Серія ProArt у продуктовій лінійці ASUS складається з пристроїв, призначених для професіоналів, переважно творців контенту. До неї входять ноутбуки, десктопи, материнські плати — і, звісно, монітори. З однією такою моделлю ми вже познайомились на початку цього року, сьогодні ж у нас на огляді компактніший монітор — 24-дюймовий ASUS ProArt Display PA248CRV.

 

Характеристики ASUS ProArt Display PA248CRV

Діагональ 24,1”
Кривина ні
Співвідношення сторін 16:10
Тип екрана IPS
Роздільна здатність 1920×1200
Частота оновлення 75 Гц
Колірне охоплення розширене, 97% DCI-P3
Яскравість 350 кд/м²
Контраст 1000:1
Підтримка HDR HDR10
Настінне кріплення VESA 100×100
Регулювання нахил вперед-назад, поворот ліворуч-праворуч, зміна висоти, портретний режим
Роз’єми відео: 2x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 1.4, 1x USB-C (DP Alt Mode), USB Hub: 3x USB 3.2, 1x USB-С 3.2, вихід на навушники
Додаткова функціональність Стереодинаміки (2Wx2), USB-C Power Delivery (96W)
Габарити (разом з підставкою), ШхВхГ 532 x (399~529) x 190 мм
Вага 5,9 кг
Ціна в Україні 18 тис. грн

 

Дизайн

Монітор виглядає стримано і вишукано: тонкий корпус, зовсім невеличка підставка, практичний матовий пластик сірого і чорного кольорів. Екран виконаний у традиційному вже безрамковому дизайні: у вимкненому стані його оточує лише лінія корпусу з боків та зверху і тонка панель з ледь помітною текстурою “під шліфування”.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA248CRV

Після увімкнення стає видною додаткова рамка навколо зображення, що ховається під захисним “склом” — разом з пластиком корпусу екран оточує рамка шириною 6 мм по боках і зверху.

Підставка повнофункціональна, дозволяє повертати екран ліворуч-праворуч (+30°~-30°), нахиляти вперед-назад (+23°~-5°), регулювати висоту (0-130 мм) та переводити монітор у портретний режим. В нижній частині ніжки є виріз для упорядкування підключених кабелів.

Усі відеороз’єми розташовані в невеличкій ніші поруч із кріпленням підставки: це два DisplayPort 1.4, ще два HDMI 1.4 та один USB Type-C. Також тут можна знайти USB-концентратор с двома USB 3.2 і вихід на навушники. Ще один USB 3.2 та USB Type-C розташовані на нижній боковій грані — це зручніше для регулярного підключення USB-пристроїв.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA248CRV

 

Меню

ASUS ProArt Display PA248CRV керується за допомогою джойстика та п’яти фізичних кнопок в правій частині нижньої панелі. Натискання будь-якої кнопки викликає “швидке меню”, в якому розташовані кілька “гарячих” функцій та запуск головного меню.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA248CRV

У ньому першим пунктом виступає Preset — підбірка шаблонів відеорежимів для різних задач та емуляції колірних просторів, за ним — Palette, де згуртовані традиційні налаштування зображення: яскравість, контраст, насиченість кольорів, колірна температура, гама, рівень чорного тощо.

Окремого пункту заслужили різкість, овердрайв панелі, пропорції зображення та вхідний діапазон — вони розташовані у пункті “Зображення”. У QuickFit Plus користувач за бажанням може вивести на екран лінійки різного виду для спрощення роботи з графікою, а у “Сигнал” — вручну обрати джерело відеосигналу.

Розділ “Настройки” містить у собі всі інші системні налаштування, яким не знайшлося місця у попередніх пунктах: параметри екранного меню, поведінка індикатора роботи, інформація про монітор, скидання на заводські налаштування тощо. І в останньому пункті, “Комбінація клавіш”, користувач може призначити власні функції на дві “гарячі клавіші”. Зазначимо насамкінець, що як і в усіх останніх моделях моніторів ASUS, у PA248CRV екранне меню також має українську локалізацію.

