Серія ProArt у продуктовій лінійці ASUS складається з пристроїв, призначених для професіоналів, переважно творців контенту. Цікаво, що у нового монітора ProArt Display PA278CGV характеристики скоріше “гібридні”: крім суто робочих інструментів, він також має типову ігрову IPS-панель — з діагоналлю 27 дюймів, роздільною здатністю 2560х1440 точок та частотою оновлення 144 Гц.

 

Характеристики ASUS ProArt Display PA278CGV

Діагональ 27”
Кривина ні
Співвідношення сторін 16:9
Тип екрана IPS
Роздільна здатність 2560х1440
Частота оновлення 144 Гц
Колірне охоплення Розширене, 95% DCI-P3
Яскравість 350 кд/м²
Контраст 1000:1
Підтримка HDR так
Настінне кріплення VESA 100×100
Регулювання нахил вперед-назад, поворот ліворуч-праворуч, зміна висоти, портретний режим
Роз’єми відео: 1x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0, 1x USB-C (DP Alt Mode), USB Hub: 4x USB 3.2 Gen 1, вихід на навушники
Додаткова функціональність Стереодинаміки (2Wx2), USB-C Power Delivery (90W)
Габарити (разом з підставкою), ШхВхГ 615 x (374~524) x 228 мм
Вага 8,5 кг
Ціна в Україні ~17 тис. грн

 

Дизайн

Зовні монітор помітно відрізняється від попередньої моделі у серії ProArt, PA248CRV, яка була у нас на огляді навесні цього року, але загальні риси серії у нього відразу впадають в око: темно-сірий матовий пластик корпусу та срібляста функціональна підставка з прямокутною “базою” середніх розмірів.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA278CGV

Екран виконаний у традиційному вже безрамковому дизайні: у вимкненому стані його оточує лише лінія корпусу з боків та зверху і тонка панель знизу. Якщо придивитися, на ній можна помітити вимірювальну лінійку — вже традиційний елемент дизайну серії ProArt.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA278CGV

Підставка повнофункціональна, дозволяє повертати екран ліворуч-праворуч (+45°~-45°), нахиляти вперед-назад (+35°~-5°), регулювати висоту (0-150 мм) та переводити монітор у портретний режим — причому в обох напрямках (+90°~-90°).

У ніжки немає наскрізного вирізу для прокладання кабелів, натомість до неї можна під’єднати невеличку скобу, в яку заводяться кабелі — це виявляється не дуже зручно, особливо при регулюванні висоти екрана.

Усі відеороз’єми розташовані в невеличкій ніші поруч із кріпленням підставки: це один DisplayPort 1.4, два HDMI 2.0 та один USB Type-C. Також тут можна знайти USB-концентратор с двома USB 3.2 і вихід на навушники. Ще два USB-порти розташовані збоку – це зручніше для регулярного підключення USB-пристроїв.

Блок живлення у ProArt Display PA278CGV вбудований.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA278CGV

 

Меню

ASUS ProArt Display PA278CGV керується за допомогою п’яти фізичних кнопок в правій частині нижньої панелі — на жаль, звичного вже джойстика у цієї моделі немає. Натискання будь-якої кнопки викликає “швидке меню”, в якому розташовані кілька “гарячих” функцій та запуск головного меню.

У ньому першим пунктом йде вибір відеорежимів Preset — тут, крім “Основного”, представлені також емуляції різних колірних просторів. Далі пункт Palette — у ньому можна знайти традиційні налаштування яскравості, контрасту, насиченості, колірної температури тощо.

У розділі “Зображення” зібрана решта параметрів, що стосуються безпосередньо зображення — різкість, овердрайв, пропорції екрана, зменшення частки синього у підсвічуванні та вибір діапазону для підключення по HDMI.

Пункт PIP/PBP пропонує налаштування режиму “кадр-у-кадрі”, QuickFit Plus — різні екранні відмітки та лінійки, “Сигнал” — можливість ручного переключення поміж джерелами відеосигналу.

У “Настройках” зосереджені всі системні параметри (налаштування меню, звуку, активація FreeSync Premium, скидання на заводські налаштування), а пункт “Ком.кл.” дозволяє призначити користувацькі функції на дві комбінації клавіш.

 

Функціональність

В ASUS ProArt Display PA278CGV використовується 10-бітова IPS-панель діагоналлю 27 дюймів, зі співвідношенням сторін 16:9 і роздільною здатністю 2560х1440 точок. Щільність пікселів 109 PPI (розмір точки — 0,2335 мм): зображення виходить достатньо щільним, розгледіти окремі точки з типової відстані до екрана досить важко.

Максимальна частота оновлення становить 144 Гц — побачити таке у робочому моніторі було трохи незвично. До того ж ProArt Display PA278CGV підтримує технологію адаптивної частоти FreeSync Premium, тож за цими параметрами він має ознаки дуже непоганої ігрової моделі.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA278CGV

Яскравість у цьому моніторі регулюється за допомогою зміни сили струму, ШІМ не використовується на всьому діапазоні яскравості, тож мерехтіння екрана у нього немає.

Роз’єм USB-C може використовуватися не лише для передачі відеосигналу — також він підтримує заряджання під’єднаних пристроїв (90 Вт), тож його дуже зручно використовувати у парі з ноутбуком. А наявність USB-концентратора дозволяє під’єднувати будь-яку периферію до чотирьох повнорозмірних USB-портів монітора і використовувати її з ноутбуком — не займаючи при цьому його портів.

 

Якість зображення ASUS ProArt Display PA278CGV

Покриття екрана — “напівматове”, на якому майже непомітні паразитні відображення на темному фоні, якщо дивитись на нього з типової позиції користувача ПК. При відхиленні в сторону екран потроху стає більш “глянсовим”, але роботі за ним це аж ніяк не заважає.

Заявлений час реакції стандартний як для IPS-панелі у неігровому моніторі: 5 мс (GtG). Попри те, що монітор призначений для роботи, а не ігор, у ньому є типова ігрова функція — овердрайв матриці (відповідні налаштування розташовані у розділі “Зображення”, пункт Trace Free).

Ступінь розгону регулюється від 0 (розгін вимкнений) до 100 (максимальний) з кроком 20. Зі збільшенням цього значення розмиття зображення в динаміці поступово стає все меншим, і на максимальному динамічні сцени вже виглядають досить чіткими — при цьому артефактів овердрайву нема навіть на максимумі, тож для ігор параметр Trace Free цілком спокійно можна встановлювати на “100”.

Trace Free “0 / 40 / 100”:

Рівномірність чорного загалом непогана, проте кілька світлих плям по краях екрана на чорному фоні помітити все ж можна – на максимальній яскравості у повністю темному приміщенні; звичайній роботі це ніяк не заважає. При цьому у монітора є функція локального затінення підсвічування — параметр “динамічне затінення” (dynamic dimming) у загальних налаштуваннях. Він має три ступені затінення, що відрізняються швидкістю реакції, та можливістю повного відключення цієї опції. Рівномірно чорний екран з цим параметром стає дійсно чорним — для порівняння перший знімок зроблений без нього і з витримкою 2 сек, другий — з ним, витримка становила 30 сек.

Glow-ефект типовий як для технології IPS: якщо дивитись на екран збоку та зверху, у чорного фона з’являється помірне сіре світіння з теплим або холодним відтінком, залежно від куту погляду. Також у цій галереї можна порівняти роботу динамічного затінення у випадку зображення з великою кількістю чорного на екрані.

Кути огляду традиційно для IPS великі: при погляді збоку екран дещо втрачає у яскравості, але кольори залишаються практично такими ж насиченими, і загалом якість зображення майже не погіршується.

В налаштуваннях монітора у розділі Preset пропонуються різні відеорежими, що емулюють основні колірні простори: sRGB, Adobe RGB, Rec. 2020, DCI-P3, Rec. 709 тощо. За замовчуванням встановлений режим “Основний” – судячи з його назви англійською (Native), він має пропонувати максимальні можливості панелі по колірному охопленню, не обмежені до будь-якого колірного простору. Зазначимо, що будь-яких “мультимедійних” чи ігрових режимів у ASUS ProArt Display PA278CGV нема — тільки робочі.

В “Основному” режимі колірне охоплення повністю покриває простір sRGB і становить 96% DCI-P3 (89% Adobe RGB) — це навіть трохи більше за офіційні характеристики. Яскравість регулюється в діапазоні 55-450 кд/м² – найнижче значення дозволяє комфортно працювати в умовах слабкого освітлення у кімнаті, найвищого цілком достатньо навіть для дуже яскраво освітленого офісного приміщення. Також звернемо увагу на те, що максимальна яскравість навіть у режимі без HDR помітно вища за заявлену виробником (350 кд/м² у SDR та до 400 кд/м² — пікова у HDR). Максимальний статичний контраст у цьому режимі менший за офіційну характеристику — 840:1; це досить мало навіть для IPS-панелі.

В ASUS ProArt Display PA278CGV є регулювання гамми: користувач може обирати одне з п’яти значень, від 1,8 до 2,6 з кроком 0,2. В усіх випадках реальне значення гамми ідеально відповідає заявленому.

Для колірної температури є чотири варіанти, реальне значення цього параметру в усіх них виявляється дещо завищеним: наприклад, у встановленого за замовчуванням “6500K” температура насправді становить 7000K, у найтеплішого “5000K” — 5300K.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA278CGV

В меню “Зображення” є фільтр синього у підсвічуванні, він має 10 ступенів інтенсивності та дозволяє додатково знижувати колірну температуру: з 7000K у вимкненому стані й до 4600K на передостанньому значенні. Якщо ж встановити його на максимум, температура стає 4400K, але при цьому також суттєво знижується яскравість (яка до цього залишалася майже незмінною) — максимальне її значення на 100%-му фільтрі синього становить 165 кд/м².

Рівномірність колірної температури відверто посередня: максимальне відхилення у різних зонах екрана ΔE становить 9,1. А от рівномірність білого поля дуже добра: найяскравішою зоною є центр екрана, найтемнішою — лівий нижній кут, різниця в яскравості між ними становить 13%; у решти екрана відхилення лише 5-9%.

ASUS ProArt Display PA278CGV проходить заводське калібрування режиму sRGB, про що свідчить відповідний звіт, який іде в комплекті з монітором. Але і в “Основному” точність кольоровідтворення дуже висока – максимальне значення ΔE (за винятком одного кольору, який вибивається з загальної картини через особливості роботи тестового колориметра) становить лише 0,68, середнє — близько 0,3. Нагадаємо, вважається, що пересічний користувач не в змозі помітити різницю між еталонним кольором і тим, що демонструє монітор, якщо ΔE не перевищує двох.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA278CGV

У режимі sRGB блокуються майже всі ручні налаштування зображення, включно з яскравістю — вона тут має значення 84 кд/м², тож працювати в такому режимі краще за умови помірного освітлення у кімнаті. Також цей відеорежим обмежує колірне охоплення до 97% цього простору (73% Adobe RGB, 73% DCI-P3), встановлює гамму у значення 2,2, а колірну температуру — у 6900K. Точність кольоровідтворення також дуже добра, хоча й дещо гірша, ніж в “Основному” — середнє значення ΔE трохи менше за одиницю.

У режимі DCI-P3 доступні майже всі налаштування, за винятком гамми — її значення становить стандартні 2,2. Колірне охоплення трохи менше, ніж в “Основному”: понад 100% sRGB, 89% Adobe RGB і 95% DCI-P3. Яскравість регулюється в набагато ширшому діапазоні: від 12 до 430 кд/м², тож у цьому режимі за монітором можна працювати навіть у повній темряві. У колірної температури лише два значення — 6500K (реальне 7400K) і P3-Theater (реальне — 7000K). Точність кольоровідтворення краща, ніж у sRGB, але ненабагато.

І, нарешті, у режимі Adobe RGB блокуються колірна температура і гамма — вони приймають значення 7200K і 2,2, відповідно. Колірний простір обмежений до 97% sRGB, 86% Adobe RGB, 85% DCI-P3, яскравість регулюється в діапазоні 13-445 кд/м². Точність кольоровідтворення у цьому режимі найгірша: середнє значення ΔE = 1,56.

Візуально порівняти, як змінюється зображення у всіх режимах, можна в цій галереї: