Не суперзірка, але дуже важливий автомобіль – це про оновлений Citroen Berlingo. Ось такі вени-фургони навряд привертають багато уваги на вулицях, але потім багато років та кілометрів возять людей або товари. Знайомимось з оновленим Citroen Berlingo на прикладі його пасажирської версії; як завжди – детально про дизайн та салон, технічні нюанси, поведінку на дорозі, вартість та конкурентів. Поїхали!
Дизайн: та це ж майже легковий мінівен… майже…
Перед нами оновлений Citroen Berlingo третього покоління – і це помітно одразу. Автомобіль радикально змінив передню частину, що тепер виконана у новому дизайн-стилі бренду. Це я про овальний логотип на чорній лінії-основі та про характерні С-подібні фари. Крім того, оновлений Citroen Berlingo вирізняється переднім бампером з білими лініями. До речі, аналогічні знайшли собі місце й на бокових захисних накладках.
Проте якщо казати загалом, то бокові панелі або задня частина кузова майже не змінились: знайомі лінії вікон з невеличкими скосами, витягнуті по вертикалі ліхтарі, низький задній бампер для полегшення завантаження речей. Серед кількох ледь помітних змін – нові колісні диски та відсутність логотипа Citroen на кришці багажника: тепер там лише напис-назва бренду.
Оновлений Citroen Berlingo помітно змінився ззовні, але зберіг знайомі розміри: довжина – 4,41 метра; ширина – 1,85 метра; висота – 1,8 метра; колісна база – 2,785 метра. Цікаво вийшло: раніше Citroen Berlingo мав геть іншу передню частину (візуально було схоже на Citroen С3 вже минулого покоління), що створювала враження автомобіля з добрим та м’яким характером; до речі, цей дизайн ідеально відповідав їздовому характеру автомобіля. Під час оновлення Citroen Berlingo отримав повністю змінений дизайн передньої частини (знову в стилі Citroen С3, але вже нового покоління) і цей дизайн явно більш зосереджений, підтягнутий, динамічний. Особисто мені подобається як попередній, так і новий варіант – автомобіль точно Citroen Berlingo запам’ятовується своїм зовнішнім виглядом. А що салон?
Якщо казати про передню частину салону, то оновлений автомобіль Citroen Berlingo створює враження майже легкового автомобіля: нове кермо та новітні сучасні дисплеї, зручний блок керування клімат-контролем, дуже м’які сидіння з відкидними підлокітниками, компактний стильний джойстик керування автоматичною коробкою – саме такий зараз зустрічається на найсучасніших моделях Citroen та Peugeot. При цьому збереглась незмінна практичність: всілякі ніші та кишені буквально всюди: на передній панелі, між сидіннями, подвійні кишені на дверцятах; передбачена поличка над головою. Велике лобове скло забезпечує чудовий огляд вперед – розглядаєш світ та дорогу, наче дивишся передачу про природу на широкоформатному телевізорі.
Ось якби ще бокові стійки не були настільки масивними. Адже у віражах, коли треба дивитись дещо в сторону, вони вже трохи заважають оглядовості. Крім того, можна згадати ще такий прокол ергономіки як розташування кнопок підігріву сидінь. Ці кнопки встановлена досить низько на основі сидінь, незручно дотягуватись та натискати, не видно підсвічування кнопки при спрацюванні підігріву сидінь. Плюс ще хотілося б додати хоч трошки софт-тач покриття на передній панелі салону, яка наразі повністю виконана з твердого пластику. Але ось наче і все: якщо виправити ці нюанси, то передня частина інтер’єру Citroen Berlingo взагалі стирає останнє слово-зауваження «майже» у своєму намаганні сягнути звання салону легкового мінівена.
Передня частина салону Citroen Berlingo поєднує приємний дизайн, гарний запас простору, чудову практичність. Оновлена версія Citroen Berlingo вирізняється зміненим кремом з широкими спицями, а також інтеграцією двох кольорових 10-дюймових дисплеїв (панель приладів та мультимедійна система) з чудовою якістю зображення.
