Ця гра мала усі шанси так і не добратися до гравців. 11 років розробки, три різні студії – справжнє виробниче пекло. Дивно, що Dead Island 2 взагалі дісталася до релізу, ще дивніше те, що у Dambuster Studios вийшла насправді крута гра, яка майже співпадає з тим баченням проєкту, яке було у нас у далекому 2014 р.

Гра
Dead Island 2
Жанр action/RPG, слешер/шутер від першої особи
Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One / Xbox Series X|S
Мови англійська
Розробник Dambuster Studios
Видавець Deep Silver
Посилання
deadisland.com

Виробниче пекло

А почалось це все ще у 2011 р., коли відразу після релізу першої частини Dead Island польська студія Techland розпочала промацувати ґрунт для свого наступного проєкту. Як і багато інших студій до того, Techland не здогадалася захистити власне IP, тож коли між розробником та видавцем Deep Silver з’явилися розбіжності у поглядах на майбутній сиквел, автори першої гри вимушені були покинути серію. Dead Island: Riptide, яка не є повноцінним сиквелом, а більш схожа на велике DLC, створена лише для того, щоб закрити угоду з Deep Silver. Techland пішли працювати над Dying Light, а Deep Silver стала вирішувати, що робити з Dead Island далі та шукати нового розробника.

Першою за розробку Dead Island 2 вхопилася німецька студія Yager Development, автори крутих, але дуже недооцінених ігор Yager та Spec Ops: The Line. Розробка розпочалася у 2012 р., реліз був запланований на 2015 р. На E3 2014 був продемонстрований геймплей гри та вийшов той самий ролик, що став культовим. Але… ви не повірите, у Yager Development та Deep Silver з’явилися розбіжності у поглядах на те, якою має бути гра. Тож влітку 2015 р. Yager відсторонили, що призвело до чергового банкротства студії.

Наступною за Dead Island 2 у 2016 р. взялася британська Sumo Digital, автори LittleBigPlanet 3, Crackdown 3 та Sackboy: A Big Adventure. Але… ну ви вже здогадалися, розбіжності у поглядах.

Для розуміння, що таке Deep Silver. Цей австрійський видавець був створений у 2002 р. німецько-австрійським концерном Koch Media. З 2022 р. змінив назву на Plaion. З 2019 р. Koch Media входить до складу тієї самої шведської Embracer Group (колишня Nordic Games та THQ Nordic), яка, починаючи з 2017 р. намагається купити усі доступні на ринку ігрові студії. Станом на серпень 2022 р. у склад Embracer Group входила 131 (!) ігрова студія у більш ніж 40 країнах, у яких працює більш ніж 15 000 розробників.

Влітку 2019 р. стало відомо, що Dead Island 2 все ще жива і все ще в розробці, а естафетну паличку перехопила британська Dambuster Studios, відома раніше як Free Radical Design та Crytek UK. Як Free Radical Design вони створили цікаву серію ігор TimeSplitters, як Crytek UK допомагали робити Crysis 2 та Crysis 3. А як Dambuster Studios відповідальні за один з найгучніших ігрових провалів 2010-х років – Homefront: The Revolution.

Студія зі складною долею зустрілася з грою, на якій вже поставили хрест і… сталося диво! Dambuster Studios вдалося відродити той самий настрій, який ми бачили у ролику Dead Island 2 з E3 2014 і навіть повернути в гру деяких персонажів з того трейлеру. Це справжнє диво!

Мертвий гламур

Шикарні маєтки, сонячні пляжі, гламурні тусовки та атмосфера постійного свята. Плюс зомбі. Ця формула гарно спрацювала у першому Dead Island, ще краще вона працює у Dead Island 2. Все те, що показували нам у 2014 р., є в грі. Море, сонце, розслаблені мешканці й кров, кишки та мерці, що валандаються порожніми вулицями.

Dead Island 2 використовує рушій Unreal Engine 4, при цьому гра не виглядає як кожна друга збудована на стандартних асетах гра на UE, в неї є власний стиль. Та ще який! Dambuster Studios вдалося створити дуже достовірний Лос-Анджелес, схожий на той, що ми бачили у сотнях фільмів та серіалів. При цьому тут можна зайти майже в кожен будинок і всередині буде саме те, що має бути у звичайних будинках, офісах, магазинах, кафе, гаражах, лікарнях, поліцейських станціях. Купа дрібниць, специфічні меблі, електроніка, якісь плакати, посуд тощо. Ці дрібниці дійсно додають грі реалістичності.

