Серія Fan Edition, до якої входить анонсований наприкінці минулого року смартфон Galaxy S23 FE, побудована навколо ідеї заповнення ринкової ніші, в якій користувачам хочеться схожий на флагман дизайн з більшістю функцій, але не хочеться платити як за флагман. Компанія Samsung вже декілька років намагається знайти підхід до цієї аудиторії, й саме для цього потрібні моделі з приставкою FE  у назві. Втім, якщо для навушників та планшетів формула такого «фанатського» пристрою в цілому більш зрозуміла та стабільна, то для смартфонів вона міняється. Два роки тому в Samsung здається знайшли правильний підхід з моделлю Galaxy S21 FE, відносно компактним 6,4-дюймовим смартфоном, що досі продається та має попит. Проте чи вийде у виробника повторити його успіх з Galaxy S23 FE, спробуємо розібратися в цьому огляді.

Характеристики Galaxy S23 FE

Розміри та вага

158 x 76,5 x 8,2 мм

209 грамів

Оперативна пам’ять і сховище  8/128 ГБ або 8/256 ГБ
Процесор Exynos 2200
Графічний процесор Xclipse 920
Бездротові модулі Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.3, NFC
Дисплей

6,4-дюймовий Dynamic AMOLED 2X

Роздільна здатність: 2340х1080 точок

Частота оновлення: 60-120 Гц

Задній модуль камер

Ширококутний сенсор: 50 Мп, ƒ/1.8, PDAF, OIS

Надширококутний: 12 Мп, 123°, ƒ/2.2

Телефото: 8 Мп ƒ/2.4, PDAF, OIS, 3x

Фронтальна камера 10 Мп, ƒ/2.4
Акумулятор 4500 мА•год
Операційна система Android 14, One UI 6
Рекомендована ціна в Україні 26 999 грн за 8/128 ГБ; 28 999 грн за 8/256 ГБ

Дизайн

За останні декілька років Samsung вдалося створити власний впізнаваний дизайн смартфонів, з мінімалістичною тильною частиною, на якій знаходяться тільки невеликі круглі виступи об’єктивів камер, розташованих одна над одною, спалах та ледь помітний логотип компанії.

Огляд Galaxy S23 FE

Цей стиль вперше з’явився в Galaxy S22 Ultra та поступово став основою не тільки для флагманів, але й для доступніших моделей. Тож було очікувано побачити в Galaxy S23 FE саме такий дизайн тильної частини корпусу.

Огляд Galaxy S23 FE

Втім, окрім очевидної переваги в тому, що єдина мова дизайну для майже всіх смартфонів Samsung грає на підвищення їхньої впізнаваності, виникає інша проблема: як покупцям їх розрізняти? Для дешевших моделей є доволі просте рішення у вигляді використання простіших матеріалів, таких як пластик. Втім позиціювання Galaxy S23 FE, його вартість та той факт, що попередника S21 FE якраз критикували за пластикову кришу, разом підштовхнули Samsung до іншого рішення – більших рамок навколо екрана.

Огляд Galaxy S23 FE

Таким чином, при всій своїй естетиці флагманів з мінімалістичною тильною кришкою, прикритою склом Corning Gorilla Glass 5, алюмінієвою рамкою та компактним вирізом під камеру в екрані, S23 FE має доволі великі рамки дисплея.

Огляд Galaxy S23 FE

Це робить смартфон за розмірами ближчим до 6,6-дюймового Galaxy S23+, ніж до компактнішого S23. Відверто кажучи, такий крок для кращого вписування моделі в актуальну лінійку флагманів має доволі «натягнутий» вигляд. Як на мене, тильна пластикова кришка була б зрозумілішим спрощенням, втім, варто зазначити, що далеко не для всіх користувачів рамки екрана будуть проблемою. При всій моїй любові до прекрасного та симетричного, я перестав звертати на них увагу на другий день. Тому вважаю рамки S23 FE недоліком, але не думаю, що вони стануть великою перепоною для продажів цієї моделі.

Огляд Galaxy S23 FE

Адже у всьому іншому дизайн смартфона пропонує основні переваги флагманів: приємні на дотик та якісні матеріали, захист від води та пилу за стандартом IP68, цікаві кольори (особливо м’ятно-зелений та фіолетовий), голосні стереодинаміки та швидкий сканер відбитків пальців на екрані.

Дисплей

Смартфон отримав 6,4-дюймовий Dynamic AMOLED 2X дисплей з роздільною здатністю 2340х1080 точок, частотою оновлення 60-120 Гц, піковою яскравістю 1450 ніт та підтримкою HDR10+. Це очікувано якісний екран з хорошими кутами огляду та можливістю відображати як природні кольори, так і розширене колірне охоплення DCI-P3 для яскравішої картинки.

Огляд Galaxy S23 FE

Традиційно для екранів в смартфонах Samsung, в налаштуваннях можна змінювати баланс білого на «тепліший», або навпаки більш «холодний» в залежності від власних вподобань.

Або ж просто покластися на опцію «Комфорт для очей», яка автоматично регулює колірну температуру екрана в залежності від часу доби.

Платформа та швидкодія

Минуле покоління моделі FE використовувало чип від Qualcomm, але в Galaxy S23 FE, принаймні для європейського регіону, встановлено Exynos 2200. Це 4-нанометровий процесор, який дебютував на початку 2022 року разом з лінійкою Galaxy S22, у якій і використовувався. В Galaxy S23 FE він доповнений 8 ГБ оперативної та 128 або 256 ГБ вбудованої пам’яті без можливості розширення.

Огляд Galaxy S23 FE

Exynos 2200 побудований за 4 нанометровим EUV процесом та базується на архітектурі Armv9 за схемою 1+3+4, з одним високошвидкісним ядром Cortex-X2, трьома збалансованими ядрами Cortex-A710 та чотирма енергоефективними Cortex-A510. Чип містить графічне ядро Xclipse 920 з архітектурою AMD RDNA 2, яка підтримує апаратного прискорення трасування променів (RT) і затінення зі змінною швидкістю (VRS).

Загалом, це не нова платформа, але вона досі доволі швидка. За результатами тестів швидкодія Exynos 2200 знаходиться приблизно на одному з Snapdragon 8+ Gen 1 рівні. Користувач може розраховувати на швидку роботу програм та плавні анімації в інтерфейсі.

З іграми, загалом також немає проблем, більшість з них буде працювати не завдаючи особливих клопотів процесора та графіці. Втім варто зважати, що Exynos 2200 поступово нагрівається при високому навантаженні, яке може створити гра з просунутими налаштуваннями графіки, як Genshin Impact чи WoT Blitz, але за час тестування мені не вдалося «розігріти» апарат до некомфортного рівня. Відчутно теплим він стає після 15 хвилин високого навантаження, що також підтверджується стрес-тестами.

За результатами добре видно, що при довгому високому навантаженні процесор починає скидати частоти, і його продуктивність падає, проте не надто драматично. Те саме стосується й графічного прискорювача.

Але варто зазначити, що тести створюють не реалістичне максимальне навантаження, проте деякі ігри близькі до нього, і це варто враховувати, якщо є потреба в довгих ігрових сесіях у вибагливих проєктах. Але, для прикладу, в Brawl Stars можна грати буквально годинами. Те саме стосується більшості ігор, які зараз доступні на Android.

В іншому, платформа Galaxy S23 FE не відстає від флагманів, пропонуючи окрім двох фізичних SIM-карт підтримку eSIM, а також бездротових модулів Wi-Fi 6e та Bluetooth 5.3.

Огляд Galaxy S23 FE

Апарат вже отримав оновлення до Android 14 з фірмовим інтерфейсом One UI 6. Однією з переваг S23 FE також можна назвати доволі довгий строк підтримки, як і вся флагманська лінійка S23, ця модель буде 4 роки отримувати оновлення Android з One UI та 5 років оновлення безпеки.

Камери

Огляд Galaxy S23 FE

Смартфон отримав набір з трьох основних камер:

  • 50-мегапіксельна ширококутна з діафрагмою f/1.8, фазовим автофокусом  та оптичною стабілізацією;
  • 8-мегапіксельна телефото з діафрагмою f/2.4, 3х оптичним зумом, фазовим автофокусом та оптичною стабілізацією;
  • 12-мегапіксельна надширококутна з кутом огляду 123 градуси, діафрагмою f/2.2 та електронною стабілізацією.

Для сучасного смартфона це в цілому актуальний набір модулів, який насправді доволі близький за характеристиками до флагманів S23 та S23+. Тим більше, що й знімає Galaxy S23 FE доволі добре, особливо на 50-мегапіксельну камеру, що за замовчанням робить 12-мегапіксельні знімки, обʼєднуючи пікселі для захоплення більшої кількості світла та відповідно кращої деталізації, особливо при недостатньому освітленні.

Телефото камера не може похвалитися ні високою роздільністю, ні широкими можливостями зуму. Проте, коли обʼєкт треба наблизити, вона стає у пригоді, адже аналогічний кроп з 50-мегапіксельного сенсора не дає такої самої якості, як оптичний зум.

Вночі телефото модуль не вмикається, смартфон активує ширококутну 50-мегапіксельну камеру з більшою діафрагмою та робить з неї кроп.

Надширококутна камера в Galaxy S23 FE – це перевірене рішення, що зустрічається й в інших моделях Samsung. Тож тут без сюрпризів, маємо доволі хорошу якість знімків при денному світлі та зменшення деталізації, коли освітлення стає гіршим. Дається в знаки невелика діафрагма та відсутність оптичної стабілізації.

Фронтальна камера в Galaxy S23 FE 10-мегапіксельна з діафрагмою f/2.4, вона добре підходить для відеодзвінків та селфі. Для останніх також є можливість застосувати ретушування шкіри обличчя, змінення підборіддя та розміру очей в реальному часі завдяки фільтрам.

Смартфон вміє записувати відео 8К 24 fps та 4К 60 fps завдяки 50-мегапіксельній камері, при цьому варто відзначити доволі непогану стабілізацію, але процесинг доволі агресивний, тож присутній овершарп.

Відео в 8К:

Відео в 4К:

Автономність Galaxy S23 FE

Смартфон отримав акумулятор на 4500 мА⋅год, який забезпечує хороший рівень автономності. В тесті PCMark під навантаженням та з увімкненим екраном апарат протримався майже 11 годин.

Огляд Galaxy S23 FE

Це хороший результат, який дозволяє розраховувати на понад день автономної роботи в залежності від активності використання. В мене зазвичай виходило 1,5 дня звичайного використання без ігор, але з переглядом до години відео на YouTube.

Огляд Galaxy S23 FE

Також зручно, що Galaxy S23 FE підтримує швидку дротову зарядку до 25 Вт, це дозволяє зарядити смартфон до 50% за 30 хвилин. Окрім того, є бездротова зарядка до 15 Вт та підтримка зворотньої Qi зарядки, якщо потрібно підзарядити аксесуари, наприклад, навушники.