На початку року Samsung представив Galaxy S21 FE, нову модель для «фанів» компанії, яка затрималася і за чутками ледь не була скасована, проте все-таки побачила світ буквально за місяць до релізу флагманської лінійки Galaxy S22. Для Samsung це доволі ризикований крок, адже попередні топові моделі будуть виводитися з ринку, ціни на них мають знизитися і Galaxy S21 FE очікує серйозна конкуренція навіть в рамках модельного ряду виробника. Чи зможе смартфон з нею справитися, я розкажу в цьому огляді. Тим більше, що я перейшов на S21 FE прямо з Galaxy S21+, і можу предметно говорити про переваги та недоліки однієї моделі у порівнянні з іншою.

Характеристики Galaxy S21 FE

Розміри та вага

155,7 x 74,5 x 7,9 мм

177 грами

Оперативна пам’ять і сховище  6/128 ГБ або 8/256 ГБ
Процесор Qualcomm Snapdragon 888
Графічний процесор Adreno 660
Бездротові модулі Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, NFC
Дисплеї

6,4-дюймовий Dynamic AMOLED 2X

Роздільна здатність: 2400х1080 точок

Частота оновлення: 120 Гц

Задній модуль камер

Ширококутний сенсор: 12 Мп, ƒ/1.8

Надширококутний: 12 Мп, 123°, ƒ/2.2

Телефото: 8 Мп ƒ/2.4

Фронтальна камера 32 Мп, ƒ/2.2
Акумулятор 4500 мА•год
Операційна система Android 12, One UI 4
Рекомендована ціна в Україні 21 999 грн за 6/128 ГБ; 23 999 грн за 8/256 ГБ

Дизайн та матеріали

Смартфон отримав дизайн серії S21 з усіма характерними особливостями. На фронтальній панелі – це виріз під селфі-камеру у верхній частині екрана. Він трохи більший за аналогічний у S21, але на це звертаєш увагу, тільки якщо покласти смартфони поруч. Так само як і на те, що нижня рамка екрану трохи товща.

Огляд Galaxy S21 FE: навіщо платити більше?

Сам дисплей в Galaxy S21 FE має діагональ 6,4-дюйми та прикритий склом Gorilla Glass Victus, яке ледь заокруглюється з самого краю, щоб плавно перейти до алюмінієвої рамки корпусу. На відміну від інших моделей серії S21, з коробки на екрані немає захисної плівки. Певно, це спосіб зекономити, але краще так, ніж якби компанія прибрала щось важливіше. Тим більше, що приклеїти на плаский дисплей плівку чи скло не буде проблемою.

Огляд Galaxy S21 FE: навіщо платити більше?

Тильна частина S21 FE зроблена з матового пластику графітового, молочного, оливкового чи лавандового кольору. Той самий відтінок має й металева рамка корпусу.

Огляд Galaxy S21 FE: навіщо платити більше?

Дизайн задньої кришки смартфону так само взятий з серії S21, з характерним для неї блоком камер, що трохи виступає над корпусом та плавно переходить у його верхню та бокову рамку. Єдина значна відмінність, якщо у S21 блок металевий, то у моделі FE – пластиковий.

Огляд Galaxy S21 FE: навіщо платити більше?

Всі клавіші в Galaxy S21 FE винесені на праву грань корпусу та розташовані на зручній висоті. До речі, вони також пластикові, що є ще одним спрощенням у порівнянні з іншими моделями серії.

Огляд Galaxy S21 FE: навіщо платити більше?

Загалом, у S21 FE доволі приємний дизайн, але найбільше після S21+ в новій моделі мені сподобалися розміри корпусу та те, як вона лежить в руці. Через використання 6,4-дюймового екрана смартфон компактніший ­­– 155,7 x 74,5 x 7,9 мм, а пластикова тильна частина дозволила досягти ваги 177 грамів. У порівнянні з 200-грамовим Galaxy S21+ різниця справді відчутна. Тому виходить, що S21 FE трохи комфортніший у повсякденному використанні. За розмірами та загалом за відчуттями від використання він мені нагадав Galaxy S10+.

Огляд Galaxy S21 FE: навіщо платити більше?

Ще одна флагманська особливість Galaxy S21 FE – це захист від води та пилу по стандарту IP68, що дозволяє спокійно використовувати апарат під час дощу, та в теорії навіть опускати його в воду на глибину до 1,5 метри на час до 30 хвилин. Проте варто зазначити, що потрапляння води в корпус смартфона все ще є не гарантійним випадком, тому з цим потрібно бути акуратнішим.

Сканер відбитків пальців

Дактилоскопічний датчик в Galaxy S21 FE розташований під склом екрана та працює на основі фотосенсора. Для сканування відбитка дисплей підсвічує невелику область в нижній частині фронтальної панелі, вона доволі зручно розташована, щоб навіть наосліп попадати великими пальцями обох рук.

Огляд Galaxy S21 FE: навіщо платити більше?

Цікаво, що колірна температура екрану міняється з теплої на холодну під час спрацювання датчика. Це трохи незвично на початку використання, але потім перестаєш звертати увагу. Сам сканер працює дуже швидко, розблокування займає менше секунди, та в основному точно.

Дисплей

Смартфон отримав 6,4-дюймовий Dynamic AMOLED 2X екран з роздільністю 2400х1080 точок (411 ppi), співвідношенням сторін 20:9 та підтримкою частоти оновлення 120 Гц. Остання в Galaxy S21 FE постійна, тобто користувач може вибрати або 60, або 120 Гц.

Огляд Galaxy S21 FE: навіщо платити більше?

В інших моделях серії частота оновлення адаптивна та міняється в залежності від зображення, якщо воно динамічне, то збільшується, якщо статичне – зменшується. Це дозволяє економити заряд акумулятора.

Огляд Galaxy S21 FE: навіщо платити більше?

В іншому, дисплей справді такий самий, як в актуальних флагманах та пропонує два режими відображення з дуже хорошим заводським калібруванням.

Природні кольори (sRGB):

Насичені кольори (DCI-P3):

Обидва режими забезпечують охоплення понад 100% кольорового простору sRGB, мають еталонну гаму на рівні 2.2 та рівномірне підсвічення.

Платформа та швидкодія

Смартфон використовує минулорічну флагманську систему на чипі з процесором Snapdragon 888 та графікою Adreno 660. В моїй версії смартфона також було встановлено 8 ГБ оперативної пам’яті та 256 ГБ вбудованої. Хоча також є версія на 6/128 ГБ. Підтримки карт microSD в моделі немає, але 128 ГБ в базовій конфігурації має вистачити для більшості потенційних користувачів.

Швидкодія Galaxy S21 FE знаходиться на рівні інших флагманських смартфонів минулого року, і її більш ніж достатньо для комфортного використання програм на Android.

З іграми аналогічна ситуація, апарат без особливих проблем тягне як популярні аркадні ігри, так і у важчі, з розряду World of Tanks Blitz на максимальних налаштуваннях графіки. Після 20-30 хв гри апарат стає відчутно теплим, температура корпусу підвищується приблизно до 45 градусів Цельсію, проте дискомфорту це не викликає.

Тест на тротлінг показує, що під високим навантаженням процесор забезпечує 79% від своєї максимальної швидкодії, що є типовим результатом для флагманського чипа.

Огляд Galaxy S21 FE: навіщо платити більше?

Вже з коробки Galaxy S21 FE працює на Android 12 з фірмовим інтерфейсом One UI 4.0, про особливості якого можна прочитати в нашому матеріалі.

Інші можливості платформи смартфону включають безпровідні модулі Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 та NFC. Як видно, нового стандарту UWB для роботи з мітками або відмикання авто тут немає, якщо порівнювати з флагманами, але навряд чи це стане проблемою для більшості користувачів. А от підтримку в смартфоні eSIM хотілося б бачити, на жаль, її немає. Хоча S21 FE дозволяє встановити дві nano-SIM карти, тобто можна користуватися двома мобільними номерами.

Огляд Galaxy S21 FE: навіщо платити більше?

Для карт та навігації смартфон використовує супутникові системи A-GPS, GLONASS, BDS та GALILEO. Для авто є підтримка Android Auto.

Окремо хочу зазначити про вібрацію, яку згадували в коментарях до першого погляду на смартфон. В Galaxy S21 FE справді використовується не така просунута гаптика, як в тому ж S21+, проте його привід лінійного переміщення має доволі широкий діапазон відгуку. Тому підтвердження дій в інтерфейсі One UI 4 або набір тексту на віртуальній клавіатурі відчуваються комфортними.

Також варто згадати, що в смартфоні є підтримка режиму DeX, який дозволяє підключати смартфон до монітора чи телевізора та працювати в десктопному інтерфейсі на кшталт Windows. Окрім того, до Galaxy S21 FE можна під’єднати безпровідну мишу та клавіатуру. Це, звичайно, не повноцінна заміна комп’ютера, адже DeX – це оболонка для Android і працювати в ній можна лише з мобільними додатками. Однак, коли під рукою немає ноутбука чи ПК, то такий варіант є цілком життєздатним, якщо потрібно попрацювати з браузером, поштою та документами.

Камери Galaxy S21 FE

Огляд Galaxy S21 FE: навіщо платити більше?

