Українська правда

Shatterline – українська гра, яка змогла

Shatterline – українська гра, яка змогла
Shatterline_01
0

Ця гра мала усі шанси взагалі не вийти. Початок великої війни припав саме на фінішний спурт Shatterline. Гра втратила видавця, більша частина команди вимушена була евакуюватися на Захід України, частина розробників зайнялася волонтерством, допомагаючи армії, а директор Frag Lab взагалі взяв у руки власну зброю і пішов на блокпост ТрО, захищати свій дім. Та й взагалі у лютому й березні нам усім було якось не до ігор. Але Frag Lab зібралась, досить швидко відновила продуктивність, після закінчення Битви за Київ повернула команду до столиці й… випустила Shatterline у Дочасний доступ Steam майже у ті самі строки, як і планувалося ще до війни.

Насправді те, що під час війни українська студія випускає проєкт якщо не AAA, то вже точно AA-рівня – само по собі диво і потужний сигнал західним партнерам. Україна не здалася, Україна попри все працює, і навіть в таких складних умовах українські розробники здатні створювати продукти світового класу. Але ще важливіше, що Shatterline вийшла дійсно дуже класною і дуже українською грою. Грою, за яку не соромно!

ГраShatterline
Жанр кооперативний/командний шутер
Платформи Windows, PlayStation 5, Xbox Series X/S
Мови англійська, українська
Розробник Frag Lab
Видавець Frag Lab
Посиланняshatterline.gg, Steam

Розробка та команда

Київська студія Frag Lab була заснована у квітні 2017 р. вихідцями зі студії Crytek Kiev. Частина команди Warface на чолі з Максом Дембіком, керуючим директором Crytek Kiev, покинула студію, щоб створити власну компанію. На початку у Frag Lab було близько 100 людей, під час розробки Shatterline студія розрослася до 210 співробітників. Серед членів команди є як ветерани індустрії, які працювали в Crytek, Ubisoft, GSC Game World та 4A Games, так і талановита молодь, для якої Shatterline – це перший ігровий проєкт.

Для нового проєкта, який мав стати кооперативним/змагальним PvE/PvP шутером від першої особи, розробники обрали рушій Amazon Lumberyard. Можливо, не в останню чергу тому, що він базується на CryEngine від Crytek, який добре знайомий команді ще з часів Warface. Крім того, за Amazon Lumberyard стояла потужна мережева інфраструктура Amazon, що дуже важливо для багатокористувацької гри.

Frag Lab досить швидко знайшла інвесторів та партнера-видавця для нового проєкта. І якщо імен інвесторів студія не розголошує, видавець добре відомий українським гравцям – це вже начебто і не білоруський Wargaming. Але Wargaming покинув проєкт Shatterline (див. офіційний комментар нижче). Начебто через згортання усіх операцій на пост-радянському просторі, хоч цікаво було б дізнатися справжні підстави.

Офіційний комментар компанії Wargaming: «Компанії Wargaming та Frag Lab завершили співпрацю у серпні 2022 року в рамках оптимізації продуктового портфоліо компанії. Протягом кількох років Wargaming фінансував розробку та виступав видавцем Shatterline, що дозволило українській студії вирости з 70 до 200 співробітників, розвивати та вдосконалювати гру весь цей час. За рішенням Wargaming всі напрацювання та технології залишилися за Frag Lab. Ми дякуємо команді Shatterline за спільну роботу та бажаємо успіхів у розвитку гри!»

За нашими, досить консервативними оцінками, за 5,5 років розробка Shatterline коштувала щонайменше $15 млн, а скоріш за все і більше. Що робить її однією з найдорожчих українських ігор в історії. Цікаво було б колись подивитися справжні цифри.

Сюжет

Shatterline – це історія вторгнення на Землю чужорідної напіврозумної кристалічної істоти, галактичної чуми, яка переробляє планети до своєї вподоби. Загарбники на знають жалю, не йдуть на перемовини, а просто перетравлюють усе навколо, роблячи частиною себе (щось це мені нагадує…). У 2028 році Земля поступово перетворюється на кристаліновий світ і лише невеличка кількість людей, що імунні до кристаліну, чинять опір і намагаються збагнути, як же впоратися з цією навалою. Вони створили організацію Shellguard і стали її оперативниками, щоб дати вченим шанс вивчити інопланетну потвору і нанести удар у відповідь.

