Заради чого купувати Nintendo Switch у 2024 році
Nintendo Switch вийшла аж у 2017 році та навіть тоді не вирізнялася вражаючими технічними характеристиками. Деякі телефони того року були потужнішими за нову консоль. З того часу у Nintendo Switch з’явилися потужні прямі конкуренти на полі портативних ігор, такі як Steam Deck або Asus ROG Ally. Проте у цієї немолодої, найстарішою за часом життя консолі Nintendo, все ще є декілька козирів у рукаві. В першу чергу це – ексклюзивні ігри. І не тільки.
Тож, чи є сенс у 2024 році купувати Nintendo Switch, коли її наступниця, Nintendo Switch 2, має вийти чи то до кінця цього, чи то в наступному, 2025 році?
І не тільки? Switch-ка, що освітлює темряву
Насправді ця стаття повинна була вийти на кілька днів раніше. Проте постійні відключення світла разом з інтернетом внесли значні корективи у мій робочий графік. Прямо у процесі написання статті в мене відключилося все, навіть мобільний зв’язок, і я опинилася у цілковитій темряві та гаджетовій тиші.
Але поруч лежала моя Nintendo Switch. Я запустила гру, а потім – ще одну. І це була справжня розрада тієї чорної спекотної ночі. Моя OLED-версія тримає батарею 5-8 годин залежно від гри. Зазвичай вистачає з головою награтися на кілька відключень або на дорогу між містами, де я зараз живу. Плюс вона досить легка, а якщо взяти Nintendo Switch Lite – це взагалі найлегша актуальна "портативка" на консольному ринку. Тобто і в дорозі, і під час відключень світла – ця приставка здатна повноцінно занурити вас в ігрові світи.
Крім того, Nintendo Switch дешевша за всіх своїх "фірмових" конкурентів, причому досить суттєво. Сьогодні нову Nintendo Switch Lite можна купити в Україні за 7-10 тисяч гривень, старші ревізії можна придбати приблизно за 11-14 тисяч, Nintendo Switch OLED – за 14-17 тисяч. Водночас Steam Deck першої ревізії з мінімальним об’ємом пам’яті (смішні, якщо чесно, 64 Гб) – від 19 тисяч, а нова OLED-версія зараз коштує близько 30 тисяч. Звісно, приставки Valve значно потужніші, але чи така важлива потужність для портативки, зважаючи на те, як вона гріється? Switch гріється значно менше.
Хтось зауважить, що регіональна політика Nintendo, а точніше – її відсутність, то є велика проблема. Тобто так, консоль можна купити за хорошу ціну, а ось ціни на ігри неприємно вражають: вони відчутно вищі ніж ціни ігор на ПК та навіть на PlayStation. Більшість ексклюзивів Nintendo вартують $59,99. Але… з цієї ситуації є вихід. Напевне, ви здогадуєтесь, який саме. Ми не пропагуємо самі знаєте що, проте не можемо не згадати, що ця консоль має стабільні неофіційні прошивки, якими, впевнена, українці користувалися б значно менше, якби Nintendo звернула увагу на наш регіон. До речі, цей пункт відкриває ще й скриньку Пандори під назвою "ретрогеймінг".
Але найкраще у Nintendo Switch те, що набір ігор на цю консоль – надзвичайно різноманітний. Тут можна знайти й мультиплатформені AAA-релізи, нехай і не найновіші, і чудові інді-проєкти, які часто відчуваються на портативі навіть краще, ніж на повнорозмірних платформах. І, нарешті, – ексклюзиви.
Так, вони не для всіх. Так, хтось через специфічну графіку може вважати їх занадто дитячими (це лише частково є правдою). Проте їм складно відмовити в оригінальності, особливо оригінальності геймплею. Хтось скаже, що "всі ексклюзиви Nintendo – це Зельда та Маріо", і мені доведеться з цим погодитися. Але знову таки – лише частково. І взагалі, нічого поганого в цьому немає. Зазвичай ігри цих серій здатні якісно розважити, а деякі – надати глибокий, цікавий і незвичний (особливо для ПК-гравців) ігровий досвід. Тож, переходимо до ексклюзивів.
The Legend of Zelda: Breath of the Wild
Жанр рольова гра
Рік 2017
Це може здатися банальним початком для переліку найцікавіших ігор для Nintendo Switch, проте оригінальність не є нашою метою. Zelda – яскрава серія рольових ігор, яка існує вже понад три десятиліття. Деякі релізи були більш вдалими, деякі – менш. Для тих, хто зовсім незнайомий з серією, пояснимо: більшість ігор не пов’язані між собою сюжетно, проте всі вони мають протагоніста на ім’я Лінк, що вдягнутий у зелене вбрання.
У більшості ігор "Лінки" – це різні персонажі, які живуть у різні епохи. Майже всі серії "Зельди" відбуваються в королівстві Хайрул, але в різні часові періоди. Хайрул може сильно відрізнятися від гри до гри через часові стрибки та альтернативні часові лінії. Зельда – це принцеса Хайрула, яку зазвичай рятує головний герой. Головний антагоніст – Ганон (прямо як у піаністів-початківців, хто вчився у музичній школі, зрозуміє, про що я). Тут є фентезійний вайб, багато дослідження світу, особливо підземель, багато головоломок, верхової їзди, побічні квести та збір предметів.
The Legend of Zelda: Breath of the Wild – ексклюзив стартової лінійки Nintendo Switch. Тут перед гравцем відкривається величезний відкритий світ, який можна досліджувати сотнями годин, причому нелінійно. Гравець може підійматися на будь-яку поверхню, використовувати параплан та взаємодіяти з динамічним середовищем. Тут можна готувати, використовувати різноманітну зброю та крафтити предмети.
Щодо сюжету, то в цей раз в нас Хайрул постапокаліптичний. Лінк прокидається після 100-річного сну і дізнається, що королівство зруйноване Ганоном. Він має відновити свої сили, звільнити чотирьох Божественних Звірів і врятувати принцесу Зельду, яка стримує Ганона в замку.
Якщо коротко, Breath of the Wild – це епічний дух пригод, відносно нешкідливий притулок для втечі від реальності та неймовірна кількість ігрового контенту.
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
Жанр рольова гра
Рік 2023
У 2023 році вийшла ще одна Zelda, що розрадила більшість власників Nintendo Switch, які вже встигли вивчити попередню гру вздовж і поперек. Tears of the Kingdom сюжетно пов’язана з "Зельдою"–2017. Дія розгортається через кілька років після подій Breath of the Wild. Таємнича катастрофа розколює землю Хайрула, піднімаючи замок у небо. Лінк та Зельда досліджують древні руїни, але Зельда зникає, а нове зло загрожує королівству. Лінк має розкрити таємниці минулого, пов'язані з давньою цивілізацією Зонай, та запобігти новій катастрофі.
Порівняно з Breath of the Wild, Tears of the Kingdom ще насиченіша сюжетно. Тут чудова фізика. Наприклад, пройшов дощик, і пагорб, на який ви з легкістю забиралися, став слизьким. Проте це було і в попередній грі. А ось чого не було, так це такого крафту, за яким за бажанням можна провести всі відключення світла і навіть не помітити цього.
Розв'язувати задачі основного та побічних квестів ви можете дуже по-різному. Наприклад, простий квест, коли треба потрапити до огородженого табору за високим парканом. Гравець може прикріпити ракету до щита та перелетіти через паркан, а може зібрати катапульту та скористатися нею. А ще можна літак змайструвати, уявляєте? Або на пружині перестрибнути. Більш кровожерливий настрій? Будь ласка, буріть дірку та бийтеся або кидайте вибухівку через паркан. І це лише один маленький приклад.
Нагадаємо, в нас є окремий великий огляд The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom.
Super Mario Odyssey
Жанр платформер
Рік 2017
Super Mario Odyssey – одна з двох ігор, що забезпечила популярність консолі на старті продажів. Цей платформер-пісочниця про знаменитого водопровідника може здатися дещо наївним або дитячим, якщо дивитися лише на його графіку (або на сюжет). Так, він менш епічний, ніж та ж Zelda або "серйозні" рольові ігри, але різноманітність та кількість контенту тут просто неймовірна. У величезних та креативних світах можна досліджувати кожен куточок і завжди знаходити щось нове і цікаве.
Базовий платформінг тут становить лише невелику частку від того, чим можна займатися. Однією з найцікавіших механік у грі є потреба у постійному перевтіленні: у грі є біля сотні істот, яких можна "зашляпити", тобто перейняти їхні унікальні здібності. Тут дуже багато боїв, а предмети для колекцій сховані в найнеочікуваніших місцях, шукаються з великим задоволенням. Іноді можна натрапити на цілий прихований рівень, як, наприклад, Темний ліс.
Дуже приємно зроблені забіги, для проходження яких треба вивчити спеціальні прийоми та тренуватися. Ще недавно ти просто біг, але ось – наступний забіг, і ти навчився довжелезним стрибкам, які роблять тебе непереможним.
Коротко кажучи, Super Mario Odyssey – це про ігровий контент, веселощі та різноманітність. Але й сюжет тут якийсь є. Водопровідник вирішив завершити свою трудову діяльність, а Баузер, цей підлий і злий черепаходракон, вкотре з 1985 року викрадає принцесу Піч.
Astral Chain
Жанр action/adventure
Рік 2019
У 2019 році творці Bayonetta та Nier: Automata, компанія Platinum Games, випустили нову гру Astral Chain у незвичайному сеттінгу. Дія гри розгортається у футуристичному мегаполісі, де на людство напали механічні монстри, яких не бере звичайна зброя. Тож виду Homo sapiens довелося знайти інший засіб боротьби – підкорення.
Гравець бере на себе роль члена спеціального підрозділу поліції, і він один з небагатьох, хто володіє технікою контролю химер. Історія трохи нерівна, проте здатна захопити любителів постапокаліпсису, кіберпанку та наукової фантастики. Гра пропонує гравцям можливість досліджувати величезний відкритий світ, виконувати численні побічні завдання і взаємодіяти з різними персонажами, кожен з яких має свою унікальну історію.
У цьому слешері дуже цікава бойова система. Механіка керування відразу двома персонажами може здатися на початку складною, проте деякі дії взагалі виконуються однією кнопкою, тож звикнути та навіть полюбити – можна.
А відпочивати від боїв можна, проходячи легенькі детективні квести. У грі гнучка система кастомізації персонажа. А графіка та динаміка – взагалі одні з найкращих на платформі. І все це – під жорсткі гітарні рифи, що дуже вдало доповнюють атмосферу гри.
Metroid Prime Remastered
Жанр action/adventure
Рік 2023
Metroid Prime Remastered — це оновлена версія класичної гри, вперше випущеної на Nintendo GameCube у 2002 році. Нагадаємо, що серія Metroid взагалі-то існує з 1986 р. і породила окремий ігровий жанр – метроїдванія, а Metroid Prime – її п’ята частина.
Гравці беруть на себе роль мисливиці за головами Самус Аран. Вона отримує сигнал тривоги з космічної станції, де виявляє експерименти з фосфоресцентними істотами та нову загрозу для галактики. Після подорожі на планету Таллон IV, Самус стикається з залишками Чозо, які колись жили тут, і дізнається про фатальний вплив радіоактивної речовини, відомої як Фазон. Тепер Самус повинна зупинити загрозу Фазону і знищити його джерело, заховане глибоко під поверхнею планети.
На перший погляд, може здатися, що це – шутер. Частково так і є, хоча якщо трохи пограти у цей якісний ремастер, що видає стабільні 60 FPS на не самому сучасному залізі, то стане ясно, що перед нами той же Metroid, де є і сюжет, і головоломки, і зміна геймплею, і збір апгрейдів, і карта, і дослідження локацій. Світ гри досить компактний, проте на початку можна заплутатися, куди йти, а наприкінці дуже не вистачає швидкого переміщення між локаціями.
Metroid Prime Remastered зацікавить вас, якщо ви – фанат ігор жанру метроїдванія (так це масло маслене, але що поробиш) і не проти, коли цей жанр дещо коректують та переносять у тривимірний простір. А ще краще, якщо ви сприймаєте ігри, в яких можна заплутатися та заблукати, а загадки треба розгадувати самостійно. Тобто таких, що не ведуть гравця за руку.
