Цього року ASUS підготував одразу декілька ноутбуків з великими OLED-екранами — ми вже встигли познайомитися з моделлю для “креаторів” з великими запитами ASUS ProArt StudioBook 16 OLED, сьогодні ж до нас на огляд потрапив більш доступний ноутбук середнього рівня – ASUS Vivobook Pro 16X OLED, також з 16-дюймовим OLED-екраном зі співвідношенням сторін 16:10.

 

Характеристики ASUS Vivobook Pro 16X OLED (N7600P)

Дисплей OLED, 16-дюймів, роздільна здатність 3840×2400 точок, співвідношення сторін 16:10, час відгуку 0,2 мс, частота оновлення 60 Гц
Процесор Intel Core i7-11370H @3,3 ГГц
Оперативна пам’ять 16 ГБ DDR4-3200
Сховище 1 ТБ (SK Hynix HFM001TD3JX013N M.2 NVMe PCIe 3.0)
Графіка NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop 4 ГБ
Порти 3,5 мм комбінований роз’єм, HDMI 1.4, 2x USB 2.0 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C з підтримкою DisplayPort та Power Delivery, картридер Micro SD
Бездротові модулі Wi-Fi 6 (802.11ax) та Bluetooth 5.0
Камера 720p
Аудіо Вбудовані стереодинаміки та мікрофон
Клавіатура та тачпад Клавіші острівного типу з білим підсвічуванням та ходом 1,4 мм. Сенсорна панель з ходом клавіш миші 1,35 мм
Акумулятор та зарядка 96 Вт*г, блок живлення 120 Вт (20 В, 6 А)
Розміри 360,5x259x18,9 мм
Вага 1,95 кг
Вартість даної конфігурації 55 999 грн

 

Комплектація

Зазвичай все, що можна знайти в коробці з ноутбуком — це кабель живлення та зарядний пристрій. Але не в цьому випадку: разом з ASUS Vivobook Pro 16X OLED його новий власник отримує також компактну дротову мишу та якісну сумку-рюкзак для транспортування — з товстими м’якими стінками, прогумованим низом та кількома відділеннями для самого ноутбука, його зарядки та інших аксесуарів.

 

Дизайн та компонування

ASUS Vivobook Pro 16X OLED — досить “габаритний”, хоча й тонкий ноутбук, у першу чергу завдяки великому екрану та відносно широким рамкам навколо нього (8 мм з боків та трохи більше ніж 11 мм — зверху) — загалом екран займає 86% площі кришки. Для ноутбука використовується корпус з алюмінієвого сплаву, ця модель має два колірні варіанти: темно-сірий та сріблястий, до нас потрапив саме останній. Корпус відчувається міцним, він не вигинається й не скрипить.

Кришка легко відкривається однією рукою, не в останню чергу завдяки невеличкому вирізу на нижній грані ноутбука, поруч із тачпадом (до речі, на відміну від ASUS ProArt StudioBook 16 OLED з аналогічним рішенням, у цієї моделі в ньому немає індикаторів з відображенням роботи ноутбука, підключення БЖ і заряду батареї — вони розташовані на лівій бічній панелі). Розкриття становить близько 135 градусів — покласти екран на стіл не вийде, але для роботи такого кута задосить. Петлі шарнірів досить тугі, вони добре фіксують екран у будь-якому положенні.

Всі інтерфейсні роз’єми розташовані на бічних панелях: ліворуч можна знайти два USB 2.0, праворуч – HDMI 1.4, повнорозмірний USB 3.2 Gen 1, USB-C з підтримкою DisplayPort та Power Delivery, картридер Micro SD та гібридний аудіоджек 3,5 мм. Вентиляційні отвори розташовані знизу та вгорі, тож гаряче повітря виходить переважно позаду кришки, а не по боках, і не спричиняє дискомфорту під час використання миші.

 

Клавіатура, тачпад

ASUS Vivobook Pro 16X OLED оснащений клавіатурою острівного типу, хід клавіш типовий як для ноутбука — 1,4 мм. Клавіатура повноцінна, з додатковим цифровим блоком — він вужчий за традиційний десктопний (~47 мм), але на зручність його використання це майже не впливає. Основний блок клавіш майже таких самих розмірів, що й у десктопних клавіатур — трохи менше ніж 27 см у ширину, тому для друку наосліп наново звикати до іншого розташування клавіш та їх розміру не треба. Під час друку корпус не прогинається — щоб змусити його це зробити, треба навмисно й досить сильно надавити на клавіатуру.

