Age of Mythology, спіноф серії Age of Empires, що вийшов двадцять з гаком років тому, можна коротко охарактеризувати як Age of Empires з міфічними істотами. Зараз гра отримала ремастер-версію Age of Mythology: Retold, подивімося якою вона вийшла.
Гра | Age of Mythology: Retold |
Жанр | стратегія реального часу |
Платформи | Windows, Xbox Series X/S |
Мови | англійська |
Розробники | World's Edge, Forgotten Empires, Tantalus Media, CaptureAge, Virtuos Games |
Видавці | Xbox Game Studios |
Посилання | ageofempires.com |
Колись оригінальна гра отримала популярність не в останню чергу завдяки наявності в ній пантеонів стародавніх богів і пов'язаних з ними механік, а також тому, нехай простять мене фанати материнської серії, що сюжетний режим в Age of Empires II, який складався з серії розрізнених сценаріїв, був… як максимум непоганим, основний же фокус гравців був прикутий до багатокористувацької гри.
Водночас всі 32 місії Age of Mythology об'єднувалися в єдину центральну кампанію, що розповідала про шлях атлантійця Аркантоса від стін Трої через піски Єгипту, засніжені ліси півночі й назад до Атлантиди, до фінального протистояння з циклопом Гаргарезисом. По ходу справи гравець встигає і Трою завоювати, і на тому світі побувати, і Рагнарок зупинити. Одним словом, було епічно.
Та і багатокористувацька гра була не менш захоплююча: стара перевірена формула “камінь-ножиці-папір” для різних типів юнітів; різноманіття карт; трішечки повільніший геймплей, ніж це зазвичай зустрічається серед подібних ігор, завдяки тому, що різні типи військ та технологій розподілені поміж історичних епох, до яких потрібно ще дорости; божественні сили, що могли кардинально вплинути на перебіг подій; досить помітна різниця між греками, єгиптянами, вікінгами та доданими пізніше атлантійцями. Все це гарантувало грі успіх.
У 2014 році у Steam вийшла Age of Mythology: Extended Edition з покращеною графікою та деякими іншими косметичними змінами й вона залишається популярною й досі. Наприклад, на момент написання цього тексту в гру грало більше ніж двох тисяч гравців, непоганий результат. Власне, після того, як Age of Empires IV була позитивно оцінена як пресою, так і гравцями, а також після успішної адаптації гри під консолі від Microsoft, ремастер Age of Mythology став лише питанням часу.
І вийшов він саме таким, яким і мають на мою особисту думку бути ремастери. World's Edge з максимальною повагою поставилися до першоджерела, практично всі зміни в Age of Mythology: Retold суто косметичні, або спрямовані на те, щоб підтягнути гру до сучасних стандартів та покращити “якість життя” гравця.
До того, Age of Mythology: Retold містить доповнення The Titans, що розповідає про подальшу долю атлантійців, після того, як Атлантида пішла на дно, та The Golden Gift, в якому брати-гноми Брокк і Ейтрі змагаються, щоб створити металевого кабана для бога Фрейра. Можна було б сказати, що таким чином Age of Mythology: Retold робить оригінальну версію гри непотрібною, якби поза увагою не залишилося доповнення Tale of the Dragon, що додавало в гру Китай, відповідний пантеон та нову сюжетну кампанію. Втім, Китай вже анонсований як перша додаткова цивілізація в Retold, тому не виключено, що і сюжетні місії ми також матимемо нагоду перепройти.
Графіку Age of Mythology: Retold надсучасною, звісно, не назвеш, але при стандартній висоті камери виглядає Retold пристойно, єдине до чого можна висловити претензії – це катсцени, зроблені на ігровому рушії, і моделі персонажів, і їх анімації у наближенні виглядають трішки сумно. Але ми ж в стратегії не заради катсцен граємо.
Попри те, що грі фактично понад двадцять років, кампанія чудово грається і сьогодні. Місії вигадливі, доведеться і міфічним героям на допомогу поспішати, і збирати ресурси для побудови троянського коня, супроводжувати каравани з частинами тіла Озиріса, намагатися протриматися заданий час проти переважаючих сил велетнів, пробувати винести базу ворога маючи тотальний дефіцит ресурсів чи, моє улюблене, збирати по всьому острову воїнів Одіссея, перетворених на свиней. Штучний інтелект противника непоганий, але не визначний, а рівні складності в основному регулюють стартові ресурси та технології, наявність у ворога певних юнітів, заклинань чи кількість ворожих укріплень.
У мене не було проблем зі звиканням до нового інтерфейсу при грі на ПК, хіба що на вивчення швидких клавіш знадобився деякий час, гра чудово справляється з тим, щоб пояснити що відбувається за допомогою візуальних та аудіо підказок. Вона повідомить які юніти універсальні, а які мають використовуватися лише проти певних типів ворожих військ, для цього не потрібно заходити в якусь вікі чи на окремі екрани, все видно при наймі.
Управління збиранням ресурсів тепер за бажанням взагалі можна автоматизувати, менеджер автокерування селянами намагатиметься призначити селянам завдання на основі балансу ресурсів, який ви йому задасте. Можна використати як один із наявних шаблонів, так і створити свій, після чого залишиться тільки замовити селян в центрі міста (або увімкнути авточергу для їх придбання) і забути про цей аспект на якийсь час.
Керування військами виконано на доволі базовому рівні, на вибір дається три типи бойових порядків: лінійний, каре чи розосереджений, також є можливість задавати модель поведінки – агресивна, захисна, утримання території та без атаки. Окремо хотів би порадити завжди віддавати команду військам на переміщення в режимі атаки (через пробіл), в якому вони, власне, автоматично атакуватимуть ворожі юніти, які зустрінуться на шляху. Ніякого більше суїцидального бігу до точки з ігноруванням ворожих лучників в сусідніх кущах, це ж чудово!
А ще так дуже зручно зносити базу противника, на якій з чотирьох бараків регулярно з'являються солдати, адже більше не потрібно окремо проклікувати кожного нового ворога, війська самі ненадовго відволічуться, вирішать проблему і повернуться до руйнування будівель. Єдиний мінус, що при марші в цьому режимі ваша піхота може не здогадатися, що ворожі стіни теж можна і потрібно руйнувати, так що будьте уважні.
Кожен перехід між епохами відкриває не лише доступ до нових типів військ та технологій, притаманних конкретній цивілізації, але і дозволяє обрати одного з менших богів та отримати доступ до унікальних юнітів, модифікацій та, власне, божественних сил, які тепер можна використовувати не лише раз за гру. Перше використання завжди безплатне, а кожне наступне потребуватиме щоразу більшої кількості божественної “прихильності”, це окремий ресурс, який здобувається в храмах, генерується спеціальними юнітами чи просто в бою, якщо ви вікінг.
Завдяки тому, що Аркантос подорожує по всьому світу, вдається спробувати всі доступні в грі цивілізації та пантеони, ознайомитися із божественними силами, та випрацювати власні стратегії перемоги до того, як переходити до гри проти інших гравців. Під час дочасного доступу було складно, я ганебно програв переважну більшість матчів проти очевидних ветеранів серії, але після загального релізу ситуація покращилась, та й ігри шукаються тепер набагато швидше.
Налаштування тут на будь-який смак, обирати можна серед чотирьох ігрових режимів – стандартний; deathmatch, зі збільшеною кількістю ресурсів; блискавичний, зі збільшеною швидкістю; та індивідуальними сценаріями. Умов перемоги може бути пʼять, від перемоги над усіма противниками, до захисту цитаделі стартового міста або утримання сховища протягом певного проміжку часу. Кількість гравців від двох до дванадцяти, грати можна як в командах, так і в режимі кожен сам за себе. Як можна здогадатися, ігрова сесія виходить доволі довга, класичні зерг раші у перші 5-10 хвилин тут не зустрічаються.
Новачкам я б порадив потренуватися проти ШІ, після чого перемикнутися в рейтинговий режим, програвши перші кілька ігор ви в результаті матимете більші шанси на зустріч із таким самим новачком, ніж в режимі швидкої гри.
Якщо ж вам все-одно недостатньо контенту, то прямо в Age of Mythology: Retold доступний каталог модифікацій та ігровий редактор і повірте, гравці не сидять склавши руки. Станом на зараз кількість модів вже перевалила за дві сотні й нові додаються ледь не кожен день. Цікаво, що одними з перших стали моди, що повернули оригінальну озвучку та старі портрети богів, адже зміни в цих моментах не всі гравці оцінили позитивно.
До речі, Age of Mythology: Retold цілком пристойно показала себе на Steam Deck, на середніх налаштуваннях практично завжди йшла в районі 40 fps та й керування на диво зручне, за виключенням кількох моментів. По-перше, віддавши команду окремому юніту я регулярно забував натиснути B, щоб скасовувати його вибір, перед вибором наступного, що призводило до зайвої біганини по мапі. Також величезна кількість радіальних меню з підменю вимагає звикання, на ПК все ж простіше. А от розчарувало те, що після загального релізу гра чомусь почала мати проблеми з запуском на портативці Valve. Часом допомагає зміна версії Proton в режимі сумісності, часом не допомагає нічого, чекаємо на патчі.
Загалом вийшло чудово, Age of Mythology: Retold однозначно можна рекомендувати як старим фанатам, так і просто любителям стратегій, тим більше, що RTS на ринку зараз не те щоб багато було. Та і коштує це задоволення цілком прийнятно – 650 гривень за базову гру і 1150 за преміум видання, що містити дві додаткових цивілізації, які вийдуть протягом наступного року. Власники ж підписки Game Pass грають безплатно.
А якщо після цього огляду вам захочеться ще RTS, нагадаємо, в нас нещодавно була добірка кращих сучасних стратегій у реальному часі.