Але кристалінові створіння, які були колись людьми та тваринами – це не єдині вороги Shellguard, є ще фанатики The Strafe Witnesses, або Стрейфери, які хочуть підкорити Кристалін, вважаючи, що він допоможе їм перейти на нову стадію еволюції людства.

Більшість лору та сюжету Shatterline подається у кооперативних місіях та під часу брифінгів, або в роликах на кшталт вступного. Дещо цікаве є в описах оперативників та витягах з Кодексу, які можна побачити під час завантаження місій.

Кооператив

Протягом першого сезону, який почався з виходом Shatterline у Дочасному доступі, Frag Lab вирішила показувати гравцям нові місії поступово, змінюючи їх кожного тижня. Тож станом на зараз ми бачили вступну однокористувацьку навчальну місію, режим Експедицій та першу кооперативну сюжетну місію.

Експедиції – це кооператив у відкритому світі з елементами roguelike. Групі з трьох оперативників треба виконати три випадкові завдання у трьох випадкових локаціях, щоб отримати змогу потрапити до покоїв Емісара і спробувати здолати цього боса. Під час Експедицій, які зазвичай тривають 30-45 хвилин, ви отримуєте з контейнерів постачання випадкову зброю та вміння; чим більше контейнерів ви знайдете, тим більш підготовленими дістанетеся до фінальної битви.

З іншого боку, чим більше часу ви проводите в Зоні, тим більш ворожими стають супротивники та тим більше бонусів вони отримують. Деякі з цих негативних для гравця бонусів дуже потужні. При досягненні максимального рівня зараження група потребує негайної евакуації, але точку відходу ще треба зачистити від ворогів. Знову ж таки, після виконання кожного проміжного завдання гравці можуть проголосувати за евакуацію, зберігаючи цінні креслення для крафтингу.

Відкритий світ Експедицій насправді не дуже великий і зібраний з декількох стандартних елементів. Тут є узбережжя з маяком та викинутим кораблем, є сіркове болото з якоюсь машинерією, є база Стрейферів біля великої дамби, є поглинуте Кристаліном містечко, є місце аварії літака, є зона біля покоїв Емісара, ще декілька зон. Усі вони обираються випадковим чином при кожному завданні. Але, Зона змінюється і буде змінюватися й у майбутньому. Наприклад, я побачив кам’яний лабіринт лише після 15 проходження Експедицій.

Кооперативні сюжетні місії проходять в окремих, заданих наперед локаціях, крім того, тут ви не отримаєте випадкової зброї і взагалі не маєте вмінь. Зате можете обирати ту зброю, яка вам більш подобається і підходить до ситуації. Перша сюжетна місія «Червоне озеро» виявилася і цікавою, і дуже мальовничою. Сподіваємось, ці локації, хоча б частково, з’являться у режимі Експедицій.

Мультиплеєр

PvP-режими 6 на 6 у Shatterline – це класика. Командний бій, Захоплення, Ескорт та Підрив, який в українській версії має назву… Режим Бавовни.

Але є один нюанс. Усі оперативники – це наперед задані класи. Кожен може використовувати будь-яку розблоковану зброю, але вміння – два молодших та одне супервміння, змінити не можна. Тож Shatterline – це ще трохи hero shooter, де деякі класи пасують до мультиплеєра краще, інші ж розкриваються під час кооперативу.

PvP в Shatterline вийшов дуже швидкий, майже реактивний. Чимось він близький до PvP у Call of Duty, але здається, ще швидший. Плюс тут багато, навіть дуже багато, підкатів. Таке враження, що усі гравці майже увесь час рухаються лише у підкаті. Спершу це трохи дивує і навіть дратує, але досить швидко ви звикаєте і самі починаєте рухатися саме так.

