Вихід на ПК колишніх PlayStation-ексклюзивів Horizon Zero Dawn, Uncharted: Legacy of Thieves, God of War та усіляких Marvel’s Spider-Man Remastered – це, звісно, круто, та й продажі у цих ПК-версій начебто досить непогані. Але мені, чесно кажучи, трохи шкода, що на тлі цих відомих хітів так мало уваги приділяється найкращій грі Sony, що була портована на Windows – Sackboy: A Big Adventure.

Гра Sackboy: A Big Adventure
Жанр платформер
Платформи Windows, PlayStation 4, PlayStation 5
Мови англійська
Розробник Sumo Digital
Видавець Sony Interactive Entertainment
Посилання
Epic Games Store, Steam

Краще пізніше, та краще

Порт Sackboy: A Big Adventure вийшов на ПК трохи невчасно, принаймні з точки зору українців. 27 жовтня 2022 року ми лише оговтувалися після другого масованого ракетного удару по енергетичній інфраструктурі й нам, принаймні тим, у кого було світло, було трохи не до ігор. Але ситуація потроху покращується, ППО збиває все більше ракет, а Sackboy: A Big Adventure – це така гра, яка не втратить актуальність і через рік, не кажучи про три місяці.

Дивіться, у 2022 році на ПК вийшло лише три платформери, які варті уваги – Sonic Frontiers, Tinykin та OlliOlli World. При цьому справжній платформер серед них лише один – Sonic Frontiers, і у протистоянні синього їжака на стероїдах та неймовірно милої тряпичної ляльки в різноманітних кумедних костюмах мої симпатії на боці ляльки.

Формально Sackboy: A Big Adventure – це спіноф до популярної серії ігор LittleBigPlanet (2008, 2011, 2014), які виходили на PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Portable та PlayStation Vita. Фактично ж – це просто нова частина серії під новою назвою, тому що герої LittleBigPlanet, секбої, стали популярніші за саму гру, що їх породила. Так буває, згадаємо славетних кролегів, ви ще пам’ятаєте що вони з’явилися у Rayman Raving Rabbids (2006)?

Те, по чому стрічають

Насправді між іграми серії LittleBigPlanet і Sackboy: A Big Adventure є одна дуже суттєва відмінність. Якщо LittleBigPlanet – це 2,5D-платформери, то нова гра зроблена в повноцінному 3D.

Sackboy: A Big Adventure вийшла на PlayStation 4 та PlayStation 5 у листопаді 2020 р., але через те, що гра використовує рушій Unreal Engine 4 та стилізовану графіку, вона зовсім не застаріла і виглядає все ще дуже гарно. Я б навіть сказав, неймовірно гарно.

Те, з якою любов’ю автори одягають тряпичні ляльки секбоїв в різноманітний одяг, те, як імітують різні природні матеріали: картон, шкіру, дерево, пластик, вовну, текстиль, сатин – це взагалі щось. Тут є навіть згини на аркушах картону, місця склейок та маленькі ледь помітні волосинки на вовні!

Взагалі-то вигадливості авторів по підбору матеріалів та оздобленню рівнів можна лише позаздрити. Дуже оригінально і дуже вражаюче.

І що неймовірно тішить, Sackboy: A Big Adventure не гальмує у роздільній здатності 2560 × 1440 навіть на моєму архаїчному ПК з GeForce GTX 1060. Вибачайте, апгрейд почекає до перемоги.

Хоча щасливі власники NVIDIA GeForce RTX можуть спробувати гру з технологією DLSS і навіть з частотою оновлення до 120 fps.

Біжи, секбой, біжи!

Sackboy: A Big Adventure – платформер, тож ми будемо багато стрибати, ухилятися від ворогів та перешкод, точно розраховувати кожну свою дію, вивчати рівень і таке інше. І звісно ж, вмирати.

Але навіть при численних смертях персонажа Sackboy: A Big Adventure не роздратовує гравця, тому що в кожен момент він може побачити, що це не читінг з боку розробників, а його власна помилка і наступного разу він зможе краще. Зазвичай так і буває. Рівень складності підібрано просто бездоганно. Навіть наприкінці гри, коли рівні стають складніше, їх все одно можна пройти, треба лише бути уважніше, спритніше та хитріше.

