Ігровий пристрій PlayStation Portal з’явився на полицях досить давно – майже рік тому, і за цей час отримав купу софтверних оновлень. Про користувацький досвід використання цього девайсу я і хочу вам розповісти.

PlayStation Portal – це дещо несподіваний, але цікавий хід від Sony. Це не повноцінна портативна консоль, а пристрій для віддаленої гри на вашій PlayStation 5. До виходу пристрою було багато чуток про нову повноцінну портативну консоль від Sony, і була купа бажаючих грати в актуальні ігри на ходу, проте якщо ви хочете пограти в AAA-гру з PlayStation 5 не на телевізорі, а десь на дивані, ліжку чи навіть на балконі – Portal створений саме для цього.

Що це таке?

Колись, ще до анонсу PlayStation 5, але після досвіду використання PlayStation 4 з тачпадом на контролері, існували фанатські концепти нового геймпаду, де ця панель була не просто сенсорною, а ще й з міні екраном. Тоді це було фантазією, на здійснення якої ніхто і не сподівався. Але Sony пішли далі й замість тачпаду вставили у свій новий, і без того класний геймпад, повноцінний сенсорний екран.

PlayStation Portal: все, що треба знати про незвичайний портативний ігровий пристрій Sony

PlayStation Portal – це по факту DualSense зі знайомою ергономікою й усіма фішками на борту. Тому адаптивні тригери та тактильна вібрація присутні. Це тримає занурення у гру при використанні цього віддаленого плеєра на такому ж самому рівні, як і зі стандартним контролером.

А звичний хват дозволяє користуватися практично без звикання. Пристрій має 8-дюймовий дисплей із Full HD (1080p) роздільною здатністю та частотою оновлення 60 Гц і, відповідно, здатен виводити ігрову картинку зі швидкістю до 60 кадрів на секунду. А це досить вражаюче для гри у портативному режимі. Але при цьому варто розуміти головне – PlayStation Portal не є автономним пристроєм, він повністю залежить від консолі або хмарного підключення.

Для кого цей пристрій?

PlayStation Portal – це передусім доповнення до PS5. Тому я сприймаю його як ще один аксесуар, а не як портативну ігрову консоль. На жаль було багато критики девайсу з перспективи, що це дуже обрізана портативка і не рівні “конкурентам”. Але Portal позиціюється як доповнення сімейства різних аксесуарів для PlayStation 5, і коштує відповідно, співвідносно з тим же DualSense Edge.

Тож для кого ця штукенція зі все ж дивним позиціюванням? Я для себе виділив пару сценаріїв використання PlayStation Portal.

PlayStation Portal: все, що треба знати про незвичайний портативний ігровий пристрій Sony

По-перше – якщо ділити телевізор з домашніми. Коли хочеться грати, але хтось уже дивиться серіал PlayStation Portal допоможе продовжити гру без суперечок. Просто беру в руки та продовжую грати з місця, де закінчив. Навіть збереження не треба синхронізувати, адже гра працює все на тій самій PS5, яка стоїть біля телевізора.

По-друге – не всім іграм треба великий екран телевізора, навіть, якщо він не зайнятий яким відео чи серіалом. Тож можна просто грати в іншій кімнаті, знаходячись у ліжку, чи слідкуючи за тим, як варяться вареники на кухні, або навіть у ванній. А ще одним з оновлень Sony додала можливість грати з WI-FI мереж поза межами дому, треба мати швидкість підключення не менше 15 Мбіт/с, і у деяких випадках відкрити порти для PSN в налаштуваннях домашнього роутера.

По-третє – з останнім оновленням додалась можливість грати не з домашньої PlayStation 5, а з хмари. Поки що доступна обмежена кількість тайтлів з бібліотеки PS Plus Extra. Для використання цієї функції треба мати активну підписку PS Plus рівня Extra чи Deluxe і мати аккаунт одного з обраних регіонів. України, на жаль, серед них немає. Функція поки що перебуває у статусі Beta, і, сподіваюсь, пізніше буде доступна для гравців з України.

Навіщо треба окремий девайс?

Багато хто скаже: “Навіщо воно треба, коли я можу грати віддалено з телефона/планшета/<ваша відповідь>…?”

Ну так, можна і на телефоні, планшеті чи Steam Deck, але тут є кілька моментів. У PlayStation Portal все працює в пару натисків на кнопки: включив, під’єднався до PS5 і граєш. А от з іншими варіантами доведеться повозитися з Bluetooth, підключати контролер, запускати додаткове ПЗ, і це вже не так швидко і зручно. А тут по суті береш окремий геймпад і запускаєш з нього консоль, майже як зазвичай. Тільки появи картинки чекаєш не на телевізорі, а по факту на великому геймпаді в руках.

PlayStation Portal: все, що треба знати про незвичайний портативний ігровий пристрій Sony

 

Налаштування і вимоги до мережі

Все максимально просто:
1. На PS5 треба зайти у налаштування Remote Play та активувати його.
2. Увімкнути Portal, увійти у той же аккаунт PSN, що і на консолі.
3. Portal знайде вашу консоль і все, можна грати.

Система PlayStation Portal виглядає як дуже спрощене меню налаштувань від PlayStation 5 – адже там можна тільки під’єднатися до консолі (а для деяких регіонів до хмари) і змінити головні налаштування системи.

