігу можна отримувати +1% заряду акумулятора: проїхали 100 км – отримали 100% акумулятора. А це може дати 40-50-60 км місту виключно в електричному режимі. Тобто, зростання споживання палива перетворилось на відповідний запас «електричних» кілометрів. До речі, ще про рух по трасі: максимальна швидкість автомобіля заявлена на рівні 235 км/год, причому лише на електроприводі можна набрати до 135 км/год.
Вартість: скільки коштує DS 7 E-TENSE 4х4 та хто конкурент
Кросовер DS 7 пропонується в Україні або з невеличким 1,5-літровим 130-сильним турбодизелем та переднім приводом, або з ось таким потужним бензиново-електричним PHEV-гібридом та повним приводом; плюс можна обрати з кількох комплектацій та пакетів опцій. Шкода, але відсутній проміжний варіант – наприклад, з великим 2-літровим турбодизелем або з повним приводом, проте без необхідності придбання дорого PHEV-гібрида. Але ж давайте уважно поглянемо те, що вже є.
Гаму моделі відкриває кросовер DS 7 Rivoli, що вже пропонує чимало: системи ABS та ESP, фронтальні та бокові подушки безпеки, бокові шторки-подушки безпеки, система автоматичного гальмування в умовах міста, моніторинг «сліпих зон» дзеркал, розпізнавання знаків, система утримання у смузі руху, круїз-контроль з обмежувачем швидкості, підвіска Active Scan Suspension (лише для PHEV-версії), двозонний клімат-контроль, бокові звукоізолюючі вікна з подвійною ламінацією, безключовий доступ та запуск двигуна, камера заднього огляду та передні/задні датчики паркування, підігрів передніх сидінь та електропривод налаштувань з пам’яттю, мультимедійна система DS Iris IVI HIGH з сенсорним 12-дюймовим дисплеєм, підтримка Android Auto та Apple CarPlay, бездротова зарядка, цифровий 12,3-дюймовий кластер панелі приладів, годинник BRM 180, оздоблення салону DS Inspiration RIVOLI з використанням чорної шкіри, адаптивні матричні фари DS Pixel LED Vision, хромовані вставки DS Wings, легкосплавні 19-дюймові колісні диски, тоноване скло задніх дверей та кришки багажника тощо. Вартість DS 7 1.5 BlueHDi 130 S&S АКПП-8 Rivoli – від 1,66 млн грн або $40 тис.; вартість DS 7 1.6 PHEV 300 4x4 АКПП-8 Rivoli – від 2,68 млн грн або $65 тис.
Наступним варіантом виступає DS 7 Antoine de Saint Exupery, в перелік оснащення якого додано: адаптивний круїз-контроль з функцією Stop & Go, асистент утримання в смузі руху, кришка багажника з електроприводом та сенсором відкриття під заднім бампером, передні сидіння з підігрівом та вентиляцією, а також функцією масажу спини, преміальна HiFi-система FOCAL ELECTRA, фонове підсвічування салону з можливістю налаштування, оздоблення салону DS Inspiration OPERA з використанням коричневої шкіри Nappa тощо. Вартість DS 7 1.5 BlueHDi 130 S&S АКПП-8 Antoine de Saint Exupery – від 1,88 млн грн або $45,5 тис.
Нарешті, максимальним варіантом є кросовер DS 7 Opera: перелік оснащення майже аналогічний до версії Antoine de Saint Exupery; але є відмінності – присутній панорамний дах-люк, відсутня аудіосистема FOCAL ELECTRA, оздоблення DS Inspiration OPERA виконано з чорною шкірою Nappa. Вартість DS 7 1.5 BlueHDi 130 S&S АКПП-8 Opera – від 1,885 млн грн або $45,6 тис.; вартість DS 7 1.6 PHEV 300 4x4 АКПП-8 Opera – від 3,05 млн грн або $74 тис.
Будь-який варіант DS 7 пропонує адаптивні фари, чорно-сріблясті колісні диски, цифрову панель приладів та новітню мультимедійну систему, шкіряне оздоблення сидінь, різноманітні системи безпеки. Максимальні комплектації додають шкіру Nappa, панорамний скляний дах, HiFi-аудіо тощо. Для зручності водія та переднього пасажира – сидіння з масажем та вентиляцією; для зручності задніх пасажирів – електропривод регулювання кута нахилу спинки. Також відзначу, що вище було наведено ціни на автомобілі 2024 року. Проте зараз також заявлені прайси на складські запаси автомобілів 2023 року й там можна знайти DS 7 E–TENSE 4х4 з цінами 2,3-2,6 млн грн (або $56-63 тис.); хоча це теж немало.
Кілька слів про конкурентів. Першою групою конкурентів виступають Audi Q3, BMW X1, Mercedes GLA та GLB, Lexus UX та NX, Range Rover Evoque – тобто, компактні кросовери відомих преміумбрендів; все наче виглядає логічно. Особливо, якщо згадати про дуже повні комплектації DS 7: зазвичай преміумбренди запросять чималу доплату за такий перелік оснащення та опцій. Проте неможливо утриматись від думки: у цих брендів вже є свої фанати, які йдуть конкретно за Audi, BMW, Mercedes, Lexus, Range Rover – і вони навряд змінять свій вибір.
Мені знається, що DS 7 – це варіант для тих, хто у пошуку «чогось оригінального». Це для тих людей, які мріяли про Jaguar або Alfa Romeo, тільки бажано з більшим комфортом. Це для тих, кого може зацікавити MINI Countryman, проте замість «молодіжності» хочеться отримати більше «солідності» в дизайні. Це для тих, кому Peugeot 3008 або Citroen C5 Aircross здаються скучними й взагалі «таке авто вже є у сусіда». Особливо це спрацьовує для 1,5-літрової дизельної версії з її ціною, яка дозволяє піднятись на пів класу вище та підкреслити свою оригінальність за невелику доплату. Отже, все це підводить нас до фінальних висновків.
Завантаження коментарів …