Осінь подарувала чимало матеріалів про справжні позашляховики – це ті, які зі складними системами повного приводу, знижувальним рядом, чималим кліренсом, доволі великими габаритами та потужними двигунами. Чудова нагода, щоб згадати про ще один позашляховик, нехай навіть у мініформаті. Я думаю, що вже зрозуміло: йдеться про Suzuki Jimny! Так, цей автомобіль не новинка (вперше я з ним зустрівся понад п’ять років тому), проте він все також присутній на ринку та заслуговує на увагу.

Дизайн: саме те, чим Suzuki Jimny здається на перший погляд

Мініатюрні автомобілі – це хетчбек або кросовер для міста з молодіжним грайливим дизайном? Однак Suzuki Jimny змушує миттєво змінити таку думку. Адже він є саме тим, чим здається на перший погляд: розширювачі колісних арок, пласкі панелі кузова та перевага рівних ліній, дах з водостічними жолобками, запасне колесо на кришці багажника – та це ж справжній позашляховик! Просто маленький.

А ще Suzuki Jimny явно з тих, хто шанує свою історію. Наприклад, круглі фари та форма ліхтарів у задньому бампері – це явна відсилка до попередників. А ще Suzuki Jimny явно з тих, хто навіть у такому компактному 3-дверному виконані не забуває про практичність. Наприклад, вирізи біля бокових дзеркал покращують оглядовість. Навіть не висуваючи голову за межі скла, з деяких позицій можна побачити розширювач передньої колісної арки та край вивернутого колеса. Дрібниця, але це може допомогти на бездоріжжі. А ось щодо розмірів і практичності…

Автомобіль Suzuki Jimny навіть своїм дизайном одразу дає зрозуміти – справжній позашляховик! Просто маленький: довжина – 3,48 метра (або 3,645 метра з урахуванням запасного колеса); ширина – 1,645 метра; висота – 1,72 метра; колісна база – 2,25 метра. Кліренс заявлено на рівні 210 мм; проте для позашляховика важливі й інші параметри геометричної прохідності: кут в’їзду – 37 градусів, кут з’їзду – 49 градусів, кут рампи – 28 градусів. Цікаво, що геометричні параметри прохідності 5-дверного варіанту Suzuki Jimny виявляються не набагато гіршими, навіть з урахуванням збільшення його габаритної довжини до 3,99 метра та колісної бази до 2,59 метра. Не чули про 5-дверний Suzuki Jimny? А він існує! Цей автомобіль виробляється на місцевому заводі в Індії й від початку планувався лише як локальна модель – тому наразі планів на імпорт такого автомобіля в Україну немає.

Хочеться помріяти про 5-дверний автомобіль, але зараз повертаємось до звичного 3-дверного Suzuki Jimny, де історія про салон починається як раз з великих дверцят. Адже щоб забезпечити хоч якусь можливість дістатись другого ряду сидінь (а він тут є!), довелось зробити настільки великі дверцята, наскільки це дозволяли габарити кузова. Смішно виходить: весь простір від розширювача передньої колісної арки до розширювача задньої – це і є дверний отвір та безпосередньо самі дверцята!

Ладно: відкрили, зазирнули всередину – і що побачили? Побачили панель приладів з круглими віконцями спідометра і тахометра, що демонструють натяки на ретро-стиль; між ними знайшлось місце під мініатюрний дисплей бортового комп’ютера. Також побачили чималий виступаючий блок мультимедійної системи та три кільця перемикача клімат-контролю нижче, й кілька кнопок та поличку ще нижче. Водій та пасажир відзначать прості сидіння без явного профілю спинки, проте з більш-менш достатніми діапазонами регулювання А ще передній пасажир обов’язково відмітить масивну ручку перед собою, яка буде точно не зайва.

Як щодо задніх пасажирів? Якщо вдалось подолати квест з проникненням на задні сидіння – через відкриті дверцята, відкинуту спинку переднього сидіння, задираючи ногу через доволі високий поріг – то нагородою буде неочікувана можливість дихати позаду! Не буду розповідати казочки про запас простору, адже позаду тісно. Водночас розповім вам факт – позаду розміщується навіть дорослий чоловік, причому він там може проїхати доволі тривалий час на рівні година, півтори, дві. Звідки знаю? Колись перевіряв на собі. Тому ставимо заднім сидінням залік; ще й додаємо бали за можливість їх регулювання за кутом нахилу та можливість покласти руку на бокові виступи колісних арок – назвати б їх підлокітниками, проте насправді вони занизькі. Та й хочеться ось цей відкритий метал навколо вікон прикрити…

Салон виконано з жорсткого пластику (лише ручка пасажира м’яка), проте тут знайшлось місце кільком цікавим деталям та чотирьом сидінням. До речі, посадка попереду виходить доволі висока через рамну конструкцію автомобіля, також дивує далеко віднесений верхній край лобового скла – складається враження чималого простору. Але це враження миттєво руйнує лікоть пасажира в цьому мініатюрному салоні: Suzuki Jimny зближує в будь-якому сенсі цих слів! Посадка позаду виходить… просто ось хоч якось можна сісти позаду – і це вже добре з урахуванням розмірів автомобіля. Про що забув? Точно, про багажник! Забув тому, що при встановлених задніх сидіннях його майже немає: в цьому випадку об’єм багажника становить 85 літрів, чого ледь вистачає на пару пакетів або сумок. При складанні задніх сидінь і завантаженні під дах можна мати до 830 літрів простору – вже набагато краще. Але у далеку подорож, виходить, потрібно вирушати лише вдвох, максимум втрьох.

Техніка: рама та мости, демпфер керма, знижувальний ряд

Чому я постійно наголошую на слові «позашляховик» в описі Suzuki Jimny? Тому, що так воно і є з погляду конструкції цього автомобіля. Все починається з основи-рами, яка отримала додатковий Х-подібний підсилювач в новому покоління автомобіля. Далі ця історія продовжується суцільними мостами-балками попереду та позаду. Дякувати, обійшлось без ресор – маємо звичні пружини плюс традиційні амортизатори. До речі, не лише для підвіски, але й для керма! Адже рульовий механізм має спеціальний демпфер (візуально та конструкцією нагадує горизонтально-розташований амортизатор), який зменшує рівень вібрацій та поштовхів керма під час руху бездоріжжям. Під капотом поздовжньо встановлено атмосферний бензиновий 1,5-літровий 4-циліндровий двигун K15B з системою регулювання фаз газорозподілу VVT і звичайним розподіленим впорскуванням пального. Його напарником може виступати або 5-ступенева механічна коробка перемикання передач, або традиційна гідромеханічна 4-ступенева автоматична коробка – як на тестовому автомобілі.

Нарешті, окремої уваги заслуговує система повного приводу ALL GRIP PRO 4WD, що передбачає постійну експлуатацію автомобіля на задньому приводі з періодичним жорстким підключенням переднього моста. Тобто, це класичний приклад повного приводу Part-Time, що змушує постійно перемикати тугий трансмісійний важіль між положеннями 2H-4H; проте якщо вже включили повний привод 4Н – то це рівнозначно наче блокуванню центрального диференціала (хоча його тут немає і передні колеса підключаються напряму). Нарешті, також на цьому важелі передбачено положення 4L, що передбачає вмикання зниженого ряду трансмісії. Цікаво, що для «механіки» та «автомату» передбачені різні коефіцієнти зниження в режимі 4L, різні головні пари, а також (очікувано) різні передаточні відношення кожної передачі.

Автомобіль Suzuki Jimny своєю конструкцією повністю відповідає званню справжнього позашляховика: Рама та мости, демпфер керма, повний привод зі знижувальним рядом поздовжньо встановлений двигун. До речі, останній розвиває 102 к.с. при 6000 об/хв та 130 Нм при 4000 об/хв, чого має вистачати доволі легкому автомобілю: заявлено 1090-1135 кг залежно від комплектації. А ще заявлено максимальну швидкість 140-145 км/год (для МКПП більше, для АКПП менше) та споживання палива у комбінованому циклі на рівні від 7,4 літра (МКПП) до 8,1-8,2 літра (АКПП). Так ось…

За кермом: частіше вирушайте на бездоріжжя!

Ми вперше зустрілись з актуальним четвертим поколінням Suzuki Jimny понад п’ять років тому і вже тоді я одразу відзначив одне з ключових зауважень: конче потрібна АКПП з більшою кількістю передач! Пройшло п’ять років, але нічого не змінилось – це зауваження лишилось. Як виглядають звичні поїздки на Suzuki Jimny? Більш-менш активний старт зі світлофора, активне прискорення до 50-60 км/год, а далі – як відрізало. Прискорення до швидкості 70-80 км/год вже вимагає активніше тиснути на педаль акселератора, наче автомобіль перепитує: ти точно цього хочеш? Подальше прискорення до 100-110 км/год і справді дає час подумати над питанням.

Отже: старт дається на першій передачі, далі всі роз’їзди по місту відбуваються на другій-третій передачах та з обертами близько 2,5-3-3,5 тисяч (дякувати, двигун напрочуд тихий в таких режимах) – а все тому, що в автоматичної коробки просто немає іншого вибору. Нарешті, трасова «сотня» досягається на четвертій передачі та на чималих трьох тисячах обертів. Разом з характерним дизайном, вертикальною решіткою радіатора, не дуже нахиленим склом, в підсумку отримуємо доволі помітне споживання пального – на трасовій «сотні» виходить приблизно так, як по місту. А особливо швидше 100-110 км/год їхати вже й не хочеться: споживання пального, чуттєвість до бокового вітру, немає гарного запасу динаміки для обгонів.

І це ж ми ще навіть не говорили про повороти та нерівності, де також очікує чимало сюрпризів. Наприклад, дуже довге (чотири оберти від упору до упору) та доволі легке кермо, майже позбавлене зворотного зусилля. Разом з високопрофільними шинами, все це означає купу уводів та лише приблизне дотримання бажаного курсу. Але у випадку мініатюрного Suzuki Jimny проблем немає: поки зрозумієш необхідність корекції курсу, поки покрутиш кермом – все одно автомобілю вистачає ширини смуги руху. Ось так і їдеш, наче змійкою. А в поворотах можна їхати як той “мамкін дріфт-гонщик”! Це я до того, що високий та вузький автомобіль, який в більшості випадків їздить на задньому приводі, схильний до пробуксовки задніх коліс та заносів. Але знову – вони відбуваються в мініатюрній амплітуді та за мінімальних швидкостей. Якщо ви почнете ставитись до цього не як до зауваження щодо стабільності, а як до чергової порції розваг, то почнете проїжджати так кожний другий-третій поворот.

Проте ось де справді розваги для Suzuki Jimny – то це на бездоріжжі! Дуже комфортне шасі повністю позбувається тих штурханів, які інколи турбували на лежачих поліцейських або каналізаційних люках міських вулиць: тепер автомобіль просто сприймається максимально м’яким. Ось це легке кермо ідеально вписується в такий настрій, дозволяючи просто направляти Suzuki Jimny в потрібному напрямку, а не боротись з ривками на бездоріжжі; тут окреме «дякую» демпферу керма. Повний привод Part-Time? Так навіть краще! Тяги двигуна вистачає, колеса несамовито крутяться і буксують, бризки першого снігу та багнюки летять повсюди – а ми впевнено їдемо вперед. Для більшості випадків вистачає верхнього ряду трансмісії; проте режим 4L допомагає дертись вгору на мінімальних обертах та з мінімальним ризиком буксування коліс. А також – він допомагає спускатись вниз, пригальмовуючи двигуном. Виходить, що за певних водійських навичок, система допомоги спуску на схилі навіть непотрібна (хоча вона тут також присутня). З плюсів, які відзначаєш саме на бездоріжжі – розширювачі колісних арок й справді непогано захищають від багнюки; а двигун постійно працює в діапазоні 2-3-3,5 тисяч, де є плавна тяга та гарна тиша – тому його звук не напружує та не втомлює вуха, навіть за умови довгих повільних мандрів бездоріжжям.

Нудно в місті? Повільно на трасі? Тоді бігом на бездоріжжя – ось де Suzuki Jimny насправді розквітає! Тяги двигуна вистачає, класична АКПП з «олдскульною» кнопкою O/D перемикається дуже плавно, повний привод змушує крутитись всі колеса одразу, легкість та компактність автомобіля дарують дива – не провалюєшся в багнюку, можна їхати по гребеню колії. Блокування заднього диференціала немає, проте при розвантаженні одного з коліс спрацьовує електроніка, яка вибірково затискає гальма і під скрипи гальмівних колодок малюк готовий повзти далі. Споживання палива під час подолання бездоріжжя сказати важко, все залежить від умов руху. Проте раджу зважати на невеличкий паливний бак об’ємом лише 40 літрів: якщо вирушаєте в далекі позашляхові поїздки – беріть з собою каністри з паливом про запас (тобто, знову мінус багажник). Споживання палив по місту в середньому становить 8-9 літрів на 100 км шляху (плюс-мінус 1 літр на затори та стиль керування), споживання палива на трасі під час руху зі швидкістю 100 км/год – схожі 8,5 літрів. Прискорення 0-100 км/год вкладається в 13,4-14,4 секунди залежно від буксування задніх коліс (або його відсутності) та, здається, навіть від зустрічного чи попутного вітру. Під час таких замірів динаміки «з педаллю в підлогу» помітно, як у двигуна близько 4 тисяч наче відкривається «друге дихання» й так він досягає відміток 5-5,5-6 тисяч обертів; але тоді вже гучно.

Вартість: скільки коштує Suzuki Jimny та хто конкурент

Автомобіль Suzuki Jimny доступний в Україні лише у 3-дверному кузові, завжди з безальтернативним 1,5-літровим бензиновим двигуном. Але можна обрати комплектацію GL або GLX та тип коробки передач; причому, комплектація та коробка пов’язані між собою.

Гаму відкриває Suzuki Jimny GL: ABS та ESP, система автоматичного гальмування та система попередження про вихід зі смуги руху, фронтальні та бокові подушки безпеки, надувні бокові шторки безпеки, кондиціонер, круїз-контроль, мультимедійна система з підтримкою Android Auto та Apple Car Play, підігрів передніх сидінь, сталеві 15-дюймові колісні, світлодіодні фари з датчиком автоматичного вмикання фар, функція автоматичного перемикання світла «ближнє/дальнє» тощо. Ціна Suzuki Jimny GL 1.5 102 ALL GRIP PRO 4WD 5MT – від 918 тис. грн або $22 тис.

На рівень вище розташовано Suzuki Jimny GLX, де додано наступне: клімат-контроль, освітлення задньої частини салону та підставка для відпочинку лівої ноги, підігрів бокових дзеркал, ручки кольору кузова, легкосплавні 15-дюймові колісні диски, органайзер багажника, тоноване скло задніх вікон тощо. Ціна Suzuki Jimny GLX 1.5 102 ALL GRIP PRO 4WD T – від 1,12 млн грн або майже $27 тис.

Вже в стартовій комплектації присутні LED-фари та (приємна несподіванка!) кілька систем безпеки. Також в стартовій комплектації присутня мультимедійна система, що знайома по моделі Suzuki Vitara Hybrid: просте меню, гарна швидкодія, Android Auto та Apple Car Play, нормальна картинка з камери заднього огляду (на початку кар’єри автомобіля її не було, тепер додали) – більшого від неї й не вимагаєш. Проте лише в максимальній комплектації з’являються легкосплавні колісні диски, клімат-контроль, підігрів бокових дзеркал. І все це відбувається з обов’язковим додаванням АКПП, через що виходить чимала доплата.

Хто в конкурентах? Ось тут можна довго підбирати невеличкі, але справжні позашляховики – й майже не знайти таких. А якщо говорити про кросовер, то навіть в тому ж салоні Suzuki поруч з автомобілем Jimny будуть стояти ще два автомобілі – це Suzuki Vitara та Suzuki S-Cross – з більш практичним 5-дверним кузовом, потужнішим двигуном, сучаснішим «автоматом» та повним приводом, можливостей якого вистачить у 90% випадків. Проте я гадаю, що у випадку Suzuki Jimny ситуація з вибором конкурентів нагадує ситуацію Jeep Wrangler. Через дуже сильну емоційну складову, конкурентами виступають не обов’язково автомобілі, але в принципі будь-які емоційні речі: наприклад, мотоцикл або човен для риболовлі. Отже…

Тест-драйв Suzuki Jimny: любити або ненавидіти, третього не дано