Виробники ігрових лептопів не поспішають полишати класичні версії розмірів «замінників десктопів», тому наразі в портфоліо топових брендів можна знайти чимало діагоналей. Так, 18-дюймові опції остаточно не витіснили звичний формат «сімнашок», тому вибір подібного ноутбука може надати потенційному покупцю цікаве різноманіття варіантів, якого нещодавно не було. Який з цих форматів все ж залишиться ми дізнаємося згодом, коли виробники назбирають достатньо статистики та визначать переможця. А ми тим часом подивимося на спроможності цьогорічної моделі ROG Strix SCAR 17 з топовими чипами від AMD та NVIDIA.

Характеристики ROG Strix SCAR 17 (2023)

Модель ASUS ROG Strix SCAR 17 (2023)

(G733PY-LL020X)

Дисплей IPS, 17,3”, роздільна здатність 2560×1440, співвідношення сторін 16:9, частота 240 Гц
Процесор AMD Ryzen 9 7945HX
Оперативна пам’ять 32 ГБ DDR5-4800
Сховище 2 ТБ
Графіка NVIDIA GeForce RTX4090 (16 ГБ)
Порти HDMI 2.1, 2×USB-A 3.2 Gen 1, 2×USB-C 3.2 Gen 2 з підтримкою DisplayPort та Power Delivery, RJ-45 (2,5G), 3,5 мм комбінований роз’єм
Бездротові модулі Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3
Камера 720p
Аудіо Акустична система з 2 динаміків та мікрофон
Клавіатура Клавіші острівного типу з RGB-підсвічуванням
Акумулятор та зарядка 90 Вт·год, основний блок живлення 330 Вт, додатковий — 100 Вт
Розміри 395×282×23,4-28,3 мм
Вага 3 кг

Комплектація

Відділ ROG продовжує тішити покупців розширеними комплектами постачання, що, звісно, з такою вартістю ноутбука все ж дійсно приємно. В залежності від конкретної моделі саме цієї лінійки, у великій коробці додатково може бути миша ROG Gladius III або гарнітура ROG Fusion II 300. Проте в усіх випадках є додатковий компактний блок живлення та рюкзак.

До нас потрапила модель ROG Strix SCAR 17 (G733PY-LL020X), повний комплект якої виглядає наступним чином: ноутбук; два блоки живлення різного розміру та, відповідно, потужності; миша ROG Gladius III; та рюкзак. Охочі доповнити робоче місце фірмовими аксесуарами можуть знайти все необхідне з підтримкою підсвічування Aura Sync в асортименті виробника (що у випадку деяких моделей ROG набуває додаткового сенсу, адже, наприклад, тестовий лептоп має чимало підсвічування).

Дизайн та зручність використання

Цьогорічний ROG Strix SCAR 17 витримує фірмовий стиль лептопів ROG, проте деякі моменти з «максимальних комплектацій» він все ж облишив. Однак зовнішність залишається впізнаваною та тематично повністю відповідає характеру саме ігрових моделей. Тому декілька зон підсвічування та вже добре знайомі елементи оздоблення залишилися на своїх місцях.

Серед того, що ми бачили на інших зразках ROG рік тому, тут немає змінних панелей у кутку топкейса, напівпрозорих частин топкейсу, прихованих ультрафіолетових малюнків на кришці дисплея, яка тепер не підсвічується знизу, та KeyStone (NFC-мітки, яка дає швидкий доступ до прихованого розділу накопичувача, зберігає певні налаштування тощо). Однак на загальні враження це не вплинуло, лептоп все ще має гарний зовнішній вигляд, приємний у користуванні, та отримав такі ж матеріали, як і раніше (переважно матовий пластик та металеву зовнішню кришку). Ще й індикатори активності на топкейсі зменшилися й практично не заважають під час роботи.

Разом із підсвічуванням клавіатури, в ROG Strix SCAR 17 є додаткова велика діодна зона знизу на топкейсі перед користувачем. Фанатам пограти з мінімальним освітленням в кімнаті це додасть певного настрою. Навіть просто попрацювати з таким ефектом ambient light особисто мені приємніше. Звісно, момент суб’єктивний, але я не втомився від підсвічування, а це не перша така модель, яка потрапила до мене на огляд. Також на блоці екрана є підсвічування логотипа, яке має статичне світло і не синхронізується з іншими зонами.

