Серія ProArt у продуктовій лінійці ASUS складається з пристроїв, призначених для професіоналів, переважно творців контенту. У минулому до нас на огляди вже потрапляли монітори з цієї серії – наприклад, 24-дюймовий ProArt PA248CRV, сьогодні ж ми познайомимося з дуже схожою моделлю, але більшої діагоналі – 27-дюймовою PA278CFRV.

 

Характеристики ASUS ProArt PA278CFRV

Діагональ 27”
Кривина ні
Співвідношення сторін 16:9
Тип екрана IPS
Роздільна здатність 2560х1440
Частота оновлення 100 Гц
Колірне охоплення Розширене, 95% DCI-P3
Яскравість 350 кд/м² (типова), 400 кд/м² (пікова у HDR)
Контраст 1000:1 (типовий), 3000:1 (максимальний)
Підтримка HDR HDR10, VESA DisplayHDR 400
Настінне кріплення VESA 100×100
Регулювання нахил вперед-назад, поворот ліворуч-праворуч, зміна висоти, портретний режим
Роз’єми відео: 2x DisplayPort 1.4, 1x HDMI 2.0, 1x USB-C (DP Alt Mode), USB Hub: 3x USB 3.2 Gen 1, вихід на навушники
Додаткова функціональність Стереодинаміки (2Wx2), USB-C Power Delivery (96W), сенсор освітлення
Габарити (разом з підставкою), ШхВхГ 613 x 537 x 197 мм
Вага 6,6 кг
Ціна в Україні ~22 тис. грн

 

Дизайн

Як зазначалося на початку, зовні ProArt Display PA278CFRV має багато спільного з компактнішою PA248CRV: тонкий корпус з закругленою задньою панеллю із практичного матового темно-сірого пластику та металева “труба” ніжки з тонкою і компактною базою сріблястого кольору. Зазначимо, що в лінійці ProArt є модель, більш схожа на цю за характеристиками, яка виконана в помітно іншому дизайні – 27-дюймова PA278CGV.

Огляд ASUS ProArt Display PA278CFRV: професійний монітор для роботи з графікою

Екран виконаний у традиційному вже безрамковому дизайні: у вимкненому стані його обрамляє лише тонка лінія корпусу з боків та зверху і панель з ледь помітною текстурою “під шліфування” знизу. Після увімкнення стає видною додаткова рамка навколо зображення, що ховається під захисним “склом” — разом з пластиком корпусу екран оточує рамка шириною 7 мм по боках і зверху.

Огляд ASUS ProArt Display PA278CFRV: професійний монітор для роботи з графікою

Підставка повнофункціональна, дозволяє повертати екран ліворуч-праворуч (+30°~-30°), нахиляти вперед-назад (+23°~-5°), регулювати висоту (0-130 мм) та переводити монітор у портретний режим.

В нижній частині ніжки є виріз для упорядкування підключених кабелів.

Огляд ASUS ProArt Display PA278CFRV: професійний монітор для роботи з графікою

Усі відеороз’єми розташовані в невеличкій ніші поруч із кріпленням підставки: це два DisplayPort 1.4, один HDMI 2.0 та один USB Type-C. Також тут можна знайти USB-концентратор с одним USB 3.2 і вихід на навушники. Ще два USB 3.2 розташовані на нижній боковій грані — це зручніше для регулярного підключення USB-пристроїв.

 

Меню

Як і 24-дюймова модель, ASUS ProArt Display PA278CFRV керується за допомогою джойстика та п’яти фізичних кнопок в правій частині нижньої панелі. Натискання будь-якої кнопки викликає “швидке меню”, в якому розташовані кілька “гарячих” функцій та запуск головного меню.

Огляд ASUS ProArt Display PA278CFRV: професійний монітор для роботи з графікою

У ньому першим пунктом виступає Preset — підбірка шаблонів відеорежимів з емуляцією колірних просторів та можливістю створення двох власний профілів. За ним — Palette, де зібрані традиційні налаштування зображення: яскравість, контраст, насиченість кольорів, колірна температура, гамма, рівень чорного тощо.

