Не можу сказати, що ім’я Люсі Бландел (Lucy Blundell) широко відоме серед представників інді-сцени, але шанувальники візуальних новел точно мають згадати її історію з провокаційною назвою One Night Stand. Вона відтворювала дещо дивний та незручний досвід спілкування з незнайомою людиною, з якою ви зустрічаєте ранок після раптово проведеної разом бурхливої ночі. Не зважаючи на лаконічність і візуальну простоту, One Night Stand чіпляла та запам’ятовувалась. VIDEOVERSE – новий проєкт Люсі, зовсім іншого формату та набагато амбітніший. Але основа тут така сама – це теж історія про емпатію.
Гра | VIDEOVERSE |
Жанр | візуальна новела |
Платформи | Windows, Linux, macOS |
Мови | англійська |
Розробник | Kinmoku |
Видавець | Kinmoku |
Посилання | gamesbykinmoku.com, Steam |
Події VIDEOVERSE відбуваються в дещо альтернативній версії нульових. Ваш герой – підліток Емметт, який любить малювати та захоплено грає у Feudal Fantasy – головний хіт вигаданої ігрової консолі Shark. Крім ігор Shark може похизуватися ще й онлайновою соціальною мережею VIDEOVERSE, яка дозволяє спілкуватися в тематичних гілках форумів, надсилати картинки та переписуватися з друзями в чатах. У Shark навіть є простенька камера. Правда вона передає лише зображення, але не звук – тому комунікація йде виключно текстом.
Емметт – завзятий користувач VIDEOVERSE. У нього там власні інтереси, давні знайомі. Він намагається слідкувати за виконанням правил, підтримує дружню атмосферу та повідомляє модераторів про тролів чи неприйнятний контент. Іншими словами, він щиро піклується про комьюніті та наполегливо робить внески в його розвиток. А одного дня роль VIDEOVERSE в житті Емметта стає ще більш особливою, бо там у нього з’являється подруга Віві. Соцмережа консолі Shark – єдиний спосіб зв’язку з нею.
На скріншотах VIDEOVERSE, на мою думку, виглядає не надто привабливо. Можна навіть сказати, трохи заморочливо. Око вже звикло до сучасних світлих мінімалістичних інтерфейсів, а тут скрізь – архаїчні сторінки у палітрі 1-бітних кольорів, примітивні аватари, купа тексту, якісь рекламні банери…
Насправді ця обгортка оманлива. Все простіше та зрозуміліше ніж здається. Форуми обмежені декількома темами й коротким набором постів, який змінюється у кожній ігровій главі. Приватні чати – це просто діалоги з виборами (ніяких новомодних штук на кшталт генерації відповідей за допомогою ШІ тут немає). Важливу інформацію VIDEOVERSE акуратно виділяє заради вашого комфорту. Та й, власне, у славнозвісну Final… вибачте, Feudal Fantasy ви не граєте, а просто дивитеся ключові кат-сцени, які потім обговорюються у соцмережі. І це правильно, бо це історія насамперед про спілкування.
VIDEOVERSE напрочуд легко затягує в нескладний, але приємний ритм. Прочитати нові пости, лишити коментарі, за бажанням поставити вподобайки, можливо, поскаржитись на чергового голодного троля (чи самому підкинути на вентилятор, така лінія поведінки тут теж присутня). Доволі швидко ви починаєте помічати та виділяти регулярних користувачів. Аватарки та ніки перетворюються у конкретних персонажів. Минають ігрові дні, і ваші щоденні логіни в VIDEOVERSE формуються в цілісну історію.
Знайомство Емметта та Віві, романтика якого приправлена традиційною підлітковою розгубленістю – це головна сюжетна лінія VIDEOVERSE. Вона, можливо, дещо банальна, але дуже душевна та щира. І це не єдина тема гри. Слідкуючи за стосунками головних персонажів, VIDEOVERSE одночасно підсвічує багато інших моментів, скажімо, тотальну токсичність сучасного онлайну.
Приємна простота (якщо не сказати наївність) спілкування у VIDEOVERSE разюче контрастує з постійним інформаційним шумом та тотальною «поплавою» у сучасних реальних соціальних мережах. Це болюче нагадування, що, напевно, десь на шляху розвитку онлайн-технологій їхні власники звернули кудись не туди.
Згадування про власників не випадкове, тому що VIDEOVERSE влучно підіймає ще одну важливу тему – нехтування інтересами аудиторії заради прибутку. Як тільки ви звикаєте до комфорту соцмережі (а це відбувається доволі швидко, буквально з початком гри), вам підкидають гірку пігулку – виявляється, вона скоро закриється, щоб звільнити місце для нового продукту. На зміну Shark приходить більш сучасна консоль – Dolphin. Тому всі бажаючи продовжити спілкування мають придбати новий пристрій та ще й погодитись на щомісячну підписку, без якої доступ до соцмережі Dolphin неможливий. Що робити тим, хто не може дозволити собі новинку? Як зберегти контакти, історію переписок? Як не загубити друзів? Платформотримача це, звісно, не обходить.
А ще VIDEOVERSE – це історія про любов до відеоігр. Ностальгічне нагадування про часи, коли ігор в принципі було небагато і тому кожна здавалась особливою. Коли іграми в першу чергу відверто захоплювались, і лише потім шукали недоліки. Коли шпортали ігрові журнали, щоб знайти дрібки цінної інформації про новинки, фантазували над скріншотами та гаряче обговорювали все почуте, побачене та прочитане з друзями. Коротко кажучи, коли відеоігри по-справжньому об’єднували.
Щось з цього ми, на жаль, втратили. А щось зберегли, як це зробили Емметт та Віві у несподіваному фіналі, який ви побачите після титрів.