ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED — одна з топових моделей в лінійці ноутбуків для творців контенту. В минулому у нас уже був на огляді попередній варіант, ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q) – подивімося, що змінилося в оновленій лінійці цього року у тайванського виробника.

 

Характеристики ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED

Модель ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED (W7600H3A)
Дисплей OLED, 16”, роздільна здатність 3840х2400, співвідношення сторін 16:10, частота оновлення 60 Гц
Процесор Intel Core i7-11800H
Оперативна пам’ять 64 ГБ DDR4 SDRAM
Сховище 2 ТБ
Графіка NVIDIA RTX A3000 Laptop 6 ГБ
Порти 2xUSB 3.2 Gen 2, USB-C та Thunderbolt 4 з підтримкою Power Delivery, HDMI 2.1, 3,5 мм комбінований роз’єм, Ethernet, SD-кардридер
Бездротові модулі Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5
Камера HD-камера з підтримкою Windows Hello та захисною “шторкою”
Аудіо Вбудовані стереодинаміки та мікрофон
Клавіатура Клавіші острівного типу з білим підсвічуванням
Акумулятор та зарядка 90 Вт⋅год, блок живлення 240 Вт (20 В, 12 А)
Розміри 36,2×26,4×2,14 см
Вага 2,4 кг

 

Дизайн та компонування

Зовнішній вигляд в ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED практично не змінився. Корпус виконаний у навмисно “простому” стилі, без додаткових дизайнерських елементів або зон з яскравим підсвічуванням: це “машинка для роботи”, а не розваг.

Корпус виготовлено з анодованого алюмінію, спеціальне матове покриття досить непогано протистоїть відбиткам пальців. З 16-дюймовим екраном цей ноутбук не дуже “компактний” або “легкий” — за розмірами він приблизно 36×26 см та близько 2 см завтовшки (останній параметр трохи відрізняється у різних конфігурацій), вага — 2,4 кг. Такі характеристики роблять його скоріше стаціонарною “заміною десктопу” (desktop replacement), ніж мобільним ноутбуком для регулярних поїздок.

Цікаво, що на корпусі немає логотипа бренду — лише серії, ProArt. Воно розташоване на кришці по центру і виконане за допомогою глянсових літер на матовій поверхні. ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED доступний лише в одному колірному варіанті — чорному (Star Black).

Рамки навколо екрана досить широкі — 7,5 мм з боків та ~10 мм зверху, загалом екран займає 85% площі кришки. Об’єктив вебкамери можна закрити фізичною “шторкою” з яскравою помаранчевою крапкою — завдяки цьому користувач одразу звертає увагу на те, відкрита вона чи закрита.

Огляд ноутбука ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED (W7600H3A)

Корпус відчувається дуже міцним і навіть “монолітним”, він не скрипить і не вигинається — навіть якщо з силою надавити на центр клавіатурного блоку. Відкрити кришку однією рукою можна, але це не дуже легко — “база” достатньо важка, аби не відриватися від поверхні столу, але пружини настільки тугі, що при цьому ви можете зсунути ноутбук з місця. Максимальний кут відкриття становить приблизно 150°.

Огляд ноутбука ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED (W7600H3A)

Інтерфейсні роз’єми розташовані з обох боків: справа можна знайти гігабітний Ethernet, SD-картридер, комбінований аудіо роз’єм 3,5 мм та один USB 3.2 Gen 2, зліва: ще один USB 3.2 Gen 2, роз’єм живлення, порт HDMI 2.1, а також USB-C та Thunderbolt 4 з підтримкою Power Delivery, до кожного з яких можна під’єднувати додаткові монітори. Вентиляційні отвори розташовані “всюди”: знизу, по боках та позаду.

 

Клавіатура, тачпад

ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED оснащений клавіатурою острівного типу, хід клавіш досить типовий як для ноутбуків — 1,4 мм. Клавіатура повноцінна, з додатковим цифровим блоком — у нього немає стандартного правого ряду клавіш (плюс-мінус та Enter), за винятком цього його розміри такі самі, що у традиційних десктопних клавіатур (~53х90 мм). Основний блок клавіш також майже такий самий за розмірами — трохи менше ніж 27 см у ширину, тому для друку наосліп наново звикати до іншого розташування клавіш та їх розміру не треба.

Огляд ноутбука ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED (W7600H3A)

Розкладка — майже стандартна ANSI, з довгим лівим Shift та однорядним Enter. Блок керування стрілками “заходить” в основний блок лише однією клавішею, тож зменшувати розміри клавіш в основному блоці, як це роблять зазвичай, майже не довелося. Ковпачки у клавіш стрілок відрізняються від інших — вони не гладкі, а з рельєфною поверхнею, яка добре відчувається на дотик.

