Сьогодні, коли вінілові платівки та техніка для їх відтворення набули другої молодості, ми вирішили не залишатися осторонь. Все ж таки вініл знаходиться саме на межі, причому у всіх сенсах: на межі нових і старих технологій, на межі технологій і мистецтва, на межі мистецтва та бізнесу.

Тому цим оглядом ми починаємо “вініловий” цикл. Будемо писати як про програвачі, так і про все, що з ними пов’язано — фонокоректори, підсилювачі, акустику, засоби догляду за платівками та багато чого іншого.

Огляд програвача вінілових платівок Audio-Technica AT-LP60XUSB

А починаємо ми з огляду програвача вінілових платівок Audio-Technica AT-LP60XUSB — чи не найдоступнішої моделі для початківців, представлених на українському ринку. І спробуємо розібратися, наскільки ця модель вписується в рамки мінімально розумних вкладень з погляду якості та функціональних можливостей.

А робити ми це будемо в такий спосіб: візьмемо кожен суттєвий параметр Audio-Technica AT-LP60XUSB і розглянемо з погляду рекомендацій щодо вибору програвача вінілу для початківців — відповідає чи ні? Результат і приведе нас до висновків, хоч би якими вони були.

Технічні характеристики Audio-Technica AT-LP60XUSB

Форма тонарма Пряма
Тип тонарма Поворотний
Тип картриджа MM (Moving Magnet)
Назва картриджа AT3600L
Притискна сила 1,4 – 3,0 г
Додаткові характеристики Діапазон частот 20 Гц – 20 кГц
Розподіл стереоканалів 20 дБ (1 кГц)
Рекомендований вхідний опір 47 кОм
Вихідна напруга 4,2 мВ
Баланс каналів 1,5 дБ
Матеріал диска Алюмінієвий
Автоматика Повна
Привод Ремінний
Підтримувані швидкості 33⅓ обертів/хв
45 обертів/хв
Особливості Вбудований фонокоректор
Перемикання швидкостей Ручне
Детонація 0.25 %
Співвідношення сигнал/шум 50 дБ
Роз’єми USB
Лінійний вихід (1/8″ Mini-Jack)
Розміри 359,5 x 97,5 x 373,3 мм
Вага 2,6 кг
Ціна в Україні 7 199 грн (Soundmag.ua)

Отже, щоб розібратися в питанні «Чи підходить Audio-Technica AT-LP60XUSB для початківців колекціонування вінілу?», спочатку потрібно зрозуміти, якими принципами необхідно керуватися при виборі першого програвача. І для цього слід відповісти на кілька запитань.

Питання 1: новий програвач чи “вінтаж”?

Будь-який колекціонер-початківець зіткнеться з думкою “бувалих”, що краще за вінтажний програвач нічого бути не може. Але треба врахувати, що, хоча вони й бажають новачкам найкращого, немає нічого більш помилкового, ніж така порада.

Чому? Все дуже просто: речі старіють. Матеріали старіють. Механізми старіють. І програвачі також. Хоча розквіт масового виробництва програвачів вінілу припав на здавалося б, зовсім недавні 70-ті та 80-ті, це тільки здавалося б — цим програвачам вже по 40-50 років.

Огляд програвача вінілових платівок Audio-Technica AT-LP60XUSB

Знайти вінтажний програвач такого віку в ідеальному стані за розумні для колекціонера-початківця гроші — завдання абсолютно нереальне. А ви готові відразу вкладати десятки тисяч гривень у захоплення, яке може виявитися «не вашим»?

Тому вірним підходом буде придбання нового програвача, з гарантією від виробника. Audio-Technica AT-LP60XUSB – програвач з актуальної лінійки виробника, причому недорогий. Тому у якості відповіді на запитання «новий програвач чи вінтаж?» він чудово підходить.

Питання 2: автоматичне або ручне керування?

