Як ми вже писали, уряд Франції має намір передати ЗСУ «значну кількість» бронетранспортерів VAB і є свідчення, що ця техніка вже в дорозі, а частково, може, навіть на фронті. Крім того, як сказав міністр оборони Франції Себастьян Лекорню в інтерв’ю виданню Le Parisien, Франція розглядає можливість надати Україні протикорабельні ракети Exocet.

Здається, в ЗСУ вже досить протикорабельних засобів ураження, які дуже справно виконують свою роботу – Р-360 «Нептун», AGM/RGM/UGM-84 Harpoon, Brimstone, які теж можна використовувати як протикорабельні. Але Exocet… Це дуже особлива ракета.

Exocet – французька протикорабельна ракета з історією

По-перше, Exocet – це одна з небагатьох протикорабельних ракет часів Холодної війни з історією реального використання в бойових умовах. По-друге, це чи не єдина ракета, яка вразила бойові кораблі Великої Британії (два навіть потопила) та США. Ба більше, ВМС Великої Британії дійсно боялися цих ракет, а британська розвідка зробила все можливе, щоб Аргентина не отримала нові поставки цієї зброї. Що ж то за диво-ракета?

Розробка морської версії протикорабельної ракети Exocet (франц. – «летюча риба») була розпочата Nord Aviation ще у 1967 р. Лише двома роками пізніше Nord Aviation стала частиною концерну Aerospatiale, який і випускав ці ракети до 2001 р. Зараз ними опікується транснаціональний концерн MBDA (Airbus – BAE Systems – Leonardo).

Exocet – французька протикорабельна ракета з історією

Відносно невелика ракета призначена для ураження суден малої та середньої тоннажності – фрегатів, корветів, есмінців, але при декількох влучаннях може заподіяти шкоду і великим кораблям, навіть авіаносцям. До речі, під час Фолклендської війни Аргентина спробувала використати Exocet проти британського авіаносця HMS Invincible (R05). Невдало не тому, що ракети не впоралися, а тому, що розвідка не вгадала місцезнаходження корабля.

Корабельна версія Exocet – MM38 – була прийнята на озброєння у 1975 р. Авіаційна AM39 – у 1979 р., і вже у 1982 р. саме ця версія Exocet втопила британський есмінець HMS Sheffield (D80), а в 1987 р. майже втопила американський фрегат USS Stark, який залишився на плаву лише завдяки вдалим діям командира та команди.

Exocet – французька протикорабельна ракета з історією

Крім того, існує ще версія Exocet SM39 для запуску з підводних човнів та MM40, яка може використовуватися як на бойових кораблях, так і як система наземного базування. MM38 вже давно не виробляється, а єдиний береговий комплекс на її основі, Excalibur, був знятий з чергування у Гібралтарі ще у 1997 р. Тож, скоріш за все, Україна отримає ракету MM40, але залишається питання, яку саме. Тому, що MM40 Block 1, Block 2 та Block 3 – це трохи різні речі.

Дальність MM40 Block 1 – лише 40 км, Block 2 – 70 км, а ось Block 3, розробка якої почалася у 2004 р. – вже досить поважні 200 км. Крім того, версія Block 3 має турбореактивний двигун та чотири повітрозабірники для забезпечення безперервного повітряного потоку під час маневрів. Ракети Block 3 наводяться по GPS, і можуть вражати як морські… так і наземні цілі. Може, остання і є тим самим головним чинником, який вплинув на запит ЗСУ до Міністерства оборони Франції.

Exocet – французька протикорабельна ракета з історією

Exocet – прямий конкурент Harpoon і стоїть на озброєнні 30 країн світу, зокрема Франції, Німеччини, Аргентини, Бразилії, Чилі, Єгипту, Греції, Індії, Туреччини та багатьох інших.

Попереджаючи запитання. Ні, по Кримському мосту не вийде. Задалеко.

Exocet – французька протикорабельна ракета з історією

Технічні характеристики
Вага – 780 кг
Довжина – 6 м
Діаметр – 34,8 см
Боєголовка – 165 кг
Двигун – твердопаливний; турбореактивний (MM40 Block 3)
Розмах крил – 1,35 м
Дальність – MM38 – 40 км; AM39 – 70 км; SM39 – 50 км; MM40 Block 3 – 200 км
Висота польоту – на гребенях хвиль
Максимальна швидкість – 0,93 Маха або 1148 км/год
Наведення – інерціальне наведення, активне радіолокаційне наведення та GPS-наведення