Animal Crossing: New Horizons
Жанр соціальний симулятор
Рік 2020
Ця гра побачила світ 20 березня 2020 року. За всіма подіями, що відбувалися після цієї дати, ми майже забули, що це були часи жорстких антіковідних обмежень по всьому світу. Люди, яким вже набридло сидіти вдома, знайшли відраду у цьому ненапряжному віртуальному симуляторі життя з елементами ферми та значною соціальною складовою.
Перші, з ким ви починаєте комунікацію у грі, – це три єноти, пов’язані родинними зв’язками. Старший з них пропонує вам побудувати та облаштувати базу на одному з чотирьох мальовничих тропічних островів. Власне, це і є основна задача, і для цього вам доведеться збирати ресурси, вивчати рецепти та крафтити предмети. Час у грі прив’язаний до реального, тобто якщо ви зайдете у гру вночі, то і в самій грі буде ніч. Крім того, тут цікаві й живі персонажі та приємна взаємодія з ними. А ще тут можна ходити в гості на острови інших гравців.
Bayonetta 3
Жанр action/adventure
Рік 2022
Уявіть собі відьму, яка б'ється на підборах 20 см, стріляє з пістолетів, прикріплених до п'ят, і використовує своє волосся як зброю. Стиль, зухвалість, незвичайна зброя та динаміка. Все це – про серію слешерів Bayonetta.
Чарівна відьмочка Байонетта повертається у третій частині серії, щоб знову показати, як треба розбиратися з ангелами та демонами. Цього разу вона не просто танцює танці смерті, а влаштовує цілий балет хаосу з використанням вогняних йо-йо, бензопили та... демонів-домашніх улюбленців. Так-так, Байонетта може приручати демонів і викликати їх на допомогу. Щось на кшталт покемона, але замість милого Пікачу – величезний рогатий монстр, який розносить все на своєму шляху.
Гра просто кишить відсилками до попкультури. Тут вам і цитати з "Триллера" Майкла Джексона, і арії Діви Плавалагуни з "П'ятого елемента", і фірмовий жест Термінатора. А сцена битви на демонічному потязі? Це щось з чимось! Є навіть відсилка до нуарних фільмів 1960-х з фатальною жінкою в ванні, яка кокетливо кидається мильною піною. І все це органічно вплетено в сюжет.
Він у грі хаотичний, але цікавий. Байонетта тепер подорожує мультивсесвітом, зустрічаючи альтернативні версії себе. Ви коли-небудь замислювалися, ким би ви були, якби щось зробили іншим чином, ніж зробили? Що ж, Байонетта тепер знає відповідь на це питання!
І звісно, яка ж відьма без подружок. У грі з'являються інші відьми, кожна зі своїм характером та здібностями.
А ще – музика! Композитори виклалися на повну. Деякі треки цілком заслуговують бути доданими до постійних плейлистів геймерів.
Отже, якщо під час блекауту ви готові до божевільної подорожі світами, де логіка відпочиває, а стиль заправляє балом – Bayonetta 3 чекає на вас.
Kirby and the Forgotten Land
Жанр платформер
Рік 2022
Ні, зачекайте, не перемотуйте далі! Ця гра – не просто якісь там пригоди рожевої кульки для п’ятирічних. І не посереднє продовження попередніх частин серії, якщо ви раптом з нею знайомі. У Forgotten Land ми отримали дуже цікаву гру з різноманітним геймплеєм, якісну і нетривіальну.
Окрім того, Kirby and the Forgotten Land – це представник ігор про постапокаліпсис, а це ми дуже і дуже полюбляємо. Так, вона не епічна і не страшна, та все ж ми у постапі й повинні вирішувати головоломки та битися з ворогами. Якщо ви незнайомі з Кірбі, то не знаєте найцікавішого: це рожеве сферичне створіннячко вміє ковтати своїх ворогів, переймаючи їхні вміння, які потім дуже знадобляться гравцеві.
Гра пропонує широкий спектр локацій – від занедбаних міст та промзон до таємничих підземель, кожна з яких наповнена секретами та випробуваннями. Механіка Mouthful Mode дозволяє Кірбі поглинати великі об'єкти, такі як автомобілі чи торгові автомати, відкриваючи нові можливості для дослідження та розв'язання головоломок.
