Для великої кількості користувачів ноутбуки стали основним комп’ютером, який супроводжує власника на роботі, відповідає за розваги вдома, зберігає робочу та особисту інформацію, подорожує у відрядження та на відпочинок. У більшості випадків користувачам вистачає звичайних посередніх лептопів. Але для тих, хто має специфічні запити та не охочий до ігор, є окремі enterprise-моделі. Одним з найцікавіших варіантів таких робочих машин є ASUS ExpertBook. Сьогодні ми детальніше познайомимося з таким на прикладі моделі ASUS ExpertBook B7 Flip (B7402FE).

Характеристики

Модель ASUS ExpertBook B7 Flip (B7402FE)
Дисплей IPS, 14”, роздільна здатність 1920×1200, співвідношення сторін 16:10, частота оновлення 60 Гц
Процесор Intel Core i7-1195G7 (2,9 ГГц)
Оперативна пам’ять 64 ГБ LPDDR4
Сховище 1024 ГБ PCIe NVMe SED SSD
Графіка Intel Iris Xe
Порти Два Thunderbolt 4, HDMI 2,0, USB-A 3,2 Gen 2, Micro HDMI, 3,5 мм Jack, nano-Sim, USB-A 3,2 Gen 2, зчитувач Smart-карток
Бездротові модулі Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.2, 5G (nano-SIM/eSIM)
Камера 720p
Аудіо Вбудовані стереодинаміки та подвійний мікрофон
Клавіатура Клавіші острівного типу з білим підсвічуванням
Акумулятор та зарядка 63 Вт⋅год, блок живлення 65 Вт
Розміри 320×234,2×18-18,9 мм
Вага 1,43 кг

Комплектація ASUS ExpertBook

На відміну від звичайних лептопів, професійні моделі можуть мати трохи розширену комплектацію. У випадку з тестовим ExpertBook у коробці є не лише блок живлення, а ще й мережевий адаптер та стилус. Через те, що подібний ноутбук навряд буде мати виключно одне робоче місце, ще й доволі недешевий, отримати в коробці фірмовий чохол було б приємно. Але питання естетичного захисту при транспортуванні виробник залишив користувачу.

На сайті компанії серед фірмових аксесуарів для такої моделі можна знайти доки з USB-C (має 3 порти USB-C, та по одному HDMI, RJ-45 та USB-A, може заряджати ноутбук з максимальною потужністю до 100 Вт) та маленький блок живлення, з яким буде зручніше подорожувати. Також можна використовувати будь-які інші аксесуари з відповідними стандартами. Хоча з огляду на наявний комплект, першої необхідності у додаткових придбаннях тут немає.

Дизайн та зручність використання

Якщо ви раніше встигли бачити чи працювати з ExpertBook, то окрім мінімальних змін у дизайні нічого кардинального тут не побачите. Це так само невеликий лептоп чорного кольору (хоча я б скоріше назвав його темно-синім) з приємним ефектом, як це називають в автомобільному світі, перламутрової фарби. Такий повністю відповідає очікуванням від суворого офісу, де dress-code є важливою складовою робочого процесу. Тобто, жодних дизайнерських «прибамбасів», тільки практичність та «зосереджений вираз обличчя».

Але Flip — трансформер. Шарнір дозволяє розвернути дисплей повністю до нижньої частини топкейса, зробивши з нього планшет. Це не виключає будь-які проміжкові позиції, які можуть відповідати кожній окремій ситуації. Це зручно під час проведення презентацій, роботі з різними розрахунками, кресленнями тощо. Вдома це буде зручно для, наприклад, дитини, яка зможе малювати чи грати у якісь розвивальні ігри. Врешті, це не перший трансформер на ринку, тому цільова аудиторія саме таких лептопів вже краще за багатьох знає, як саме використовувати подібні лептопи.