Розкладка — майже стандартна ANSI, з довгим лівим Shift та однорядним Enter. Блок керування стрілками врізаний в основний блок, під правим Shift — заради цього довелося зменшити пробіл та змістити ліворуч праві Alt та Ctrl. Кнопка увімкнення розташована у правому верхньому куті, в один ряд із верхніми клавішами, одразу над NumLock — трохи зменшити вірогідність її випадкового натискання має той факт, що ця клавіша помітно нижча за інші, майже на рівні корпусу. Зазначимо також, що у клавішу увімкнення вбудований сканер відбитків пальців — це однозначно краще рішення, ніж сканер у тачпаді або на робочій поверхні.

Огляд ноутбука ASUS Vivobook Pro 16X OLED (N7600P)

У клавіш Vivobook Pro 16X OLED є підсвічування білого кольору, з трьома ступенями інтенсивності та можливістю повного вимкнення. Підсвічування досить слабке навіть на максимальному рівні, символи кирилиці значно менші за латиницю, тому роздивитися їх не дуже просто (символи українського алфавіту також присутні). Трохи несподівано, але якщо в приміщенні є більш-менш пристойне освітлення, підсвічування краще зовсім вимкнути — в такому випадку чорні символи на світло-сірих клавішах читаються значно краще.

Тачпад великий — 130х85 мм, і зручний у використанні. Клавіші миші натискаються м’яко, з помірним відгуком, хід у них трохи менший за клавіатурні клавіші — 1,35 мм. На відміну від деяких інших ноутбуків ASUS, цей тачпад не має функціональності “віртуального” цифрового блоку NumberPad (що логічно, зважаючи на наявність цілком реального), натомість у тачпада є інша цікава функція — DialPad. Якщо зробити свайп з верхнього правого кута, на тачпаді з’явиться подвійне коло — той самий Dial (це, так би мовити, віртуальна версія фізичного коліщатка ASUS Dial, яке ми бачили в ASUS ProArt StudioBook 16 OLED). За замовчуванням він може регулювати гучність та яскравість, додатково налаштувати його поведінку можна за допомогою фірмової утиліти ProArt Creator Hub. Крім того, DialPad може використовуватись у софті з його підтримкою — наприклад, в графічних редакторах Adobe.

Огляд ноутбука ASUS Vivobook Pro 16X OLED (N7600P)

 

Екран ASUS Vivobook Pro 16X OLED

За характеристиками дисплей у цієї моделі ідентичний тому, що ми бачили в ProArt StudioBook 16 OLED: це 16-дюймова OLED-панель виробництва Samsung зі співвідношенням сторін 16:10, роздільною здатністю 4K+ (3840х2400 точок) та частотою оновлення 60 Гц. У більшості випадків такі пропорції екрану є зручнішими для повсякденної роботи, ніж традиційні 16:9, за винятком хіба що завдань, що потребують значної ширини робочого простору (наприклад, відеоредактори, або ситуації, коли треба тримати відкритими два вікна одночасно).

Огляд ноутбука ASUS Vivobook Pro 16X OLED (N7600P)

Утиліта MyASUS дозволяє обирати різні відеорежими Splendid. У “Звичайному” колірне охоплення дуже широке й становить понад 100% sRGB (97% Adobe RGB, 99% DCI-P3), гама майже ідеально відповідає стандартному значенню 2,2, колірна температура постійна на всьому діапазоні яскравості та становить 6700-6800K, що також дуже близько до стандартної (6500K). Яскравість в SDR-режимі регулюється в діапазоні від 4 до 395 кд/м². Також цей дисплей підтримує режим HDR: у ньому пікова яскравість може сягати 630 кд/м². До речі, якщо в налаштуваннях Windows увімкнути HDR, колірне охоплення для звичайного контенту звужується до розмірів простору sRGB.

Традиційно для технології OLED, яскравість регулюється за допомогою широтно-імпульсної модуляції, тому на низьких рівнях з’являється ледь помітне мерехтіння дисплею. Втім, воно повністю зникає за яскравості від 120 кд/м² та вище, тож за умови помірного освітлення в кімнаті користувач може виставити прийнятну яскравість, за якої екран не буде мерехтіти.

Головні переваги OLED над звичайними LCD-дисплеями – це, звісно, абсолютно чорний колір завдяки відсутності додаткового підсвічування у панелі та максимальні кути огляду – навіть коли дивишся на екран ASUS Vivobook Pro 16X OLED майже збоку, зображення залишається настільки ж яскравим та насиченим, що й при погляді спереду.

Завдяки відсутності додаткового підсвічування OLED-панель демонструє надзвичайні результати в тестах на рівномірність яскравості та постійності колірної температури по всій площі екрану: максимальні коливання цих параметрів не перевищують лічених відсотків (у випадку звичайних LCD-екранів типові відхилення становлять зазвичай понад 10%, якщо не 20%). Точність кольоровідтворення дуже висока як на некалібрований дисплей, тим паче в ноутбуці: середнє значення ΔE менше одиниці (нагадаємо, вважається, що звичайний користувач не в змозі помітити відхилення у відображенні кольорів, якщо цей параметр нижчий за 2 або навіть 3).

Другий режим — “Жвавий”, пропонує ще трохи більше колірне охоплення (98% Adobe RGB, 99% DCI-P3) та загалом насиченіше зображення, але точність кольоровідтворення у ньому значно гірша — тож використовувати його краще в ситуаціях, коли цей параметр неважливий, натомість треба показати, на що здатна технологія OLED. Останні два відеорежими Splendid — це Manual (дозволяє вручну змінювати колірну температуру за допомогою слайдера) та Eye Care (робить зображення помітно теплішим та комфортнішим для тривалого читання тексту на білому фоні).

У підсумку: екран в ASUS Vivobook Pro 16X OLED демонструє дуже якісне зображення, надзвичайно широке колірне охоплення й підтверджує справедливість лейблу “Pantone Certified”: режим “Звичайний” характеризується високою точністю кольоровідтворення та для більшості завдань не потребує додаткового калібрування. До речі, фірмове ПЗ ProArt Creator Hub підтримує калібрування дисплею, але поточна версія може працювати лише з калібратором i1Display.

 

Апаратна платформа

У модельному ряді ASUS Vivobook Pro 16X OLED (N7600) використовуються процесори Intel 11 покоління – Intel Core i5-11300H або Intel Core i7-11370H; в моделі, що потрапила до нас на огляд, встановлений останній варіант. Також у лінійку Vivobook Pro 16X OLED входить модель M7600 на платформі AMD (з процесорами AMD Ryzen 7 5800H або Ryzen 9 5900HX).

Огляд ноутбука ASUS Vivobook Pro 16X OLED (N7600P)

Intel Core i7-11370H — достатньо продуктивний 4-ядерний 8-потоковий процесор сімейства Tiger Lake H35, який був анонсований у 2021 році. Він орієнтований на використання у тонких ноутбуках, виробляється за 10-нм техпроцесом, типовий TDP процесора 35 Вт. Базова частота становить 3 ГГц та може підійматися до 4,8 ГГц під час навантаження на одне ядро (до 4,3 ГГц — за умови залучення всіх ядер). У процесора є вбудована графіка Iris Xe з 96 обчислювальними блоками, яка працює на частоті 1350 МГц.

Крім того, в ASUS Vivobook Pro 16X OLED (N7600) є додаткова відеокарта – GeForce RTX 3050 Laptop 4 ГБ з тепловим пакетом 35 Вт. Оперативна пам’ять розпаяна на платі, тож додати більше ємності можливості немає. У наявній конфігурації лептоп оснащений 16 ГБ DDR4-3200, що працює у двоканальному режимі (максимальна доступна конфігурація пропонує 32 ГБ). Характеристики M.2 NVMe SSD-накопичувача можуть відрізнятися в залежності від конфігурації ноутбука — його ємність може становити від 512 ГБ до 1 ТБ, також є версія з пам’яттю Intel Optane 32 ГБ. Також зазначимо наявність бездротового модуля Intel AX201 з підтримкою Wi-Fi 6 (802.11ax) та Bluetooth 5.0.