Окремого пункту заслужили різкість, овердрайв панелі, пропорції зображення та вхідний діапазон — вони розташовані у пункті Image. Наступний пункт – PIP/PBP, тут можна увімкнути виведення зображень з двох джерел одночасно та налаштувати їхню поведінку. У QuickFit Plus користувач за бажанням може вивести на екран лінійки різного виду для спрощення роботи з графікою, а у “Сигнал” — вручну обрати джерело відеосигналу.

Розділ Settings містить всі інші системні налаштування, яким не знайшлося місця у попередніх пунктах: параметри екранного меню, поведінка індикатора роботи, інформація про монітор, скидання на заводські налаштування тощо.

І в останньому пункті, Shortcut, користувач може призначити власні функції на дві “гарячі клавіші”. Зазначимо насамкінець, що як і в усіх останніх моделях моніторів ASUS, у PA278CFRV екранне меню також має українську локалізацію.

 

Функціональність

В ASUS ProArt Display PA278CFRV використовується 10-бітова IPS-панель діагоналлю 27 дюймів, зі співвідношенням сторін 16:9 та роздільною здатністю 2560х1440 точок. Щільність пікселів становить майже 109 PPI, розмір точки – 0,2335 мм.

Огляд ASUS ProArt Display PA278CFRV: професійний монітор для роботи з графікою

Це дуже поширене поєднання характеристик у сучасних моніторів, яке пропонує досить великий розмір зображення з високою щільністю: якщо у роботі не потрібно розміщувати велику кількість інформації на екрані одночасно, такий монітор цілком може стати оптимальним вибором, дешевшим за професійні 4K-моделі.

Максимальна частота оновлення становить 100 Гц – більше ніж свого часу було у PA248CRV (75 Гц), але менше за PA278CGV (144 Гц). Для роботи це цілком комфортне значення, але для потенційних ігрових сеансів хотілося б мати вищі частоти. Також у монітора є підтримка змінної частоти оновлення (VRR) – за словами виробника, це реалізовано для зручності розробників 3D-ігор.

Яскравість у цьому моніторі регулюється за допомогою зміни сили струму, ШІМ не використовується на всьому діапазоні яскравості, тож мерехтіння екрана у нього немає.

Огляд ASUS ProArt Display PA278CFRV: професійний монітор для роботи з графікою

Роз’єм USB-C може використовуватися не лише для передачі відеосигналу — також він підтримує заряджання під’єднаних пристроїв (96 Вт), тож його дуже зручно використовувати у парі з ноутбуком. А наявність USB-концентратора дозволяє під’єднувати будь-яку периферію до трьох повнорозмірних USB-портів монітора і використовувати її з ноутбуком — не займаючи при цьому його портів.

Крім екранного меню, налаштовувати поведінку монітора можна також за допомогою утиліти DisplayWidget Center – для цього монітор треба підключити до ПК через USB.

Також ASUS ProArt Display PA278CFRV оснащений сенсором освітленості, який може регулювати яскравість та колірну температуру зображення відповідно до навколишнього освітлення.

 

Якість зображення ASUS ProArt Display PA278CFRV

Покриття екрана – повністю матове, без натяків на “напівглянець”. У виробника для нього навіть є окрема назва: AGLR (Anti-Glare, Low-Reflection – “антивідблиск, низький рівень віддзеркалень”). Технологію виготовлення такого покриття ASUS називає LuxPixel, зазначаючи, що вона робить екран схожим на папір, і що на відміну від “звичайного матового покриття”, LuxPixel не зменшує чіткість зображення.

Огляд ASUS ProArt Display PA278CFRV: професійний монітор для роботи з графікою

Зазначимо, що така увага до чіткості була б більш доречною на екранах з вищою щільністю пікселів, але й у випадку цього 27-дюймового QHD-дисплея можна констатувати дійсно чітке зображення і повну відсутність паразитних відблисків навіть у яскраво освітленій кімнаті з контрастним оточенням позаду користувача.

