Серіал "Чорне дзеркало" / Black Mirror існує поряд з нами з 2011 року. За цей час світ технологій та само суспільство істотно змінилися. Смартфонами та голосовими помічниками більше нікого не здивуєш, а деякі останні новини здатні перевершити будь-які антиутопії. Тому шоураннеру Чарлі Брукеру доводиться занурюватися все глибше й глибше в різноманітні патенти, ідеї та фантастичні твори, однак виходить не завжди гарно.
Через це у деяких глядачів склалося враження, що перехід шоу після другого сезону та спеціального епізоду з Channel 4 до Netflix лише зашкодив серіалу. Особливо дісталося від критиків та глядачів п'ятому сезону, який отримав найгірші відгуки. Однак формат антології дозволяє у будь-який момент повернутися до вдалої форми без зайвих прив'язок до персонажів та сюжетних ліній, було б бажання. І 7 сезон "Чорного дзеркала"/ Black Mirror – це те саме повернення до форми, якої всі давно чекали. Не в усьому, однак приємні спогади про перші два сезони шоу він у вас точно викличе.
Назва | “Чорне дзеркало" / Black Mirror |
Жанр | наукова фантастика, антиутопія, драма |
Режисер | Чарлі Брукер |
В ролях | Рашида Джонс, Сієна Келлі, Пітер Капальді, Пол Джаматті, Крістін Міліоті, Нора Лум та інші |
Канал | Netflix |
Епізодів | 6 |
Рік | 2025 |
Посилання | IMDb |
7 сезон "Чорного дзеркала" складається з шести незалежних епізодів, тому замість одного загального синопсиса швиденько пройдемося по опису кожного.
"Звичайні люди" / Common People". Жінка Аманда погоджується на експериментальну операцію, частину її мозку замінюють на синтетичну. Операція безплатна, однак "новий" мозок працює за передплатною моделлю з багатьма нюансами. Це повністю змінює її життя з коханим чоловіком Майком.
"Чорна бестія" / Bête Noire. Нова колега Марії дивно поводиться, але цього ніхто не помічає, окрім самої Марії. Поступово все деталі життя головної героїні починають змінюватися.
"Готель «Фантазія»" / Hotel Reverie. Голлівудська актриса Бренді має зіграти у рімейку романтичного фільму. Однак замість звичайного процесу знімання її переносять у цифровий світ стрічки, в якому все здається реальним.
"Іграшка" / Plaything. Персонажі забутої відеогри можуть бути ключем до розгадки вбивств у Лондоні. Події відбуваються у всесвіті спеціального інтерактивного епізоду "Чорне дзеркало: Бузогриз" / Black Mirror: Bandersnatch.
"Панегірік" / Eulogy. Особлива технологія дарує здатність пережити моменти з минулого завдяки фотографіям.
"USS Каллістер: У нескінченність" / USS Callister: Into Infinity. Продовження епізоду "USS Каллістер" з четвертого сезону "Чорного дзеркала", яке розширює вигаданий космічний всесвіт.
При створенні антологій одним з найважливіших елементів стає послідовність окремих історій. Вона дозволяє задати своєрідний темп, трохи приховати слабкіші сегменти та виставити на перший план твори, якими автори найбільше пишаються. Брукер з командою, здається, ідеально опанували мистецтво антологій. Бо 7 сезон "Чорного дзеркала"/ Black Mirror починається не просто з найпотужнішого епізоду, а з однієї з найцікавіших історій у сучасній науковій фантастиці у принципі.
В "Звичайних людях" фокус, як можна здогадатися з назви, зміщується з цікавої технологічної концепції на побут простого подружжя, якому прогрес пообіцяв порятунок, а приніс лише величезні проблеми. Історія в епізоді нікуди не квапиться та детально демонструє, на яке пекло може перетворитися життя через занадто нахабне втручання корпорацій у ваш мозок. Паралелі з Neuralink виникають доволі природним чином.
Цей епізод робить незатишно, викликає страшні та важкі думки, в'їдається ніби прямо під шкіру у ваші нерви. Під час перегляду виникають асоціації з творами рівня "Трансметрополітена" Уоррена Елліса та Silent Hill 2, а це порівняння, які цінніші за будь-які рекомендації. Саме "Звичайні люди" нагадують перші сезони "Чорного дзеркала", коли шоу було більше провокаційним та не соромилося шокувати глядачів замість того, щоб взаємодіяти з почуттям ностальгії та попкультурної приналежності. Тому навіть якщо у вас не так багато часу, знайдіть зайву годинку на "Звичайних людей". Ця історія вас не відпустить ще довго.
Після неймовірного старту шоу майже миттєво починає збавляти обороти. Це дещо спантеличує на початку та може залишити негативні враження, але у цілому справи далеко не погані. Адже інші епізоди також вийшли гідними та здатні подарувати приємні емоції. До того ж цікаво, що автори не пішли легким шляхом і не зробили штучний інтелект, який став ключовим технологічним явищем останніх років, центром всіх епізодів. "Чорно дзеркало" / Black Mirror – це ще й самопроголошене пророцтво, тому просто цитувати реальність йому б не пасувало.
Сьомий сезон демонструє помітний зсув у тональності, пропонуючи, мабуть, найбільш зрілий та послідовний набір історій за час існування шоу на платформі Netflix. Відчувається акцент на більш приземлених, людських драмах, де технології виступають не стільки головним монстром, скільки тлом або інструментом, що оголює вічні проблеми: самотність, пошук зв'язку, моральний вибір, наслідки минулого, цінність та вічність кохання. Ця переконлива людяність, емпатія та щирість, що пронизують майже всі ключові сцени, роблять їх напрочуд емоційними.
Повернення до всесвіту "USS Калістер", на яке чекали багато фанатів "Чорного дзеркала" / Black Mirror, виявилося гідним сиквелом, який не паразитує на славі оригіналу, а пропонує новий виток історії, що змушує по-новому поглянути на вже знайомих персонажів та підняті теми. "Готель «Фантазія»" взаємодіє з ідеями "Досконалої журби" / Perfect Blue та "Внутрішньої імперії" / Inland Empire Девіда Лінча. А в "Чорній бестій" можна побачити цікаві підтексти про газлайтинг. Навіть в найслабших епізодах, якими мені здалися "Панегірик" та "Іграшка", можна побачити щось примітне.
Втім, загальне враження від сезону залишається дещо нерівним. Темп іноді просідає, а деякі сюжети здаються надто знайомими, ніби це все вже були – причому висока ймовірність, що прямо в "Чорному дзеркалі" / Black Mirror. Через це при перегляді іноді думаєш, що автори все ж потрохи підбираються до межі власної фантазії, хоча, здавалося б, історії про небезпеку технологій можна розповідати нескінченно.
До того ж знімальна команда ніби занадто сильно абстрагувалася від реальності, щоб дозволити собі вільний потік думок. А дарма, адже саме реальність, а не фантастичні історії, останнім часом дарує найбожевільніші ситуації з використанням технологій. Так, зовсім копіювати реальність теж не треба, але хоча б деякі натяки у деяких епізодах залишити було б варто.
Але навіть такі мінуси не впливають на приємні враження від 7 сезону "Чорного дзеркала" / Black Mirror. Особливо після попередніх двох сезонів, які здавалися деградацією загальної концепції. Брукер з командою довели, що все ще здатні видавати історії про технології, від яких цілком можуть виникнути нічні жахіття та параноя. Однак у майбутньому хотілося б більше розвитку, а не тупцювання на місці або ходіння навколо пари ідей.
А ще в одному з епізодів є сегмент з грою Balatro. Як-то кажуть, це плюс бал одразу.