Останнім часом ноутбуки, орієнтовані на творчих професіоналів, стали справжньою віддушиною для тих, кому потрібна потужна мобільна система для серйозної роботи з медіаконтентом. Донедавна для подібних завдань доводилося використовувати продуктивні ігрові ноутбуки, які не завжди були слушним вибором з різних причин. Починаючи від принципово інших вимог до параметрів екрана, закінчуючи нюансами роботи системи охолодження, набором портів і навіть естетичної складової.

Нещодавно компанія ASUS представила свої варіанти для мобільних трудівників з високими запитами. Сьогодні у нас на огляді новинка – ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q). Чим же тайванський виробник залучатиме потенційних покупців, крім, безперечно, привабливої зв’язки Ryzen 9 5900HX + GeForce RXT 3070? Частина відповіді міститься вже в назві моделі, з іншим розбираймося докладніше.

Характеристики

Модель ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)
Дисплей 16-дюймовий з глянцевим покриттям, OLED, роздільна здатність 3840×2400 точок, співвідношення сторін 16:10, частота оновлення 60 Гц, швидкість реакції 0,2 мс
Процесор AMD Ryzen 9 5900HX (8/16 ядер/потоків; 3,8/4,9 ГГц)
Оперативна пам’ять 32 ГБ ( 2×16 ГБ DDR4-3200 SO-DIMM)
Сховище 2 ТБ (2×1 ТБ) RAID 0, Western Digital PC SN730 1 ТБ M.2 NVMe PCIe 3.0
Графіка
мобільна NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop 8 ГБ GDDR6
Порти
3,5 мм комбінований роз’єм, HDMI 2.1, 2×USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2×USB 3.2 Gen 2 Type-C з підтримкою DisplayPort та Power Delivery, RJ45 LAN, кард-рідер SD Express 7.0
Бездротові модулі Wi-Fi 6 (802.11ax) та Bluetooth 5.2
Камера 720р
Аудіо 4 динаміка
Клавіатура та тачпад клавіші острівного типу з підсвіткою та ходом 1,4 мм, сенсорна панель з підтримкою жестів та стилуса
Акумулятор та зарядка 90 Вт·г, блок живлення на 240 Вт (20 В, 12 А)
Розміри 362×264×19,9–21,4 мм
Вага 2,4 кг
Вартість даної конфігурації орієнтовно 120 000 грн. (~$4400)

Дизайн та компонування

ASUS ProArt StudioBook 16 OLED має стриманий, але водночас стильний дизайн. Тут має місце навмисна простота, яка швидше притягує. Ніяких рюшечок, химерних незграбних вставок, підсвічування, та інших елементів, якими часто грішать ігрові моделі. Втім, тут нічого дивного, тому що пристрої спочатку призначені для різних категорій користувачів.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Для ноутбука використовується корпус із алюмінієвого сплаву. Колірне оформлення нейтральне – глибокий чорний. В інтерпретації виробника – Star Black. 16-дюймова модель має габарити 362×264×19,9–21,4 мм та важить 2,4 кг. Дуже добрі показники з урахуванням оснащення ноутбука, до якого ми ще повернемося.

У центральній частині верхньої панелі розташований логотип із назвою серії ProArt. Виробнику важливіше було відзначити на помітному місці навіть не назву компанії, а приналежність пристрою до лінійки продуктів для людей творчих професій.

Сама кришка має приємне на дотик матове покриття, що приховує сліди від рук, які часто добре видно на поверхнях чорного кольору. Виробник також заявляє про підвищення гідрофобності.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Всі інтерфейсні роз’єми розміщені на бічних панелях ASUS ProArt StudioBook 16 OLED. Ліворуч виведений порт USB 3.2 Gen 2 (Type-A), конектор для підключення джерела живлення, HDMI 2.1 з підтримкою режимів до 8К/120 Гц та два порти USB Type-C, для яких реалізована підтримка USB 3.2 Gen 2 (10 Гб/c), передача енергії Power Delivery та виведення зображення за інтерфейсом DisplayPort. Частину панелі займають ґрати для виведення нагрітого повітря. Також є отвір для кріплення замку Кенсінгтона.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Праворуч розташований швидкісний кард-рідер (SD Express 7.0) для повнорозмірних флешкарт формату SD, гібридний аудіоджек 3,5 мм, ще один порт USB 3.2 Gen 2 стандарту Type-A та розетка Ethernet для підключення до дротової мережі. На правій грані також можна бачити сегмент із ґратами для виведення нагрітого повітря.