Нижня частина топкейса цієї моделі має трохи простіше оздоблення, ніж бувало, але все одно далеке від консервативних бізнес-лінійок. Чимала її частина має перфорацію для охолодження, а також сім гумових точок опори.

Прогрес без зайвого: огляд ігрового ноутбука ROG Strix SCAR 17 (2023) від ASUS

ROG Strix SCAR 17 також є великим лептопом, який точно не планувався бути в першу чергу найпортативнішим з усіх доступних ROG (на такий випадок є моделі лінійки Zephyrus). Так, габарити корпусу нашої моделі становлять 395×282×23,4-28,3 мм — як і минулого року. Інші комплектації не змінюють корпус. Вага всієї конструкції становить 3 кг. Таким чином дуже добре, що виробник забезпечує покупця рюкзаком відповідного розміру, адже такий поважний корпус поміститься не у будь-який звичайний рюкзак.

Прогрес без зайвого: огляд ігрового ноутбука ROG Strix SCAR 17 (2023) від ASUS

Окрім того, що це очевидно не найліпший лептоп для подорожей, поскаржитися можна хіба що на марку поверхню, яка легко накопичує сліди від рук. Так, протерти ноутбук не важко, але робити це доведеться після кожного сеансу роботи чи ігор, або ж, звісно, ігнорувати неохайний вигляд робочої машини. В усьому іншому цьогорічний ROG Strix SCAR 17 залишається гарним замінником десктопів з належною якістю збирання та рівнем комфорту при використанні.

Порти ROG Strix SCAR 17

Не дуже типово для великих топкейсів, але у SCAR 17 порти розташовані лише з двох сторін — зліва та позаду. Так, на боковій частині є комбінований порт для гарнітури та два USB-A 3.2 Gen 1. Позаду розміщено порт живлення, RJ45 (2,5G), HDMI 2.1 та два USB-C 3.2 Gen 2 з підтримкою DisplayPort та G-Sync, а один з них також має Power Delivery 3.0.

Загалом портів могло б бути більше (наприклад, ще один USB-A, слот для карток пам’яті тощо), проте виробник залишив праву частину топкейсу вільною від будь-яких дротів чи гаджетів, тож під час ігор користувачу точно ніщо не заважатиме. І так точно набагато краще, ніж два USB-A під правою рукою, як іноді буває в ігрових моделей.

Дисплей

Незалежно від комплектації ROG Strix SCAR 17, в саме цій модельній лінійці пропонується лише один варіант дисплея. Це 17,3-дюймова матриця з роздільною здатністю 2560×1440 пікселів та класичним співвідношенням сторін — 16:9. На фоні загального розміру дисплея його рамки виглядають невеликими, а сам екран навпаки — здоровезним. Тим користувачам, які раніше мали менші лептопи, різниця точно буде добре відчутна.

Швидкість матриці також не підвела. В останніх тенденціях дисплей має швидкість реакції на рівні 3 мс і частоту оновлення у 240 Гц. Цим, можливо, вже не здивувати тих користувачів, які часто оновлюю свої лептопи/комп’ютери. Проте це саме ті опції, без яких потім складно працювати на простіших екранах. Ба більше, коли ноутбук переходить в режим економії енергії та перемикає зображення на 60 Гц, стає буквально дискомфортно (що легко виправляється в налаштуваннях).

Прогрес без зайвого: огляд ігрового ноутбука ROG Strix SCAR 17 (2023) від ASUS

IPS-матриця також має чудове зображення, проте є маленький нюанс. Як в більшості ігрових моделей виробника, утиліта ARMOURY CRATE запропонує декілька варіантів профілів зображення на різні випадки (різні жанри ігор, кіно, насичені кольори тощо), але переважно всі вони мають серйозний вплив на показники гами, що також чудово помітно при виборі профілів. З огляду на заміри нашого колориметра та мої власні спостереження, найліпше залишити варіант Default та в принципі не повертатися до цих налаштувань у майбутньому, бо саме цей профіль забезпечить чудове охоплення та майже еталонні показники гами, температури зображення (яку додатково можна корегувати) та інше. 

Прогрес без зайвого: огляд ігрового ноутбука ROG Strix SCAR 17 (2023) від ASUS

Заміри профілю Default:

З підсвічування рекордів не трапилося, проте й проблем немає — екран спроможен забезпечити яскравість від 19 до 360 кд/м². На жаль, ця модель не отримала опцій з Mini LED-підсвічуванням, які й значно яскравіші, й в дечому цікавіші. Однак не сказати, що стандартний дисплей якось розчаровує. У звичайних умовах рівня яскравості буде вистачати, до того ж підсвічуванню додатково допомагатиме стандартне для таких ноутбуків матове покриття матриці.