 

Для стабільної роботи потрібен Wi-Fi зі швидкістю не менше 15 Мбіт/с, як я згадував раніше. Найкраще працює мережа 5 ГГц. На диво, PlayStation Portal підтримує тільки стандарт Wi-Fi 5, а не Wi-Fi 6, що могло б покращити продуктивність роботи Remote Play.

Також, щоб покращити досвід і мінімізувати артефакти та лаги, слід під’єднати PlayStation 5 до мережі по кабелю і надати пріоритет трафіку обом пристроям у налаштуваннях роутера. Можна для цього використати QoS, якщо ваш роутер підтримує цю функцію, або доступні альтернативи.

PlayStation Portal

Досвід використання і відчуття в іграх

З моменту першого налаштування PlayStation Portal дарував тільки позитивний досвід і дивував плавністю роботи. Без попередніх налаштувань мережі, маючи лише підключену по дроту консоль PS5, картинка була досить чітка, а чутливість керування хоч і поступилась звичайному геймпаду DualSense, проте мінімально. Єдине, що вертає до реальності, і підтверджує, що чудес не буває – це те, що частота кадрів на екрані портативного пристрою трошки менша за ту, що була б на великому екрані.

 

Так, картинка дублюється на екран PlayStation Portal, проте для грання вам навіть не потрібно підключати PlayStation 5 до телевізора. Я майже встиг завершити друге проходження Dark Souls 2 в портативному режимі, поки не мав доступу до телевізора чи монітора. Єдине, що не було доступу до налаштувань мережі, тому без пріоритету для PlayStation Portal у Wi-Fi мережі, іноді траплялися фрізи картинки. Але керування при цьому всьому лишалось чутливим як і зазвичай.

PlayStation Portal: все, що треба знати про незвичайний портативний ігровий пристрій Sony

В домашній же мережі, де можливо контролювати розподілення трафіку, чи просто вимкнути зайві завантаження по Wi-Fi взагалі чудово працює. Найкомфортніше грати в тайтли, які не потребують швидкої реакції, чи мережеві ігри. Адже в такому випадку трафік іде і на саму мережеву гру, а не на тільки Remote Play на PlayStation Portal.

Найбільш комфортними є сесії, де треба робити якісь не дуже напружені ігрові активності по типу дослідження світу чи виконання дрібних побічних місій. Тож, якщо ви любите пилотяжити знаки запитання на мапі відкритих світів, то це саме те, що треба.

Як працює з PlayStation 5 Pro?

А ось з переходом на PlayStation 5 Pro обмеження на вибір жанру та інтенсивності ігрового процесу практично зникло. Можна залітати в динамічні заруби action-ігор по типу Dragon Age: The Veilguard. Чи неспішно катати на тракторі по полю в Farming Simulator 25. Я б все ще не спішив бігти у швидкі мережеві ігри. Але в тому ж згаданому вище Dark Souls 2 вдалось протистояти гравцям, що вдерлися у мій світ, без особливих проблем. Хоча навіть на базовій PS5 це було можливо.

 

Особливості та нюанси

Remote Play — це не хмара. PlayStation Portal працює тільки з тим, що є на вашій PlayStation 5 і потребує стабільного підключення до консолі в домашній мережі, або окремих налаштувань поза межами домашнього Wi-Fi.

Навушники через PlayStation Link. Стандартні Bluetooth-навушники не підтримуються. Пристрій має 3,5 мм роз’єм для підключення гарнітури. Проте для бездротового звуку прийдеться користуватись новою технологією в ігровій екосистемі Sony – PlayStation Link. Підтримку Link мають нові гарнітури Pulse Elite та Pulse Explore. До консолі PS5 вони підключаються за допомогою USB-донгла, а до PlayStation Portal напряму, що досить зручно. Дивним лишається рішення залишити консолі PS5 Slim та Pro без вбудованої підтримки PlayStation Link, враховуючи, що вони виходили вже після появи цієї технології.

PlayStation Portal: все, що треба знати про незвичайний портативний ігровий пристрій Sony

Час автономної роботи. Пристрій “живе” від батареї близько 7-9 годин. Це досить непоганий показник, враховуючи товщину і вагу лише у 520 грамів.

Хмарний геймплей. Хмарні ігри доступні лише підписникам PS Plus Extra або Premium, але й тут є нюанс — це Beta і доступна вона тільки в обмеженому списку країн, який не включає Україну.

Замість висновку

PlayStation Portal – це нішевий продукт, але точно не марний. Він ідеально підійде тим, у кого не завжди є доступ до великого екрана, але дуже хочеться продовжити ігрову сесію. Він дозволить зробити ігрове місце більш гнучким та мобільним. Навіть у подорожах при наявності гарного Wi-Fi можна грати на своїй домашній PS5, не тягнучи її з собою в окремій валізі. А можливість запускати ігри з бібліотеки PS Plus Extra з хмари дуже розширює кейси використання. Чекаємо на появу цієї фічі для українських користувачів PSN.

Sony ризикнули зі створенням такого гібридного гаджета, але для власників PlayStation 5 Portal може стати ідеальним доповненням. Чи замінить він портативні консолі? Ні. Чи зробить ігри доступнішими? Однозначно.