Наскільки я не люблю швидкий мультиплеєр, але Shatterline мене підкорив. Та й виходить в мене не так погано, як у Call of Duty, тож я залюбки граю 5-10 партій щодня. Командний бій – це не моє, хоч і там часом виходить непогано, а ось Захоплення та Ескорт – саме те. Режим Бавовни ми ще не бачили, він розблокується на наступному тижні.

Поки що мап для мультиплеєра небагато. Наприклад, є лише одна мапа для Ескорту і, здається, п’ять мап для Командного бою та Захоплення. Сподіваємось, до кінця сезону відкриються додаткові локації.

Оперативники, зброя та прокачка

Станом на зараз в Shatterline 8 оперативників. Зрозуміло, у подальшому розробники будуть додавати нових бійців. Зараз у грі два бійця підтримки – це медики, незамінні у кооперативі; два штурмовика-універсали; два бійця в екзоскелетах, які можуть вибивати двері, прокладаючи нові маршрути у PvP або відкриваючи схованки у PvE; та два розвідника, які можуть підніматися у місця, недоступні іншим гравцям. Кожен оперативник прокачується під час гри, відкриваючи бонуси до вмінь, частіше за все це прискорена зарядка чи додаткове використання.

Щодо зброї, зараз у грі 25 одиниць зброї, яку теж треба прокачувати. По-перше, прокачується сукупний рівень усієї зброярні, що відкриває доступ до більш потужної зброї, по-друге, прокачується кожен окремий зразок, що дає доступ до модифікацій, які суттєво покращують характеристики. В Експедиціях ви можете отримати ще нерозблоковану зброю, у мультиплеєр можна взяти лише те, що вже відкрито. Перший рівень зброярні відкритий відразу, другий можна відкрити за 2 дні, а ось третій треба «качати» декілька тижнів. Навіть боязно уявити, скільки часу потрібно, щоб відкрити четвертий та п’ятий рівень.

Крім модифікацій, у Shatterline є ще більш кардинальне перетворення зброї – моди. Вони отримуються з рівнів Сезонної перепустки або крафтяться з креслень. Креслення можна отримати в Експедиціях (12 креслень за усі 4 завдання), або за виконання щоденних та щотижневих завдань. Відразу після виходу гри один мод коштував 450 креслень, на «майнінг» яких ви мали витрати десь тиждень. Ясна річ, гравці були незадоволені і Frag Lab дослухалась їх, зменшивши ціну до 300 креслень. З іншого боку, моди зброї – це дійсно потужні перетворення, тож висока ціна тут має сенс.

Графіка та оптимізація

Як ми вже вказували, Shatterline використовує рушій Amazon Lumberyard. Це непоганий рушій, але іграм на ньому не щастить. Майже єдина варта уваги гра на Lumberyard, яка дісталася таки до релізу – це MMORPG New World. Крім того, саме цей рушій використовує найвеличніший довгобуд в історії ігор – Star Citizen / Squadron 42. Усі інші ігри або гучно провалилися, або були скасовані. А згодом і Amazon відмовилась від Lumberyard, передавши його Open 3D Foundation, під головою якої він перетворився на безкоштовний open-source рушій Open 3D Engine.

Але, як кажуть розробники Shatterline, які бачили код деяких інших проєктів на Lumberyard, проблема не в рушії, а в руках. І схоже, у Frag Lab з цим все в порядку. Гра виглядає дуже непогано і стильно. Так, вона, може, і програє тій самій Destiny 2 за неймовірністю та божевіллям локацій, але зате гра дуже непогано оптимізована та літає навіть на застарілих ПК. Оперативники виглядають гарно та деталізовано, локації та супротивники стильні. Зброя і стрільба з неї приносить задоволення. Майже єдина претензія – дуже спрощені локації на відстані в Експедиціях. Якісь вони голі.

Українська версія

Shatterline – українська гра і це відчутно не лише завдяки шикарному та дуже соковитому перекладу, який просто приємно читати, це відчувається в деталях.

