Невеличкий лептоп категорії «бізнес» — практично невідійманий сьогодні робочий інструмент багатьох людей. Це не просто комп’ютер, а персональний компаньйон між робочим та домашнім офісами, на зустрічах, в подорожах та… під час блекаутів. Окрім портативності, такі моделі мають забезпечувати користувача й щонайменше хорошим рівнем продуктивності, відповідним дизайном та, бажано, якісними матеріалами. В цьому огляді ми розглянемо, чим зможе задовольнити потреби своїх користувачів модель ASUS ExpertBook B5302CE.

Характеристики ASUS ExpertBook B5

Модель ASUS ExpertBook B5302CE
Дисплей IPS, 13,3”, роздільна здатність 1920×1080, співвідношення сторін 16:9, частота оновлення 60 Гц
Процесор Intel Core i7-1165G7
Оперативна пам’ять 16 ГБ DDR4
Сховище 512 ГБ M.2 2280 PCIe 3.0×4
Графіка Intel Iris Xe Graphics
Порти 2x USB-C (Thunderbolt 4), 1 USB 3.2 Gen 2, 3,5 мм комбінований роз’єм, HDMI 2.0b, Micro HDMI (RJ45)
Бездротові модулі Wi-Fi 6 (802.11ax) + Bluetooth 5.0
Камера HD
Аудіо Вбудовані стереодинаміки та мікрофон
Клавіатура Клавіші острівного типу з підсвічуванням
Акумулятор та зарядка 66 Вт·год, блок живлення 65 Вт
Розміри 309×210,6×16,9 мм
Вага 1,13 кг
Вартість даної конфігурації 44,999 грн.

Комплектація ASUS ExpertBook B5

Лінійка ExpertBook має чимало варіантів комплектацій, які залежать від додаткових можливостей конкретної моделі та, відповідно, загальної вартості лептопа. ASUS ExpertBook B5 не є флагманом, тому й комплект постачання в нього доволі простий. З лептопом користувач знайде в коробці лише компактний блок живлення та адаптер для дротового підключення до Мережі.

Огляд ноутбука ASUS ExpertBook B5

Значною мірою цього має вистачати для повноцінної роботи, адже наявність більшості необхідних портів тут і без хабів є. Але приємно було б з кожною такою моделлю отримувати захисний чохол, який допоможе довше зберігати охайний зовнішній вигляд після частих подорожей за власником (а з таким лептопом майже напевно можна стверджувати, що єдиного спокійного робочого місця в нього не буде).

Дизайн та зручність використання

З огляду на приналежність до касти бізнес-пристроїв, вся лінійка ExpertBook завжди мала відносно простий дизайн, який жодним чином не мав відвертати увагу користувача від роботи. Тут обійшлося без зайвого підсвічування чи помітних глянцевих панелей. Все дуже стримано та просто, як і має бути в класичному офісному середовищі (з 9 до 6 та дрескодом, звісно).

Як і більшість моделей лінійки, ExpertBook B5 майже не відрізняється від інших її представників. Він такого ж самого кольору (тепер вказано «чорний», але в залежності від освітлення може віддавати синім, як зустрічається на знімках тестової моделі) та «статури». Зрозуміло, що зі своїми дрібними особливостями (наприклад, Flip можна повністю розгорнути, а звичайний B5 — ні). Але всі притаманні лінійці риси збережено. Навіть з її новими доробками, як-от окремий індикатор на кришці дисплейного блоку, який сигналізує, що його власник наразі дуже зайнятий і його не треба турбувати. Такий знаходиться в кутку поряд із назвою лептопа і світить помітним помаранчевим кольором.

Насправді ExpertBook B5 є однією з початкових ланок лінійки, тому й цілі в неї не показати всю спроможність таких лептопів, але й зберегти її найважливіші переваги. В плані дизайну тут йдеться в першу чергу про мобільність та практичність. Наша модель може важити від 1 до 1,23 кг (так, новий MacBook Air нині важить мінімально більше — 1,24 кг), а її розміри при 13-дюймовому екрані складають 309×210,6×16,9 мм. Тобто він дійсно маленький та легкий, що значно спрощує постійні ближні (офіс-дім) та дальні (відрядження/відпочинок) мандрівки.

