Останні оновлення стандартів локальних бездротових мереж відчутно вплинули на все. Корпуси роутерів стали помітно більшими, радіус дії покращився, швидкість зросла та… ціна пішла в гору. Wi-Fi 7 не так давно з’явився на ринку, але, логічно, вже почав замінювати попередників. В сьогоднішньому огляді ми познайомимося з ASUS RT-BE58U. Це один з базових роутерів виробника, але запропонувати він може значно більше, ніж ми звикли бачити у подібних старих варіантів.

Комплектація

Так, щойно я згадав про чимало оновлень, але комплектації вони не стосуються (та й роутеру багато не потрібно). В коробці з новинкою також є відповідний блок живлення з парою змінних “носиків”, а також традиційний Ethernet-кабель.

Переходимо на Wi-Fi 7: огляд роутера ASUS RT-BE58U

Власне, додаткових кріплень, підставок чи чогось подібного такі моделі не пропонували й раніше, тому в коробці знаходиться лише найнеобхідніше.

Дизайн та зручність користування

Корпуси нових моделей тепер більші, ніж це було, скажімо, за часів Wi-Fi 5 (ac). Наприклад, модель RT-AC58U була дійсно невеликою, з габаритами 192×125×30 мм. Тепер же ASUS RT-BE58U збільшився до 238×193×59 мм. Вага для роутера не настільки принципова, але вона також зросла на понад 100 грамів — 468. Звісно, великих незручностей від цього немає, але приховати роутер у невеликих нішах меблів чи “загубити” в інтер’єрі тепер трошки складніше.

Чотири високі антени також додають зовнішності масивного вигляду. Вони високі та пласкі. Як і минулого разу, їх закріплено на корпусі з можливістю змінювати положення в різні сторони, але зняти чи поміняти їх не вдасться. На фоні сучасних Mesh-систем зовнішні антени вже мають вигляд рудимента. Але з практичного погляду, навряд роутери часто виставлені на “оглядових” місцях оселі, ще й так, щоб вони заважали антенами.

Переходимо на Wi-Fi 7: огляд роутера ASUS RT-BE58U

Сам же корпус з новим стандартом отримав і свіжий дизайн. Він знову нагадує щось або зі світу суперкарів, або щось з космічної фантастики. Як мінімум, в моїй уяві виникають такі асоціації. І якщо знову згадати “пращура” RT-AC58U, який мав бути стильним, то з новішими стандартами виробник явно більше намагається привернути увагу аудиторії геймерів та вибагливих користувачів.

Пластиковий корпус виготовляється лише у чорному варіанті. Він практично весь матовий, де глянець є лише у декоративному “радіаторі” зверху. При цьому для кращого охолодження всі сторони мають чимало прорізів, але й геть прозорим корпус я не назвав би. А індикатори охайно розташувалися на “нижній сходинці” попереду, й абсолютно не заважають навіть у темряві.

Варіантів встановлення ця модель не передбачає, тому знизу є лише чотири гумові ніжки, без кріплень для стіни чи стелі, або “ніжки” для вертикального положення. Сварити виробника за відсутність варіативності не будемо, хоча й для невеликої кількості користувачів, певно, це буде маленьким недоліком.

Переходимо на Wi-Fi 7: огляд роутера ASUS RT-BE58U

Якщо ж взяти загальну картину, то ASUS RT-BE58U залишається класичним базовим роутером лінійки. Хіба що його габарити більші за корпуси попередників. В усьому іншому це цілком звичний роутер з практичною зовнішністю, без зайвих дизайнерських акцентів чи додаткового підсвічування.

Функціональність

Попри те, що модель далека до флагманів, можливості ASUS RT-BE58U дійсно непогані. Окрім того, що роутер передбачає Wi-Fi 7, тут також є чимало додаткової функціональності, швидкий WAN, варіативність підключення тощо. 4-ядерний процесор з частотою 2 ГГц доповнюють 1 ГБ оперативної пам’яті та 256 МБ постійної.

Переходимо на Wi-Fi 7: огляд роутера ASUS RT-BE58U

ASUS RT-BE58U отримав два стандартні діапазони — 2,4 (2×2) та 5 ГГц (2×2). Втім, вони розраховані на 688 та 2882 Мбіт/с, що сумарно відповідає стандарту BE3600. Серед наявних інтерфейсів також є швидкий 2,5-гігабітний WAN, чотири стандартні гігабітні LAN-порти (також є можливість використання як WAN), і один порт USB 3.2 Gen 1. Останній підтримує роботу зі стільниковими модемами, що за умов відключень світла може стати у пригоді. Або ж може використовувати накопичувачі чи принтер. Роботу портів також можна поєднувати з різними типами з’єднань.

Заразом роутер підтримує вже знайомі можливості на кшталт Beamforming, OFDMA, смугу 160 МГц та модуляцію 4096-QAM. Розрахунок радіуса покриття становить 185 м², а серед режимів роботи є “роутер”, “точка доступу”, “репітер”, “медіаміст” та можливість долучитися до мережі AiMesh. В останньому випадку пристрій може виконувати як роль основної, так і додаткової точки.

Заразом роутер дозволяє створювати декілька мереж. Основну можна розділити на діапазони, або ж залишити Smart Connect і роутер самостійно визначатиме найліпший варіант для кожного ґаджета. Додатково є гостьова, дитяча, мережа для IoT, VPN та MLO. Кожній можна задати різні права та обмеження.

Звісно, ASUS RT-BE58U запропонує вмонтований захист, батьківський контроль, аналіз трафіку, адаптивний QoS. З USB-накопичувачами можна працювати не лише в локальній мережі, але й створити власне “хмарне” сховище. Заразом є варіанти VPN-з’єднань. А тим користувачам, які мають ґаджети з підтримкою Amazon Alexa, також залишили деякі тригери. Через мобільний застосунок можна під’єднати Google Assistant. Такі функції не є чимось новим для роутерів ASUS, і нові моделі їх не облишили.

Адміністративна панель в цілому не змінила свій зовнішній вигляд, тому власникам попередніх роутерів виробника тут не доведеться шукати потрібні пункти дуже довго. І класично, застосунок для керування роутером зі смартфона запропонує трошки менше опцій налаштування, тож для “тонких” моментів все ж доведеться скористатися браузером.

Застосунок ASUS Router:

В роботі

Як не зазнала змін адміністративна панель, так і процес налаштування нового роутера буде знайомим для тих, хто за останні роки стикався з роутерами ASUS. Базові кроки можна виконати як зі смартфона, так і з ПК. Єдиний момент, який привернув до себе увагу, це пропозиція за замовчуванням створити окрему мережу для IoT-пристроїв. Не пам’ятаю такої опції при першому підключенні попередніх роутерів.

Процес не має зайняти понад 5-10 хвилин і все одразу готово до роботи. Для тестування під рукою опинилися новий ROG Zephyrus G16 (огляд буде пізніше) та ASUS Zenbook S 16 (з ним ми познайомилися раніше). А оскільки роутер має один швидший Ethernet-порт, на допомогу взяли ROG Strix SCAR 18 (теж уже знайомий нам).

Переходимо на Wi-Fi 7: огляд роутера ASUS RT-BE58U

На момент замірів швидкості провайдер показав понад 600 Мбіт/с завантаження, та 750 Мбіт/с — передачі. Власне, дротове з’єднання через роутер особливо не відрізнялося — 638/749 Мбіт/с. Діапазон 2,4 ГГц на відстані 3, 6 (через стіну) та понад 10 метрів (через дві стіни) показав очікувані 183/170, 96/95 та 59/53 Мбіт/с. Передбачувано, в 5 ГГц були значно кращі результати в таких самих місцях: 568/690, 543/658 та 456/534 Мбіт/с.

Між клієнтськими пристроями при бездротовому з’єднанні у діапазоні 2,4 ГГц швидкість виявилася не дуже високою — в середньому майже 50 Мбіт/с незалежно від розташування. 

Переходимо на Wi-Fi 7: огляд роутера ASUS RT-BE58U

Заміри передачі даних між одним дротовим та одним бездротовим клієнтами, звісно, більші — в середньому 271, 132 та 50 Мбіт/с в різних місцях. Ба більше, поряд із роутером максимум сягнув 318 Мбіт/с, що для 2,4 ГГц у користувацького роутера є нічогеньким показником.

Переходимо на Wi-Fi 7: огляд роутера ASUS RT-BE58U

Між бездротовими клієнтами у 5 ГГц, звісно, цифри ще цікавіші. У таких самих місцях приміщення можна було побачити середню швидкість у 546, 463 та 232 Мбіт/с, з піком до 749. Й тут також варто враховувати, що клієнтські ультрабук та ігровий ноутбук, можливо, не найкращі для випробувань. Але репрезентативні, оскільки, власне, у користувачів також навряд ідеальні ґаджети та умови для замірів швидкості.

Переходимо на Wi-Fi 7: огляд роутера ASUS RT-BE58U

Показники з одним дротовим і одним бездротовим клієнтом все ж найцікавіші в такому діапазоні. Середня швидкість за таких умов сягала 1235, 1143 та 534 Мбіт/с. Пікові показники “дотягнулися” до 1436 Мбіт/с поряд із роутером, а на максимальній відстані становили 686, що не так давно й перед пристроєм вважалося непоганим результатом.

Переходимо на Wi-Fi 7: огляд роутера ASUS RT-BE58U

Оскільки роутер оснащено лише одним швидкісним портом, то у разі роботи дротових з’єднань все одно “стеля” буде обмежена лише гігабітом. Власне, це й продемонстрував тест з двома дротовими клієнтами.

Переходимо на Wi-Fi 7: огляд роутера ASUS RT-BE58U

Решту часу роутер успішно обслуговував трикімнатне помешкання та до десятка клієнтів одночасно. Проблем зі з’єднанням не було у жодному випадку, навіть з урахуванням того, що не всі з них підтримують Wi-Fi 7. При цьому новий стандарт певною мірою навіть зможе обійти Mesh-системи застарілих поколінь, що може приємно здивувати. Звісно, є чимало додаткових умов та залежності від конкретного приміщення, розташування роутера тощо. Але спроможності нових пристроїв дійсно можуть потішити.