Інтерфейсне оснащення ASUS ProArt StudioBook 16 OLED можна назвати чи не оптимальним робочим варіантом. Таке враження, що розробники намагалися врахувати часті побажання користувачів, особливо тієї аудиторії, для якої ноутбук – не просто портативна друкарська машинка.

Тут і повнофункціональні Type-C, і нев’януча класика з форматом USB Type-A, який все ще активно використовується для найрізноманітнішої периферії. І HDMI з підтримкою режимів з високою розподільчою здатністю, і можливість підключитися до швидкісної дротової мережі з мінімальними затримками. Ну і слот для повнорозмірних SD. Такий набір портів закриває всі ключові базові потреби і у багатьох випадках дозволить уникнути додаткових хабів та перехідників.

Позаду ніяких портів. На панелі можна лише через ґрати бачити частину радіаторної конструкції системи охолодження.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Нижня панель також є металевою. Тут варто відзначити оригінальний конструктивний прийом із стійковим сегментом, виконаним у вигляді великої цільної рами. Упорна смуга також закріплена біля переднього краю. Елементи виготовлені з прогумованого пластику. На старті він досить жорсткий, тому зчеплення з гладкою робочою поверхнею столу буде неідеальним. Можливо, з часом стійки припрацюються.

У центральній частині панелі сформовано великий логотип лінійки StudioBook. Сегмент усередині підвищення рами щедро усіяний перфораційними отворами, через які надходить холодне повітря. Через решітку за бажання можна розглянути пару вентиляторів системи охолодження.

Передня грань позбавлена ​​інтерфейсних портів. На нижньому скосі видно дві сіточки, за якими розташовані динаміки аудіопідсистеми.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

У центральній частині переднього краю передбачено функціональне технологічне заглиблення. Такий елемент спрощує відкриття екрану, дозволяючи зручно підчепити верхню кришку рукою. Крім того, на майданчику розташовані світлодіодні індикатори з відображенням роботи ноутбука, підключення БП і заряду батареї. Третій світлодіод демонструє активність накопичувача.

Дисплейну кришку можна відкрити однією рукою, додатково не притримуючи корпус ноутбука. Максимальний кут розкриття – близько 160 градусів. Петлі шарнірів досить тугі, вони добре фіксують екран у будь-якому положенні.

Екран ASUS ProArt StudioBook 16 OLED

Вже одна назва ноутбука частково визначає характеристики використовуваного екрана. Маємо справу з 16-дюймовою моделлю, оснащеною 10-бітною OLED-панеллю з роздільною здатністю 3840×2400 та частотою оновлення 60 Гц.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Судячи з роздільної здатності, панель має співвідношення сторін 16:10, а велика корисна площа є зручною для багатьох робочих завдань. Для екрана заявлено час відгуку 0,2 мс, колірне охоплення 100% DCI-P3, пікову яскравість до 550 кД/м², а також рівень контрастності 1 000 000:1 та відповідність стандарту DisplayHDR 500 True Black. З додаткових «плюшок» екрана – сертифікація Pantone та точність передачі кольору ΔE < 2.

Згідно з вимірами, колірне охоплення помітно більше sRGB, крива гами знаходиться на рівні 2.1–2.2, базова колірна температура близька до еталонних 6500К. Яскравість підсвічування регулюється в межах 4–390 кД/м².

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

При діагоналі 16” 3840×2400 щільність пікселів становить 283 PPI. Для порівняння, у 16,2-дюймового MacBook Pro з екраном Liquid Retina XDR цей параметр складає 254 PPI (3456×2234).

На практиці використання OLED панелі легко визначити навіть без додаткових вимірювань. Картинка дуже яскрава, з насиченими кольорами та безмежно глибоким чорним. На відміну від IPS/VA-матриць, це помітно неозброєним оком. У OLED-матрицях кожен піксель є випромінювачем, параметрами якого можна керувати окремо, що дозволяє отримати насичену контрастну картинку.

Проте OLED-екрани мають певні особливості. Зокрема, для регулювання яскравості панелі використовується широтно-імпульсна модуляція (ШІМ, PWM). До цього моменту варто уважніше поставитися користувачам, які особливо чутливі до такого типу управління. У випадку з ASUS ProArt StudioBook 16 OLED, розбивка на окремі елементи при проходженні «олівцевого тесту» починає проявлятися при зниженні рівня яскравості до 30–40%. Це означає, що частота оновлення знижується. Суб’єктивно це не приносило жодного дискомфорту, але цей параметр індивідуальний.

На верхній рамці екрана розташована веб-камера з роздільною здатністю HD та інфрачервоним датчиком для підтримки системи авторизації Windows Hello. Примітно, що для об’єктиву передбачено механічну шторку, що дозволяє у прямому сенсі слова закрити питання приватності з випадковою активацією камери.

Поруч на панелі також видно мікрофонні отвори. При передачі звуку можна активувати систему усунення шумів AI Noise-Canceling.

Органи управління

Ноутбук оснащений клавіатурою острівного типу із середнім ходом клавіш (1,4 мм). Для цієї моделі передбачено додатковий цифровий блок.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Габаритів корпусу 16-дюймової моделі цілком достатньо для того, щоб не затискати по ширині клавіші символьного модуля. З особливостей розкладки варто відзначити виділений курсорний блок, розташований нижче основного ряду. До того ж ці кнопки мають фактурне діагональне рифлення. Прийом швидше стилістичний, тому що винесення із загального рядка вже дозволяє швидко знайти ці кнопки.

До розкладки особливих претензій немає. Передбачена повна локалізація із символами українського алфавіту. Традиційно, деякий час знадобиться на звикання до розташування допоміжних кнопок. Хоча це індивідуально і залежить від попереднього досвіду.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Для клавіатури передбачено рівномірне біле підсвічування з трьома режимами інтенсивності світіння.

Кнопка включення розташована у верхньому правому куті над основним блоком. При цьому сама кнопка оснащена сканером відбитків пальців. Таке рішення точно зручніше варіанта з розташуванням сенсора на тачпаді або робочій поверхні.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Що ж до безпосередньо тачпада, то ASUS ProArt StudioBook 16 OLED оснащений майданчиком габаритами 130х66 мм. Підкладка із приємним софттачем покриттям має відмінну чутливість. Крім того, майданчик можна використовувати разом зі стилусом із 1024 рівнями натискання.

Ще одна цікава особливість – наявність трьох незалежних функціональних клавіш. Третя кнопка під сенсорною панеллю може емулювати кнопку колеса прокручування миші. Така можливість дозволяє, наприклад, зручно обертати об’єкт у додатку моделювання.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Для людей, які працюють з медіа-контентом, розробники приготували ще один інструмент управління. У лівій частині під клавіатурою розміщено спеціальний поворотний регулятор ASUS Dial з широкими можливостями.

Колесо, що обертається, з тактильними відсіченнями і функцією натискання можна використовувати для різних завдань. Починаючи від плавного регулювання яскравості та гучності (базове налаштування), закінчуючи інтуїтивним налаштуванням товщини пензля в графічному редакторі або рухом по таймлайну відеофрагменту.

Детальні установки маніпулятора доступні у фірмовій оболонці ProArt Creator Hub.

ASUS Dial – дійсно зручна річ для роботи з контентом, особливо якщо пристосувати його для маніпуляцій, що часто повторюються. Крім того, колесо підтримує роботу Microsoft Wheel Device, що додатково розширює його функціональність.

Щоб пристосуватися до нового інструменту в програмах Adode, з ноутбуком пропонується тримісячна безкоштовна підписка на Adobe Creator Cloud.

В цілому наявність апаратного колеса на робочій панелі ноутбука є досить сміливою ідеєю розробників. Компанія не боїться експериментувати навіть у рамках пристроїв, здавалося б, звичних форматів. ASUS Dial має шанси закріпитися принаймні в системах творців медіаконтенту, де він знаходить практичне застосування.

Платформа

Виробник представив відразу кілька модифікацій ноутбуків творчої серії ProArt. ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q), що розглядається, заснована на мобільній платформі AMD у поєднанні з дискретною графікою від NVIDIA.

У нашому випадку для ноутбука використовується передтоповий 8-ядерний 16-потоковий процесор Ryzen 9 5900HX з 16 МБ L3 та частотною формулою 3,3/4,6 ГГц. Модель відноситься до продуктивної лінійки чипів Cezanne з архітектурою Zen 3. Для процесора заявлений тепловий пакет 45+ Вт з можливістю його збільшення при використанні відповідної системи охолодження. Від флагмана серії цей процесор відрізняється лише трохи меншою частотою в бусті, тому без застережень його можна зараховувати до найшвидших мобільних чипів на ринку.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

На відміну від десктопних CPU Ryzen, старші чипи для ноутбуків також оснащуються інтегрованою графікою. У випадку Ryzen 9 5900HX це Radeon RX Vega 8 з 512 обчислювачами. Але, яким би не було хорошим таке відеоядро за мірками вбудованого рішення, для серйозних робіт бажана значно потужніша відеокарта.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q) також оснащений GeForce RTX 3070 Laptop 8 ГБ з базовим тепловим пакетом у 80 Вт, який може підвищуватися в режимі Performance до 110 Вт. Виробник використовував не найпотужнішу модифікацію, проте тут важливий баланс продуктивності та можливості ефективного охолодження всередині досить компактного корпусу. Нагадаємо, що товщина останнього – до 21,4 мм. Це фактично граничне значення для того, щоб модель умовно потрапила до вже скасованої категорії ультрабуків (до 21 мм).