Огляд ASUS ProArt Display PA278CFRV: професійний монітор для роботи з графікою

Заявлений час реакції типовий як для IPS-панелі у неігровому моніторі: 5 мс (GtG). Попри те, що монітор призначений для роботи, а не ігор, у ньому є типова ігрова функція — овердрайв матриці (відповідні налаштування розташовані у розділі “Зображення”, пункт Trace Free).

Ступінь розгону регулюється від 0 (розгін вимкнений) до 100 з кроком 20. Між значеннями “0” та “60” різниці практично немає, далі розмиття зображення в динаміці трохи зменшується, але вже на “80” з’являються дуже слабкі артефакти овердрайву у вигляді темних шлейфів за об’єктами, що рухаються екраном. На максимальному розгоні ці артефакти стають добре помітними, тому ми б радили залишити цей параметр на тому значенні, який встановив виробник, а саме “60”.

Trace Free “0 / 60 / 100”:

Рівномірність чорного непогана, але на максимальній яскравості у повністю темному приміщенні можна помітити пару світлих плям у верхніх кутах екрана.

Огляд ASUS ProArt Display PA278CFRV: професійний монітор для роботи з графікою

При цьому у монітора є функція динамічного затінення підсвічування — параметр Dynamic Dimming у загальних налаштуваннях. Він має три ступені затінення, що відрізняються швидкістю реакції, та можливістю повного відключення цієї опції. Рівномірно чорний екран з цим параметром стає набагато темнішим – схоже, саме через це виробник в офіційних характеристиках наводить два значення контрасту – “типовий” та “максимальний”, що втричі вищий за перший.

Glow-ефект типовий як для технології IPS: якщо дивитись на екран збоку та зверху, у чорного фона з’являється помірне сіре світіння з ледь відчутним холодним відтінком.

Кути огляду традиційно для IPS великі: при погляді збоку екран дещо втрачає у яскравості, але кольори залишаються практично такими ж насиченими, і загалом якість зображення практично не погіршується.

В налаштуваннях монітора у розділі Preset пропонуються різні відеорежими, що емулюють основні колірні простори та стандарти зберігання і передачі зображень. Зліва направо: Native (повне охоплення), sRGB, Adobe RGB, Rec. 2020, DCI-P3, DICOM, Rec. 709:

Після першого включення або скидання налаштувань на заводські значення встановлюється екорежим і монітор відразу питає, чи бажає користувач залишитися на ньому. Після відмови монітор переключається у режим Native – судячи з назви, він має пропонувати максимальні можливості панелі по колірному охопленню, не обмежені до будь-якого колірного простору. З нього й почнемо.

Колірне охоплення повністю покриває простір sRGB і становить 96% DCI-P3 (87% Adobe RGB) — це навіть трохи більше за офіційні характеристики. Яскравість регулюється в діапазоні 8-430 кд/м² – найнижче значення настільки мале, що за мінімальної яскравості екран з білим фоном здається тьмяним навіть у майже повній темряві. Це значно менше за типові показники десктопних моніторів, у яких мінімальна яскравість зазвичай становить 50 кд/м² і більше.

Огляд ASUS ProArt Display PA278CFRV: професійний монітор для роботи з графікою

При цьому завдяки технології ASUS Flicker-Free мерехтіння екрана відсутнє навіть “на нулі” – хоча такі низькі показники принаймні раніше досягались виключно при регулюванні яскравості за допомогою ШІМ, і в такому випадку екрани починали відчутно мерехтіти. Максимальна яскравість у SDR суттєво вища офіційно заявленої (350 кд/м²), і її цілком достатньо навіть для дуже яскраво освітленого офісного приміщення.

А от максимальний статичний контраст у цьому режимі нижчий за офіційну характеристику — 800:1; це досить мало навіть для IPS-панелі.