Головна ціль гри – врятувати маленьких істот відомих як Вадл Ді (Waddle Dee). Ці милі створіння з круглими тілами та великими очима є давніми друзями Кірбі й постійними мешканцями його світу. Але рятуєте ви їх не лише тому, що ви – хороший рожевий шар, але й з корисливою ціллю. З кожним врятованим Вадл Ді ви не лише наближаєтесь до розгадки таємниці цього забутого світу, але й розблоковуєте нові можливості для розбудови вашого базового містечка, перетворюючи його на затишний прихисток посеред постапокаліптичного пейзажу.
А ще у Kirby and the Forgotten Land дуже непогано реалізували постгейм, який значно розширює тривалість проходження та додає нові випробування для досвідчених гравців.
Splatoon 3
Жанр шутер від третьої особи
Рік 2022
Серія ігор Splatoon, як і багато ексклюзивів Nintendo, незвична. Цього разу перед нами – онлайн-шутер, але не такий, до якого ми звикли. Ми знову-таки опиняємося у постапокаліптичному світі, де людей вже не лишилося, зате є кальмароподібні інклінги – дуже своєрідні створіння, що обожнюють пейнтбол та не дуже полюбляють правила.
На відміну від інших шутерів, насильства як такого тут немає: інклінги борються між собою за допомогою кольорових чорнил. Головна мета у мультиплеєрі – максимально зафарбувати карту у колір своєї команди, а не вбити найбільшу кількість суперників. Це створює унікальну динаміку гри, де важливіші стратегія та командна робота, ніж просто влучна стрільба.
Splatoon 3 пропонує різноманітний арсенал – від звичайних "сплетерів" до гігантських валиків та парасольок, кожна з яких має свій унікальний стиль гри. Додайте до цього можливість перетворюватися на кальмара і плавати у своїх чорнилах, і ви отримаєте шалено швидкий та захопливий геймплей.
У грі є сюжетна кампанія, яка, хоч і не вражає глибиною, але служить чудовим вступом до світу Splatoon та допомагає освоїти механіки гри. Проте саме основний онлайн-режим є серцем Splatoon 3 – він захопливий, веселий і здатний затягнути на довгі години.
Розробник регулярно обновлює гру та пропонує сезонні події з турнірами. Тобто все, як полюбляють фанати онлайн-шутерів.
Xenoblade Chronicles 3
Жанр action/RPG
Рік 2022
Якщо ви любите JRPG, вам точно не варто пропускати Xenoblade Chronicles 3. Це одна з найякісніших ігор жанру: тут є захопливий сюжет, детально пропрацьований величезний світ, дуже гарна бойова система, нетривіальні персонажі та чудовий саундтрек.
У грі продовжується війна між двома сторонами, аж раптом герої (з обох сторін) зустрічають третю силу, яка відкриває їм очі на справжній стан речей. Виявляється, що все не зовсім так, як вони думали, і справжній ворог ховається деінде. Сюжет пронизаний глибокими моральними питаннями та навіть пропонує відповіді на них, змушуючи гравців замислитися над темами життя, смерті та призначення.
Рольова система Xenoblade Chronicles 3 непроста та різноманітна. Протягом проходження ви звільняєте колонії, після чого командири завойованих територій приєднуються до вашої групи, даючи доступ до їхніх унікальних класів. Особливо цікавою є можливість міксувати навички свого класу з класами інших героїв, створюючи унікальні комбінації та стратегії.
Бойова система в Xenoblade Chronicles 3 – це окрема розмова. Вона динамічна, глибока і вимагає тактичного мислення. Ви керуєте командою з шести персонажів, кожен з яких має свою роль та здібності. Правильне використання комбо-атак, синергії між персонажами та вчасне застосування спеціальних прийомів – ключ до перемоги в складних боях.
Світ гри також вартий уваги, він масштабний та різноманітний, від величезних відкритих просторів до таємничих підземель, і при цьому кожна локація наповнена секретами, побічними квестами та унікальними ворогами.
Ще кілька цікавих ексклюзивів
Mario Kart 8 Deluxe (2017) – прості, проте веселі і захоплюючі гонки. Вибираєте персонажа зі світу Mario – і вперед.
Paper Mario: The Origami King (2020) – мила пригодницька RPG з унікальним паперовим стилем та дотепним гумором.
Paper Mario: The Thousand-Year Door (2024) – зовсім свіжий Paper Mario, ремейк гри 2004 року.
Super Mario Maker 2 (2019) – створюйте власні рівні Mario або грайте в безмежну кількість рівнів, створених спільнотою.
Fire Emblem: Three Houses (2019) – глибока тактична RPG з елементами симулятора життя та розгалуженим сюжетом.
Luigi's Mansion 3 (2019) – дотепний пригодницький action, де Луїджі досліджує населений привидами готель. Дуже актуальний у світлі наших відключень світла. Можна повчитися у Луїджі вправлятися з ліхтарем у темних приміщеннях.
Hyrule Warriors: Age of Calamity (2020) – динамічний action у всесвіті Zelda з елементами стратегії.
Ring Fit Adventure (2019) – фітнес-гра з додатковими аксесуарами Ring-Con та Leg Strap для закріплення джойстиків Joy-Con, та прокачкою персонажа.
Mario + Rabbids Kingdom Battle (2017) – несподіване, але успішне поєднання світу Mario з тактичними боями у стилі XCOM.
Pokémon Sword and Shield (2019). Nintendo і ні слова про покемонів? Виправляємося, їх тут багато, наприклад – ці. Симпатичні ігри про ловлю та тренування покемонів зразка 2019 року.
Pikmin 3 Deluxe (2020) – чергова милота у Nintendo-стилі. Стратегія про керування армією крихітних істот для виживання на чужій планеті. Покращена версія гри 2013 року для Wii U.
Не ексклюзиви?
Ця маленька консоль має у своєму арсеналі не лише ексклюзиви, але й досить широку бібліотеку ігор інших консолей. Серед них є ААА-тайтли минулих років та маса цікавих інді-проєктів. Так, "великі" ігри краще граються на "великих" платформах, проте… "Відьмак" при відключеному світлі – це щось! Ось деякі з цих ігор:
The Witcher 3: Wild Hunt (2019) – епічна RPG з величезним відкритим світом, незрівнянним головним героєм та захоплюючим сюжетом. Версія для Nintendo Switch вийшла у 2019 році.
The Elder Scrolls V: Skyrim (2017) – легендарна фентезійна RPG з безмежними можливостями для дослідження та пригод. Switch-версія вийшла у 2017 р., оригінальна Skyrim – у 2011 р.
BioShock: The Collection (2020) – збірка культових імерсивних симуляторів, що вражають атмосферою та сюжетом. Колекція вийшла у 2016 р., версія для Nintendo Switch у 2020 р.
Read Dead Redemption (2023) – перевидання одного з найкращих ігрових вестернів з відкритим світом та глибоким сюжетом. Оригінальна гра 2010 р., версія для Switch – 2023 р.
The Outer Worlds (2020) – науково-фантастична RPG авторства творців Fallout: New Vegas з унікальним гумором та свободою вибору.
DOOM Eternal – одна з останніх версій легендарного шутера від першої особи з демонічними ворогами та потужним арсеналом. Одночасний реліз з великими платформами.
Hades (2020) – "рогалик" з прекрасним візуальним стилем, захоплюючим геймплеєм та міфологічним сюжетом.
Hollow Knight (2018) – атмосферний платформер-метроїдванія з красивим намальованим вручну світом.
Cuphead (2019) – складний run-and-gun платформер з унікальним мультиплікаційним стилем 1930-х років.
Celeste (2018) – зворушливий платформер про подолання внутрішніх демонів та складних перешкод.
Disco Elysium – The Final Cut (2021) – унікальна детективна рольова гра без боїв, але з глибоким сюжетом, сюжетними розгалуженнями та системою навичок.
Undertale (2018) – оригінальна RPG з унікальною бойовою системою та незабутніми персонажами. Чудово підходить для мобільного ігрового досвіду.
Звісно, це далеко не повний перелік цікавих ігор, який вийшли на Nintendo Switch за 7 років. Загалом для платформи створені або адаптовані 11 243, це насправді вражаюча цифра. Якщо ви вважаєте, що якісь гарні ігри до Nintendo Switch не потрапили в наш перелік – додавайте їх у коментарях.