Маніпулятори та мультимедіа

З минулого року клавіатура практично не змінилася. 2-міліметровий профіль, приємні натиск та звук, додаткові клавіші з макросами, RGB-підсвічування тощо… Це все залишилося й в моделі цього року. Головне — не з’явилися проблеми зі «сліпим» набором тексту. Працюючи або граючи в користувачів навряд будуть незручності з клавіатурою, а звикати доведеться хіба що до завуженого NUM-блоку (що трапляється практично в усіх лептопах навіть великого розміру). Тож клавіатура все ще дуже тішить. А не вистачає їй сканеру відбитків пальців, що могло б «поміститися» в дорогій ігровій моделі.

Прогрес без зайвого: огляд ігрового ноутбука ROG Strix SCAR 17 (2023) від ASUS

Розміри та розташування трекпаду теж не змінювали. Користувачу залишили 130×78 мм сенсорної поверхні, яка чудово замінює мишу для звичайних завдань: до жестів та загальної точності роботи жодних зауважень. Особисто мені також не доводилося відключати його під час ігор, проте на такий випадок виробник передбачив швидку комбінацію Fn+F10.

Прогрес без зайвого: огляд ігрового ноутбука ROG Strix SCAR 17 (2023) від ASUS

А ось в чому є невелика відмінність від торішньої моделі, так це в кількості динаміків. На цей раз в лінійці лише два динаміки, без додаткових твітерів поряд із шарніром. Так, звуку залишилося трохи менше, але без критичної нестачі. Виробник також оснастив їх підтримкою технологій Smart Amplifier та Dolby Atmos. Загалом звуку цілком вистачає, й він дійсно непоганий. Хоча грати все одно буде зручніше в навушниках, адже систему охолодження поки що ніхто не зміг зробити дуже тихою. 

Прогрес без зайвого: огляд ігрового ноутбука ROG Strix SCAR 17 (2023) від ASUS

З іншого боку, цьогорічна модель отримала вебкамеру, якої минулого разу не було. Щоправда, це камера виключно для спілкування, адже її роздільна здатність лише HD, а спроможності при штучному освітленні залишаються посередніми. Втім, коли така все ж знадобиться, тепер вона буде в користувача. 

Прогрес без зайвого: огляд ігрового ноутбука ROG Strix SCAR 17 (2023) від ASUS

Мікрофони (за допомоги ШІ) дійсно можуть не пропускати в розмову зайві звуки. Скоріше за все це не найліпший варіант для ігрових чатів, втім, для звичайного спілкування з близькими та колегами — це одне з найкращих вбудованих рішень.

Продуктивність та ПЗ

Цього разу ми розглядаємо лінійку ROG Strix SCAR 17 на базі процесорів AMD, а не Intel. Всі комплектації мають Ryzen 9, але конфігурації можуть змінюватися (12 або 16 ядер). Додатково змінюються й опції дискретного відео, де пропонуються NVIDIA GeForce RTX 4080 та 4090. І навіть в мінімальних комплектаціях користувач отримає 32 ГБ ОЗП (можливий максимум — 64 ГБ) та терабайтний накопичувач (до якого користувач самостійно може додати ще один, в корпусі передбачено два слоти).

Незалежно від конфігурації користувач також матиме підтримку тридіапазонного Wi-Fi 6E, 2,5-гігабітний LAN-порт та Bluetooth 5.3 для бездротових аксесуарів.

Прогрес без зайвого: огляд ігрового ноутбука ROG Strix SCAR 17 (2023) від ASUS

Тестова комплектація ROG Strix SCAR 17 (G733PY-LL020X) має: AMD Ryzen 9 7945HX (16 ядер, 32 потоки, 64 МБ кеш, 2,5-5,4 ГГц, 55 Вт, інтегроване відео AMD Radeon 610M), NVIDIA GeForce RTX 4090 (2090 МГц, 16 ГБ GDDR6, 175 Вт), 32 ГБ DDR5-4800 (дві планки по 16), та PCIe 4.0 NVMe-накопичувач з двома терабайтами. Це одна з найпотужніших конфігурацій лінійки.

В ARMOURY CRATE традиційно можна обрати поміж декількох режимів роботи системи (від Silent до Turbo) та обрати поведінку відеокарти (Ultimate дозволить постійно працювати через дискретний чип, оминаючи інтегрований, а інші опції слугуватимуть для зменшення енерговитрат під час звичайної роботи). Ручний режим для охочих самостійно встановити бажані параметри також на місці й дозволить гнучкіше розпоряджатися ресурсами, однак маю сумнів, що багато користувачів до нього звертаються.

З найпотужнішим пресетом процесору вдалося дещо випередити показники конкурентного Intel Core i9-13980HX. Процеси, які працюють з усіма доступними ядрами, зможуть виконуватися швидше на такій «машині». Проте особисто я не думаю, що це буде принципово для більшості покупців, і в такому випадку вони просто зможуть обрати того виробника чипів, до якого найбільш прихильні.

А от перейшовши до максимального енергоощадження Intel все ж демонстрував трохи більше спритності. Однак варто зазначити, що в обох випадках продуктивності при роботі від батареї вистачало для базових завдань, перегляду медіа та офісної роботи. Знову ж, було б дивно, якщо флагманські процесори підводили в таких сценаріях використання, тим паче такі лептопи все ж більше пристосовані для роботи поряд з джерелом живлення.

  Мережа Батарея
3DMark (TimeSpy) 19 396 5 260
3DMark (CPU Profile, max threads) 12 395 4 676
CineBench R24 (CPU single/multi core)
107/1 613 55/1 085
PCMark 10 12 218 3 381

З іграми проблем не буде й поготів. З такою конфігурацією можна спокійно дозволити собі найвищі налаштування графіки з нативною роздільною здатністю дисплея, й в принципі не слідкувати за показниками FPS. Протестовані ігри запускалися з найвищою роздільною здатністю та високими пресетами налаштувань. Середні показники FPS жодним чином не розчарували.

Прогрес без зайвого: огляд ігрового ноутбука ROG Strix SCAR 17 (2023) від ASUS

На жаль, тест стабільності не показав графу тротлінгу (іноді таке трапляється з деякими конфігураціями). Спираючись на власний досвід, в іграх користувач не відчує якихось сповільнень навіть під час тривалих сесій. Тож тут теж навряд є приводи для хвилювань.

Однак тест не приховав показники температури, які в такому випадку становили 95°C, що чимало. При цьому гаряче повітря з усіх боків топкейса також добре відчувається. Менше з тим, робочої поверхні це практично не стосується, й під руками суттєвого нагріву не помічено. Доволі високою температура буде й при звичайній роботі, коли показники відповідних датчиків можуть перевищувати 60°C. Хоча й система охолодження в такому випадку не сильно докучає шумом. Загалом вона складається з двох кулерів, чималої випарної камери та термоінтерфейсів Thermal Grizzly на графічному чипі та Conductonaut Extreme на ЦП (як і минулого разу).

Фірмовий «софт» також доволі довго тримається без кардинальних оновлень. ROG Strix SCAR 17 постачається з утилітами MyASUS та згаданою ARMOURY CRATE. В першій серед корисного є налаштування режимів роботи батареї, для збереження якої можна увімкнути опцію заряджання лише до 80%. А от друга має більше налаштувань режимів продуктивності, підсвічування, профілів зображення, кілька дрібніших налаштувань тощо, а також має моніторинг системи. Досвідчені користувачі ROG навряд побачать тут багато нового, а для всіх інших інтерфейс буде доволі зрозумілим та зручним.

Автономність ROG Strix SCAR 17

Актуальній моделі ROG Strix SCAR 17 дісталася батарея від попередника, тож її ємність становить 90 Вт•год. Як і минулого разу, в ігровому тесті витривалості її вистачило на годину. А от в «офісному» випробуванні лептоп втратив понад годину роботи (фінальний результат — 5 годин 34 хвилини). Дві години перегляду фільму віднімуть понад 40% заряду. І так, дійсно бувають лептопи, які можуть працювати значно довше, проте для ігрової моделі, ще й з великим екраном, цього має вистачати.

І добре, що виробник забезпечує покупця опціями блоків живлення. Для звичайної роботи є 100-ватний та відносно компактний варіант, який важить 400 грамів. З ним значно легше дістатися офісу, однак на повне заряджання батареї з таким знадобиться 2 години 40 хвилин. Але режим Turbo з таким БЖ не активується, тож для максимальної продуктивності все ж потрібен другий. Його потужність складає 330 Вт, а вага — 1,13 кг. І з ним, звісно, заповнення «повного бака» буде майже на годину швидшим.