В ASUS ProArt Display PA278CFRV є регулювання гамми: користувач може обирати одне з п’яти значень, від 1,8 до 2,6 з кроком 0,2. В усіх випадках реальне значення гамми ідеально відповідає заявленому.

Для колірної температури є чотири варіанти, реальне значення цього параметру в усіх них виявляється дещо завищеним: наприклад, у встановленого за замовчуванням “6500K” температура насправді становить 7400K. Тому ми б радили переключитися на значення “5500K” – у такому випадку реальна температура встановлюється на рівні 6100K, що значно ближче до стандартної 6500K.

Огляд ASUS ProArt Display PA278CFRV: професійний монітор для роботи з графікою

Якщо потрібна точніша корекція без ручного калібрування монітора, можна скористатися пунктом Blue Light Filter у меню Image: цей фільтр синього у підсвічуванні має 10 ступенів інтенсивності та дозволяє змінювати температуру з дуже малим кроком: так, на другій позначці можна отримати практично точну відповідність 6500K.

Огляд ASUS ProArt Display PA278CFRV: професійний монітор для роботи з графікою

Рівномірність колірної температури дуже добра: максимальне відхилення у різних зонах екрана ΔE становить 3,1; звичайний користувач таку різницю візуально не помітить. Так само добре монітор впорався з тестом на рівномірність білого поля: найяскравішою зоною є центр екрана, найтемнішою — верхня частина, різниця в яскравості між ними становить 13%; у решти екрана відхилення не перевищує 10-11%.

ASUS ProArt Display PA278CFRV проходить заводське калібрування режимів sRGB і DCI-P3, про що свідчить відповідний звіт, який іде в комплекті з монітором. Але і в Native точність кольоровідтворення дуже висока – максимальне значення ΔE (за винятком одного кольору, який вибивається з загальної картини через особливості роботи тестового колориметра) становить лише 1,63, середнє — близько одиниці. Нагадаємо, вважається, що пересічний користувач не в змозі помітити різницю між еталонним кольором і тим, що демонструє монітор, якщо ΔE не перевищує двох або навіть трьох.

Огляд ASUS ProArt Display PA278CFRV: професійний монітор для роботи з графікою

У режимі sRGB блокуються майже всі ручні налаштування зображення, включно з яскравістю — вона тут має значення 78 кд/м², тож працювати в такому режимі краще за умови помірного освітлення у кімнаті.

Також цей відеорежим обмежує колірне охоплення до 98% цього простору (74% Adobe RGB, 74% DCI-P3), встановлює гамму у значення 2,2, а колірну температуру — у 7300K. Точність кольоровідтворення також дуже добра, хоча й дещо гірша, ніж в “Основному” — середнє значення ΔE дорівнює 1,5.

У режимі DCI-P3 доступні майже всі налаштування, але з деякими обмеженнями: наприклад, гамма може бути лише 2,2 або 2,6, колірна температура – 6500K або “P3 Theater” (реальне значення – 7100K) тощо.

Колірне охоплення трохи менше, ніж у Native: понад 100% sRGB, 87% Adobe RGB і 95% DCI-P3. Яскравість регулюється в діапазоні від 7 до 410 кд/м², а максимальний статичний контраст трохи вищий, хоча й непринципово: 830:1. Точність кольоровідтворення краща, ніж у sRGB, але ненабагато.

І, нарешті, у режимі Adobe RGB блокуються колірна температура і гамма — вони приймають значення 7600K і 2,2, відповідно. Колірний простір обмежений до 96% sRGB, 83% Adobe RGB, 82% DCI-P3, яскравість регулюється в діапазоні 8-430 кд/м², статичний контраст найвищий – 880:1. Точність кольоровідтворення у цьому режимі найгірша: середнє значення ΔE = 2,45.

Візуально порівняти, як змінюється зображення у всіх режимах, можна в цій галереї: