Компанія ASUS давно має в запасі не лише продукти для пересічних користувачів, а й також рішення для бізнесу. Наприклад, до нас час від часу потрапляють лептопи серії Expertbook різних модифікацій (1, 2, 3), які пропонують гарні можливості як для робочих, так і «домашніх» завдань. Однак тепер виробник не обмежує лінійку лише лептопами, тож сьогодні ми поглянемо на роутер ASUS ExpertWiFi EBR63, який виробник пропонує як для невеликого бізнесу, так і домашнього офісу.

Комплектація ASUS ExpertWiFi EBR63

Навіть попри позиціювання, комплектація пристрою залишається доволі стандартною для більшості роутерів. Тож в коробці разом з самим пристроєм є Ethernet-кабель і блок живлення з двома варіантами конекторів для різних стандартів розеток.

Для домашнього офісу та невеликого бізнесу: огляд Wi-Fi-роутера ASUS ExpertWiFi EBR63

З урахуванням наявності варіантів встановлення пристрою, було б зручно мати й кріплення для вертикальних поверхонь, але це виробник залишив на покупця.

Дизайн та зручність використання

Лінійка ExpertWiFi не обмежується одним роутером і має також Mesh-систему, PoE-точку доступу, окремий VPN-роутер та свіч. Всі вони витримують схожий мінімалістичний дизайн й пропонуються лише в білому кольорі. При цьому ASUS ExpertWiFi EBR63 серед них — єдиний з традиційними зовнішніми антенами. Тобто на видному місці роутер точно буде впізнаваним пристроєм, на відміну від Mesh-систем, до яких ще не всі встигли звикнути.

Також в ASUS ExpertWiFi EBR63 є варіанти встановлення. Окрім того, що він має вже згадані вище кріплення для встановлення на стіні (або стелі), роутер можна поставити як горизонтально, та і вертикально на столі чи інших поверхнях. Для цього в нього є відсувна підставка. Гумові ніжки також передбачені, що дозволить пристрою трохи краще триматися на місці та не пошкодити поверхні у випадках руху. Проте в горизонтальній позиції ніжки чомусь не передбачені.

Фронтальна панель також має чимало білих статусних діодів. Загалом їх вісім, і всі вони доволі яскраві. Поряд із робочим місцем вони можуть заважати, але й можливість відключити їх також є. Принципової відмінності в інформуванні користувача, порівняно зі звичайними роутерами, тут немає: відображається робота окремих діапазонів мережі, підключені LAN-пристрої й так далі. 

Для домашнього офісу та невеликого бізнесу: огляд Wi-Fi-роутера ASUS ExpertWiFi EBR63

Антени можуть змінювати кут нахилу, підлаштовуючись під позицію роутра. Проте повернути їх не можна. Фіксовані кути тут теж є, тож антени зберігатимуть симетричне положення по відношенню одна до одної. Загальний зовнішній вигляд вони не псують, однак пристрої з вбудованими антенами все ж виглядають охайніше.

Для домашнього офісу та невеликого бізнесу: огляд Wi-Fi-роутера ASUS ExpertWiFi EBR63

Всі порти розташовуються якраз поміж антен. Їх набір не має нічого такого, що неможливо знайти й у звичайних користувацьких версіях: чотири Ethernet-порти, один WAN, два USB-A (3.0 та 2.0), а також порт живлення. Стандартні кнопки увімкнення, Reset та WPS (яку можна запрограмувати на інші функції) також знаходяться поряд.

Для домашнього офісу та невеликого бізнесу: огляд Wi-Fi-роутера ASUS ExpertWiFi EBR63

Загалом це доволі звичний зовні роутер, який в цілому «впишеться» в інтер’єр офісу чи невеликого кафе. Окрім яскравих діодів, на пристрої немає нічого такого, що має забирати на себе увагу. Проте, можливо, в деяких випадках було б непогано мати опції кольору корпусу (чорну, темно-сіру тощо). Втім, пристрій дійсно має хороший вигляд та жодних критичних зауважень до дизайну немає.

Функціональність

ASUS ExpertWiFi EBR63 пропонується для малого бізнесу або домашнього офісу. В цілому для таких завдань цілком вистачає й спроможностей простіших моделей, проте пристрої ExpertWiFi все ж здатні забезпечити більше функціональності та логічно мають деякі відмінності в адмініструванні, порівняно з користувацькими версіями роутерів виробника.

