Сам лише Wi-Fi зовсім не завжди задовольняє всі потреби вибагливих користувачів, а додаткові пристрої та завдання лише збільшують вимоги до мережі. Тож далеко не кожен роутер здатен забезпечити необхідний обсяг портів та бажану швидкість. На щастя, зростають не лише вимоги ґаджетів, але й можливості різних роутерів. Новий ASUS RT-BE88U зможе потішити оновленим набором швидких портів та найсвіжішим стандартом зв’язку Wi-Fi 7. Детальніше про його можливості я розповім у цьому огляді.

Комплектація

Попри доволі стандартний набір у коробці, тут є деякі речі, які не обійшлися без уваги. По-перше, більший за звичайні блок живлення має два варіанти силових кабелів з різними форматами штекерів. По-друге, комплектний Ethernet-кабель вже не стандартної категорії 5e, а 6 (тобто підійде для 10-гігабітного порту, а не лише гігабітних з’єднань), ще й має металевий захист контактів, а не пластиковий.

Wi-Fi 7 та чимало швидких портів: огляд роутера ASUS RT-BE88U

Підставок для вертикальної установки чи кріплень для стіни роутер не передбачає, тому в комплекті більше нічого немає.

Дизайн та зручність використання

Подібному дизайну моделі вже понад 5 років й він вже пройшов пару стандартів Wi-Fi. Але й назвати його нецікавим буде складно. Як й у випадку з RT-BE58U, який потрапив до мене перед ASUS RT-BE88U, тут теж можна знайти щось спільне чи то зі спортивними автівками, чи то фантастичними зорельотами. У будь-якому випадку, така зовнішність явно має привертати на себе увагу в першу чергу геймерів.

Wi-Fi 7 та чимало швидких портів: огляд роутера ASUS RT-BE88U

А зробити це в нього вийде, адже корпус дійсно масивний. З попереднім стандартом габарити роутера збільшилися до 300×188×60,5 мм, зберігши ці розміри й для актуальної моделі. Нехай вага і не така суттєва, але зросла вона лише на 50 грамів — 1 060. У будь-якому випадку, під такий роутер потрібно знайти певне місце, бо він дійсно більший за стандартне розуміння побутової моделі.

Wi-Fi 7 та чимало швидких портів: огляд роутера ASUS RT-BE88U

Окрім чималенького корпусу, ASUS RT-BE88U також має чотири величенькі антени. Дві з них кріпляться позаду, та ще по одній є з кожного боку. В коробці з роутером вони знаходяться окремо, тож за потреби їх можна замінити. А на своїх позиціях їхній напрямок можна підлаштувати. Дизайн вони гармонійно доповнюють, але ергономічності також не допомагають.

Wi-Fi 7 та чимало швидких портів: огляд роутера ASUS RT-BE88U

Індикатори активності розташовані зверху і вони доволі яскраві. Тим користувачам, які не люблять побічний ефект “нічника” від діодів, буде зручніше їх вимкнути. Для всіх інших — це дійсно яскраві та помітні білі індикатори.

Wi-Fi 7 та чимало швидких портів: огляд роутера ASUS RT-BE88U

Опцій кольору корпусу немає, тому роутер продається лише у чорному матовому корпусі. Лицьова сторона переважно монолітна, а от знизу чимало прорізів для охолодження. Заразом там є дві невеличкі та одна витягнута гумові ніжки, які не залишать по собі слідів на поверхні у разі, наприклад, переміщення під час прибирання. А під заглушками можна знайти місце для фіксації на стіні.

Wi-Fi 7 та чимало швидких портів: огляд роутера ASUS RT-BE88U

В цілому ж дизайн хоч і не новий, але все ще приємний. Раніше на корпусі були червоні акценти, які особисто мені більше подобалися. Але з новішими “золотистими” модель також має чудовий вигляд. Якщо ж пристрій потрапить на робоче місце геймера, або буде знаходитися десь поруч із таким, загальну тематику він непогано доповнить.