 

Функціональність

В ASUS ProArt Display PA248CRV використовується 10-бітова IPS-панель діагоналлю 24,1” зі співвідношенням сторін 16:10 і роздільною здатністю 1920х1200 точок. Такі пропорції зазвичай є кращими для роботи, ніж “мультимедійні” 16:9 внаслідок трохи більшої висоти зображення на тій самій діагоналі.

Щільність пікселів становить 94 PPI (розмір точки — 0,2704 мм): це, так би мовити, мінімальна комфортна роздільна здатність для такої діагоналі, з типової відстані до монітора користувачі з добрим зором можуть бачити окремі пікселі, але це ще не створює дискомфорт при роботі.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA248CRV

Максимальна частота оновлення становить 75 Гц — небагато у порівнянні з сучасними ігровими моделями, але як на монітор для роботи все що вище стандартних 60 Гц — вже добре.

Яскравість у цьому моніторі регулюється за допомогою зміни сили струму, ШІМ не використовується на всьому діапазоні яскравості, тож мерехтіння екрана у нього немає.

Роз’єм USB-C може використовуватися не лише для передачі відеосигналу — також він підтримує заряджання під’єднаних пристроїв (96 Вт), тож його дуже зручно використовувати у парі з ноутбуком. А наявність USB-концентратора дозволяє під’єднувати будь-яку периферію до трьох повнорозмірних USB-портів монітора і використовувати її з ноутбуком — не займаючи при цьому його портів.

Роз’єм DisplayPort підтримує послідовне з’єднання (до 4 моніторів), що дозволяє створити мультимоніторну систему, яка отримує відеосигнал з одного джерела.

 

Якість зображення ASUS ProArt Display PA248CRV

Покриття екрана — “напівматове”, на якому майже непомітні паразитні відображення на темному фоні, якщо дивитись на нього з типової позиції користувача ПК. При відхиленні в сторону екран потроху стає більш “глянсовим”, але роботі за ним це аж ніяк не заважає.

Заявлений час реакції типовий як для IPS-панелі у неігровому моніторі: 5 мс (GtG). Попри те, що монітор призначений для роботи, а не ігор, у ньому є типова ігрова функція — овердрайв матриці (відповідні налаштування розташовані у розділі “Зображення”, пункт Trace Free).

Ступінь розгону регулюється від 0 (розгін вимкнений) до 100 (максимальний) з кроком 20. Між значеннями “0” і “20” різниці практично немає, на “40” розмиття зображення в динаміці стає трохи меншим, на вищих ступенях розгону воно також поступово зменшується, але вже починаючи з “60” з’являються так звані “артефакти овердрайву” у вигляді темних шлейфів позаду об’єктів, що рухаються по екрану. Тож ми б рекомендували не виставляти цей параметр вище за “40”.

Trace Free “0 / 40 / 60 / 80 / 100”:

Рівномірність чорного непогана, проте кілька світлих плям по краях екрана на чорному фоні помітити все ж можна – на максимальній яскравості у повністю темному приміщенні; звичайній роботі це ніяк не заважає.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA248CRV

Glow-ефект типовий як для технології IPS: якщо дивитись на екран збоку та зверху, у чорного фона з’являється помірне сіре світіння з ледь відчутним холодним відтінком.

Кути огляду традиційно для IPS великі: при погляді збоку екран дещо втрачає у яскравості, але кольори залишаються практично такими ж насиченими, і загалом якість зображення практично не погіршується.

В налаштуваннях монітора у розділі Preset пропонуються різні відеорежими, що емулюють основні колірні простори: sRGB, Adobe RGB, Rec. 2020, DCI-P3, Rec. 709 тощо. За замовчуванням встановлений режим “Основний” – судячи з його назви англійською (Native), він має пропонувати максимальні можливості панелі по колірному охопленню, не обмежені до будь-якого колірного простору. З нього й почнемо.

Так, колірне охоплення повністю покриває простір sRGB і становить 93% DCI-P3 (87% Adobe RGB). Яскравість регулюється в діапазоні 35-330 кд/м² – на найнижчому значенні за цим монітором можна комфортно працювати навіть у темряві, найвищого цілком достатньо навіть для дуже яскраво освітленого офісного приміщення. Максимальний статичний контраст у цьому режимі трохи нижчий за офіційні характеристики, 940:1.

В ASUS ProArt Display PA248CRV є регулювання гамми — користувач може обирати одне з п’яти значень, від 1,8 до 2,6 з кроком 0,2. В усіх випадках реальне значення гамми ідеально відповідає заявленому.

Для колірної температури є чотири варіанти, реальне значення цього параметру в усіх них виявляється дещо завищеним: наприклад, у встановленого за замовчуванням “6500K” температура насправді становить 7300K, у найтеплішого “5000K” — 5600K.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA248CRV

В меню “Зображення” є фільтр синього у підсвічуванні, він має 10 ступенів інтенсивності та дозволяє додатково знижувати колірну температуру: якщо 7400K, яку користувач отримує за замовчуванням, йому здасться надто холодною, то на максимальному значенні цього параметру температура становить 5400K, а на середньому — 6300K.

Рівномірність колірної температури посередня: максимальне відхилення у різних зонах екрана ΔE становить 7,2. А от рівномірність білого поля дуже добра: найяскравішою зоною є центр екрана, найтемнішою — лівий нижній кут, різниця в яскравості між ними становить 10%; у решти екрана відхилення лише 4-8%.

ASUS ProArt Display PA248CRV проходить заводське калібрування режимів sRGB, Adobe RGB і DCI-P3, про що свідчить відповідний звіт, який іде в комплекті з монітором. Але і в “Основному” точність кольоровідтворення дуже висока – максимальне значення ΔE (за винятком одного кольору, який вибивається з загальної картини через особливості роботи тестового колориметра) становить лише 1,03, середнє — близько 0,5. Нагадаємо, вважається, що пересічний користувач не в змозі помітити різницю між еталонним кольором і тим, що демонструє монітор, якщо ΔE не перевищує двох.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA248CRV

Режим sRGB обмежує колірне охоплення до 97% цього простору (73% Adobe RGB, 73% DCI-P3), точність кольоровідтворення також дуже добра, але дещо гірша, ніж в “Основному” — середнє значення ΔE на рівні одиниці. У цьому режимі блокуються майже всі налаштування зображення включно з яскравістю — вона встановлюється на рівні 88 кд/м², це комфортне значення для роботи у напівтемряві, але при яскравому освітленні екран видаватиметься надто тьмяним.

У режимі DCI-P3 колірне охоплення трохи менше, ніж в “Основному”: понад 100% sRGB, 87% Adobe RGB і 91% DCI-P3. Яскравість регулюється майже в тому самому діапазоні: 33-310 кд/м², для гамми доступні лише два варіанти — 2,2 і 2,6, в обох випадках реальне її значення ідеально відповідає встановленому. У колірної температури також лише два значення — 6500K (реальне 7400K) і P3-Theater (реальне — 7000K). Точність кольоровідтворення краща, ніж у sRGB: максимальне значення ΔE = 1,79, середнє — 0,9.

І, нарешті, у режимі Adobe RGB колірний простір обмежений до 99% sRGB, 85% Adobe RGB, 84% DCI-P3. Гамма встановлена у значення 2,2 і змінювати її не можна, яскравість регулюється в діапазоні 30-285 кд/м², колірна температура також не регулюється і становить 7300K. Трохи дивно, але точність кольоровідтворення у цьому режимі найгірша: середнє значення ΔE = 1,83.