Хоча багатокористувацький шутер Exoprimal від Capcom, який вийшов 14 липня 2023 р. на всіх великих платформах, очікував досить холодний прийом, у тому числі й на нашому сайті, за тиждень ставлення до гри змінилося, а оцінки, наприклад, на Steam, підросли з 56% до 77%. Що сталося? Все дуже просто, Exoprimal трохи повільна на старті гра і за декілька годин просто не встигає розкрити весь свій потенціал. А ось якщо пограти довше…

Гра Exoprimal
Жанр багатокористувацький шутер
Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One / Xbox Series X|S
Мови англійська
Розробник Capcom
Видавець Capcom
Посилання
exoprimal.com

Помилка №1

Динозаври проти бійців у футуристичних екзокостюмах на вулицях міст недалекого майбутнього? Що це за маячня? Хто взагалі писав цей сюжет, п’ятирічна дитина? Це перша помилка, яку гравці роблять при знайомстві з Exoprimal. Тому що динозаври проти екзофайтерів – це, звісно ж, маячня, але у цій грі вона має досить логічне пояснення. Звісно ж, у рамках фантастичного сюжету в дусі аніме. І ні, це ні в якому разі не образа, просто в аніме, навіть дорослого, власні закони, які не завжди збігаються з законами традиційної західної фантастики.

В Exoprimal є штучний інтелект, який трохи заплутався в директивах і вирішив пограти в «День Бабака» з динозаврами та екзокостюмами. Є високотехнологічна компанія, яка хоче принести людям процвітання і заробити купу грошей, плюючи на етичні норми та заходи безпеки. Є дехто, хто намагається скористатися цим хаосом у власних цілях. Ну і звісно, є команда гарних хлопців та дівчат, які потрапили не в той час і не в те місце.

Про час це зовсім не фігура мови. У Exoprimal декілька часових ліній, декілька часових парадоксів, двійники з паралельних світів і ось це ось усе. Наприкінці сюжетної кампанії, так, в кооперативному PvEvP-шутері є сюжетна кампанія, ось дивина, усі ниточки складуться разом і вам детально розкажуть, що і як відбувалося у минулому, у сучасності й у майбутньому.

Це прозвучить трохи дивно, але особисто я грав в Exoprimal саме заради сюжету. Так, у PvEvP-шутер з майже однаковими (ні, це не так) місіями. Тому що тут, як це зазвичай і буває з японськими іграми, є трохи Гомера, трохи Ніцше, трохи Фройда, трохи потужних релігійних мотивів. А ще тут дуже харизматичні персонажі, навіть роботи. Так, одна з героїнь – росіянка, але це можна зрозуміти лише тому, що час від часу вона проголошує своє повне ПІБ і в будь-якій ситуації згадує бабусю, яка, здається, забагато пила.

Після кожної місії ви знаходите запис, якусь річ, електронний лист, які можуть пояснити те, що відбувається. Після декількох місій ви збираєте усі речі та докази для чергового пояснення фрагмента головоломки. Через 2-5 місій отримуєте сюжетний ролик. Звучить трохи нудно, але насправді це непогано працює.

Щоб пройти кампанію, мені знадобилося близько 24 годин і 58 місій.

Помилка №2

Одна з перших претензій, яку закидали Exoprimal в перші дні після релізу – це те, що в грі дуже мало контенту, місії одноманітні й нецікаві. Це так, якщо пограти 2-3 години. А ось якщо трохи просунутися за сюжетом, виявляється, що місій у грі чимало. Так, часом ви будете бігати по тим самим невеличким локаціям, а часом…

Тут є місії супроводу з деякими цікавими твістами й суворим PvP наприкінці; утримання зон, яке ускладнюється завдяки постійним навалам динозаврів; вбивство проміжних босів, на кшталт карнотаврів, тиранозаврів або трицератопсів; кооперативні місії з великими сюжетними босами, які мають декілька форм, змінюють рівень і вбивають вас з одного удару; ще складніші місії, де заборонено відродження персонажів тощо. Завдань насправді багато і вони різні, але до них треба дотерпіти.

Майже кожен матч в Exoprimal починається зі змагального паралельного забігу по рівню, у якому ви часом бачите привиди супротивників, які виконують ті самі завдання поруч. Після низки таких коротеньких завдань, у яких треба настріляти певну кількість динозаврів заданих типів (це може бути й один трицератопс, «завалити» якого дуже непросто), ви добираєтеся до фіналу, який може бути як PvP, так PvE або PvEvP. В останньому випадку інша команда буде заважати вам виконати завдання, а ви – заважати їм.

Насправді оці PvP-сутички наприкінці – це, можливо, найцікавіше у грі. Бо треба відстрілювати сотні AI-динозаврів, слідкувати за гравцями іншої команди та… за гравцями іншої команди динозаврів. Так, в Exoprimal можна самому перетворитися на карнотавра або трицератопса і буквально рвати супротивників на ганчір’я. Це цікавий досвід, який є в асиметричних шутерах.

Так, в нас є деякі запитання до геймплею Exoprimal. Тут дійсно дуже невеликі рівні, і часом ви з місії у місію бігаєте тими самими вулицями-коридорами. Наступна місія може бути прямо за 5 метрів від попередньої, а наступна – взагалі на тому самому місці. Але відстрілювати динозаврів, як малих, так і великих, тут дійсно весело, а PvP-частина та сюжетні кооперативні місії взагалі дуже непрості й вимагають деякої підготовки.

Самі екзокостюми – це такий собі реверанс у бік (або плагіат з) hero-шутерів і в першу чергу Overwatch 1/2, яка, нагадаємо, невдовзі з’явиться в Steam. Навіть дизайн деяких персонажів та їх вмінь, здається, позичено в Overwatch. З іншого боку, це дозволяє відразу зрозуміти, що очікувати від місцевого аналога Мерсі, Трейсер, Гендзі чи Рейнхарда. Наразі екзокостюмів десять, при цьому три з них треба відкривати, підвищуючи рівень гравця. Скоріш за все, ви зробите це ще до кінця сюжетної кампанії.

Помилка №3

Ще одна претензія, що висловлювалась у бік Exoprimal на старті – велика кількість DLС, лутбокси та Сезонна перепустка у грі, яка і без того коштує чимало. Так, і ось тут ми маємо погодитися.

Вартість звичайної версії Exoprimal у Steam – 1 999 грн. Вартість усіх косметичних DLC (їх шість плюс саундтрек) разом з преміум-версією сезонної перепустки – 2 102 грн. Це трохи занадто.

Але… базова версія Exoprimal є в Xbox та PC Game Pass, і якщо ви все ще не купили собі PC Game Pass, то я взагалі не знаю, чи гравець ви? Тож так, при наявності передплати, треба сказати, дуже помірної, для України, ви отримаєте Exoprimal майже безплатно, поки чекаєте більш важливих релізів на кшталт Lies of P, Starfield або «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля».

Саме тому 90-95% гравців на серверах Exoprimal – це гравці зі значком Xbox коло аватарки; гравці з PC Game Pass мають таку саму відмітку. Це нормально, саме для цього і потрібен Game Pass: щоб пограти в ігри, які ви в іншому разі напевне пропустили. Чому б ні, серед них теж часом зустрічаються цікавинки.

Помилка №4

Як я вже зауважив, я грав в Exoprimal в першу чергу заради сюжету, він тут і справді непоганий. Можливо, після цього я б ще затримався для того, щоб прокачати усі екзокостюми до максимального рівня, зібрати усі досягнення Xbox тощо.

Але, як з’ясувалося, після закінчення сюжету додаткового контенту в грі просто немає. End-game ще не готовий і замість того, щоб дати гравцям привід затриматися у грі, Capcom наче каже нам: «Ну ви тут розважайтеся самі, як вмієте, end-game буде колись потім, ми навіть і самі ще не знаємо коли». Це… тупо.

Не те, щоб мені так вже був потрібен той end-game, 24 годин сюжетної кампанії наче достатньо, але… це якось несерйозно, панове розробники. Ви не підготувалися.

Не помилка

Чи шкодую я про 24 години в Exoprimal? Ніскільки, влітку все одно небагато ігор, і я як раз встиг пройти гру до початку першого сезону Diablo IV.

Повторюся, в Exoprimal гарний сюжет, харизматичні персонажі, різноманітні місії з цікавими твістами. І взагалі, як для гри, яку можна отримати майже безплатно, все дуже і дуже непогано. І навіть ті, хто заплатив за Exoprimal чималі гроші у Steam, виставляють грі позитивні оцінки, це щось та значить. Дайте грі шанс, вона дійсно дуже довго розганяється, але може принести вам розраду принаймні на декілька вечорів. І ні, купувати Exoprimal за повну ціну не варто.