Якщо передня частина салону виконана майже на рівні сучасного легкового мінівена, то позаду враження вже кардинально інше – це комерційний фургон, всередину якого встановили три сидіння та додаткову обшивку, намагаючись наблизити його до формату мінівена. Позаду беззаперечно є гарний запас простору: дуже багато місця над головою, що дозволило створити вертикальну посаду і, таким чином, ще й забезпечити гарний запас простору для ніг – просто ноги опущені вниз, а не витягуються по горизонталі. Проте сама посадка виходить вже аж занадто вертикальною через певний кут спинки правого/лівого сидіння; а відкинутись більше назад неможливо – спинка сидіння вже впирається у свій фіксатор. Раптом, але центральне сидіння не має такого обмеження й дозволяє більше відхилити спинку, щоб отримати зручнішу посадку.
Ось як цікаво виходить: праве/ліве сидіння заднього ряду найкраще підходить для встановлення дитячого крісла або для швидкої посадки та коротких переїздів по місту – в обох випадках визначальними є великі дверцята, які забезпечують чудовий доступ в салон Citroen Berlingo, а не кут нахилу спинки та зручність посадки на довгий час. Проте на дальню дорогу, коли доведеться їхати кілька годин поспіль – все ж зручнішим виявляється центральне сидіння: його можна й відкинути більше, й огляд для пасажира вперед кращий. Вперед, до пригод!
І не хвилюйтесь про неможливість відкрити центральний підлокітник на задньому дивані – адже його просто немає. Та й виступи на бокових панелях задніх дверцят теж не можуть вважатись повноцінними підлокітниками: виступ-опора занадто мала, рука постійно зісковзує. Крім того, позаду майже немає інших зручностей: відсутні дефлектори вентиляції, відсутня додаткова верхня поличка (хоча висота стелі дозволяє). Можна відзначити лише відкидні столики з підсклянниками. А ще можна відзначити величезний багажник!
Задня частина Citroen Berlingo не тягне роль пасажирського мінівена: замало корисних дрібниць, доволі просте оздоблення. Проте глобальних зауважень щодо запасу простору або легкості доступу на задні сидіння тут немає – високий кузов та великі зсувні дверцята все це забезпечують без проблем. Задній ряд виконаний у форми трьох окремих сидінь, що можуть складатись незалежно одне від одного. Багажник пропонує величезний об’єм (983-2126 літрів), передбачено фіксатор та кишеня на стінках багажника, а також можливість встановлення полички на різній висоті – це корисно, коли потрібно завантажити невеликі пакунки через відкидне скло. Зауважте: великий об’єм та рівня підлога призводять до того, що сумки будуть літати по багажнику під час руху – бажано докупити аксесуари (фіксатори для речей, сумку-органайзер).
Техніка: знайома основа, нові дисплеї
Автомобіль Citroen Berlingo побудовано на вже відомій платформі ЕМР2, що передбачає незалежну передню підвіску МакФерсон та напівзалежну задню на основі поперечної балки, передній привод, поперечне встановлення двигуна. Так-так, хтось може сказати, що ця платформа може давати техніку й вищого рівня – задню незалежну підвіску, повний привод – але це точно не в нашому сьогоднішньому випадку. Далі: під капотом Citroen Berlingo встановлено 4-циліндровий турбодизель 1.5 BlueHDi потужністю 100 або 130 к.с., що може працювати з 6-ступеневою МКПП або 8-ступеневою АКПП відповідно. Також відзначу, що зустрічаються й електричні версії Citroen Berlingo; крім того, покупці можуть обрати стандартний кузов L1 (довжина 4,41 метра) або подовжений кузов L2 (довжина 4,76 метра).