Наприклад, найсимпатичніша дівчина у грі – українка. Зоряна «Мальва» Коваль – польовий медик, і, здається, прототипом для неї послугував хтось з «Госпітальєрів». Про Режим Бавовни ми вже казали. Перемога та програш тут «Перемога» та «Зрада». Ready / Not Ready – «Погнали» / «Не погнали». Крім того, деякі емблеми-наліпки на зброю – це емблеми родів військ ЗСУ. Літак, який можна побачити у деяких локаціях кооперативу – це Ан-225 «Мрія». Деякі елементи одягу оперативників та «шкіри» для зброї – це український піксель. І таке інше.

Ну і переклад тут дійсно гарний. На жаль, все ще трапляються описи деяких з завдань англійською, та дуже кортіло б побачити українські субтитри у брифінгах, але згадаємо, що Shatterline поки що у Дочасному доступі, тож глюки неминучі.

Старт гри та подальші плани

Звісно ж, залишились баги і у самій грі, але треба віддати належне розробникам, вони їх дуже оперативно виправляють. Часом додають нові баги, але їх теж правлять. Звичайний робочий процес.

Shatterline стартувала з 12 тис. гравців онлайн і серверів не вистачило. Amazon, підтримка якого сплила разом з рушієм, не квапився додавати нові, але Frag Labs впоралися і з цим. Так, гра декілька разів вимикалася на довге обслуговування, але як нам відомо, розробники планують якось компенсувати гравцям ці вимушені простої. У п’ятницю 16 вересня, через тиждень після старту, Shatterline встановила новий рекорд – 20 тис. гравців. [Ред.] Вже 20,5 тис.! Це, звісно ж, не мільйони PUBG, але дуже непогано для гри, яка вийшла без видавця і майже без будь-якої реклами. Я бачив лише рекламу Закритого тестування, але це було ще напередодні великої війни.

Як і усі F2P-проєкти, Shatterline планує заробляти на продажі Сезонних перепусток та косметичних предметів. Зараз вартість преміум-валюти – $10 за 1000 монет, це саме вартість сезонної перепустки першого сезону. Shatterline – це насправді перша гра, для якої я купую сезонну перепустку. По-перше, тому що гра мені сподобалась, по-друге, щоб підтримати розробників. Вони дійсно змогли.

Крім Сезонної перепустки, у продажу зараз лише щось на кшталт Founder Pack з унікальними виглядами для героїв, плюс дуже дорогі прикраси для зброї, такий собі знак поваги до розробників. Зрозуміло, Магазин буде поповнюватися, ми навіть знаємо, що зараз у Frag Lab готують дуже цікаву пропозицію саме для українців.

Попередні висновки

Ну що, реліз Shatterline у Дочасному доступі можна вважати вдалим, особливо якщо враховувати усі обставини. У гри є непоганий потенціал. Тут приємна стилістика, цікавий та різноманітний геймплей, гарна стрільба, шикарна українська версія. Залишилось подолати деякі баги, додати трохи контенту (начебто він вже є, але ще не відкритий) і це буде черговий український хіт, гра, якою можна пишатися.

Оцінки гравців Steam, які стартували з 56% через ревью-бомбінг проросійських користувачів (гра не вийшла в Росії) та проблеми з серверами, за тиждень підросли до 71%. Дуже непоганий прогрес. Ми ж попередньо поставимо Shatterline 8/10 і, звісно ж, оцінимо гру ще раз після релізу у лютому 2023 року.

А я, мабуть, вже піду. Ще раз пройду Експедицію та Сюжетну місію та зіграю декілька партій у мультиплеєр. Здається, я підсів.

Оцінка межі
8
/ 10
Що сподобалось
  • Різноманітний геймплей
  • кооперативні місії у відкритому світі
  • реактивний мультиплеєр
  • цікаві оригінальні режими, наприклад, Барикади
  • сюжетні місії
  • гарна графіка
  • приємне відчуття від стрільби
  • досить непоганий вибір оперативників та зброї
  • дійсно шикарна і дуже «смачна» українська версія
  • той факт, що ця гра взагалі вийшла
Що не сподобалось
  • Деяка кількість багів у поточній версії
  • замало карт для мультиплеєра
  • ґрінд

Shatterline – насправді класна українська гра, яка вийшла попри усі негаразди!

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: