В огляді програвача вінілових платівок Audio-Technica AT-LP60XUSB ми злегка торкнулися теми фонокоректорів. Настав час розвинути цю тему і розібратися в тому, для чого насправді вони потрібні, якими вони бувають і на що потрібно звертати увагу колекціонерам-початківцям вінілу при виборі такого пристрою.

А щоб не займатися порожньою балаканиною, робити ми це будемо на прикладі досить цікавого фонокоректора iFi ZEN Phono, поєднуючи огляд цього пристрою з загальним розумінням того, де і для чого взагалі його можна застосовувати.

Параметри посилення MC (v lo) 72dB (+/- 1dB)
MC (lo) 60dB (+/- 1dB)
MC (hi) 48dB (+/- 1dB)
MM 36dB (+/- 1dB)
Фільтр AI Sub-sonic Усуває лише фоновий шум Відсутність негативного впливу на бас
Максимальна вихідна напруга (RMS) 20 V RMS bal output into 100k (< 1% THD & N)
13.5 V RMS bal output into 600R (< 1% THD & N)
Вихідний опір BAL Резистивний 200 Ом
SE Резистивний 100 Ом
Вхідний опір MM: 47K Ohms (Load: 110pF)
MC High: 47K Ohms
MC Low: 1K Ohms
MC V Low: 110 Ohms
Співвідношення сигнал/шум 94dB(A) MM re 2V BAL/1V UNBAL
80dB(unweighted 80kHz BW) MM re 2V BAL/1V UNBAL
84dB(A) MC Hi re 2V BAL/1V UNBAL
71dB(unweighted 80kHz BW) MM re 2V BAL/1V UNBAL
90dB(A) MC lo re 2V BAL/1V UNBAL
79dB(unweighted 80kHz BW) MC lo re 2V BAL/1V UNBAL
79dB(A) MC vlo re 2V BAL/1V UNBAL
69dB(unweighted 80kHz BW) MC vlo re 2V BAL/1V UNBAL
EIN (еквівалентний вхідний шум) 0.6nV|/Hz (unweighted) MC lo/vlo -151dBV (A weighted)
-141dBV (unweighted)
6.5nV|/Hz (unweighted) MM/MC hi -130dBV (A weighted)
-119dBV (unweighted)
Гармонічні спотворення < -110dB / 0.0003% MM re 2V BAL/1V UNBAL
< -80dB / 0.01% MC lo re 2V BAL/1V UNBAL
< -86dB / 0.005% MC vlo re 2V BAL/1V UNBAL
Розміри 160 x 113 x 35 мм
Живлення DC 5V / 500mA
Вага нетто 515 г
Ціна в Україні 6 499 грн (Soundmag.ua)

Вхідні дані

Люди, що зіткнулися з поняттям “фонокоректор” відносно недавно, вважають його чимось на зразок проміжного підсилювача між програвачем вінілових платівок і “справжнім” підсилювачем. Це правда, але лише частково.

Звичайно, фонокоректор насправді посилює сигнал, що надходить з лінійного виходу програвача. Причому, залежно від пристрою програвача, посилює по-різному. Подивімося уважніше.

У програвачах вінілу використовуються звукознімачі двох типів:

  • головки MM – “Moving Magnet” (з магнітом, що рухається);
  • головки MC – “Moving Coil” (з котушкою, що рухається).

Рівень вихідного сигналу у MM приблизно 5 мВ, а у MC ще менше — всього 0,5 мВ. А ось “справжньому” підсилювачу на вході потрібно від 200 до 1000 мВ. Нехитра математика каже нам, що сигнал потрібно посилити від 40 до 2000 разів.

Навіщо потрібні фонокоректори? Розбираємо на прикладі iFi ZEN Phono

Але є і ще один момент, заради якого створювалися фонокоректори — це записаний на платівку частотний діапазон. Річ у тім, що при створенні матриці для платівки низькочастотний діапазон запису значно знижують, а високочастотний — не менш значно підвищують.

Це робиться для того, щоб шуми від ковзання голки по вінілу не перекривали високочастотний діапазон, який за інших умов поступається в потужності сигналу середнім і низьким частотам.

Щодо низьких частот, то тут ситуація діаметрально протилежна. Якщо низькі частоти не “згладжувати” перед нанесенням звукової доріжки на платівку, то в особливо гучних місцях голка почне підстрибувати у повітря.

І якщо вже в частотний діапазон вносяться такі серйозні зміни, їх потрібно компенсувати перед подачею сигналу на вхід підсилювача або активної акустики. Для цього і вигадали фонокоректори.

RIAA EQ Curve

Історія цих пристроїв почалася 1953-го року. Саме тоді Американська Асоціація Звукозаписної Індустрії (RIAA) вперше стандартизувала амплітудно-частотні характеристики запису та відтворення грамплатівок.

З сучасної точки зору діапазон частот від 30 Гц до 15 кГц, який враховувався в першій версії стандарту, недостатній. Тому через 25 років, коли технології звукозапису “подорослішали”, було розроблено стандарт RIAA-78, який використовують досі. Згодом необхідність в уточненні -78 відпала і сьогодні це просто стандарт RIAA без жодних суфіксів.

Навіщо потрібні фонокоректори? Розбираємо на прикладі iFi ZEN Phono

Повертаючись до питання використання фонокоректорів, слід зазначити, що купувати та використовувати має сенс тільки ті, що працюють строго у відведених рамках стандарту RIAA. Якщо ж фонокоректор відхиляється від вимог стандарту, спотворення АЧХ на виході просто неминучі.

На щастя, iFi ZEN Phono суворо дотримується вимог RIAA, інакше просто не потрапив би сьогодні до нас на огляд.

Розпакування iFi ZEN Phono

Враховуючи, що йдеться про модель, загалом, початкового рівня, якоюсь особливою комплектацією цей фонокоректор похвалитися не може. У коробці на нас чекає сам апарат, блок живлення та один комплектний стереокабель RCA. З іншого боку, щоб під’єднати ZEN Phono до вже наявного сетапу, більшого і не потрібно.

Навіщо потрібні фонокоректори? Розбираємо на прикладі iFi ZEN Phono

Блок живлення — імпульсний (його частота 1,2 МГц), він подає на вхід фонокоректора 12 В, пропущені через схему фільтрації шуму. На жаль, у комплектації відсутній кабель з роз’ємом Pentacon 4,4 мм, який потрібен для використання балансного виходу, але тут є два важливі моменти.

Перший — знайти підсилювач початкового рівня відповідно до цього фонокоректора, у якого був би в наявності вхід Pentacon, досить проблематично. Зазвичай таким роз’ємом комплектується більш “серйозна” техніка. Другий — виробник обіцяє найближчим часом все ж таки почати комплектувати ZEN Phono відповідним кабелем.

Навіщо потрібні фонокоректори? Розбираємо на прикладі iFi ZEN Phono

У переважній більшості випадків сучасні фонокоректори — пристрої дуже невеликі. Вони не вписуються в стандартні габарити програвачів вінілу або підсилювачів і стоять трохи осторонь, тому змушені бути якомога непомітнішими, або навпаки — виділятися із загальної маси незвичайними лініями.

iFi ZEN Phono — це якраз другий випадок. Цей невеликий апарат має вигляд водночас суворий і при цьому досить незвичайний, щоб виглядати гідно поряд з будь-яким комплектом апаратури. Ховати його якомога далі на полиці точно не знадобиться.

Навіщо потрібні фонокоректори? Розбираємо на прикладі iFi ZEN Phono

Оскільки фонокоректор не вимагає якогось постійного втручання у свої налаштування, на передній панелі розташовані лише дві кнопки — живлення та фільтра Subsonic (на якому ми докладніше зупинимося пізніше). Доповнюють картину індикатори тих самих живлення та Subsonic-фільтра, а також режиму сполучення з програвачем, залежно від пристрою картриджа останнього.