Для домашнього офісу та невеликого бізнесу: огляд Wi-Fi-роутера ASUS ExpertWiFi EBR63

Це роутер стандарту Wi-Fi 6 AX3000, тож у діапазоні 2,4 ГГц (2×2) очікується максимальна швидкість до 574 Мбіт/с, а в 5 ГГц (2×2) — до 2402 Мбіт/с. В пристрій встановлено 4-ядерний процесор з частотою 1,7 ГГц, є 512 МБ оперативної пам’яті та 256 МБ постійної. Саме собою, є підтримка технологій MU-MIMO, OFDMA, Beamforming, модуляції 1024-QAM та смуги 160 МГц.

Для домашнього офісу та невеликого бізнесу: огляд Wi-Fi-роутера ASUS ExpertWiFi EBR63

Серед операційних режимів є як «роутер», так і «точка доступу». Звісно ж, підтримку AiMesh ExpertWiFi EBR63 також може забезпечити. При цьому він здатен виступати як головним пристроєм в локальній мережі, так і доєднатися до інших на місці. На додачу є підтримка функції Ethernet Backhaul, якщо для неї є підготовлена інфраструктура. Проте у випадку з Mesh, окремого діапазону для зв’язку пристроїв не передбачено (що є в ASUS ExpertWiFi EBM68).

Більшість популярних функцій теж присутні. Тут є різні варіанти підключення та налаштування VPN, AiProtection (як завжди, у співпраці з TrendMicro) з підказками та детальною статистикою, моніторинг трафіку, Adaptive QoS, вебфільтри тощо.

 

Також роутер здатен підтримувати з’єднання не з однією мережею, тому до нього можна приєднати пару провайдерів одночасно, а також мати додаткові резервні підключення через USB. Таким чином втрата зв’язку через технічні негаразди в оператора чи відключення енергопостачання у звичайних умовах не мають стати на заваді роботи.

Для домашнього офісу та невеликого бізнесу: огляд Wi-Fi-роутера ASUS ExpertWiFi EBR63

А ось чимось новим (для звичайного користувача) тут будуть «Самовизначені мережі» (Self-defined Network). Тоді як звичайні роутери дозволяють створити основну мережу з додатковими шістьма гостьовими, ASUS ExpertWiFi EBR63 має більше опцій з різними додатковими можливостями. Таким чином можна отримати окремі мережі для співробітників, «розумних» пристроїв, гостьові мережу або портал, окрему «лінію» з VPN, VLAN тощо. До того ж такий роутер дозволяє під’єднати більшу кількість клієнтів за користувацькі пристрої (до 100 підключень).

Так, окрім обмежень у швидкості та розкладу роботи, такі мережі додатково можуть, наприклад, демонструвати клієнтам певні умови користування, інформування стосовно, скажімо, акцій, чи задані вебсторінки. Все це супроводжується приємним зовнішнім виглядом, кастомізується та має зрозумілі налаштування. Навіть для домашнього офісу цього всього може бути забагато, проте все цілком логічне та настільки просте у користуванні, що більш-менш впевненим користувачам не знадобиться допомога спеціалістів.

Різних мереж можна створити шість, якщо всі вони розраховані на два діапазони. В нашому випадку (для експерименту) з основною мережею вдалося створити ще сім, дві з яких мали обмеження в один діапазон (виключно 2,4 та 5 ГГц відповідно).

Для домашнього офісу та невеликого бізнесу: огляд Wi-Fi-роутера ASUS ExpertWiFi EBR63

Адміністративна панель, як вже видно з попередніх скриншотів, тут виглядає не так, як у звичайних користувацьких роутерах виробника, хоча й має схожу логіку. Здається, що декілька додаткових функцій тут все ж є (як-от DNS Benchmark, якого я не пам’ятаю у звичайних моделях; чи вищезазначеного створення додаткових локальних мереж), проте на практиці й в простіших моделях є більш-менш все необхідне. З іншого боку, батьківського контролю, зі зрозумілих причин, тут немає, адже пропонується просунутіша альтернатива.

Разом із цим для роутерів бізнес-лінійки використовується й окрема версія мобільного застосунку з відповідною назвою — ExpertWiFi. Тут не так багато змін, порівняно із застосунком простіших роутерів, й також менше налаштувань, ніж у вебверсії. Однак дизайн та загальна логіка все ж схожі та зручні.

Перше налаштування ASUS ExpertWiFi EBR63

В ExpertWiFi виробник не ускладнюв  ав життя власникам, тож з першим підключенням адміністративна панель чи застосунок для смартфона проведуть користувача через декілька стандартних кроків для швидкої зміни передзавантажених параметрів логіну та створення основної локальної мережі.

Проте дещо цікаве тут також є. В коробці з роутером серед звичайного набору «супровідних папірців» є наліпка з QR-кодом для зручнішого підключення, а зі стандартними налаштуваннями трохи складніші за вісім цифр паролі. Все це, звісно, користувач одразу ж може замінити й наліпка втратить свою актуальність.