Огляд ноутбука ASUS ExpertBook B5

Додатково виробник вказує в багатьох своїх моделях відповідність військовим стандартам витривалості. Дійсно, важко сказати, як лептоп витримає, наприклад, падіння, і перевірити це змоги немає, адже тестову модель потрібно повернути в гарному стані. Але є впевненість, що при відповідному ставленні лептоп здатен дуже довгий час зберігати гарний вигляд. Тип паче його добре зібрано, він складається з приємних матеріалів (алюмінієві верхня та нижня панелі, а залишок топкейса зроблено з магнієвого сплаву), та геть не залишає по собі враження чогось дешевого. Така собі «недешева автівка бізнес-класу», але й не «суперкар», як от дорогі ігрові моделі.

Огляд ноутбука ASUS ExpertBook B5

Зображення: ASUS

Всі можливі порти для підключення зовнішніх пристроїв стандартно розташовані на боковинах корпусу. Зліва знаходяться два порти Thunderbolt 4 (які окрім комунікаційних можливостей, слугують для заряджання лептопа), та Micro HDMI, через який за допомогою комплектного адаптера можна під’єднати RJ45. На правому боці знаходяться Kensington Lock, HDMI 2.0b, USB-A 3.2 Gen 2 та комбінований 3,5 Jack для гарнітури. Здається, у такому випадку якийсь додатковий хаб не має знадобитися, хіба що у користувача буде чимало ґаджетів з USB-A, або треба буде приєднатися до проєктора з VGA, DVI тощо.

Дизайн нижньої частини корпусу ExpertBook B5 так само мінімалістичний. Разом з ніжками тут є лише помітна перфорована зона для доступу повітря в корпус. Вже звичний механізм ErgoLift, який передбачає, що дисплейний блок у відкритому положенні має трішки підійняти топкейс над столом, тут також є. На зручність роботи він, суб’єктивно, майже не впливає. А як раніше розповідала компанія, від нього є позитивні аспекти в охолодженні пристрою.

Огляд ноутбука ASUS ExpertBook B5

З практичної точки зору, як завжди, питань немає. ASUS не вперше робить таку модель, тому довести її до потрібної кондиції давно встигли. Це не перший лептоп цієї лінійки, який потрапляє до нашої редакції та мені особисто, і помітних недоліків не знайшлося й цього разу. Навіть з урахуванням вартості у понад тисячу доларів, модель дуже вдала. Помітних розбіжностей з презентаційними матеріалами немає. Ба більше, комп’ютером дійсно приємно користуватися, що для бізнес-серій чомусь не завжди було серед пріоритетних цілей багатьох виробників.

Дисплей ASUS ExpertBook B5

Лептопи з позначкою «портативний» переважно мають невеликі дисплеї. Так само й тут — 13,3-дюймовий широкоформатний екран зі співвідношенням сторін 16:9 є одним з факторів, який дозволяє зберегти компактні розміри корпусу. Його цілком достатньо для роботи в дорозі, а роздільної здатності більше, ніж наявна Full HD, не потрібно. Хоча на робочому місці все одно хочеться мати зовнішній монітор.

Ця модель в базі не передбачає сенсорної панелі, а серед наявних двох опцій відмінність складається лише в максимальній яскравості матриці: 300 або 470 кд/м². На це варто звернути увагу в залежності від саме робочих потреб, адже тим користувачам, які чимало подорожують та працюють в різних умовах, запас підсвічування не буде зайвим. А при переважній роботі в приміщенні, першого варіанту має вистачати.

Огляд ноутбука ASUS ExpertBook B5

В обох випадках це IPS-матриці (в тестовій моделі вона від Sharp — LQ133M1JW40), які обіцяють 100% колірного простору sRGB. Наш колориметр показав непогані результати. А що важливіше, практичне використання такої матриці також виявилося доволі комфортним. Навряд саме за цим екраном будуть працювати професійні фотографи. А от для тих, хто давно працює з бізнес-моделями лептопів і тривалий час не змінював робочий інструмент, така матриця стане дуже відчутним апгрейдом як для буденної роботи, так і розваг (перегляд фільмів, фото, та й навіть банальний думскроллінг стрічок соціальних мереж буде мати добрий вигляд).

Єдиний момент, який тут варто підлаштувати — колірна температура. Стандартний профіль доволі “холодний”, що можна скоригувати до еталонної позначки через MyASUS.

Є й окрема версія лептопа з OLED-екраном. Звісно, це приємний та сучасний варіант. Але скоріше за все для типового користувача подібного класу ноутбуків це буде overkill. Особливо враховуючи непогану якість IPS-матриць. Ще й за додаткові гроші. Також окремої доплати потребуватиме опція Flip, яка ще й буде підтримувати стилус. Але зараз йдеться про звичайну модель, а не трансформер.

І щодо підсвічування. Наразі, коли на дворі майже не буває сонячних променів та й короткий світловий день, потреби в максимальному рівні підсвічування взагалі не було. Мені знадобилося не більше як половини запасу для комфортної роботи. Колориметр побачив максимум в обіцяні 470 кд/м², а мінімум — 30 кд/м². Влітку з сонцем також допоможе антиблікове покриття. Забаганка, але дуже хотілося б отримати ще й датчик освітлення, але такого поки що тут немає.

Безпека ASUS ExpertBook B5

Перед нами не найдорожчий представних ExpertBook, але правил безпеки він все одно дотримується. Наприклад, має «шторку» для фронтальної камери. На жаль, окремої можливості для розпізнавання обличчя в нашій моделі немає. Але для швидкого доступу в систему є сканер відбитків пальців.

Огляд ноутбука ASUS ExpertBook B5

Він вмонтований в кнопці увімкнення, яка розмістилася на правому боці топкейса. До розміщення треба звикати, адже кнопку важкувато знайти навпомацки (її встановлено в рівень з корпусом, тому спершу й виникла незручність). Але потім такого не буде. До того ж сканер швидко працює, що дозволить не думати про паролі.

Керування та мультимедіа

На невеликому топкейсі ExpertBook B5 легко розмістилася повнорозмірна острівна клавіатура. Можливо, комусь доведеться до неї звикати, але мені вдалося написати цей огляд майже не поглядаючи на клавіші та з мінімальною кількістю хибодруку. З клавіатурою приємно працювати, вона в міру гучна, а хід клавіш доволі глибокий. Є підсвічування, але без регульованого рівня (ввімкнено або вимкнено — це все). А також клавіатура має витримувати водяні бризки, але це ми не ризикнули перевірити.

Трекпада розміром 115×62 мм особисто мені також вистачало. Так, вони є значно більші, але й дисплея тут не так багато, щоб втомитися водити курсором з одного кута в інший. Мені з таким було зручно працювати без допомоги миші. Також він має інтегрований режим NUM-блоку (інтенсивність підсвічування якого можна регулювати), а також з нього окремим жестом можна швидко запустити калькулятор.

Звук, на жаль, все ще залишається типовою проблемою бізнес-лептопів. Наявні два динаміки слабенькі настільки, що їх звучання можна порівнювати з динаміками смартфонів (флагманські моделі яких зможуть відтворювати музику краще). Але, якщо йдеться про розмови або супровід фільмів/серіалів, то звука буде достатньо в невеликому приміщенні.

Огляд ноутбука ASUS ExpertBook B5

Вбудована HD-вебкамера за допомогою ШІ непогано перемагає цифрові шуми, що добре помітно на зображенні при відеочатах. Але може не одразу правильно розібратися з балансом білого, через що при різних умовах штучного освітлення картинка може не зовсім вірно передавати кольори (що геть не принципове питання для більшості “зумколлів”).

Також ШІ допомагає й мікрофонам, де кардинальним чином відсікає сторонні звуки та будь-який шум, який мікрофон може передавати. Чомусь ця функція вимкнена за замовчуванням, тож користувач має увімкнути її через налаштування в MyASUS. Але про таку можливість користувач взагалі може не знати. А вона при цьому дійсно значуще покращує якість розмови, бо без неї забагато просто шуму самого мікрофона, не кажучи вже про всі інші звуки, які скоріше за все зіпсують розмову.