А ще тут реалістичне планування квартир і будинків, що не часто зустрінеш у відеоіграх. Таке враження, що над Dead Island 2 працювали досвідчені архітектори.

Те саме можна сказати й про вулиці. Райони Веніс-Біч, Беверлі-Гіллз, Бель Ейр, Голлівудський бульвар, Оушен Авеню, пірс Санта-Моніки виглядають майже як у кіно. Деякі будівлі просто перенесені у гру з реального світу. І головне – ви можете побачити тут тих самих мешканців (колишніх мешканців, звісно ж), ті самі авто, ті самі магазини, які й мають бути у цих районах. Пляжна публіка, спортсмени та рятувальники у Веніс-Біч та Санта-Моніці. Кіноділки, актриси та старі рокери у Беверлі-Гіллз та Бель Ейр.

А ще розробники вміють дуже гарно розповідати історії за допомогою оточення. І це ми не про записки, СМС-ки тощо. Наприклад, на самому початку гри можна знайти двох мерців, замкнених у тривожній кімнаті. Навіть не слухаючи запис, можна зрозуміти що тут сталося, коли один з людей почав перетворюватися на зомбі. Пізніше ви побачите залишки весілля, що перервала орда зомбі й священника, що доїдає наречену. В одному з готелів можна знайти кімнату, де декілька людей зачинилися з переліком усього, що вони не встигли зробити до початку апокаліпсиса. Так само власні історії розповідає і басейн, де розчиняли тіла померлих, і військовий намет, який наче вибухнув зсередини. І такого в Dead Island 2 дуже багато. Це наче дрібнички, але вони створюють атмосферу.

При тому, що з графічної точки зору гра виглядає дуже непогано, вона ще і не гальмує навіть на моєму калькуляторі, за що Dambuster Studios окреме спасибі.

 

Зомбі міста Янголів

В Dead Island 2 декілька десятків різновидів зомбі, але різні пропорції тіла, одяг та зовнішній вигляд створюють враження, що усі зомбі унікальні. Це, звісно, не так, але варіацій тут дійсно дуже багато і вони… так, реалістичні.

Ось купка зомбі-поліцейських вештається біля розтрощеної поліцейської станції; ось зомбі-качки зібралися на змагання з культуризму; ось зомбі-рятівники чергують на пляжі. Ось зомбі-кур’єри, у наплічниках яких завжди можна знайти їжу та напої. Ось зомбі-військові біля фільтраційного табору. Ось зомбі-науковці. Ось гламурні зомбі-тусовщиці у довгих сукнях, що залиті кров’ю та гноєм. Ось зомбі-пожежники. Ось зомбі-прибічники здорового способу життя, що перетворилися під час ранкової пробіжки. Ось зомбі-статисти на кіностудії, що не встигли зняти грим та костюми. Зомбі-клоун, куди ж без нього. І таке інше.

Крім звичайних зомбі, є і так звані apex-варіанти. Спочатку їх презентують як босів, але потім вони починають з’являтися і поміж звичайних ворогів. На додаток, серед ворогів є варіації, нечуттєві до деяких типів пошкоджень. Наприклад, не має сенсу кидати коктейль молотова в палаючого зомбі, чи бити струмом зомбі-електрика.

Під кінець гри різни типи зомбі атакують гуртом, що вимагає адаптації тактики й використання різної зброї. Це цікаво.

Люди міста Янголів

Крім зомбі, в Dead Island 2, звісно ж, є і люди, що змогли врятуватися. Усі вони намагаються вибратися з міста, оточеного військовими. Ваш герой, а усього тут шість різних персонажів, – один з таких.

І тут треба сказати, що Dambuster Studios спромоглися зробити майже усіх персонажів цікавими та такими, що запам’ятовуються. Навіть другорядні герої, яким не судиться дожити до фіналу, мають особистість. Вони поводяться часом тупо, але реалістично, виглядають та розмовляють як живі люди, а не втомлені актори якогось дурнуватого ситкому. Озвучення тут суперське, а актори й справді намагаються грати.

Ще більшої кінематографічності Dead Island 2 додає майстерна робота операторів. Розробники зробили переходи з відеовставок у гру майже безшовними, тож після заскриптованого обміну репліками ви опиняєтеся у тому самому місці, де закінчився ролик. Це дійсно круто.