Для встановлення оперативної пам’яті ноутбук має два слоти для модулів So-DIMM. У наявній конфігурації лептоп оснащений 32 ГБ DDR4-3200, що працює у двоканальному режимі. Використовується пара модулів від Samsung із формулою таймінгів 22-22-22-52. У разі потреби загальну ємність ОЗУ можна збільшити до 64 ГБ. Для робочих систем подібний обсяг може бути затребуваний.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

У тестовому варіанті двоканальний режим дозволяє отримати швидкість передачі даних до 44–47 ГБ/c. Загальні затримки роботи з оперативною пам’яттю – близько 85 нс.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Конфігурація накопичувачів може змінюватись в залежності від модифікації ноутбука. У нашому випадку пара швидкісних накопичувачів M.2 PCI-E 3.0 x4 була об’єднана в один загальний масив RAID 0 об’ємом 2 ТБ. Для такого зв’язування застосовувалися два Western Digital PC SN730 1 ТБ. Один такий SSD може показувати трансфери 3400/3100 МБ/c, тоді як результати експрес-тесту накопичувача показують, що комбінація двох накопичувачів здатна забезпечити швидкість передачі даних вже на рівні 5800–6000 МБ/c.

З оснащення ноутбука можна відзначити наявність бездротового модуля Intel AX200 з підтримкою Wi-Fi 6 (802.11ax) та Bluetooth 5.2, а також гігабітного контролера Realtek для підключення до дротової мережі.

На ноутбуці встановлена ​​операційна система Windows 10 Pro, при цьому Windows Update повідомляла, що платформа готова до оновлення на Windows 11.

ASUS ProArt StudioBook 16 OLED відповідає критеріям NVIDIA RTX Studio, спочатку маючи оптимізації для роботи у професійних програмах.

Продуктивність

Неважко припустити, що комбінація з потужним 8-ядерним процесором, відеокартою GeForce RTX 3070 Laptop, 32 ГБ оперативної пам’яті та парою швидкісних SSD у RAID 0 пропонує хорошу продуктивність у різних завданнях.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Це підтверджують результати у комплексному тесті PCMark 10, де ASUS ProArt StudioBook 16 OLED має дуже добрі показники на всіх складових етапах.

Різні синтетичні випробування також реєструють гідні результати.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Ноутбук дозволяє використовувати кілька режимів роботи системи охолодження, які впливають безпосередньо на продуктивність компонентів. У програмі ProArt Creator Hub можна вибрати «Cтандартний режим», який рекомендується для повсякденних завдань, «Режим продуктивності» для підвищених навантажень, а також режим з повною швидкістю обертання вентиляторів.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Використовуючи програму Cinebench R23 з багатопотоковим рендерингом, ми оцінили вплив обраного профілю на кінцевий результат. У режимі «Стандартний» під час навантаження виділений тепловий пакет процесора підвищувався до 54 Вт. На тривалих етапах усі обчислювальні ядра процесора працювали на ~3750 МГц. Обидва вентилятори системи охолодження при цьому оберталися зі швидкістю близько 3300–3500 об/хв. Усталена температура CPU на цьому етапі – 84 градуси.

Після завершення тесту в багатопотоковому режимі система з Ryzen 9 5900HX набрала 11914 балів.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

У продуктивному режимі тепловий пакет процесора було збільшено до 75 Вт. Під час багатопотокового навантаження чіп стабільно тримав частоту 4000–4050 МГц на всіх обчислювальних ядрах. Швидкість обертання вентиляторів підвищувалася до 4800 об/хв, а CPU прогрівався до 95C. Підсумковий результат очікувано збільшився. Системі вдалося набрати в багатопотоковому режимі 13 042 бали, що на 9,5% більше, ніж у стандартному режимі.

Профіль з максимальною швидкістю обертання вентиляторів збільшував частоту до 6000–6200 об/хв, але фактично не впливав на показники Cinebench R23, тому що робоча частота під навантаженням залишалася такою ж, як і у продуктивному режимі. До того ж температура процесора не змінювалася. Якісь бонуси, можливо, вдасться отримати при одночасному навантаженні на відеокарту і CPU.

Ігри

Хоча ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q) формально і не належить до категорії ігрових ноутбуків, оснащення платформи дозволяє комфортно почуватися навіть у важких проектах.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Результати у тесті 3DMark говорять про гарний ігровий потенціал.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Експрес-тест у кількох реальних проектах показує, що для високих fps знадобиться знижувати роздільну здатність екрана. Із цим особливих проблем немає. Картинка в режимі 1920×1200 добре масштабується та на 16-дюймовому екрані виглядає цілком гідно. Для ігор на дисплеї з такою діагоналлю більшого не потрібно.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Якщо є бажання використовувати рідний режим роздільної здатності, то тут варто очікувати значного зниження fps. У складних проектах, напевно, доведеться відмовитися від максимальної якості графіки, та й середніми не завжди вдасться обійтися для стабільних 60 кадрів/c. Тут вже доведеться сподіватися на наявність у грі підтримки масштабування DLSS/FSR або глибше копатися з налаштуваннями.

У будь-якому випадку ASUS ProArt StudioBook 16 OLED дозволить відволіктися від серйозної роботи та із задоволенням випробувати якийсь AAA-свіжачок.

Нагрів та рівень шуму

ASUS ProArt StudioBook 16 OLED оснащений системою охолодження ASUS IceCool Pro з парою вентиляторів та шістьма тепловими трубками. За заявою виробника, така конструкція дозволяє підвищувати сумарний TDP процесора та відеокарти до 135 Вт. З особливостей CO можна виділити те, що теплові трубки накривають також силові елементи VRM, а в самій радіаторній конструкції передбачено чотири блоки з пластинами.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Ще одна цікава особливість – використання вентиляторів зі 102 лопатями. Як такі технічні хитрощі допомагають охолоджувати елементи платформи?

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Для оцінки використовувався стрес-тест з AIDA64. У стандартному режимі TDP процесора на цьому етапі спочатку підвищувався до 54 Вт. Температура зростала до 92С. Через кілька хвилин після початку «екзекуції» тепловий пакет знизився до 45 Вт, при цьому температура CPU опустилася до 84С і залишалась на такому рівні.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

У продуктивному режимі під час навантаження TDP фіксувався на рівні 65 Вт. Температура процесора трималась на позначці 96С. При цьому ефект тротлінгу не був зафіксований.

В ігрових баталіях, коли одночасно використовуються CPU та GPU, процесор прогрівався до тих же 95С. Графічний чіп – до 73С (hot spot – 80C). GPU прискорювався до 1770 МГц, але середнє робоче значення – близько 1500 МГц.

При одночасному навантаженні на процесор і відеокарту теплові пакети обох елементів, а відповідно, і робочі частоти динамічно балансуються з тим, щоб система охолодження справлялася з відведенням тепла.

Автономність

Потужні ноутбуки часто не претендують на рекордні показники автономності. Продуктивні графіка та процесор активно витрачають енергію, швидше виконуючи поставлені завдання.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q) оснащений 4-сегментним акумулятором ємністю 90 Вт·ч. Такої батареї виявилося достатньо для того, щоб у режимі роботи з офісними програмами ноутбук протримався майже 6,5 годин.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

У той же час на ігровому етапі тесту PCMak 10 автономності вистачило трохи більш ніж на 1 годину.

Варто відзначити досить швидкісну зарядку акумулятора. За 40 хвилин запас батареї поповнився до 70%, а на те, щоб отримати всю ємність, знадобилося 1 год 40 хв.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

З огляду на те, що ноутбуки такого формату та оснащення найчастіше використовуються неподалік розетки, виробник передбачив кілька режимів заряду, щоб продовжити термін служби батареї. До 100% пропонується поповнювати запас при активному автономному використанні, збалансований режим передбачає заряд до 80%, а якщо ноутбук завжди підключений до електромережі, то підтримка на рівні 60% буде оптимальним варіантом з точки зору можливого зносу батареї.

Огляд ноутбука ASUS ProArt StudioBook 16 OLED (H5600Q)

Ноутбук постачається в комплекті із блоком живлення потужністю 240 Вт (20В, 12А). У комплекті зі штатним силовим кабелем він збільшить вагу рюкзака на додаткові 0,7 кг. Це варто враховувати, якщо плануєте взяти БП на виїзні роботи.