Продуктивність та ПЗ

Без варіантів комплектацій не обійшлося й з цією моделлю — їх чимало. В українських магазинах наразі можна зустріти моделі з 11-м поколінням процесорів Intel (Core i5-1135G7/Core i7-1165G7), хоча вже є й новіші. Графіка лише інтегрована — Intel Iris Xe Graphics/Intel Iris X Graphics — що має поліпшити автономність. Обсяг оперативної пам’яті сягає 16 ГБ, а накопичувачі мають від 512 ГБ до 1 ТБ. При цьому один слот оперативної пам’яті DDR4 SO-DIMM доступний користувачу, а для накопичувачів взагалі передбачено два слоти M.2 2280 PCIe 3.0×4.

Серед комунікаційних можливостей ExpertBook B5, на відміну від дорожчих моделей, тут немає підтримки LTE, також обійшлося без додаткових NFC-міток. Все інше відносно стандартне для подібних лептопів — Wi-Fi 6 для бездротової мережі, адаптер для дротової, та Bluetooth 5.0 для аксесуарів.

До редакції потрапила комплектація ExpertBook B5 з Intel Core i7-1165G7 (4 ядра/8 потоків) з частотою 2,8-4,7 ГГц, 16 ГБ оперативної пам’яті та 512 ГБ постійної. Це, звісно, не ігрова станція, але цілком спроможна бути комфортним офісним варіантом. Під’єднати для роботи зовнішній монітор можна, звичайні офісні завдання — не питання, мінімальні розваги доступні, а зі швидкодією жодного разу не було навіть коротких пауз. B7 Flip, який ми не так давно тестували, поводився приблизно так само, хоча й мав трохи потужніший процесор та трішки більше балів в тестах.

Охолодження ExpertBook B5 живе власним життям і частенько привертає до себе увагу. Декілька хвилин ви працюєте в тиші, потім на декілька секунд її порушує кулер. Не гучно, але помітно, особливо після стану очікування. Це також не принциповий момент. До того ж йому вдавалося підтримувати корпус у відносно прохолодному стані: при звичайній роботі температура процесора становить 40-45°C, а при стрес-тесті не сильно перевищувала 62°C. Теплі місця на корпусі можна зустріти, але практично вся робоча поверхня завжди залишалася прохолодною.

Огляд ноутбука ASUS ExpertBook B5

Серед додаткового ПЗ для Windows 11 Pro тут можна знайти стандартні для ASUS додатки Business Manager (налаштування додаткової безпеки системи) та MyASUS, де можна змінювати параметри роботи батареї, звуку, дисплея, отримувати фірмові оновлення тощо. Все це не нове для лептопів компанії.

Автономність ASUS ExpertBook B5

Всі комплектації ASUS ExpertBook B5 мають батареї місткістю 66 Вт•год, заявлений час роботи яких складає 14 годин. Симулятор офісної роботи показав приблизно схожий результат в понад 11,5 годин. На практиці, при змінній яскравості та інтенсивності роботи, середня «витрати пального» склала 15% на годину, що є доволі стандартним показником для подібних ноутбуків. А перегляд двогодинного фільму при комфортних налаштуваннях яскравості дисплея та рівня звуку коштував батареї 18% заряду.

Огляд ноутбука ASUS ExpertBook B5

Невеличкий блок живлення важить 320 грамів та практично не обтяжує транспортування. Його потужність складає 65 Вт. За першу годину заряджання в порожній батареї набереться понад 80% заряду, але на залишок потрібно ще півтори години, що знову ж приводить до більш-менш стандартного часу заряджання у 2,5 години. Також варто враховувати, що лептоп заряджається по USB-C, тож відповідний монітор на робочому місці, або просто потужний сторонній блок живлення з таким роз’ємом зможуть звільнити рутинні маршрути від комплектного зарядного пристрою.