Як це не дивно для гри про зомбі, де сюжет начебто річ необов’язкова, у Dead Island 2 є сюжет і досить непоганий. Не скажемо, що дуже оригінальний, але непоганий. А ще тут купа дійсно зворушливих мінісюжетів, як тих, що розповідає оточення та записи, так і тих, що можна знайти у побічних квестах та завданнях на пошук людей, що пропали.

Kill ‘Em All

Але головне у подібних іграх, звісно ж, не графіка, не сюжет і не різноманітні зомбі, головне, щоб усіх цих зомбі було цікаво вбивати. І знаєте що, вбивати зомбі в Dead Island 2 дійсно цікаво.

Кожен удар, кожен постріл по супротивнику приносить справжнє задоволення. Зомбі реагують на влучання, їм можна відрубати руки та ноги, зносити голови, взагалі розбирати на запчастини. Їх можна бити у стрибку ногами, як у фільмах Жан-Клода Ван Дамма, їх можна рубати катаною, бити списом чи молотом, підпалювати, підривати, бити струмом тощо. І все це зроблено у Dead Island 2 просто винятково класно.

Зброю можна поліпшувати, додаючи їй додаткові властивості. Кожна шабля, катана, тесак анімовані по-різному і мають різні удари. Гравці можуть використовувати для знущання з зомбі оточення, кидатися в них зброєю та деякими предметами, заманювати в пастки. Це просто свято якесь.

Так, майже все теж саме було і в Dead Island, але у Dead Island 2 усього більше, а завдяки системі карток-вмінь все це можна налаштовувати під власний стиль гри й пробувати різноманітні комбінації зброї та здібностей.

Не горор, але й не комедія

Dead Island 2 – зовсім нестрашна гра. Так тут є зомбі, й на початку гри впоратися з ними важко, але потім ви будете знищувати їх, навіть не вагаючись. Так, часом тут є скримери, коли, наприклад, черговий зомбі вивалюється на вас із шафи чи біотуалета, або валить вас на підлогу, намагаючись дібратися до горлянки. Але все це таке.

Насправді майже єдиний дійсно страшний епізод у грі – це каналізація, у якій відбувається хтозна-що і яка дійсно лякає. Цікаво, що нам так і не розповіли, що ж там у глибині, але це точно щось погане.

З іншого боку, Dead Island 2 – це і не комедія, як можна було подумати по трейлеру 2014 р. і деяким рекламним зображенням з гри. Тут досить похмурий сюжет, симпатичні персонажі часом помирають і таке інше.

Гра, яка змогла

Dead Island 2 – це гра, яка змогла. Попри те, що вже ніхто у неї не вірив. Попри 11 років розробки та «розбіжності у баченні».

Dead Island 2 – це класна, цілісна сюжетна гра. Десь на 15 годин, якщо проходити лише сюжет, чи на 30 годин, якщо вам цікаво повивчати місцевість та закрити усі побічні квести.

Можете зі мною не погоджуватися, але, на мою думку, Dead Island 2 краще, ніж Dying Light 2: Stay Human. Так, тут небагато нововведень, нема паркуру, захоплення блок-постів та менеджменту поселень. Але, чесно кажучи, якщо в мене виникне бажання позахоплювати башти, я візьму будь-яку гру Ubisoft. Dead Island 2 – це чистий слешер/шутер про зомбі, без усього зайвого і саме цим гра й бере.

Вважається, що у подібні ігри краще грати у компанії в кооп-режимі, і він, звісно ж, є у Dead Island 2. Але, на мою думку, саме в цьому випадку краще обмежитися кампанією на одного гравця, щоб мати змогу насолодитися оточенням та історіями, які розповідає ця гра.

І хоч я вже 20 разів намагався пройти фінального боса (чекаємо балансного патчу, бо це якийсь перебір), гра мені дуже сподобалася. Я збираюся виконати усі побічні квести й з цікавістю очікую майбутні сюжетні DLC.

На ПК Dead Island 2 вийшла як ексклюзив Epic Games Store. Я знаю, що багато хто не любить цю платформу, але у Dead Island 2 досить помірний, як для AAA-гри, цінник, до того ж саме зараз, під час Epic MEGA Sale 2023 гру можна придбати, використавши купон зі знижкою, та ще й отримати 5% кешбеку.