Тут у кожного любителя вінілу теж є свої уподобання. Але, з погляду банальної логіки, наявність автоматики – безперечний плюс. Далеко не кожна людина може кинути якусь свою важливу поточну задачу і підійти до програвача, щоб вимкнути його в кінці відтворення сторони платівки.

Функція автостопу (з автоповерненням або без) успішно розв’язує цю проблему. Відсутність автостопу змусить голку пиляти платівку доти, доки її не зупинять. Звичайно, щоб дійсно пропиляти платівку наскрізь, потрібно 2-3 тижні, але й без цього зайва година-друга — навіщо? Тому наявність автостопу дуже бажана.

Огляд програвача вінілових платівок Audio-Technica AT-LP60XUSB

Модель Audio-Technica AT-LP60XUSB обладнана повністю автоматичною системою керування. Достатньо покласти пластинку на опорний стіл, вибрати за допомогою перемикача розмір платівки (7 або 12 дюймів) та натиснути кнопку Start – решту програвач зробить сам.

Наприкінці сторони програвач не лише зупинить обертання опорного столу, а й підніме голку у повітря, а потім поверне тонарм у початкову позицію. Зручно? Зручно. Ще один пункт у плюс моделі.

Питання 3: прямий або ремінний («пасовий») привід?

В обох варіантів також є свої шанувальники та противники. Обидва варіанти мають право на існування (та існують). Але є одне важливе «але»: при прямому приводі опорний стіл фактично одягнений прямо на електродвигун. А це, своєю чергою, призводить до зайвих вібрацій.

Огляд програвача вінілових платівок Audio-Technica AT-LP60XUSB

Звичайно, як і в часи розквіту вінілу, так і сьогодні проблему вібрації прямих приводів була і залишається вирішуваною. Але це рішення, як і будь-яке розв’язання додаткової проблеми, — тягне за собою додаткові витрати як при проєктуванні, так і під час виробництва.

Але ж завдання любителя-початківця — отримати недорогий програвач. Тобто з ремінним приводом, при якому сама конструкція передбачає захист від вібрацій електродвигуна. І знову Audio-Technica AT-LP60XUSB повністю відповідає цьому запиту.

Питання 4: вбудований або зовнішній фонокоректор?

Конструкція вінілового програвача не дозволяє виводити аудіосигнал безпосередньо на вхід підсилювача. Якщо не заглиблюватися в технічні подробиці, можна сказати, що сигнал занадто слабкий, щоб бути «почутим» підсилювачем. Для виправлення цієї ситуації використовують так звані фонокоректори — спеціальні проміжні пристрої, що підсилюють вихідний сигнал програвача до потрібних параметрів.

Примітка: насправді фонокоректор — це не просто “додатковий підсилювач для вінілу”, але докладніше на процесі фонокорекції ми зосередимося в одному з наступних оглядів, який і буде присвячений фонокоректору як окремому пристрою.

Огляд програвача вінілових платівок Audio-Technica AT-LP60XUSB

Зараз важливо знати, що в залежності від конструкції програвача, фонокоректор може бути й вбудованим. Вбудований фонокоректор наближає покупця до ситуації «купив програвач і почав користуватися», зовнішній — надає простір для фантазії та фінансових витрат.

Розумний виробник вінілових програвачів початкового рівня зазвичай робить вбудований фонокоректор, що відключається у випадку, коли користувач хоче перейти на наступний рівень. Також у випадку з AT-LP60XUSB надійшла і компанія Audio-Technica. А це означає, що і з цим параметром виробник не помилився і модель відповідає вимогам слухачів-початківців.

Розпакування Audio-Technica AT-LP60XUSB

До нас в редакцію програвач приїхав у транспортувальному упакуванні поверх товарного, що тільки плюс нашому партнеру, магазину Soundmag.ua. Що кидається «в очі» (точніше, в руки) — це легкість програвача. Від коробки такого розміру очікуєш більшої «серйозності».

Усередині коробки ми знаходимо насамперед сам програвач. Причому практично повністю у зібраному стані. Окремо упакований тільки опорний стіл, на якому розміщують пластинки під час прослуховування, та повстяний килимок, який під ці пластинки підкладають.

Головка звукознімача і тонарм становлять єдине ціле, тому про якийсь серйозний апгрейд у майбутньому тут говорити неможливо. Звичайно, замінити голку за необхідності можна, тим більше у даного виробника вони свої та непогано стандартизовані, але це все.

З іншого боку, така простота конструкції позбавляє новачків необхідності налаштування притискної сили та антискейтингу, оскільки програвач відкалібрований прямо на заводі.

Невеликий відступ: що таке притискна сила та антискейтинг?

Якщо говорити зовсім коротко, притискна сила відповідає за те, з якою силою голка тисне на вінілову пластинку зверху донизу. Якщо тиск буде занадто надмірним, пластинка швидко стане непридатною. Зазвичай цим грішать програвачі-валізи, тому розглядати їх у якості першого програвача (та взагалі у якості програвача) ми точно не рекомендуємо.

З іншого боку, якщо тиск буде недостатнім, то голка буде просто підскакувати на платівці, стрибаючи з доріжки в доріжку. Але слухати хаотичні уривки замість пісень нікому не хочеться.

Огляд програвача вінілових платівок Audio-Technica AT-LP60XUSB

Антискейтинг — по суті те саме, що й притискна сила, але в горизонтальному напрямку. Надмірний тиск на праву або ліву сторону канавки, по-перше, зміщує звуковий баланс у відповідний канал, а по-друге, звичайно ж, у прискореному темпі зношує одну зі сторін канавки.

Перше включення Audio-Technica AT-LP60XUSB

Як уже згадувалося, програвач потрапляє до користувача майже повністю зібраному виглядові. Потрібно лише встановити на центральний вал опорний стіл і накинути на шків електродвигуна ремінь (відомий як “пасік”), за допомогою якого і передаватиметься обертання.

Зверху на опорний стіл кладеться спеціальний повстяний килимок з логотипом компанії. Залишається тільки під’єднати живлення та приєднати аудіокабель до програвача з одного боку та до підсилювача, ресивера або фонокоректора — з іншого.

Перед тим, як тестувати можливості відтворення, ми заміряли притискну силу тонарма за допомогою спеціальних ваг. Три спроби показали один і той же результат: 3,54 г. При заявленій у технічних характеристиках притискній силі в 1,4 – 3,0 г це трохи вище за норму. Не смертельно, але хотілося б більшої точності з боку виробника.

Audio-Technica AT-LP60XUSB Tracking Force

Після цього було грішно не виміряти швидкість обертання платівки. Стандартами у випадку з вінілом  є 33⅓ та 45 обертів на хвилину. Є ще стандарт 78 обертів на хвилину, але цей параметр належить не до сучасного вінілу, відомого з 40-х років минулого століття, а до ранніх платівок, виготовлених з шелаку. Для його відтворення потрібні також нестандартні голки, тому підтримки настільки застарілого та рідкісного формату очікувати від програвача початкового рівня не варто.

Але повернемось до результатів вимірів. Для швидкості 33⅓ програвач на заводських налаштуваннях показав значення 33,77 об/хв, що трохи більше за стандартні 33,33. Для швидкості 45 об/хв програвач видав 45,41 — теж трохи швидше за потрібне.

Огляд програвача вінілових платівок Audio-Technica AT-LP60XUSB

Однак у випадку з Audio-Technica AT-LP60XUSB це не проблема: на нижній поверхні програвача є два отвори з відповідним маркуванням – “33” і “45” – через які за допомогою невеликої викрутки можна відрегулювати швидкість обертання до необхідної. Ця можливість є стандартною для програвачів такого рівня, то можна подякувати виробнику за цю можливість.

