Sony продовжує просувати свою ігрову платформу, випускаючи колишні PlayStation-ексклюзиви на ПК незадовго до виходу їх сиквелів: цього разу настала черга God of War, і навіть трохи шкода, що портувати почали одразу з м’якого ребута серії. God of War зразка 2018 – гра відмінна, але водночас вона нескінченно далека від тієї формули, яка зробила серію однією з візитівок PlayStation.

Гра God of War
Жанр Action-adventure Hack and slash
Платформа Windows
Розробник Santa Monica Studio, Jetpack Interactive
Видавець Sony Interactive Entertainment
Посилання Steam, Epic Store

Часи, коли несамовитий і нещадний Кратос голими руками розривав олімпійців на шмаття, давно минули. Бог війни у ​​відставці постарів, обзавівся солідною бородою, в якій явно проглядається сивина і, здається, заспокоївся. Бажаючи покінчити з минулим, Кратос перебрався в Скандинавію, завів сім’ю і щосили намагався прикидатися звичайним смертним і триматися так далеко від божественних розбірок, як тільки міг, але після смерті дружини все змінилося. Виконуючи передсмертне бажання дружини, Кратос із сином Атреєм змушені залишити захищений магічним бар’єром ліс та вирушити в дорогу.

Після першого ж бою стає зрозуміло, що на гравця чекає дещо нестандартний для серії ігровий процес – камера наблизилася до Кратоса і закріпилася у нього за плечем, а сам спартанець, здається, втратив колишню спритність. На зміну цілому арсеналу магічної зброї, блискавичним ривкам і комбо із сотень ударів прийшли злегка незграбні відскоки та досить спокійні помахи сокирою, замість розчленування Клинками Хаосу кількох супротивників одразу – мало не дуельні поєдинки, принаймні спочатку. Та й взагалі, динамічний кривавий екшен трохи відійшов на другий план, гра перетворилася на road movie, звідси й змінена для більшої кінематографічності камера, а на чолі тепер і зовсім сюжет, на який раніше серія звертала мінімум уваги.

При цьому не можна назвати нову механіку невдалою: пристосувавшись, можна складати досить цікаві комбо, летюча сокира Левіафан чудова, а озброєний луком і ножем Атрей корисний не тільки як один з рушіїв сюжету та інструмент для вирішення головоломок. Разом з тим бої є за що і лаяти: на високих рівнях складності у противників банально більше здоров’я, а значить, їх просто доведеться бити довше, використовуючи все той же досить мізерний набір зброї та магічних навичок, сама бойовка дещо в’язка, часто доводиться грати від парирування, та й наявність рольових елементів у God of War – питання спірне; в принципі, нічого поганого в них немає, але особисто мені більше хотілося кришити ворогів, ніж перебирати комплекти броні та різні руни в меню. Поле зору для слешера теж не оптимальне: про те, що відбувається за спиною, доводиться здогадуватися за не надто інформативними індикаторами, яких всього три – ворог близько, ворог атакує, ворог використовує далекобійну атаку, але при цьому незрозуміло, що це за ворог і на якій стадії атака, неможливо зрозуміти, чи є в тебе час добити драугра, що стоїть перед тобою, або вже варто відскакувати вбік. Та й боси дещо розчаровують: після того, як Кратос одноосібно розправився з усією верхівкою Олімпу, доводиться воювати із відверто другорядними персонажами зі скандинавської міфології, найцікавіше Santa Monica Studio приберегла на потім.

Втім, більшість претензій до гри з’явилася саме через відхід від звичної формули й вони будуть не актуальні для тих, хто вперше знайомиться із серією, та й грати у будь-якому випадку варто: God of War свого часу не просто так отримав понад сотню нагород “Гра року”, але чи робити це на ПК, чи можна обійтися PlayStation 5, де гра доступна в 4K, нехай і з “шаховим” рендерингом, та 60 FPS? Відповідь на це питання залежить від конфігурації вашого ПК. Як і інші порти з PlayStation, God of War досить вимогливий до заліза, особливо якщо ви плануєте грати з максимальними налаштуваннями графіки. Моя MSI RTX 2070 GAMING Z у зв’язці з Core i7-9700K при встановленні всіх повзунків графіки на ultra (ultra+ для відображень) показувала стабільні 60 FPS у роздільній здатності 1440p, чому я був навіть трохи здивований, поки не вирішив покопирсатися в налаштуваннях графіки, де побачив, що гра автоматично активує DLSS в режимі “Якість”, а оригінальна роздільна здатність рендерингу в цьому випадку всього 1708х960. Після експериментів з налаштуваннями з’ясувалося, що роздільну здатність рендерингу можна підняти до 2048х1152 без шкоди для продуктивності, але і без видимого підвищення якості зображення. Відключивши DLSS, я отримав 40-60 кадрів на секунду та чомусь розмитий, менш деталізований задній план, без будь-якого видимого покращення на передньому плані. Такі ж розмиті задники разом з мерехтливими дрібними деталями вийшли й при використанні FSR від AMD, так що якщо ви власник картки Nvidia, то варто зупинитися на DLSS, навіть якщо ваша відеокарта може впоратися з грою і без нього.

Виглядає God of War на ПК краще, ніж на PlayStation, хоча часом треба знати, куди дивитися, щоб побачити різницю, та спеціально її вишукувати. Підвищилася деталізація текстур, став густішим туман, картинка загалом чіткіша та контрастніша, що в динаміці, правда, не завжди впадає в очі, але стає очевидним при розгляданні скриншотів. А ось що помітно відразу, так це більш деталізовані тіні та збільшена кількість об’єктів, які ці тіні відкидають. Іноді там, де на ПК спостерігається складна гра світлотіні, на PlayStation присутній повністю освітлений або затінений кадр. Знову ж таки, не критично для ігрових моментів, але катсцени сприймаються зовсім інакше. Тож якщо ви збираєтеся проходити гру вперше та маєте більш-менш сучасні відеокарту та процесор, то я б радив обирати саме ПК-версію: разючої відмінності від PlayStation 5, де гра доступна у режимі зворотної сумісності, можете не чекати, але все буде трошки краще. А от чи треба заради кращої картинки купляти гру вдруге, якщо ви вже маєте її консольну версію? Не впевнений.

Наостанок хочеться сказати, що я б дуже хотів, щоб і інші консольні порти працювали на ПК хоча б так само, як і God of War. Так, гра трохи вимоглива до заліза, але ситуація не така плачевна, як із тою самою Horizon Zero Dawn, та й DLSS творить дива, ніяких багів також помічено не було, як і проблем із затримкою введення, все працює як годиться, так що якщо ви чекали можливості особисто познайомитися з однією з найкращих ігор минулого покоління PlayStation – зараз ваш шанс.