Самі по собі рівні – це справжні витвори мистецтва. Вони цікаві, вони різноманітні, на них багато секретів та хованок, які дуже приємно шукати. І ще вони кожного разу різні і вимагають різних вмінь. Одного разу ви біжите наввипередки зі смертельною хвилею або монстром, іншого неспішно шукаєте секрети. Третього разу прив’язані до потягу і можете лише на малий час сходити з нього. В четвертий усе взагалі відбувається у ліфті, що їде між поверхами, а вам треба відмикати екрани блокувань (як на смартфоні) на його підлозі. П’ятого разу рівень стає 2,5D, як у старій LittleBigPlanet.

І так кожного разу. Sackboy: A Big Adventure дійсно вміє дивувати.

Сюжет? Тут є сюжет?

Так, як це не дивно, тут є сюжет. Дуже простий, як це зазвичай буває в іграх, що розраховані на кооператив та шумні вечірки. Тож…

«Підступний Векс (майже міфологічний персонаж, дитя Хаосу та Страху) викрадає друзів Секбоя і змушує їх будувати Хаосинатор. Цей диявольський механізм загрожує перетворити прекрасний Світ творчості, світ чистої уяви та снів на жахливу і страшну пустелю кошмарів. Але існує пророцтво про стародавній орден плетених лицарів – легендарних захисників Світу творчості. Тільки сміливі, безстрашні, благородні та стильні герої здатні стати на захист миру та вступити у ризиковану гонку з часом проти небезпек та жахів. І цих жахів буде чимало.»

Кінець сюжету.

Насправді історія Sackboy: A Big Adventure, яка змушує нашого героя подорожувати між різним світами та кидати виклик Вексу та його прихвосням, подана навіть дуже непогано. А ще тут купа дуже кумедних і дуже милих персонажів, за якими приємно спостерігати.

Що ми втратили

На жаль, у випадку Sackboy: A Big Adventure ідеального порту не вийшло. У цьому нема провини авторів гри Sumo Digital, просто платформер, розрахований на кооперативне проходження вчотирьох за однією консоллю, дуже важко без втрат перенести на ПК. По-перше, ніхто не грає на ПК вчотирьох, по-друге, така кількість контролерів, підключених до одного комп’ютера – це нонсенс. Так, є ще мережа… але це трохи інше.

До речі, про контролери. Ще ПК-версії Sackboy: A Big Adventure трохи не вистачає фірмового контролера Sony DualSense. Не так адаптивних тригерів та вбудованого мікрофона, як тактильного зворотного зв’язку, який допомагав відчувати різні матеріали. Ні, можна непогано грати в Sackboy навіть зі стареньким Xbox 360 Wireless Controller (я так і грав), але DualSense – це трохи інший рівень.

Звісно ж, DualSense можна під’єднати до ПК, але… якщо у вас є DualSense, то може, краще грати відразу на PlayStation 5?!

Що ми не отримали

Разом з ПК версією вийшло десять безплатних додаткових костюмів для секбоя, у тому числі з персонажами інших ігор PlayStation, такими як Натан Дрейк, Хлоя Фрейзер, Кратос, Атрей та Фрея. Але у секбоя і так безліч костюмів: якщо рахувати ті, що можна відкрити або придбати під час гри, то десь під п’ять десятків. Крім того, ви можете створити з отриманих частин свій власний, ні на що не схожий стиль. Тож це така собі добавка.

А ось чого ми не отримали, так це додаткового DLC з ексклюзивними рівнями. Так, DLC з рівнями не було і на PlayStation, але Sackboy: A Big Adventure дійсно настільки гарна гра, що хочеться грати ще. Так, тут є карколомні рівні випробування та суто кооперативні рівні, але хочеться отримати саме додатковий світ з новими можливостями та супротивниками.

Найкращий

Так, ми дійсно вважаємо, що Sackboy: A Big Adventure – найкраща з ігор Sony, портованих на ПК і ще це найкращий платформер на ПК на найближчі декілька років. Не пропустіть. Особливо якщо ви маєте дітей та граєте з ними на комп’ютері. Хоча, навіть дорослі й навіть в однокористувацькому режимі знайдуть в Sackboy: A Big Adventure багато цікавого.