Проте все це було у моделі Citroen Berlingo й до оновлення. А що нового? Важливою новинкою можна назвати ось ті самі дисплеї, що згадувались в описі салону – саме вони надають відчуття сучасності. Так, відтепер автомобіль Citroen Berlingo може запропонувати кольорову 10-дюймову цифрову панель приладів: декілька варіантів відображення інформації, можливість обирати вміст додаткових бокових віконець, цікавий графічний дизайн. Також відзначу 10-дюймовий дисплей нової мультимедійної системи, яка дозволяє створювати власні сторінки меню та конфігурувати їх на свій смак – це неймовірно зручно. Але зауважте: повністю цифрова кольорова 10-дюймова панель приладів та новітня мультимедійна система з сенсорним 10-дюймовим дисплеєм – це особливості саме максимальних версій Citroen Berlingo; в стартових комплектаціях все виглядає… е-м-м… ну скажімо так – дещо простіше. Нижче покажу приклад.
Загальна основа автомобіля Citroen Berlingo добре знайома по інших моделях Citroen (а також Peugeot, Opel, DS): йдеться про платформу ЕМР2 та 4-циліндровий 1,5-літровий турбодизель. А ось що справді нового – то це пара нових 10-дюймових дисплеїв. Цифрова панель приладів дуже схожа на аналогічну в Citroen C5 Aircross, а мультимедійна система нагадує про Citroen С4 Х; тобто, навіть в таких дрібницях оновлений Citroen Berlingo намагається буди на рівні з сучасними легковими моделями «подвійного шеврона». Але ж повернемось до двигуна: тестовий автомобіль було представлено у версії за 130-сильним турбодизелем та 8-ступеневою АКПП, у стандартному кузові L1 – така зв’язка обіцяє нам прискорення 0-100 км/год за 12,7 секунди; максимальну швидкість 188 км/год; споживання палива по місту 4,7 л на 100 км; споживання палива на трасі 4,1 л на 100 км. Так ось…
За кермом: акцент на м’якість та комфорт
Ось не дарма в описі вище згадувався минулий «округлий» дизайн Citroen Berlingo – тому, що їздовий характер автомобіля саме такий. Це одразу проявляється в роботі підвіски: доволі комфортні налаштування, автомобіль м’яко долає ями на дорозі, лише зрідка на поперечних стиках задня розвантажена частина може неприємно стрибати. Тепер додавайте легке та відверто не гостре кермо (воно робить близько трьох обертів від упору до упору), а також додавайте чималу висоту кузова – що отримаємо у підсумку? Правильно, великі крени в поворотах й відсутність бажання їхати рвучко та динамічно.
Хоча це не означає відсутність бажання та можливості їхати швидко – турбодизель дозволяє! У нього гарна тяга в середньому діапазоні обертів на 2-3 тисячах, автоматична коробка непомітно перемикає передачі та намагається підтримувати цей діапазон – й ось всі прискорення, весь рух, виходить дуже плавним, але не повільним. Так, перший старт з місця дається дещо туго (доводиться чекати тяги на низьких обертах), але прискорення на ходу цілком нормальні. Натискаючи педаль акселератора ще і ще і ще, раптом перевалюєш далеко за «сотню» й тут приходить усвідомлення – а турбодизель-то готовий везти далі! Ось тільки вуха вже не готові: якщо по місту та під час постійних прискорень постійно чути двигун, то на трасі ще й додаються помітні аеродинамічні шуми (навіть якщо виключити вплив поперечин).
Тому ось вам загальний висновок щодо їздових манер. Попри турбодизель з гарною тягою, автомобіль Citroen Berlingo загалом орієнтований на комфорт та помірний темп руху. В цьому випадку важливіша плавність – як підвіски, так і реакцій загалом. Хоча це не виключає можливостей доволі динамічних прискорень по прямій; але точно не в поворотах.
Невеличкий 1,5-літровий турбодизель розвиває потужність 130 к.с. (3750 об/хв) та крутний момент 300 Нм (1750 об/хв) – й цього виявляється достатньо, щоб забезпечити прискорення набагато краще обіцяного: можна відігравати більше секунди! Мої власні спостереження щодо споживання пального теж розходяться з паспортними даними, але вже в інший бік: по місту в середньому 6,5-7 літрів на 100 км. Причому діапазон відхилень залежно від умов руху (відсутність/наявність заторів на дорогах, стиль керування) виявляється дуже великим – мінімум по місту був на рівні 5 літрів, максимум сягав майже 9 літрів. На трасі під час руху зі швидкістю 100 км/год споживання палива становить 4,5-5 літрів. Оновлений Citroen Berlingo пропонує два режими руху, проте насправді вони ледь впливають на роботу двигуна та АКПП – отримати покращення економічності можна й без будь-яких додаткових режимів, а просто більш плавним стилем водіння.
Вартість: скільки коштує Citroen Berlingo та які суперники
Якщо казати саме про пасажирську версію Citroen Berlingo, то автомобіль доступний в Україні з двома типами кузовів (стандартний L1 або подовжений L2), з двома варіантами дизельних двигунів 1.5 BlueHDi (100 або 130 к.с.), з традиційною 6-ступеневою МКПП або гідромеханічною 8-ступеневою АКПП, у двох комплектаціях (YOU або PLUS) та з можливістю замовлення 7-місного салону й інших додаткових опцій. Загалом маємо шість основних варіантів моделі.
Гаму відкриває автомобіль Citroen Berlingo YOU, що пропонує наступне: дві фронтальні подушки безпеки, система стабілізації, круїз-контроль з обмежувачем швидкості, кондиціонер, праві зсувні бокові дверцята, мультимедійна система з сенсорним 10-дюймовим дисплеєм, підтримка Android Auto та Apple CarPlay, цифрова панель приладів, електричні склопідйомники передніх дверей, бокові захисні накладки чорного кольору тощо. Ціна Citroen Berlingo 1.5 BlueHDi 100 S&S МКПП-6 YOU L1 – від 939 тис. грн або $22,8 тис.; ціна Citroen Berlingo 1.5 BlueHDi 100 S&S МКПП-6 YOU L2 – від 992 тис. грн або $24 тис.
На рівень вище розташовано Citroen Berlingo PLUS, що додає наступне: бокові подушки безпеки переднього ряду сидінь, камера заднього огляду, задні датчики паркування, сидіння водія з регулюванням по висоті, відкидні столики на спинках передніх сидінь, повністю цифрова кольорова панель приладів, нова мультимедійна система, можливість підключення двох телефонів одночасно, фари EcoLED, протитуманні фари, ручки дверей кольору кузова, сталеві колісні диски з повно-розмірними ковпаками, передній бампер кольору кузова (у верхній частині), бокова захисна накладка з білою вставкою тощо. Ціна Citroen Berlingo 1.5 BlueHDi 100 S&S МКПП-6 PLUS L1 – від 998 тис. грн або $24,2 тис.; ціна Citroen Berlingo 1.5 BlueHDi 100 S&S МКПП-6 PLUS L2 – від 1,065 млн грн або $25,8 тис.; ціна Citroen Berlingo 1.5 BlueHDi 130 S&S АКПП-8 PLUS L1 – від 1,18 млн грн або $28,5 тис.; ціна Citroen Berlingo 1.5 BlueHDi 130 S&S АКПП-8 PLUS L2 – від 1,25 млн грн або $30 тис.
Окремо відзначу, що вище було розглянуто саме пасажирські версії автомобіля. Також існує повністю вантажна версія Citroen Berlingo (ціна від 927 тис. грн або $22,5 тис.) та вантажопасажирський варіант Citroen Berlingo CrewCab (ціна від 1,054 млн грн або $25,5 тис.); але це окрема історія, ще з урахуванням корпоративних закупок, тендерів, переобладнання.
Також відзначу тестовий автомобіль та пакети-опції, що були присутні. Так, тестовий автомобіль був представлений у версії Citroen Berlingo 1.5 BlueHDi 130 S&S АКПП-8 PLUS L1 – тобто, максимальна комплектація, найпотужніший двигун та «автомат», стандартний кузов та 5-місний салон. Як опції додано пакет «Комфорт та стиль» за 84,5 тис. грн (двозонний клімат-контроль, легкосплавні колісні диски, три окремі незалежні сидіння другого ряду, електричні склопідйомники у задніх зсувних дверцятах, додаткове тонування, підігрів керма та багато іншого), також додано пакет-опцію «Безпека» за 23 тис. грн (система екстреного гальмування, контроль рядності руху, розпізнавання дорожніх знаків, адаптивне дальнє світло з автоматичним перемиканням «ближнє/дальнє»), а ще колір-металік за майже 19 тис. грн, бездротова зарядка за 6 тис. грн та інше. Якщо додати хоча б вищезгадані опції, то автомобіль як тестовий, вже буде коштувати близько 1,3 млн грн або майже $32 тис.
Ось дуже цікавий приклад, яки дозволить дізнатись якомога більше про Citroen Berlingo. По-перше, це фургон Citroen Berlingo зі збільшеним кузовом L2 (довжина 4,76 метра). Саме для такого збільшеного варіанту доступний не лише 5-місний, але також й 7-місний салон (це платна опція за майже 50 тис. грн, третій ряд сидінь з можливістю поздовжнього регулювання, складання, знімання). По-друге, це автомобіль в стартовій комплектації YOU: прості фари-галоген, сталеві колісні диски з маленькими ковпачками, проста цифрова панель приладів, звичайний блок кондиціонера/клімату, також 10-дюймовий центральний дисплей, але з іншим меню всередині. По-третє, цей автомобіль оснащено 100-сильним двигуном та 6-ступеневою механічною коробкою перемикання передач, автоматична коробка перемикання передач в цьому випадку недоступна. Й взагалі: якщо ви хочете отримати АКПП – то це буде автомобіль з потужнішим 130-сильним двигуном та вищим рівнем комплектації PLUS; відповідно, потрібно багато доплачувати. Якщо порівняти Citroen Berlingo у комплектації PLUS, але у варіантах «100-сильний двигун та МКПП» проти «130-сильний двигун та АКПП», то доплата становить близько 180 тисяч гривень; якщо за основу взяти простішу комплектацію YOU, то доплата взагалі становить 240-250 тисяч гривень. Так-так, я розумію: тут і двигун потужніше, і комплектація краще. Але уявіть собі, що вас все влаштовує навіть у стартових версіях Citroen Berlingo, лише хочеться додати АКПП – і тут вам видаюсь ось такий чек на доплату.
Кілька слів про конкурентів. По-перше, групою конкурентів для Citroen Berlingo виступають його ж родичі-побратими у вигляді Opel Combo та Peugeot Rifter (Peugeot Partner). Це автомобілі з аналогічними кузовами та двигунами під капотом, дуже схожим салоном (лише у Peugeot він дещо відрізняється), дуже схожим переліком версій та оснащення – й, відповідно, схожими цінами. Також до цієї групи останніми роками доєднались Toyota ProAce City та FIAT Doblo, які зараз являють собою ніщо інше, як автомобілі-клони вищезгаданих Citroen/Peugeot/Opel. Тому можна обирати будь-який з цих автомобілів просто на основі власних вподобань, наявності автосалону певного бренду поблизу, з урахуванням акційних цін на той або інший автомобіль. Особисто мій вибір – Peugeot Rafter: подобається його крос-стиль, змінений салон, більш пружні налаштування підвіски. Але не маю нічого проти й ось такого Citroen Berlingo, який буквально дихає у спину Peugeot (як мінімум, в моєму особистому рейтингу).
Тепер два інших важливих конкуренти. По-перше, це автомобіль Renault Express – він поступається за рівнем оснащення, не має версій з АКПП, не може запропонувати збільшений кузов або 7-місний салон. Проте якщо все це вам не потрібно, а потрібна звичайна «робоча конячка» за мінімальні гроші (а ось такий Renault Express виявляється одним з найдешевших в цьому класі) – то він цілком може бути конкурентом. По-друге, зворотний приклад: класний Volkswagen Caddy – гарно їде, чудові дизелі, сучасне оснащення; але все дорого. Отже…