ASUS ExpertWiFi EBR63 в роботі

Як зазначає виробник, таким роутером можна покрити локальною мережею площу до 230 м². Для малого бізнесу має вистачати, не кажучи вже про невеликі квартири (звісно, в залежності від компонування, але все ж). Для нашої звичайної тестової оселі (двокімнатної квартири) цього навіть забагато, а з випробуванням швидкості допомогли два ігрові лептопи лінійки ROG Strix (SCAR 16 та трошки більший SCAR 17).

Для домашнього офісу та невеликого бізнесу: огляд Wi-Fi-роутера ASUS ExpertWiFi EBR63

Локальна мережа може працювати як в режимі Smart Connect, так і традиційно показувати два окремі діапазони. Для тестів, логічно, використано останній варіант. Традиційно я пішов звичним шляхом і почав зі Speedtest, ба більше маючи гігабітне з’єднання. Дротове підключення в цей момент показало швидкість у майже 900 Мбіт/с завантаження та 864 — відправлення. Перейшовши до бездротових мереж, у діапазоні 2,4 ГГц поряд із пристроєм можна було отримати 224/200 Мбіт/с, а у найвіддаленішому місці — 144/121. В цих же позиціях в 5 ГГц були значно ліпші показники — 853/776 і 826/777 Мбіт/с відповідно. Тобто, в усій оселі можна побачити швидкість практично без втрат, що не так і часто зустрічається.

Всередині мережі між двома клієнтами склалася наступна ситуація. У 2,4 ГГц, при бездротовому з’єднанні й знаходячись поряд із пристроєм вийшло отримати середню швидкість на рівні 66 Мбіт/с (максимум — 85). Це не дуже швидко, проте й вимоги до такої мережі навряд високі. І на відстані швидкість не впала — 67 Мбіт/с.

Для домашнього офісу та невеликого бізнесу: огляд Wi-Fi-роутера ASUS ExpertWiFi EBR63

Якщо лишити один з клієнтів з дротовим підключенням, результати збільшуються: поряд із пристроєм другий клієнт показав середню швидкість у 167 Мбіт/с, а на відстані — 116. При цьому максимальна швидкість короткочасно сягала майже 190 Мбіт/с, проте стабільно триматися вона не могла.

Для домашнього офісу та невеликого бізнесу: огляд Wi-Fi-роутера ASUS ExpertWiFi EBR63

Саме собою, в 5 ГГц швидкість і суттєво вища, і також стабільніша. З обома клієнтами в бездротовому режимі поряд із роутером середня швидкість становила 655 Мбіт/с, а на відстані — знизилася до 320. Максимальна швидкість у таких випадках складала 745 та 436 Мбіт/с відповідно.

Для домашнього офісу та невеликого бізнесу: огляд Wi-Fi-роутера ASUS ExpertWiFi EBR63

Перевівши один з клієнтів на дротове підключення швидкісні показники збільшилися з цікавим розвитком. В середньому поряд із роутером швидкість склала 765 Мбіт/с. Проте на відстані вона збільшилася — 885. Ба більше, в проміжку між цими місцями вона була найбільшою — 914 Мбіт/с. І це в середньому, а максимум не перевищував 967 Мбіт/с, що скоріше нагадує обмеження швидкості LAN-порту.

Для домашнього офісу та невеликого бізнесу: огляд Wi-Fi-роутера ASUS ExpertWiFi EBR63

І так, з двома клієнтами при дротовому підключенні середня швидкість стабільно трималася на рівні 950 Мбіт/с, ще й не падала нижче 942.

Для домашнього офісу та невеликого бізнесу: огляд Wi-Fi-роутера ASUS ExpertWiFi EBR63

Решту часу роутер працював у Smart Connect та скоріше знаходився в режимі «домашнього офісу», аніж «малого бізнесу». Такі умови для нього, звісно ж, не складали жодних проблем. Висока швидкість з’єднання для пристроїв з підтримкою Wi-Fi 6 (і вище) могла бути помітною хіба що при завантаженні великого обсягу даних, а у звичайному користуванні, навіть була б вона вдвічі меншою, навряд це стало дуже помітним. Невелике навантаження до 10 клієнтів роутер легко витримує, і якщо заявлена виробником кількість також добре витримується, то навряд їм усім буде дискомфортно. Тож, так, для тих користувачів, які мають специфічні вимоги для домашньої роботи, або для власників невеликих закладів чи магазинів, ASUS ExpertWiFi EBR63 стане непоганим рішенням для локальної мережі.