 

Продуктивність Vivobook Pro 16X OLED

Intel Core i7-11370H демонструє високу швидкодію у різних завданнях, хоча й поступається суттєво продуктивнішому процесору, що був встановлений у ProArt StudioBook 16 OLED (8-ядерний AMD Ryzen 9 5900HX, тепловий пакет 45+ Вт). M.2 NVMe SSD пропонує високі показники: швидкість читання 3500 МБ/с, запису — трохи більше ніж 3000 МБ/с.

Утиліта ProArt Creator Hub дозволяє обирати різні режими охолодження, які безпосередньо впливають на продуктивність системи. Режим “Пошепки” робить ноутбук майже безшумним, “Стандартний” пропонує оптимальне співвідношення швидкодії та рівня шуму вентиляторів, “Режим продуктивності” динамічно посилює охолодження для складних задач, а назва останнього режиму, “Повна швидкість” додаткових пояснень не потребує.

Ми порівняли продуктивність системи в них за допомогою утиліти Cinebench R23 під час навантаження на всі ядра. У режимі «Стандартний» виділений тепловий пакет процесора становив 35 Вт, його температура підіймалася до 85 градусів, працював він при цьому в середньому на частотах 3,6-3,7 ГГц, рівень шуму був досить помірним. У “Режимі продуктивності” тепловий пакет підвищувався до 45 Вт, температура CPU зростала до 95 градусів, частоти — до 3,9-4 ГГц. Система охолодження починала працювати суттєво “голосніше”, але за потреби її шум можна й перетерпіти — на типовій відстані від ноутбука він становив приблизно 46 дБ. І нарешті, режим “Повна швидкість” розкручував вентилятори по максимуму — рівень шуму підіймався до 56 дБ. Частота процесора лишалася майже такою, що й у “Режимі продуктивності” — близько 4-4,1 ГГц, тепловий пакет теж (45 Вт), проте його температура була значно нижчою — всього 86 градусів.

Якщо подивитися на результати в Cinebench R23, можна зазначити, що у всіх режимах продуктивність під час однопотокових задач лишалася незмінною, збільшувалися показники лише в багатопотоковому режимі — та й тут не дуже сильно. Також зазначимо, що в усіх трьох режимах під час стрес-тесту стабільності системи в AIDA64 тротлінг формально не фіксувався — лише зовсім невеличкий у “Стандартному” на перших хвилинах тесту, коли система працювала на дещо підвищених як для цього режиму частотах, близько 4 ГГц.

 

Хоча ASUS Vivobook Pro 16X OLED і не позиціюється як ігрова модель, проте дискретна графіка GeForce RTX 3050 Laptop дозволяє використовувати його і в такій якості. На жаль, ємність відеопам’яті становить лише 4 ГБ, що для сучасних ігор замало, особливо якщо хочеться виставити налаштування графіки повище — у багатьох проєктах в такому випадку ви побачите попередження, що грі потрібно більше пам’яті, ніж є в наявності. Але якщо не гнатися за “красою” і не запускати ігри в нативній роздільній здатності екрану, можна отримати цілком пристойну продуктивність на рівні 40-60 кадрів/с у більшості сучасних ігор з високими налаштуваннями.

Середня продуктивність в іграх, Full HD, висока якість графіки:

Огляд ноутбука ASUS Vivobook Pro 16X OLED (N7600P)

 

Автономність

Ноутбук оснащений акумулятором ємністю 96 Вт⋅год. Це досить багато, особливо для порівняно тонкого корпусу, і ASUS Vivobook Pro 16X OLED демонструє дуже добру автономність. За яскравості на рівні 120 кд/м² у батарейному тесті бенчмарку PCMark 10 він пропрацював понад 10 годин в офісному режимі й зміг протриматися цілих 14 годин у режимі очікування — тож він спокійно може витримати повний робочий день без підзарядки. Щодо ігор, ніяких несподіванок немає: в ігровому режимі ноутбук зміг пропрацювати лише дві години.