Апарат загалом отримав той самий набір камер, що S20 FE, Galaxy Z Fold3 та частково Z Flip3. Це перевірені модулі, які добре зарекомендували себе в попередніх моделях:

  • 12-мегапіксельний ширококутний з діафрагмою f/1.8, оптичною стабілізацією та фазовим автофокусом Dual Pixel;
  • 12-мегапіксельний ультраширококутний з діафрагмою f/2.2, кутом огляду 123 градуси та електронною стабілізацією;
  • 8-мегапіксельний телефото з діафрагмою f/2.4, оптичною стабілізацією, фазовим автофокусом, 3-кратним оптичним та 30-кратним гібридним зумом.

Почну з основної ширококутної камери, яка вдень робить знімки з хорошою деталізацією та доволі широким динамічним діапазоном. Діафрагми f/1.8 достатньо, щоб захоплювати достатньо світла, але при цьому не втрачати різкість.

Вночі на знімках очікувано починає з’являтися більше шуму, деталі з’їдаються. Проте внаслідок все-таки доволі великої діафрагми, оптичної стабілізації та підтримки нічного режиму, можна зробити хороші кадри.

12-мегапіксельна ультраширококутна камера в Galaxy S21 FE здатна захоплювати зображення з кутом огляду 123 градуси. Вона автоматично прибирає викривлення та при хорошому освітленні робить знімки з меншою деталізацією, ніж основна, зате з більшою сценою, що зручно при зйомці пейзажів або архітектури.

Вночі «ультраширик» повністю покладається на роботу нічного режиму, адже ні діафрагма f/2.2, ні відсутність оптичної стабілізації не сприяють зйомці при поганому освітленні. Проте треба віддати алгоритмам належне, вони значно покращують нічні фото. Звісно, деталізація не буде такою, як в основного модуля з більшою діафрагмою, але розглядати такі знімки на екрані смартфона приємно.

Телефото камера в S21 FE здатна робити фото з оптичним наближенням до 3х та гібридним до 30х. Вдень вона забезпечує хороший рівень деталей, доволі широкий динамічний діапазон та загалом правильно визначає баланс білого.

Проте варто зазначити, що попри діафрагму f/2.4, вночі на телефото модуль також можна отримати доволі пристойні кадри. Звичайно, деталізація доволі сильно падає і камері важко зафіксувати рухомі об’єкти, але оптична стабілізація та нічний режим дозволяють витягнути більше світла.

Загалом, можливості зйомки в Galaxy S21 FE знаходяться на хорошому рівні, особливо якщо згадати, що модулі використовувалися ще в попереднику. В Samsung не женуться за зміною камер кожного року, а просто поступово покращують для них програмне забезпечення, що дає свій результат.

Відео смартфон може записувати з роздільністю від Full HD 30 кадрів в секунду до 4К при 60 кадрів в секунду. Ось декілька прикладів відео, знятих у Full HD:

Фронтальна камера в Galaxy S21 FE одразу 32-мегапіксельна з діафрагмою f/2.2 та електронною стабілізацією. Вдень вона дозволяє робити доволі якісні селфі.

А от вночі потрібно тримати смартфон якомога стабільніше, інакше зображення доволі легко змазати.

Аудіо

Смартфон отримав стереодинаміки, які звучать на рівні з іншими моделями серії S21, чого достатньо для того, щоб грати в ігри або дивитися серіали без навушників. Можна навіть використовувати апарат як портативну колонку, звук в ньому доволі об’ємний, хоча не варто розраховувати на баси та широку уявну сцену.

Огляд Galaxy S21 FE: навіщо платити більше?

Навушники до Galaxy S21 FE можна підключати проводом через USB Type-C або перехідник на 3,5 мм роз’єм, або безпровідним способом через модуль Bluetooth 5.0.

Автономність Galaxy S21 FE

Смартфон отримав акумулятор місткістю 4500 мА⋅год, чого вистачає приблизно на 1,5 дня в режимі активного використання пошти, браузера, месенджерів та соцмереж, біля години перегляду відео на YouTube та до 30 хвилин ігор. Це також підтверджується синтетичним тестом PC Mark, в якому смартфон під навантаженням та з яскравістю екрану 200 кд/м² протримався 9 годин 32 хвилини.

Огляд Galaxy S21 FE: навіщо платити більше?

Заряджати Galaxy S21 FE можна через порт USB Type-C, підтримується швидка зарядка до 25 Вт.

Огляд Galaxy S21 FE: навіщо платити більше?

Крім цього, є можливість заряджати смартфон безпровідним способом по стандарту Qi до 15 Вт. Проте й сам апарат можна використовувати для підзарядки інших пристроїв через функцію Wireless PowerShare.