Функціональність

Тут почнемо з не дуже приємного моменту. Попри те, що ASUS RT-BE88U підтримує Wi-Fi 7, це все одно дводіапазонний роутер з 2,4 (4×4) та 5 ГГц (4×4). 6 ГГц, на жаль, цього разу немає. Враховуючи доволі високий офіційний цінник у 21 439 гривень, все ж хотілося б мати всі переваги Wi-Fi 7. Тим паче навряд користувачі часто апгрейдять маршрутизатори. І навіть попри дуже непогані показники продуктивності (до них ми ще повернемося) та невелику кількість конкурентів в українських магазинах, знайти альтернативу з 6 ГГц можна.

Wi-Fi 7 та чимало швидких портів: огляд роутера ASUS RT-BE88U

Але не кожна альтернатива запропонує такий набір портів, адже ASUS RT-BE88U пропонує: швидкі 10-гігабітні WAN та SFP+, 2,5-гігабітний WAN/LAN та ще 3 таких LAN-порти, ще чотири гігабітні LAN, та USB 3.2 Gen1. Тобто для користувачів, які мають підвищений набір вимог до швидкого дротового під’єднання, з таким роутером, можливо, не доведеться думати про додатковий свіч. Тож сумарна пропускна здатність дротового під’єднання становить 34 Гбіт. А на додачу швидкість Wi-Fi розрахована до 1 376 Мбіт/с у 2,4 ГГц, та 5 764 у 5 ГГц.

Wi-Fi 7 та чимало швидких портів: огляд роутера ASUS RT-BE88U

Продуктивність забезпечує чотириядерний процесор з тактовою частотою 2,6 ГГц, 2 ГБ оперативної пам’яті та 256 МБ у flash-накопичувачі. Забезпечена підтримка технологій OFDMA, Beamforming, MLO, модуляції 4096-QAM та смуги у 160 МГц. Виробник розраховує, що один такий роутер зможе покрити до 280 м² (звісно, за ідеальних умов).

Wi-Fi 7 та чимало швидких портів: огляд роутера ASUS RT-BE88U

Якщо ж одного роутера замало, то є підтримка AiMesh. Виробник забезпечив просте налаштування та зручне керування. Й враховуючи, що практично усі сучасні моделі виробника підтримують цю технологію, за потреби розширити мережу не складе труднощів. Тут же є підтримка дротового з’єднання різних точок, якщо є така можливість.

Тим користувачам, які звикли створювати декілька різних локальних мереж під окремі наміри, можливо, цікаво буде побачити в Guest Network Pro функцію створення гостьового порталу. Подібне є у бізнес-лінійці ExpertWiFi, хоча й можливостей там відповідно більше. Втім, цікава функція, як для домашнього роутера (так, більше іграшка, але все ж).

Стандартний “пакет” захисту AiProtection та налаштування батьківського контролю, звісно, на своїх місцях. Тут є попередження про загрози, блокування певного контенту, обмеження в часі тощо.

Так само ASUS RT-BE88U передбачає функції аналізу трафіку. Разом із цим пропонується функція Adaptive QoS, тож для окремих пристроїв та завдань можна залишити певні пріоритети.

Це також доповнюють деякі ігрові функції. Навіть попри те, що роутер не особливо позиціюється ігровим (тим паче у виробника для цього є окремі пристрої TUF та ROG), набір функцій для гравців також є, ще й виділені LAN-порти для таких клієнтів. Так, у відповідному меню Game можна знайти пріоритизацію для ігрових пристроїв, а в Open NAT створюються профілі під певні ігри.

Решта основних функцій залишається для роботи із зовнішніми пристроями. Так можна налаштувати підключення зі стільникового модема, під’єднати принтер, накопичувач тощо. І в останньому випадку також можна створити власне “хмарне” сховище і мати доступ до потрібних файлів з онлайн.

Всі інші налаштування та адміністративні функції (включно з підтримкою агрегації каналів, фаєрвол, опції VPN-підключень, тригери для Amazon Alexa та Google Assistant тощо) залишилися схожими з іншими роутерами виробника. Керувати пристроєм можна як через класичну адміністративну панель, так і за допомогою мобільного застосунку. Хоча й останній, як завжди, не демонструє усіх тонких налаштувань, але з головним легко впорається.

Застосунок ASUS Router:

В роботі

Початок роботи з ASUS RT-BE88U практично нічим не відрізняється від інших моделей ASUS, хіба що треба прикрутити антени. А при першому налаштуванні адміністративна панель зустріне стандартним набором покрокових налаштувань безпеки, під’єднання до провайдера та створення локальної мережі. Щось відносно нове тут — оновлений пункт створення виділеної мережі для IoT-пристроїв. Все інше давно знайоме.

Для тестів бездротового з’єднання використовувалися ігровий ноутбук ROG Zephyrus G16 та ультрабук ASUS Zenbook S 16, а дротовими клієнтами стала пара ROG Strix SCAR 18. Як і у випадку з випробуваннями ASUS RT-BE58U, можливо, це не найкращі рішення для тестування, але й далеко не у всіх користувачів зазвичай під рукою є саме “найкращі з найкращих”.

Wi-Fi 7 та чимало швидких портів: огляд роутера ASUS RT-BE88U

Тож, на момент тестування провайдер міг забезпечити швидкість приблизно понад 650 Мбіт/с завантаження та 750 Мбіт/с відправлення даних. Схожі цифри виявилися й при дротовому під’єднанні через роутер. Тут і надалі Wi-Fi тестувався у трьох місцях: приблизно три метри від роутера без перешкод, 6 метрів через стіну та понад 10 метрі з двома стінами. В діапазоні 2,4 ГГц в таких позиціях швидкість з’єднання становила 197/211, 181/145 та 71/63 Мбіт/с. В 5 ГГц — 632/724, 665/727 та 563/595 Мбіт/с.

Два бездротові клієнти локально обмінювалися даними у діапазоні 2,4 ГГц в середньому зі швидкістю від 40 до 80 Мбіт/с з піком у понад 110 Мбіт/с. Не дуже швидко, але, на щастя, не так багато клієнтів нині в принципі використовують цей діапазон. А для IoT-пристроїв цього вистачатиме.

Wi-Fi 7 та чимало швидких портів: огляд роутера ASUS RT-BE88U

З одним дротовим клієнтом показники, звісно, кращі — 63-176 Мбіт/с, з піком до 221. Скоріше за все більшості звичайних клієнтських пристроїв не доведеться розраховувати на більше.

Wi-Fi 7 та чимало швидких портів: огляд роутера ASUS RT-BE88U

Звісно ж, в 5 ГГц результати суттєво вищі. Так, в тих самих місцях бездротові клієнти могли показати в середньому 684, 468 та 389 Мбіт/с. Поряд із роутером пікове значення становило 845 Мбіт/с, а у найвіддаленішому місці — 482.

Wi-Fi 7 та чимало швидких портів: огляд роутера ASUS RT-BE88U

А от з дротовим клієнтом справи суттєво змінилися. Середні показники замірів — 1655, 980 та 684 Мбіт/с. Пікові значення — 1935, 1200 та 808 Мбіт/с. Це дуже непогано, як для 5 ГГц. І шкода, що роутер не отримав 6 ГГц зі смугою 320 МГц. Але й без цього швидкість дуже непогана.

Wi-Fi 7 та чимало швидких портів: огляд роутера ASUS RT-BE88U

Маючи під рукою два лептопи з 2,5-гігабітними LAN-портами, випробували й таке з’єднання. Тут все стабільно і без неочікуваних цифр.

Wi-Fi 7 та чимало швидких портів: огляд роутера ASUS RT-BE88U

Якщо ж абстрагуватися від тестів та просто користуватися роутером, як це зазвичай буває — “встановив та забув”, то власники старих роутерів (покоління ac) скоріше за все мають відчути суттєве покращення роботи. Наприклад, в одному з приміщень, де ми знімаємо відеоогляди, один такий роутер може легко замінити Mesh-систему, ще й збільшивши швидкісні показники. Та й загалом, користувачі, які давно не оновлювали роутер та мають більш-менш підготовлені клієнтські пристрої, зможуть помітити прискорення у роботі буденних завдань (бездротова синхронізація пристроїв, трансляція зображення з комп’ютера на ТВ, й навіть мовчу про швидкість завантаження “важких” файлів). Є впевненість, що власники декількох мережевих пристроїв, які мають швидкі LAN-порти, побачать значно більше переваг.