Використання Audio-Technica AT-LP60XUSB

Оскільки програвач повністю автоматичний, від слухача багато чого не вимагається. Найчастіше розмір сучасного вінілу — ті самі 12 дюймів, вказані біля перемикача на верхній панелі. Якщо ваша платівка займає всю поверхню опорного столу, як на фото — це саме воно. Якщо не займає — сміливо перемикайте на 7 дюймів.

Огляд програвача вінілових платівок Audio-Technica AT-LP60XUSB

Виняток становлять старі радянські платівки з дитячими казками. Наприклад, «Бременські музиканти» випускалися у форматі 10 дюймів, тому в цьому випадку тонарм доведеться підносити до платівки руками. Але не варто цього боятися – окрема кнопка мікроліфта акуратно опустить голку на платівку у потрібному місці.

На лівій частині передньої панелі видно одиноку кнопку перемикання швидкостей. Найчастіше її необхідно виставити у положення 33, але бувають і винятки у вигляді як повнорозмірних синглів, так і навіть цілих альбомів виконавців, що тяжіють до аудіофільського звучання. Як приклад можна навести альбом “To the Bones” Стівена Вілсона, виданий на 2 LP зі швидкістю відтворення 45 об/хв.

Огляд програвача вінілових платівок Audio-Technica AT-LP60XUSB

Отже, залишається натиснути Start і поспостерігати, як тонарм підіймається в повітря, переміщається до початку платівки та акуратно опускає на неї голку. Все, музика звучить. Наприкінці сторони програвач проробить зворотні маніпуляції: підніме та акуратно поверне тонарм у “гніздо”, а обертання пластинки припиниться.

Огляд програвача вінілових платівок Audio-Technica AT-LP60XUSB

Якість звучання Audio-Technica AT-LP60XUSB

Щоб зрозуміти, наскільки пристойно звучить цей програвач, ми в редакції влаштували “сліпе” тестування. Декілька разів у довільному порядку програвач підключали до підсилювача Sony з діапазоном частот від 7 Гц до 70 кГц і відповідною акустикою, використовуючи то вбудований фонокоректор самого підсилювача, то вбудований фонокоректор програвача, то зовнішній фонокоректор високого класу.

Як не дивно, люди, які не знали, як саме підключений програвач у той чи інший момент, безпомилково вказували на відповідну якість звучання. Найгіршим був визнаний варіант з фонокоректором підсилювача, добрим – з вбудованим фонокоректором Audio-Technica AT-LP60XUSB, відмінним – з використанням зовнішнього RIAA-фонокоректора.

Огляд програвача вінілових платівок Audio-Technica AT-LP60XUSB

І “добрий” результат тут говорить про те, що він справді добрий. Описувати звуки літерами досить невдячне заняття, тому залишимо осторонь епітети, що нічого не значать, на кшталт “соковитий”, “об’ємний” і т. д. Зрештою, багато що залежить не тільки від самого програвача, але і від решти техніки в наявності.

Важливо розуміти — вбудований фонокоректор звучить дуже пристойно, а це позбавляє вас необхідності витрачати додаткові гроші на самому початку “вінілового” шляху.

Бонус

На думку редакції, функція цифрування вінілу у стислі формати, на кшталт MP3, виглядає трохи чужорідною. Проте, вона є, а в комплекті із програвачем йде відповідний кабель. Спойлер: це стандартний кабель USB-принтера. Якщо у вас є зайвий, новий можете не розпаковувати.

Audacity

Щоб зацифрувати платівку, достатньо під’єднати програвач згаданим вище кабелем до комп’ютера з будь-якою сучасною операційною системою – macOS, Windows та навіть Linux – і встановити безплатну програму Audacity. Її спартанський інтерфейс у цьому випадку – це швидше за плюс через те, що з процесом цифрування розбереться будь-який рядовий користувач.

Що потім робити з отриманими файлами, вирішувати вам. Зрештою, не всі музичні релізи є навіть у найбагатшому каталозі Apple Music, тому наявність цієї можливості може стати у пригоді.