Огляд ноутбука ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED (W7600H3A)

Кнопка увімкнення розташована у правому верхньому куті, досить далеко від клавіатурного блоку й до того ж утоплена в корпус, тож випадково на неї натиснути навряд чи вийде. Як і в цілому ряді інших моделей ноутбуків цього виробника, в ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED в клавішу увімкнення вбудований сканер відбитків пальців.

Огляд ноутбука ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED (W7600H3A)

У клавіш є підсвічування білого кольору, з трьома ступенями інтенсивності та можливістю повного вимкнення. Підсвічування середньої інтенсивності, на максимальному значенні позначки на клавішах добре видно в освітленому приміщенні, але, типово для майже усіх ноутбучних клавіатур, “витікання” світу з-під ковпачків при погляді збоку помітно сильніше, ніж власне літери. Проте під час роботи за ноутбуком цей ефект майже відсутній.

Огляд ноутбука ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED (W7600H3A)

Тачпад досить великий — 130х66 мм, і зручний у використанні, з приємним на дотик покриттям. Від інших моделей цей тачпад відрізняється тим, що у нього є цілих три апаратні кнопки миші — не тільки ліва та права, а ще й середня.

Огляд ноутбука ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED (W7600H3A)

Як і у попереднього “студіобука”, в ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED є додатковий орган керування — апаратне коліщатко ASUS Dial ліворуч від тачпада (у доступніших моделей, наприклад, Vivobook Pro 16X OLED його функціональність виконує “віртуальне” коліщатко — DialPad, що розташоване на тачпаді).

Огляд ноутбука ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED (W7600H3A)

Натискання на коліщатко відкриває спеціальне меню, в якому можна обирати необхідну функцію — за замовчуванням в ньому є лише регулювання гучності динаміків та яскравості екрана, але у фірмовій утиліті ProArt Creator Hub можна додатково налаштувати його поведінку й додати нові функції — наприклад, перемикання між відкритими вкладками або віртуальними робочими столами.

Огляд ноутбука ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED (W7600H3A)

Також ASUS Dial підтримує редактори Adobe: Photoshop, Premiere Pro, Photoshop Lightroom Classic та After Effects, де воно може використовуватися для полегшення роботи з інструментами.

 

Екран

В ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED використовується 16-дюймова OLED-панель виробництва Samsung (ATNA60YV02-0). Роздільна здатність 3840х2400 точок, співвідношення сторін 16:10, щільність точок 284 PPI, частота оновлення стандартна — 60 Гц.

Роздільна здатність 4K на такій діагоналі призводить до дуже якісного і “щільного” зображення, розгледіти окремі пікселі майже неможливо, навіть якщо дуже прискіпливо роздивлятись екран зблизька. Співвідношення сторін 16:10 є оптимальним для більшості завдань — додаткові пікселі “по вертикалі” дозволяють умістити на екрані трохи більше корисної інформації у порівнянні зі стандартним мультимедійним співвідношенням 16:9.

Огляд ноутбука ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED (W7600H3A)

Утиліта MyASUS дозволяє обирати різні відеорежими Splendid — “Звичайне”, “Жваве”, Manual та Eye Care. Колірне охоплення у них однакове і дуже широке – повне покриття DCI-P3, 97% Adobe RGB, емуляції колірного простору sRGB в режимі SDR немає.

У “звичайному” режимі гама майже ідеально відповідає стандартному значенню 2,2, колірна температура постійна на всьому діапазоні яскравості та становить 6800-6900K, що також досить близько до стандартної (6500K). Яскравість в SDR-режимі регулюється в діапазоні від 4 до 385 кд/м². Також цей дисплей підтримує режим HDR (у ноутбука є сертифікація DisplayHDR True Black 500): у ньому пікова яскравість може сягати 630 кд/м². Це значно більше офіційних характеристик (до 550 кд/м²) і дуже схоже на інші ноутбуки ASUS, що були у нас на оглядах (наприклад, Vivobook Pro 16X OLED та Vivobook Pro 15 OLED, в яких також використовувалися OLED-панелі виробництва Samsung).

Як і в попередніх моделях, якщо в налаштуваннях Windows увімкнути HDR, колірне охоплення для звичайного контенту звужується до розмірів простору sRGB. Завдяки відсутності додаткового підсвічування OLED-панель демонструє надзвичайні результати в тестах на рівномірність яскравості та постійності колірної температури по всій площі екрана: максимальні коливання цих параметрів не перевищують пари відсотків (у випадку звичайних LCD-екранів типові відхилення становлять зазвичай понад 10%, якщо не 20%).

Дисплей має валідацію Pantone, і точність кольоровідтворення у режимі “Звичайне” виявляється дуже високою та повністю відповідає заявленій виробником: середнє значення ΔE менше одиниці, максимальне дорівнює двом (нагадаємо, вважається, що звичайний користувач не в змозі помітити відхилення у відображенні кольорів, якщо цей параметр нижчий за 2 або навіть 3).

Традиційно для технології OLED, яскравість регулюється за допомогою широтно-імпульсної модуляції, тому на низьких рівнях (нижчих за 120 кд/м²) з’являється ледь помітне мерехтіння дисплея. Позбутися цього ефекту можна за допомогою опції “Затінення без мерехтіння OLED” в утиліті MyASUS – по суті, це той самий DC Dimming, який можна зустріти в деяких смартфонах з OLED-екранами. Відповідний повзунок ефективно знижує яскравість аж до 4 кд/м² без відчутного мерехтіння — щоправда, ця функція не працює з HDR-режимом і не така зручна, як традиційне регулювання яскравості за допомогою гарячих клавіш. Проте якщо ваші очі втомлюються від мерехтіння OLED, ця опція буде незамінною під час роботи в темному приміщенні.

Головні переваги OLED над звичайними LCD-дисплеями – це, звісно, абсолютно чорний колір завдяки відсутності додаткового підсвічування у панелі та дуже великі кути огляду.

Огляд ноутбука ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED (W7600H3A)

При погляді збоку на екран ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED навіть під дуже великим кутом зображення залишається таким само насиченим і лише трохи тьмянішим, ніж у звичному положенні за ноутбуком. Колірна температура майже не змінюється під різними кутами, лише при погляді майже “у профіль” екран набуває відчутного блакитно-зеленого відтінку, що є типовим для OLED-панелей.

Другий режим — “Жваве”, пропонує трохи насиченіше та яскравіше зображення, але різниця несуттєва, до того ж точність кольоровідтворення у ньому значно гірша, тому ми б рекомендували використовувати режим “Звичайне” на постійній основі. Режим Manual — це по суті той самий “Звичайне”, але з можливістю вручну регулювати колірну температуру; відповідний повзунок змінює цей параметр у межах 5700-8000K, тож якщо при стандартному значенні (близько 6800K) зображення здається “прохолоднуватим”, це можна легко виправити.

 

Апаратна платформа

У модельному ряді ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED W7600 використовуються процесори Intel 11-го покоління: Intel Core i7-11800H або Intel Xeon W-11955M; в моделі, що потрапила до нас на огляд, встановлений перший варіант. Також у цій лінійці є модельний ряд з процесорами 12-го покоління: Intel Core i7-12700H або i9-12900H.

Intel Core i7-11800H — 8-ядерний 16-потоковий процесор сімейства Tiger Lake H45, який був анонсований у 2021 році. Це високопродуктивний CPU, що виробляється за 10-нм техпроцесом Intel SuperFin, стандартний TDP становить 45 Вт, стандартна частота — 2,3 ГГц. Максимальна частота одного ядра може сягати 4,6 ГГц, при завантаженні усіх ядер — 4,2 ГГц. У процесора є вбудована графіка UHD Graphics з 32 обчислювальними блоками, яка може працювати на частотах до 1,45 ГГц.

Крім того, в ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED встановлюється дискретне відео — в залежності від конфігурації, це може бути NVIDIA RTX A3000 Laptop GPU 6 ГБ з частотою до 1560 МГц при TDP 90 Вт (до 105 Вт з динамічним “бустом) або A5000 з частотою до 1455 МГц при TDP 90 Вт (до 110 Вт з “бустом”). У моделі на огляді був перший варіант.

Базова ємність оперативної пам’яті може становити 16 або 32 ГБ DDR4-3200 SDRAM (SO-DIMM *2), є можливість її збільшення до 64 ГБ (саме стільки було встановлено в нашому екземплярі). Характеристики внутрішнього сховища можуть відрізнятися в залежності від конфігурації — в ноутбуці є два слоти M.2 2280 PCIe, і його ємність може становити від 1 до 2 ТБ, шина може бути PCIe 3.0 або 4.0, можливі варіанти з двома накопичувачами у RAID 0 (саме така конфігурація, з двома Western Digital SN730 NVMe SSD 1 ТБ, була у тестовій системі).

Огляд ноутбука ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED (W7600H3A)

 

Продуктивність ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED

Ноутбук позиціюється як робочий інструмент для виконання завдань, що потребують високої “потужності” системи: обробка 4K+ відео, 3D-рендерінг, робота в CAD тощо. Процесор Intel Core i7-11800H добре підходить для таких цілей: він демонструє дуже високу продуктивність в синтетичних бенчмарках — як комплексних на кшталт PCMark10, так і виключно CPU (відповідний тест у 3DMark та Cinebench R23). У SSD ємністю 2 ТБ, що працює у Raid 0, очікувано дуже високі результати в CrystalDiskMark: швидкість читання близько 6700 МБ/с, запису — трохи більше ніж 6000 МБ/с.

Утиліта ProArt Creator Hub дозволяє обирати різні режими охолодження, які безпосередньо впливають на продуктивність системи. На відміну від моделей для “звичайних користувачів”, в ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED немає безшумного варіанту — тільки “Стандартний режим”, “Режим продуктивності” та “Повна швидкість”. “Стандартний” пропонує оптимальне співвідношення швидкодії та рівня шуму вентиляторів, “Режим продуктивності” динамічно посилює охолодження для складних задач, а назва останнього режиму, “Повна швидкість” додаткових пояснень не потребує.

Ми порівняли продуктивність системи в них за допомогою утиліти Cinebench R23 під час навантаження на всі ядра. У режимі «Стандартний» виділений тепловий пакет процесора становив 45 Вт, його температура підіймалася до 75 градусів, працював він при цьому в середньому на частоті 3,1 ГГц, рівень шуму був достатньо низьким (~42 дБ на відстані у 1 м від ноутбука).

У “Режимі продуктивності” тепловий пакет підвищувався до 71 Вт, температура CPU зростала до 88 градусів, частота — до 3,5 ГГц. Шум системи охолодження під навантаженням також помітно зростав — приблизно до 49 дБ (у режимі бездіяльності знижувався до рівня “Стандартного”, тобто ноутбук ставав майже безшумним).

І нарешті, останній режим — “Повна швидкість”. У ньому система охолодження весь час працює на повну незалежно від навантаження — рівень шуму підіймається до ~58 дБ. Температура процесора залишалася такою ж, що й у “Режимі продуктивності” — 88 градусів, тепловий пакет підіймався до 77 Вт, частота CPU — до 3,7 ГГц.

Якщо подивитися на результати в Cinebench R23, можна зазначити, що продуктивність під час однопотокових задач залишається незмінною, тоді як у багатопотоковому режимі приріст є, і досить значний.

Рейтинг Cinebench R23
Режим Значення TDP, Вт Частота CPU Температура CPU одне ядро всі ядра
Стандартний 45 3,1 75 1469 9827
Продуктивність 71 3,5 88 1481 11861
Повна швидкість 77 3,7 88 1481 12297

Аналогічна ситуація з результатами в одно- та багатоядерних тестах була й у бенчмарку 3DMark CPU Test (зліва направо — “Стандартний”, “Режим продуктивності”, “Повна швидкість”):

Під час стрес-тесту стабільності системи в AIDA64 в режимі “Стандартний” утиліта спочатку фіксувала досить суттєвий тротлінг, коли процесор працював на підвищеній як для цього режиму частоті 3,8 ГГц, проте невдовзі система знижувала частоти процесора до ~2,8 ГГц і тротлінг зникав. У режимі продуктивності утиліта фіксувала постійний, але зовсім невеликий тротлінг — на рівні 5%.

ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED не позиціюється як ігрова модель, і навіть відеокарта в нього — не “звичайний” GeForce. NVIDIA RTX A3000 Laptop GPU — професійне відео для мобільних робочих станцій, що базується на чіпі GA104 (архітектура Ampere). Але для ігор його використовувати, звісно, також можна: продуктивність RTX A3000 в іграх можна порівняти з GeForce RTX 3060 Laptop GPU з аналогічним TDP. При цьому у RTX A3000 більше ядер CUDA (4,096 проти 3,840 у RTX 3060).

Ємність відеопам’яті становить 6 ГБ — це не дуже багато як для сучасних проєктів, якщо запускати їх на повній роздільній здатності екрана (3840х2400 точок), але для більшості тестових тайтлів її все ж вистачало для високих налаштувань графіки. Єдиним винятком стала Far Cry 6, якій треба було буквально на 200 МБ більше, ніж є в наявності у системі.

Продуктивність в іграх, 3840×2400 точок, висока якість графіки:

Огляд ноутбука ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED (W7600H3A)

Якщо ж знизити роздільну здатність до Full HD, то на високих налаштуваннях ігрової продуктивності ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED виявляється більше ніж достатньо — у всіх іграх середній FPS помітно перевищував позначку в 60 кадрів/сек.

Продуктивність в іграх, Full HD, висока якість графіки:

Огляд ноутбука ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED (W7600H3A)

 

 

Автономність

Ноутбук оснащений акумулятором ємністю 90 Вт⋅год — це досить багато, проте потужна система охоче споживає електроенергію, тому автономність в ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED виходить посередня. Так, за яскравості на рівні 120 кд/м² у батарейному тесті бенчмарку PCMark10 ноутбук “витримав” 8 годин у стані бездіяльності, трохи менше ніж 6 годин — в імітації офісного використання та одну годину 13 хвилини — в ігровому режимі.