Тут одразу варто зазначити, що конструкція корпусу сподобалася. Його добре зібрано, тому під час роботи чи будь-яких змін позицій дисплея не було жодних незручностей або підозрілих звуків. Зрештою, порад у тому, як зробити якісний трансформер, компанія ASUS не потребує. Єдине, чого особисто мені не вистачило, це гумових фіксаторів на передній панелі топкейса та верхній частині дисплея, які б дозволили корпусу краще фіксуватися у позиції в формі літери «Л» (хоча й не думаю, що цей момент не прорахували). Для інших варіантів використання на топкейсі передбачені ніжки та фіксатори. Окремо хочеться похвалити якісну роботу акселерометра, який швидко визначає позицію дисплея, на що система відповідно реагує та змінює орієнтацію дисплея.

Сам корпус зроблено з алюмінієвого сплаву. Він жорсткий та прогинається лише під дією сили (у звичайному робочому процесі його не пошкодити, а помітних деформацій корпусу немає). Що зроблено не дуже характерно, це поверхню: на відміну від традиційних металевих корпусів, цей не гладкий, а трішки шорсткий. Це не є чимось негативним, просто може сподобатися не кожному допитливому користувачеві. З іншого боку така поверхня непогано себе зарекомендувала в плані практичності, адже сліди використання на ній не так помітні. А в кращих традиціях компанії, тестують нові моделі доволі жорстко:

Але найцікавішим елементом на корпусі став індикатор, назвемо його «вільного часу». Це окремий діод, який має автоматично активуватися під час конференц-колів, а також може вмикатися за запитом користувача (за замовчуванням — Fn+1). Таким чином можна показати колезі, що вільного часу на запитання або каву наразі немає. Звісно, виглядає це як забаганка соціофоба, але для людей з напруженим робочім графіком може бути дійсно корисно. До того ж важко пригадати подібне на інших лептопах.

Огляд ASUS ExpertBook B7 Flip: професійний ноутбук-трансформер з 5G

Щодо набору портів — їх багато. Всі традиційно розкидані на бокових сторонах топкейса. Зліва розташували два порти Thunderbolt 4, HDMI 2,0, USB-A 3,2 Gen 2, Micro HDMI (через який з комплектним адаптером підключається RJ45), комбінований роз’єм для гарнітури та три індикатори роботи. Права боковина отримала замок Kensington, слот для nano-Sim, кнопку увімкнення, клавіші регулювання гучності та ще один USB-A 3,2 Gen 2, а під цим усім ще є зчитувач Smart-карток. Дуже непогано.

Відкрита кришка дисплея мінімально підіймає частину корпусу над поверхнею. Але вона має ніжки, які разом з іншими добре тримають лептоп на робочій поверхні. Більше знизу ніяких цікавинок (як це буває, наприклад, в ігрових моделей) не знайшлося.

Огляд ASUS ExpertBook B7 Flip: професійний ноутбук-трансформер з 5G

Габарити лептопа також непогані. При 14-дюймовому дисплеї розміри корпуса складають 320×234,2×18-18,9 мм, а вага — 1,43 кг. Звісно, для планшета це вже забагато. Але ж різних режимів використання у нього також вистачає, тож знайти комфортну позицію для нього буде неважко. Хоча довго працювати з ним в руках не вийде, це вже занадто велика вага, щоб балансувати на одній руці, а іншою тапати по дисплею. Знову-таки, нічого нового для ноутбука-трансформера. Тільки треба звикнути до розташування випуску теплого повітря, яке сховали біля шарніра, і яке відкривається, коли дисплей розгорнуто.

У минулому я вже мав досвід роботи з ExpertBook, але та модель не могла трансформуватися у планшет. У звичайному режимі роботи вони майже не відрізняються одна від одної. І це просто приємний та надійний ноутбук. Режим планшета особисто мені не дуже потрібен, але деяким користувачам стає в пригоді. Майже упевнений, що у будь-якому із цих варіантів, користувач такого трансформера лишиться задоволеним, незалежно від того, користувався він лептопами такого формату, чи тільки вирішив спробувати.

Дисплей ASUS ExpertBook

З екраном цієї моделі також є свої цікавинки, які зустрічаються далеко не у кожної лінійки чи навіть виробника. Але спочатку до базових параметрів. Для ExpertBook Flip передбачено два варіанти роздільної здатності: 2560×1600 або 1920×1200 пікселів. В обох випадках це 14-дюймові дисплеї зі співвідношенням сторін 16:10 та звичайною частотою оновлення — 60 Гц. Також обидві матриці покривають 81% площі всього модуля, захищені матовим склом, підтримують роботу зі стилусом та добре реагують на дотик. Тестова модель оснащена опцією з меншою роздільною здатністю, але у неї є рідкісна особливість.

Огляд ASUS ExpertBook B7 Flip: професійний ноутбук-трансформер з 5G

На відміну від більшості сучасних дисплеїв, цей не отримав широкі кути огляду. І зроблено це навмисно для збільшення рівня приватності. Тож якщо подивитися на дисплей під кутом, значна частина зображення сильно темнішає. Це має підвищити рівень приватності під час роботи у публічних місцях (кафе, потяг, літак тощо). А якщо й цього буде замало, то дисплей має додаткову функцію ASUS Private View, яка ще більше звузить кути огляду (також рекомендується знизити рівень підсвітки до 20-30%).

Огляд ASUS ExpertBook B7 Flip: професійний ноутбук-трансформер з 5G

Є й недолік через це. Зображення змінюється буквально при незначних відхиленнях власної позиції користувача. Тобто варто трохи відкинутися в кріслі або навпаки, посунутися ближче до столу, як одразу відчувається зміна зображення на дисплеї. Через це доводиться мінімально поправляти екран під час роботи частіше, ніж з іншими лептопами. Але якщо питання підвищеної приватності для користувача актуальне, то комфортом можна за це заплатити. Тут варто також зазначити, що при роботі або перегляді фільму разом з кимось поряд, зображення буде відрізнятися для обох людей.

Огляд ASUS ExpertBook B7 Flip: професійний ноутбук-трансформер з 5G

При цьому IPS-матриця добре відкалібрована. Якщо прямо дивитися на екран, зображення виглядає приємно. Особливо з огляду на те, що ExpertBook — ноутбук бізнес-класу, у яких часто не так багато уваги приділяють якості передачі кольорів. Тут же ми маємо гарні показники колірного простору, температури та гами. Якщо взяти до уваги, що цей лептоп не має працювати з зображенням, користувача майже стовідсотково має влаштувати картинка. У фірмовій утиліті є мінімальні налаштування зображення, але навряд вони знадобляться, адже стандартні параметри чудові.

Дисплею також вистачає яскравості. Завдяки матовій поверхні, на екрані залишається менше бліків, ніж зазвичай у сенсорних екранів, які переважно глянцеві. Рівень максимального підсвічування становить 500 кд/м², що багато для такого класу. Цього повністю вистачає для будь-якої ситуації у приміщенні. Знизити яскравість можна до рівня 26 кд/м², що також дозволить комфортно попрацювати у відносній темряві. На жаль, автоматичного регулювання яскравості в налаштуваннях не знайшлося.

Безпека ASUS ExpertBook

Як і сучасні смартфони, преміальні лептопи мають варіанти швидкого доступу до системи. ExpertBook так само може розпізнавати обличчя власника. Та на відміну від більшості смартфонів, він використовує не лише вебкамеру, а ще й інфрачервоний датчик. Сканування швидке та не залежить від умов освітлення. Це найзручніший спосіб розблокування, адже потрібно тільки відкрити кришку дисплея, а все інше лептоп зробить сам буквально за секунду-дві.

Огляд ASUS ExpertBook B7 Flip: професійний ноутбук-трансформер з 5G

Якщо такий варіант не влаштовує (наприклад, через зачинену камеру, про яку ми трохи згодом ще згадаємо), то є варіант сканування відбитків пальців. Датчик суміщено з кнопкою увімкнення. Після відкриття кришки, до сканера треба тільки доторкнутися, як він з мінімальною затримкою дає доступ до робочого столу. Це зовсім трохи довше, адже потрібно запам’ятовувати його розташування та тягнутися до нього. Але це швидше, ніж вводити пароль до системи. До того ж працює доволі добре (хоча й гірше, ніж аналогічні датчики в смартфонах).

Огляд ASUS ExpertBook B7 Flip: професійний ноутбук-трансформер з 5G

Але без мінімальних труднощів не обійшлося. Іноді при першому увімкненні сканування обличчя не спрацьовує. Так само і сканер відбитків зрідка ігнорував мене. Бувало таке тільки після тривалого вимкнення, тому значного впливу не роботу не мало. Після виходу з режиму «сну» все працювало як треба. Якщо подібні недоліки є масовою проблемою, а не помилкою тестової моделі, то скоріше за все виробник виправить це з майбутніми оновленнями ПЗ.

Керування та мультимедіа

У багатьох моделях ноутбуків використовуються однакові клавіатури. У компанії ASUS, як на мене, вони одні із найбільш вдалих. ExpertBook це також стосується. Невелика острівна клавіатура не отримала окремий NUM-блок, що може уповільнити роботу людей, які працюють з великими таблицями, але менеджери, які набагато більше часу проводять з листуванням, чатами та робочими відеодзвінками такої проблеми не відчують.

Огляд ASUS ExpertBook B7 Flip: професійний ноутбук-трансформер з 5G

Тим, хто вміє набирати текст не дивлячись на клавіатуру, до цієї навіть не доведеться звикати, бо основні клавіші на своїх місцях. Вони мають достатній хід та зовсім не гучні під час інтенсивної роботи. Є біле підсвічення, але воно не регулює яскравість. Для роботи у темному приміщенні його буде достатньо. Окремо в системі можна налаштувати декілька макросів для швидкого запуску програм. Та й в цілому робота з текстом не розчарувала. Ба більше, на клавіатуру навіть теоретично можна пролити рідину. Але як і з будь-якою технікою, випробовувати долю не варто.

Трекпад теж не зіпсували. Він менший за деякі конкурентні, але для роботи без миші точно підходить. У нього все добре з чутливістю та точністю, є підтримка мультитач та жестів. Також у ньому є віртуальний NUM-блок, хоча з фізичним він не порівнюється у зручності використання. У будь-якому випадку, для основної роботи трекпада вистачає, та й сенсорний дисплей може допомагати.

Стилус також може не завадити в роботі. Зробити швидкі креслення, нотатки, примітки або схеми з ним можна. Також їм можна просто допомагати у керуванні. З урахуванням категорії ноутбука, навряд до стилуса будуть великі запити, а всі базові потреби він точно зможе закрити. Варіантів його зберігання, на жаль, не багато — є тільки магнітне кріплення на кришці дисплея. Іншого рішення тут немає.

Зазвичай бізнес-клас не отримував добрі динаміки, але так не могло продовжуватися вічно. У ExpertBook є два динаміки, які розміщені на нижній частині топкейса. Є й логотип Harman/Kardon, тож звучання у них дійсно непогане, хоча й максимальна потужність могла б бути вищою. Враховуючи розташування динаміків, їх краще чутно, коли лептоп знаходиться на рівній поверхні, але варто підняти його та, скажімо, вмоститися в кріслі або дивані, звуку стане помітно менше.

ExpertBook має вбудовану вебкамеру з невисокою роздільною здатністю у 720p. Але у цьому випадку значно важливіше, що камера отримала можливість фізичного закриття «віконця», тому що безпека для користувача може бути значно важливіша, за якість передачі зображення.

 

І також дуже важливо роль тут складуть мікрофони. Вони «обіймають» камеру з обох боків та чудово чують користувача, а система шумогасіння з використанням штучного інтелекту приємно вразила. Мікрофони ігнорують зайві звуки та гарно вирізняють голос користувача. Робота з клавіатурою, звуки від телефону, який лежить поруч та подібні подразники для них не проблема, у розмову подібний «супровід» не потрапляє. Також ця система може «чистити» вхідне аудіо, залишаючи лише голос співрозмовника. І це дійсно працює.

Продуктивність та ПЗ

Комплектацій для ASUS ExpertBook B7 Flip не дуже багато, але вони є. Обрати процесор можна між опціями Intel Core i5-1155G7 (2,5 ГГц) та i7-1195G7 (2,9 ГГц). В обох випадках використовується тільки вбудована графіка Intel Iris Xe. Для оперативної пам’яті є два слоти SO-DIMM DDR4 3200 МГц, які підтримують сумарно до 64 ГБ. М.2-накопичувач також можна замінити, тоді як в стандартних моделях встановлені планки з 512 ГБ або 1 ТБ. Будь-які заміни варто робити дуже обережно. Тестова модель зібрана так, що з підручними інструментами відчинити корпус так, щоб не пошкодити його, не вдалося.

Огляд ASUS ExpertBook B7 Flip: професійний ноутбук-трансформер з 5G

З підключенням до Мережі та аксесуарів тут «повний фарш»: є вже стандартні Wi-Fi 6 та Bluetooth 5.2, через адаптер можна під’єднатися по Ethernet, також у лептопа є 5G-модуль. Останній, окрім слота для SIM-карти, запропонує налаштувати eSIM. У трекпаді для додаткової авторизації вбудовано NFC. Тобто, тут дійсно є все, що потрібно вибагливим користувачам.

Тестова модель з Intel Core i7, 64 ГБ оперативної пам’яті та терабайтним накопичувачем показала себе непогано. Звісно, у неї немає великого запасу потужності, але з більшістю офісних справ вона точно впорається без зайвих вагань. Лептоп швидко запускається, встановлює програми, оновлюється, запускає додатки, виконує різні задачі тощо. За пару тижнів щоденного користування він жодного разу навіть не «задумувався» над чимось довше, ніж того хотілося б. Обсяг пам’яті та її швидкість також є дуже приємним фактором для роботи. Навіть пограти у щось на зразок GTA V можна, але тест в грі при посередній якості зображення більш як 32 FPS не показав.

Зі стабільністю проблем не було. Під навантаженням температура процесора не перевищувала 65°C, а при звичайній роботі — 45. Коли лептоп працює «на повну», топкейс нагрівається лише знизу. При таких умовах з ним не дуже комфортно працювати, поставивши собі на коліна, адже нагрів добре відчувається; а якщо він стоїть на столі, жодного дискомфорту не буде. Щоправда, систему охолодження у такому випадку добре чутно. Без цього кулер все одно не відключається та його мінімально чутно. Тепле повітря виходить до шарніра дисплея, що в режимі звичайного ноутбука ніяк не відчувається, але в помітно у деяких «планшетних» позиціях. Зважаючи на конструктивні особливості моделі, від цього нікуди подітися.

На роботу операційної системи скарг не було. Єдиний момент, який викликав певні незручності, це пригадана помилка сканування обличчя та відбитків при увімкненні, а не виході з режиму «сну». Потім здебільшого все працювало як мало. Додатково лептоп оснащено фірмовими додатками від ASUS. Окрім налаштувань різних функцій через MyASUS (як-от режимів мікрофона, чи контролю над батареєю), є дублювання цих налаштувань через смартфон. А якщо таке потрібно, за допомогою GlideX можна виводити зображення з дисплея смартфона на екран ноутбука, або навіть приєднати дисплей смартфона (або планшета), як другий монітор. І все це без дротів. Я спробував ці трюки з iOS — все працює, хоча й з помітною затримкою.

Автономність ASUS ExpertBook

Одним з критичних питань для бізнес-лептопів є час роботи від батареї, адже користувачі подібних комп’ютерів часто подорожують з ними, або працюють поза офісом. ExpertBook Flip має акумулятор місткістю 63 Вт•год. Виробник зазначає до 12 годин автономної роботи. Наш звичний тест автономності PCMark 10 при офісному сценарії роботи продемонстрував 7 годин 43 хвилини при рівні яскравості у 100 кд/м². При комфортних для приміщення налаштуваннях підсвічування та тихою фоновою музикою, батарея втрачала до 15% за годину з браузером, поштою, документами, месенджерами та Spotify. Перегляд двогодинного фільму обійшовся у 26%. Це відносно посередні результати на сьогодні.

Комплектний зарядний пристій невеликий та зовсім не важкий, при транспортуванні з ним буде легко. Його потужність складає 65 Вт, що дозволяє повністю зарядити батарею за дві з половиною години. Додаткової звучності у використанні ExpertBook додає заряджання через USB-C, що дозволить поповнювати запаси енергії універсальними блоками живлення чи хабами з підтримкою зарядки, які можна розмістити вдома та на роботі, а резервний блок не діставати з рюкзака.