Навіщо потрібні фонокоректори? Розбираємо на прикладі iFi ZEN Phono

Перемикач режиму, до речі, розташовано на задній панелі. Це логічно, оскільки підключати новий програвач кожен день ніхто в здоровому глузді не буде, а значить і режим виставляти доведеться на весь термін служби з конкретним програвачем, скоріш за все, лише один раз.

Навіщо потрібні фонокоректори? Розбираємо на прикладі iFi ZEN Phono

Також на задній панелі, крім вже згадуваного балансного виходу Pentacon, розташовані два входи (по одному на канал) і два виходи RCA, роз’єм підключення живлення та клема заземлення. А більше тут, власне, нічого і не потрібно.

iFi ZEN Phono у справі

Величина посилення, що перемикається (чотири значення в діапазоні від 36 дБ до 72 дБ) і рівень власного шуму -151 дБ дозволяють цьому фонокоректору працювати практично з будь-яким програвачем і будь-яким картриджем з наявних на ринку. Проблеми сумісності можуть виникнути лише в якихось настільки екзотичних випадках, що їхню можливість можна знехтувати — вона просто за межею статистичної похибки.

Навіщо потрібні фонокоректори? Розбираємо на прикладі iFi ZEN Phono

Водночас у схемі RIAA-корекції ZEN Phono застосовані конденсатори TDK C0G у паралельному включенні. Завдяки цьому отримати однакові параметри для обох каналів простіше та швидше, ніж при використанні схем на звичайних конденсаторах. І при цьому, що важливо, без втрати точності корекції — застосування операційних підсилювачів OVA2637 дозволило забезпечити рівень спотворень усього 0,0001%.

Повертаючись до Subsonic-фільтру, який згадувався раніше, потрібно сказати ось про що: інженери компанії стверджують, що застосовувана в ньому “інтелектуальна” система дозволяє позбавлятися гуркотіння, не зрізаючи найгучніші баси. Для фонокоректора початкового рівня це дуже серйозна функція, що є далеко не в кожному дорожчому пристрої.

Навіщо потрібні фонокоректори? Розбираємо на прикладі iFi ZEN Phono

І це не кажучи про вже згадану вище універсальність. Щоб отримати будь-який інший фонокоректор з такими ж вихідними параметрами та здібностями, у випадку з будь-яким іншим виробником доведеться викласти приблизно втричі більшу суму.

Щодо звуку, який видає iFi ZEN Phono, то тут підкопатися нема до чого. Відкинувши убік безглузді епітети “соковитий” або “яскравий та детальний”, які нічого не означають у вигляді тексту, можна сміливо стверджувати одне — цей фонокоректор справді здатний покращити звук вашого вінілу. Жодне вбудоване рішення у програвачі початкового рівня не здатне видати настільки акуратне та якісне звучання.

Навіщо потрібні фонокоректори? Розбираємо на прикладі iFi ZEN Phono

Навіть посилення в 60 дБ з картриджів MC відбувається без підмішування шуму, а це, повірте, чудовий показник. Аналогічно поводиться, наприклад, фонокоректор Rega Fono MC MK3, але він, по-перше, розрахований на роботу тільки з відповідним типом картриджів, а по-друге, все одно коштує практично вдвічі дорожче за iFi ZEN Phono.

Все вищезгадане робить iFi ZEN Phono практично ідеальним кандидатом на придбання. Прекрасні амплітудно-частотні характеристики, продумана функціональна частина, невисока вартість та привабливий зовнішній вигляд чудово вирізняють його серед конкурентів. На цьому наголосили, зокрема, й профільні видання, поставивши апарат на 1 місце у своєму класі за результатами 2021 року.

Навіщо потрібні фонокоректори? Розбираємо на прикладі iFi ZEN Phono